Jump to content

islamı niçin terkettim?

Recommended Posts

yıllar önce bu forumda bir tartışmaya katılmıştım.

foruma yeni giren her müslüman gibi ben de hararetle islamı savunuyor, aklımca ateist kafirleri hak yola döndürmeye çalışıyordum.

gece saat ilerledikçe üyeler bir bir ayrılıyordu.

nihayet iki üye kalmış idi.

biri ben diğeri ise ateist üye (ismi tam aklımda değil)

konu beni kureyza olayıydı.

ben ısrarla o olayda müslümanların ve tabi en başta muhammedin katliam yapmadığını savunuyor, alemlere rahmet bir insanın hiç kimseye zulüm etmeyeceğini söylüyordum.

ateist üye muhammedin ve yanındaki müslümanların savaş sonunda esir alınan yahudi erkekleri öldürdüğünü, erkeklerin eşlerini ise cariye olarak alıp yatağa attıklarını söylüyordu.

buna inanamıyordum.

gerçi benzer pek çok iddia duymuş idim. fakat o gün o olaya yoğunlaşıp aslında ne olduğunu anlamak istemiştim.

evimde bir kaç tefsir vardı.

ateist üyenin kanıt olarak verdiği ayetlerin tefsirine bakmak istedim.

ayetler şunlardı:

Ahzâb(*) Sûresi

26 - Allah kitap ehlinden olup müşriklere yardım edenleri kalelerinden indirdi ve kalplerine büyük bir korku saldı. Siz onların bir kısmını öldürüyor, bir kısmını da esir ediyordunuz.

27 - Allah sizi onların topraklarına, yurtlarına, mallarına ve henüz ayak basmadığınız topraklara varis kıldı. Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

ayetlerin tefsirleri ise şöyleydi(özet):

Hz. Peygamber (s.a) Hendek'ten döndüğünde, öğlen vakti Cebrail (a.s) geldi ve Müslümanların silahlarını bırakmayıp Beni Kurayza sorununu da halletmelerini söyleyen ilahi emri getirdi. Bu emri alan Peygamber (s.a) şöyle dedi: "İtaatinde sabit olan hiçkimse Beni Kurayza topraklarına varıncaya dek ikindi namazını kılmasın." Bundan hemen sonra Hz. Peygamber (s.a) Hz. Ali (r.a) kumandasında küçük bir bölüğü öncü kol olarak Beni Kurayza'ya gönderdi. Öncü kol oraya ulaştığında, Yahudiler çatılara çıkıp Peygamber (s.a) ve Müslümanlar hakkında iyi sözler söylemeye başladılar, fakat yaptıkları hareketler onları ihanetlerinin kötü akibetinden kurtaramadı. Onlar, savaşın en kritik anında anlaşmaya ihanet etmişler, düşmanla işbirliği yapmışlar ve bütün Medinelileri tehlikeye atmışlardı. Beni Kurayzalılar Hz. Ali'yi (r.a) öncü birliği sandılar. Fakat Hz. Peygamber'le (s.a) birlikte bütün İslâm ordusu gelip etraflarını kuşatınca büyük bir dehşete kapıldılar. Bu kuşatmaya iki veya üç haftadan fazla dayanamadılar. En sonunda haklarında Evs'in lideri Sa'd ibn Muaz'ın (r.a) hüküm vermesi şartıyla teslim oldular. Hakim olarak Sa'd ibn Muaz 'ı (r.a) seçmişlerdi, çünkü İslâm-öncesi dönemde Evs ve Kurayza müttefikti ve bu eski bağların, daha önce Beni Kaynuka ve Beni Nadir Yahudilerinde olduğu gibi, kendilerinin Medine'yi terketmelerini sağlayacağını umuyorlardı. Evs kabilesi mensupları da Sa'd'ın (r.a) eski müttefikleri olan Kurayzalılara yumuşak davranmasını istiyorlardı. Fakat Hz. Sa'd (r.a) , daha önce Medine'den ayrılmalarına izin verilen Yahudi kabilelerinin, Medine çevresindeki diğer kabileleri nasıl savaşa teşvik ettiklerini ve nasıl Müslümanlara karşı on-oniki bin kişilik birleşik bir cephe oluşturduklarını görmüş ve bizzat yaşamıştı. Bu son Yahudi kabilesinin de, şehrin dışarıdan saldırıya maruz kaldığı ve bütün nüfusunun hayatının tehlikede olduğu kritik bir anda nasıl haince davrandığından haberdardı. Bu nedenle Beni Kurayza'nın bütün erkeklerinin öldürülmesi, kadın ve çocuklarının esir alınması ve mallarının Müslümanlar arasında dağıtılması hükmünü verdi. Ceza adil bir şekilde yerine getirildi. Müslümanlar, Yahudilerin evlerine girdiklerinde, bu hainlerin savaşa katılmak için 1500 kılıç, 300 zırh, 2000 mızrak ve 1500 kalkan toplamış olduklarını gördüler.

şok olmuştum

zaten beynimi kemiren şüpheler daha bir depreşmiş daha bir sıkıştırır olmuştu kalbimi.

o günden sonra foruma uzun bir süre ara verdim. islamdan ayrılmaktan korkmuştum. boşluğa düşmekten korkmuştum.

düşündüm düşündüm düşündüm. başka kaynaklara baktım. başka olayları inceledim.

sakinleşmeye çalışıyor, olyları unutmaya uğraşıyordum.

fakat nafile.

sonunda 'zorlama yorumlarla nereye kadar' dedim ve elhamdulillah ateist oldum

tarihinde keyy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Beni kureyzaya gelinceye dek tonla mantıksızlık var, jeton geç düşmüş :D

İnsanlar genelde hayatlarındaki olumsuz bir durumdan sonra dini sorgulamaya başlıyor.

Sen ilahiyat mezunu falan değilmiydin ? yanlış mı anımsıyorum ?

tarihinde Ramirez tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni kureyzaya gelinceye dek tonla mantıksızlık var, jeton geç düşmüş :D

İnsanlar genelde hayatlarındaki olumsuz bir durumdan sonra dini sorgulamaya başlıyor.

Sen ilahiyat mezunu falan değilmiydin ? yanlış mı anımsıyorum ?

ilahiyatçı değilim. ama koyu bir cemaatçiydim.

Sitelerde Paylaş

Ben hep tv. lere çıkan ünlü hocaları ve ilahiyatlarda okuyanları merak ederim.

Şu ahzab suresini okuduklarında için için şüphe kemiriyor mudur ? Ya da bunlar göründüğü gibi inanıyorlar mı _

her müslümanın kafasında sürüyle şüphe olduğuna kalıbımı basarım.

fakat cehennem ve yokluk korkusu herşeyin önüne geçiyor.

Sitelerde Paylaş

Sen kadar eski miyim bilmiyorum, üç sene olmuş olabilir ama, o günden beridir anlayışımda zerre kadar bir oynama olmadı. Bu forum beni değiştirmedi. Yalnız, biraz "geliştirmiş" olabilir, hakkını vereyim.

Beni Kurayza vakasına, kendi içindeki şüpheyle bakmışsın da ondan değişmişsin. Bir kere büyük resmi gördükten sonra, bunlar leblebi çekirdek geliyor. O, bir tarihi vakadır vs. Bazı zümrelerin çarpıtmalarına uğramış olabilir, özünde bir gerçeği barındırıyorsa, o gerçekle baktığında resime, büyük resme bir zarar vermiyor. Dedin ya "O, alemlere rahmet olarak indirilmiş, nasıl yapabilir böyle katliamlar." Böyle şartlanmışlıklarınız var sizlerin bence, dönenlerin yani. Muhammedsd, katliam yaptırtmış demiyorum, bu "tarihsel olay"daki şiddetin derecesini, hazırlayan sebepleri vs bilmeden, gözünle görmeden, önceki önyargılarına ters diye dinsiz yahut ateist olmazdım ben.

Sitelerde Paylaş

Şüphe duymaktan korkuyorlar birşeyden şüphelendiklerinde kış kış şeytan düşünmüyorum ben öyle şeyler diyerek şüpheyi kovuyorlar.Bunu müslüman bir arkadaşımdan duymuştum aklına bir şüphe düşmüşte onu böyle kovmuş gururla anlatıyordu. :D

tarihinde quantum tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Turan Dursun bütün ilahiyatçıları Kureyza katliamını televizyonda tartışmak için davet etmiş ama hiçbiri buna yanaşmamış. Onlarda biliyor aslında savunulacak bir tarafının olmadığını

Turan Dursun "Din Bu" Kitabını yazdıktan sonra Süleyman Ateş ona cevaben "Asıl Din Bu" diye bir kitap yazıyor. Ama Turan Dursun bildiğiniz üzre katlediliyor. Bu durumda onun kitabında yazılı dinin geçerli olduğunu anlıyoruz

Sitelerde Paylaş

hayırlı olsun...

tarihte ne olup olmadığını tam olarak bilemiyoruz...

doğru hüküm vermek için elimizdeki veriler yeterli değil bence...

bak bu çok önemli işte

kendini kandırma yöntemlerinden biri.

ben de önceleri bu şekilde düşünüp olayı unutmaya çalıştım.

fakat asıl mesele olayın olup olmaması değil.

asıl mesele müslümanları olayı o şekilde kabul edip tefsirlerine yazmaları ve bunde herhangi bir gariplik olduğundan şüphe etmemeleridir.

yani müslümanlar katliamın ve cariyelere tecavüzün o dönemin şartları içinde gayet mmakul olduğunu düşünmeleri asıl problem.

ardından da muhammedin evrenselliğinden falan bahsetmeleri.

Sitelerde Paylaş

bak bu çok önemli işte

kendini kandırma yöntemlerinden biri.

ben de önceleri bu şekilde düşünüp olayı unutmaya çalıştım.

fakat asıl mesele olayın olup olmaması değil.

asıl mesele müslümanları olayı o şekilde kabul edip tefsirlerine yazmaları ve bunde herhangi bir gariplik olduğundan şüphe etmemeleridir.

yani müslümanlar katliamın ve cariyelere tecavüzün o dönemin şartları içinde gayet mmakul olduğunu düşünmeleri asıl problem.

ardından da muhammedin evrenselliğinden falan bahsetmeleri.

Sana ne müslümanlardan? Evvelden bıraksaydın şu müslümanları keşke... o zaman ateist olmaydın..)

Sitelerde Paylaş

senin gibi insanları gerçekten takdir ediyorum, bir ateist olarak senin de ateist olman dolayısıyla değil

bundan çok senin yaptığının gerçekten zor olduğunu düşünmemden

şöyle açıklamaya çalışayım

ben hiç müslüman olmadım denilebilir

babam ateistti annem müslümandı ama başı açık, sadece ramazanda oruç tutan ama namaz kılmayan ve ilginçtir cennete ve cehenneme inanmayan bir "müslüman", daha çok deist denilebilir, "bir yaratıcı var galiba" diyen biri hepsi bu, zaten orucu da boşladı son zamanlarda :)

neyse dolayısıyla ben hayatı boyunca hiç camiye gitmemiş, hiç oruç tutmamış ve çok küçük yaşlarda bilinçsiz (12-13 yaşlarına kadar olan dönem) ilk geçlik yıllarımdan beri de bilinçli ateistim..

işte bu yüzden senin gibi oldukça muhafazakar müslüman bir çevreden üstelik cemaat kültüründen gelen birinin "gerçeğe" ulaşması oldukça sancılı geçmiş olmalı

takdir ediyorum...

tarihinde ulyses tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen kadar eski miyim bilmiyorum, üç sene olmuş olabilir ama, o günden beridir anlayışımda zerre kadar bir oynama olmadı. Bu forum beni değiştirmedi. Yalnız, biraz "geliştirmiş" olabilir, hakkını vereyim.

Beni Kurayza vakasına, kendi içindeki şüpheyle bakmışsın da ondan değişmişsin. Bir kere büyük resmi gördükten sonra, bunlar leblebi çekirdek geliyor. O, bir tarihi vakadır vs. Bazı zümrelerin çarpıtmalarına uğramış olabilir, özünde bir gerçeği barındırıyorsa, o gerçekle baktığında resime, büyük resme bir zarar vermiyor. Dedin ya "O, alemlere rahmet olarak indirilmiş, nasıl yapabilir böyle katliamlar." Böyle şartlanmışlıklarınız var sizlerin bence, dönenlerin yani. Muhammedsd, katliam yaptırtmış demiyorum, bu "tarihsel olay"daki şiddetin derecesini, hazırlayan sebepleri vs bilmeden, gözünle görmeden, önceki önyargılarına ters diye dinsiz yahut ateist olmazdım ben.

elbette geliştirmiş. geliştirmeye de devam edecek.

büyük resim dediğin şey sadece bir illüzyon. ortada hayal ürünü bir büyük resim var.

küçükken kafamıza kazılmış sanu başı olmayan büyük bir resim.

ve bu resimin çok derinlerinde onu sağlama alan korku alevi var.

büyük resimin her bir karesi rezillik dolu oysa.

dinden kopmama adına giriştiğimiz her çırpınışta elimizi attığımız her resim karesi elimizde kalıyor.

hangi birini anlatayım sana bilmiyorum ki!

savaş esirlerinin ırzına geçmeye mi,

sıbyancılık mı

karıların düzüşme sırasını ayarlayan ayete mi?

matematik hatalarına mı?

insan yazımı olduğunu gösteren çok rezil gaflara mı?

nereye elimizi atsak elimizde kalıyor.

Sitelerde Paylaş

"Yokluk korkusu herşeyin önünne geçiyor" değil

Yokluğun saçmalığı, mantıksızlığı, duygusuzluğu, çapsızlığı, "akılsızlığı" herşeyin önüne geçiyor. Yokluktan korkmasam da saçma zaten.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana ne müslümanlardan? Evvelden bıraksaydın şu müslümanları keşke... o zaman ateist olmaydın..)

o tefsiri yazan müslümanlar senin gibi kendi hayal dünyalarından yeni dinler uydurarak kendilerini avutmak yerine 'nakil' esasına dayanarak yazmışlar o yazıları. yani muhammedin yaşamını 12 den vurarak yanlışsız aktarmaya çalışmışlar. vicdanları kabul etmese bile cehennemde yanma korkusuyla olayları çarpıtmadan olduğu gibi aktarmaya gayret etmişler. bilmem anlatabildim mi?

Sitelerde Paylaş

"Yokluk korkusu herşeyin önünne geçiyor" değil

Yokluğun saçmalığı, mantıksızlığı, duygusuzluğu, çapsızlığı, "akılsızlığı" herşeyin önüne geçiyor. Yokluktan korkmasam da saçma zaten.

üvey oğlunun karısını yatağa atmak daha mı mantıklı daha mı duygulu?

hangi gece hangi karısını düzeceğini ayetle karara bağlamak daha mı makul?

ceriyelerin zorla ırzına geçmek daha mı güzel ve mantıklı?

lütfen söyle

Sitelerde Paylaş

elbette geliştirmiş. geliştirmeye de devam edecek.

büyük resim dediğin şey sadece bir illüzyon. ortada hayal ürünü bir büyük resim var.

küçükken kafamıza kazılmış sanu başı olmayan büyük bir resim.

ve bu resimin çok derinlerinde onu sağlama alan korku alevi var.

büyük resimin her bir karesi rezillik dolu oysa.

dinden kopmama adına giriştiğimiz her çırpınışta elimizi attığımız her resim karesi elimizde kalıyor.

hangi birini anlatayım sana bilmiyorum ki!

savaş esirlerinin ırzına geçmeye mi,

sıbyancılık mı

karıların düzüşme sırasını ayarlayan ayete mi?

matematik hatalarına mı?

insan yazımı olduğunu gösteren çok rezil gaflara mı?

nereye elimizi atsak elimizde kalıyor.

Büyük resim ile Kuran'ı kastetmiş olalım. Olduk zaten.

Müslümanlar ve ateistlerin karşı karşıya sundukları imajlar,

savundukları materyallerin içeriğinin önüne geçiyor, dikkat et.

Cahil, çapsız, sorgulamaktan korkan koyun müslüman

Donanımlı, birikimli, sorgulayan, asi ateist.

Sosyal olarak kendilerinden olmak istediğimiz güruhun argümanlarına kendimizi çarpıtarak kendimizi sığdırıyoruz. Kendimizi geliştirdik ya, daha azını isteyemeyiz artık. "Biraz sorgulamak" yetiyor zaten, değil mi.. İçimizdeki ŞÜPHELER pusuda bekliyor.

Bu, sadece bir sebepti.

Ateist olmak isteyen olur zaten. Kuran'daki arkaik metinleri istediğin gibi okuyup, eğip bükebilirsin. Yani aynısı karşı taraf için de geçerli. Full karizmalı, kuul... ayrıca tabi bilgili, donaımlı, zeki bir zümre olsaydı müslümanlar, onların lehine bükerdik o zaman. Nitekim ben Kuran'da matematik hatası, çelişkilerin olmadığını görüyorum. Ama bundan ateistlere NE ki... Çünkü biraz subjeleyince, olduğunu görmek de pekala mümkün.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...