Jump to content

Namazda Parmak kaldırmak

Recommended Posts

Meçhule şu ana kadar kıldığın namazlar geçersiz oldu. :ph34r:

Büyük günah işledin. :lol:

Tövbe et ve 365 gün oruç tutup namaz kıl. :lol:

Resmen dinden çıkmış.

Allah'tan Pante var da tekrar dine dönme şansı yakaladı.

Bu hal üzere ölseymiş direk cehenneme gidecekmiş, pahahaha. :lol:

Anlayacağınız, Meçhule orada da bizimle birlikte olacaktı.

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

:blink:

Şu dininizi doğru öğrenin.

Ateistlerden, dinsizlerden öğrenmekten sıkılın biraz.

Tersine sizin burada din konusunda yapılan yanlışları düzeltmeniz gerekir.

Halbuki sizin yanlışlarınızı inanmayanlar düzeltiyor.

La demek "Yok" demektir.

Arapçada La, Lem, leyse sözcükleri kesin olumsuzluk belirtirler.

Başına geldiği ifadeyi reddederler yani.

"La ilahe" demek "Tanrı yoktur" demektir.

Devamındaki "İllallah" sözcüğü ile "Allah'tan başka" anlamı kazanır.

Sen kalkıp da "Rahman'ın tekliğini la ediyorum" dersen; bunun anlamı "Rahman'ın tekliğini reddediyorum" demek olur.

Söylemen gereken " işaret parmağımı kaldırarak Rahman'ın tekliğini onaylamış oluyorum" idi.

Ama havalara girip, renkli konuşmaya çabalayarak "La etmek" vs. ile gülünç yanlışlara düşüyorsunuz.

yemin ediyorum sen beni hiç bir başlıkta anlamıyorsun,kalkıp bana arapça dersi verme istersen,la ile tekliğini tescilliyorum ever,kimse yoktur birden başka anlamında la söylenirken parmak kaldırılır,müslümanlar arasında la çok kullanılır,ben sizi onlarla karıştırıp ayrıntıya girmiyorum sanırım hata burada,gülünç duruma giren sensin bilerek ve isteyerek açık yakalama gayretinden ince düşünemiyorsun,klasik düşüncelerle alt etmeye çalışıyorsun sana uymuyorum farkındaysan.

Sitelerde Paylaş

yemin ediyorum sen beni hiç bir başlıkta anlamıyorsun,kalkıp bana arapça dersi verme istersen,la ile tekliğini tescilliyorum ever,kimse yoktur birden başka anlamında la söylenirken parmak kaldırılır,müslümanlar arasında la çok kullanılır,ben sizi onlarla karıştırıp ayrıntıya girmiyorum sanırım hata burada,gülünç duruma giren sensin bilerek ve isteyerek açık yakalama gayretinden ince düşünemiyorsun,klasik düşüncelerle alt etmeye çalışıyorsun sana uymuyorum farkındaysan.

Hatanı da kabullenemeyecek kadar kibirlisin.

İşaret parmağını kaldırmak Allah'ın birliğini onaylamaktır ama la etmek değildir.

Kelime-i şahadette "Allah birdir" demez. "Lailahe illallah" ifadesinin tümünden o anlam çıkar. Bu da "la etmek" gibi saçma bir ifadeyle belirtilmez.

La edilir ama ne edilir? Başka ilahlar, putlar la edilir. Yani reddedilir, kabul edilmez.

Sen "Rahman'ın birliğini la ederim" dediğin anda şirke düşmüş olursun.

Parmak işaretlerine "la etmek" gibi bir isimlendirme yapacak olursak, "la etmek" ne olur biliyor musun:

2. mesajımda yazmıştım:

Başparmakla orta parmağı birleştirerek bir yuvarlak haline getirmektir. Yani sıfır haline, yani yok demek haline getirmektir.

Bu kadar izaha rağmen hala ısrar ediyorsan, o uydurma ve yanlış ifadeyi senden başka kullanan birini, bir yazıyı, bir ifadeyi göster.

Bakalım bu konuda tek misin yoksa senin gibiler de var mı? :D

Sitelerde Paylaş

Sanırım halının üstünde bir böcek, karınca filan var, namaz kılan kişinin dikkatini dağıtıyor.

O da karıncaya sessizce 'artislik yapma lan' diye azarliyor.

hhw4.jpg 50499_63162141387_7148488_n.jpg

tarihinde FreeWill tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanlar kimi özel durumlarda mensubu olmadıkları bir diğer mezhebin yorum ve uygulamalarını kullanıyor, bunu biliyoruz. Buna izin var zaten.

Peki genel olarak kafamıza göre mezhep değiştirebilir miyiz?

Yani ben şimdi müslüman olsam ve Tayyip'e duyduğum hayranlık ve bağlıklıktan onun mezhebine geçmek istesem, bunu yapabilir miyim?

Alevilik bir mezhep mi değil mi bilmiyorum, sadece ben değil kimse bilmiyor ve prensipte mezhepler arasında sayılmıyor falan ama isteyen gidip alevi olamıyor mesela.

Diğerleri için de böyle midir?

Bir hanefi kalkıp da şafi olabilir mi?

Şu Tayyip'i görünce şeytan görmüş gibi oluyorum yeminle. Bir insan bu kadar mı itici, sevimsiz, çirkin olabilir.

Aklının bütün kötülüğü yüzünden okunuyor.. Piyasaya ilk düştüğü günden beri böyle hissediyorum, ta o belediye başkanı olduğu dönemden beri.

Hani şu "Ben İstanbul'un imamıyım" dediği günler.. İslam'la ilgilenmeme ve Kur'an'ı okumama neden olan tam olarak bu adamdır.

Sitelerde Paylaş

Şu Tayyip'i görünce şeytan görmüş gibi oluyorum yeminle. Bir insan bu kadar mı itici, sevimsiz, çirkin olabilir.

Aklının bütün kötülüğü yüzünden okunuyor.. Piyasaya ilk düştüğü günden beri böyle hissediyorum, ta o belediye başkanı olduğu dönemden beri.

En çok bu kısmına güldüm yazınızın sayın IFeelGood. :)

Sitelerde Paylaş

Mezhep değiştirmekte bir engel yok, ama hangi mezhep?

Sünnilik içindeki mezheplerden birinden çıkıp diğerine girmek serbesttir.

Ama bu 4 mezhep dışında bir mezhebe girmek hak görülmez.

Yani, Aleviliğe, caferiliğe geçiş hoş karşılanmaz. Sapıklığa geçiş olarak nitelenir.

Sitelerde Paylaş

Yani, Aleviliğe, caferiliğe geçiş hoş karşılanmaz. Sapıklığa geçiş olarak nitelenir.

Ben de böyle tahmin ediyordum sayın Pante. Benim asıl merak ettiğim şey, hak mezheplerden çıkıp diğerlerine geçenlerin katli vacip midir?

Geçenlerde bir yerde bu kişilerin mürted hükmünde olup katledilmeleri gerektiğine dair bir yazı okumuştum. Sünni olan bir kişi şii olduğunda idam edilir mi?

Mesela Vahabilikten şiiliğe geçtiğinden şüphelenilen bir kişi Suudi Arabistan tarafından idam edilmişti. Aksini söyleyenler de var örneğin İsmailağa cemaati lideri Cübbeli.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben de böyle tahmin ediyordum sayın Pante. Benim asıl merak ettiğim şey, hak mezheplerden çıkıp diğerlerine geçenlerin katli vacip midir?

Geçenlerde bir yerde bu kişilerin mürted hükmünde olup katledilmeleri gerektiğine dair bir yazı okumuştum. Sünni olan bir kişi şii olduğunda idam edilir mi?

Mesela Vahabilikten şiiliğe geçtiğinden şüphelenilen bir kişi Suudi Arabistan tarafından idam edilmişti. Aksini söyleyenler de var örneğin İsmailağa cemaati lideri Cübbeli.

Hayır, katli vacip görülmez.

Bunun için mürted sayılması gerekir.

Kendini İslam'ın içinde sayan mezhep mensuplarına kafir ve bu mezhebe geçenlere de mürted olarak bakılmaz.

Ancak örneğin mezhep değiştirdikten sonra namazı terketmişse mürted sayılır.

Verdiğin Suudi örneğinde bu tür bir özellik olması gerekir.

Bir de tabi mezhep değiştirmesindeki gerekçe önemlidir. Sebebi dini değilse, çıkar amaçlı ya da eski mezhebine düşmanlık amaçlı ise yine mürted olarak görülebilir.

Sitelerde Paylaş

Hayır, katli vacip görülmez.

Bunun için mürted sayılması gerekir.

Kendini İslam'ın içinde sayan mezhep mensuplarına kafir ve bu mezhebe geçenlere de mürted olarak bakılmaz.

Ancak örneğin mezhep değiştirdikten sonra namazı terketmişse mürted sayılır.

Verdiğin Suudi örneğinde bu tür bir özellik olması gerekir.

Bir de tabi mezhep değiştirmesindeki gerekçe önemlidir. Sebebi dini değilse, çıkar amaçlı ya da eski mezhebine düşmanlık amaçlı ise yine mürted olarak görülebilir.

Cevap verdiğin için sağol.

Sitelerde Paylaş

Anladım.. Aleviliği mezhep sayarsak, ona geçeni hoş karşılamayacaklarını tahmin etmek zor değil, zira caferiliğe de.

Ama diğerleri arasında geçiş yapılabiliyor, gelen de kabul edilebiliyor demek ki.

Aleviler geleni de kabul etmiyor. Yani topluca bir köy veya herhangi kalabalık bir topluluk, hep birlikte geçebiliyor ancak kişileri tek tek kabul etmiyorlar.

Sünni mezhepler birbirini kabul de ediyor.

Hak mezhepler demişsin de.. Caferilik de kimilerince hak mezhep sayılıyor galiba. Ama genel kabul 4 tane olduğu yönünde tabii.

Sitelerde Paylaş

Bu insanların uyumasını engellemek için yapılmış bir eylemdir.

Allah dendiğini duyduklarında, Muhammed dendiğinde söylenmesini bekledikleri bazı nidalar gibi.

BU fiziksel eylem ve söylemler, kişinin ibadetini tam yapıp yapmadığının dışardan kontrolünü sağlar.

Sitelerde Paylaş
Hak mezhepler demişsin de.. Caferilik de kimilerince hak mezhep sayılıyor galiba. Ama genel kabul 4 tane olduğu yönünde tabii.

Bu hak mezhepler konusu Sünnilerin bir dalaveresidir aslında.

İslam'da Haricileri saymazsak 2 ana mezhep vardır.

Sünnilik ve Şiilik.

Diğerleri bu mezheplerin kollarıdır ama ayrı mezhepler gibi anılırlar.

Hanefilik, Şafilik, Malikilik ve Hanbelilik Sünni mezhebin, Caferilik, ismailiye, zeydiye de Şiiliğin kollarıdır.

Böyle olunca hiçbir mezhebin diğer mezhepleri sapıklıkla nitelendirmesi söz konusu olamaz, çünkü islam'ın kolları sayılırlar.

Ama Sünniler bunu manipule ederek "4 hak mezhep vardır" diye kendine bağlı kolları yaymaya çalışırlar.

Sitelerde Paylaş

Tüm bunlar İslam'ın ne kadar şekilci bir din olduğunun ispatı.

Müslümanlar'ın yaptığı her hareket, sünnet, ibadet vs. şekilcilik değil de nedir?

Aslında bu da diğer insanlara ne kadar müslüman olduğunuzun beyanıdır.

Sonra bir de demezler mi İslam'da şekilcilik yoktur diye...

Şekilci olmayan bir şey gösterebilir misiniz İslam'da?

AKPliler de bunu bildiklerinden çok iyi kullanıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Tüm bunlar İslam'ın ne kadar şekilci bir din olduğunun ispatı.

Müslümanlar'ın yaptığı her hareket, sünnet, ibadet vs. şekilcilik değil de nedir?

Aslında bu da diğer insanlara ne kadar müslüman olduğunuzun beyanıdır.

Sonra bir de demezler mi İslam'da şekilcilik yoktur diye...

Şekilci olmayan bir şey gösterebilir misiniz İslam'da?

AKPliler de bunu bildiklerinden çok iyi kullanıyorlar.

Fazla lafa gerek yok. İt ürür kervan yürü atasözümüz yeterli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...