Jump to content

Ulusal Gurur

Recommended Posts

Çocuğun hangi ulusa ait olduğunu soruyorsunuz.

Ulus kavramını tümden reddediyor olsaydınız, böyle bir sorunla karşılaşmazdınız.

Irk ve ulus kavrlamlarını karıştırıyorsunuz.

Irk yapay bir kavram. Doğada öyle bir kavram yok.

Ulus ise bir toplumda kendiliğinden ortaya çıkan sosyal bir kavram. Devlet gibi bir kavram.

Size göre çocuğun ulus sevgisi biyolojik ana ve babadan intikal ediyor. Bu çok yanlış bir ulus anlayışı.

Çocuğun ulusu ait olduğu topluma aittir. Çocuğu hangi ülkenin eşcinselleri adapte etmişlerse, çocuk o ülkeye aittir.

Ekstrem örnekler vermeye çalışıyorum sen onlara takılıp kalıyorsun.

Ben barışçıl, ilkel ve kendi komünüm içinde mutlu bir şeklide yaşarken, dozerlerle gelen barbarlar beni kendi kültür, din ve dilleri içinde beton binalarda yaşamaya zorlarlarsa benim ulusumu sevmemi nasıl beklersin?

Zeka düzeyimiz nedeniyle diğer primatlardan farklılaştık. Ağaçtan inip kaleler inşaa ederek daha büyük topluluklar içinde yaşamaya başladık. Ulusmuş, dilmiş, kültürmüş ne için? Daha uzun yaşayıp daha kaliteli bireyler üretmek için mi?

Kapitalist düzenin çok sevdiği ulus kavramını ne kadar da çok seviyorsunuz. Ben 600 tl ye tuvalet temizleyeyim sen se 10.000-20.000 tl'yi sırt üstü yatarak kazan diye mi ulusumu seveyim.

Eşit ücrete eşit ulus sevgisi.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 112
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sn albastı

Ben apolitik biriyim

Benim ulusalcılıkla islamcılığın farkı yok derken bunu söylemiştim. Aynen müslümanların muslim, gayrimuslim ayrımı yaptığı gibi. Kendinden farklı olanı dışlaması gibi. Ulusalcılarda farklılıkları dışlıyor.

Ulusalcılar humanistlere vatan haini, türk düşmanı gibi söylemde bulunurlar.Sende şuan bunu yapıyorsun.

Apolitiğe bakar mısınız?!!!!

Apolitikmiş ama ulusalcıların hümanistlere vatan haini dediğini söylüyor.

Ulusalcılar hümanisttir!!

Sen herhalde ulusalcıları ırkçı milliyetçilerle karıştırdın. Ya da apolitik falan değil, ulusalcı karşıtısın.

Nerde, hangi ulusalcı hümanistliğe laf konuşmuş, bir göster de görelim hele...

Sitelerde Paylaş

1000 yıl önce var olmayan birşeyi şimdi var etmemin anlamı yoktur.

Türk bayrağındaki hilalin islamı sembol ettiğini Türkiyede herkez bilir...

1000 yıl önce varolmayan şey, 300 yıl önce yaratılmış ve dünyayı kaplamış zaten. Saçmalama.

O lafı, hala ulus devlet peşinde koşanlara söyleyeceksin!

Türk bayrağındaki ay yıldızın nasıl oluştuğunu herkes bilmez. Senin gibi cahiller de İslam'a havale eder.

Bilinen; 1. Kosova Savaşı sonrasında Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda, Ay ve Yıldız'ın yan yana gelmesi ile olduğudur;

Ki bu da bir efsanedir. Nereden nasıl geldiği kesin değildir. Belki Bizans'tan, belki Göktürklerden belki İslam'ın hilaline yıldız eklenmesinden.

Bu konuda kimse kalkıp da kesin yargı ile hükümde bulunmazken sana ne oluyor?!!

Sitelerde Paylaş

Ben barışçıl, ilkel ve kendi komünüm içinde mutlu bir şeklide yaşarken, dozerlerle gelen barbarlar beni kendi kültür, din ve dilleri içinde beton binalarda yaşamaya zorlarlarsa benim ulusumu sevmemi nasıl beklersin?

Zeka düzeyimiz nedeniyle diğer primatlardan farklılaştık. Ağaçtan inip kaleler inşaa ederek daha büyük topluluklar içinde yaşamaya başladık. Ulusmuş, dilmiş, kültürmüş ne için? Daha uzun yaşayıp daha kaliteli bireyler üretmek için mi?

Kapitalist düzenin çok sevdiği ulus kavramını ne kadar da çok seviyorsunuz. Ben 600 tl ye tuvalet temizleyeyim sen se 10.000-20.000 tl'yi sırt üstü yatarak kazan diye mi ulusumu seveyim.

Sevme Alarkom.

Kimseye zorla "yurdunu seveceksin" zorlaması yok.

Ama kimse de yeri geldiğinde yurtseverlik, halkçılık, sosyalistlik ayağına yatmasın.

Yurdunu, halkını sevmeyen biri, ancak çıkarlarını sever, yakınlarını sever, kendisini sever.

Halkını seven insan, o halkının yaşadığı yurdu da sever. Yurt yuva gibidir.

Ta ki tüm insanlar kardeş olup da dünyayı adil paylaşıp yurt edinene kadar!

Sitelerde Paylaş

Senin o dediğin büyük Türk sözde emekçilerinin (ister köylü olsun ister kentli) koyun olmasından dolayı eline gücü geçiren kapitalist patronlar herkesin kanını sömürüyor. Asgari ücrete (800 küsür TL) insafsızca kan emiliyor bu ülkede. Şimdi bu yazı güzel ama pratiğe döktüğün zaman sıfır. Önce nüfusun 10 da 9 unu oluşturan emekçi Türk halkının, silkelenip kendine gelmesi ve koyunluktan vazgeçmesi lazım. Bence...

Sitelerde Paylaş

Sn albastı

Ben apolitik biriyim

Benim ulusalcılıkla islamcılığın farkı yok derken bunu söylemiştim. Aynen müslümanların muslim, gayrimuslim ayrımı yaptığı gibi. Kendinden farklı olanı dışlaması gibi. Ulusalcılarda farklılıkları dışlıyor.

Ulusalcılar humanistlere vatan haini, türk düşmanı gibi söylemde bulunurlar.Sende şuan bunu yapıyorsun.

Hümanistlik bir kaç yüzyıl önceden kalan bir felsefe... Bugün hümanist yok.. Hiçbir politik düşünce de hümanistlere karşı olamaz. Çünkü öyle bir şey kalmadı artık.. Her şey incile göre olsun diyen din adamlarına karşı her şey insan için diyen aykırı bir düşüncedir..

Politikanın neredeyse hepsi yalan ama bazen bu yalanlara ihtiyaç olabilir mi diye düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş

Apolitiğe bakar mısınız?!!!!

Apolitikmiş ama ulusalcıların hümanistlere vatan haini dediğini söylüyor.

Ulusalcılar hümanisttir!!

Sen herhalde ulusalcıları ırkçı milliyetçilerle karıştırdın. Ya da apolitik falan değil, ulusalcı karşıtısın.

Nerde, hangi ulusalcı hümanistliğe laf konuşmuş, bir göster de görelim hele...

Apolitik biri bu tür konuda yorum belirtebilir. Apolitik kişi taraf değildir.

Ben humanist değilim ama bu ülkede hümanistlere haksızlık yapılıyor.

Bir ulusalcı hümanist değildir. Hümanist kendi ulusunu başka uluslardan üstün tutmaz. Bu hümanizmin doğasına aykırı.

Hümanistler kendi ulusu sevmez gibi saçma sapan çıkarımlar yapıyorsunuz.

1000 yıl önce varolmayan şey, 300 yıl önce yaratılmış ve dünyayı kaplamış zaten. Saçmalama.

O lafı, hala ulus devlet peşinde koşanlara söyleyeceksin!

Türk bayrağındaki ay yıldızın nasıl oluştuğunu herkes bilmez. Senin gibi cahiller de İslam'a havale eder.

Bilinen; 1. Kosova Savaşı sonrasında Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda, Ay ve Yıldız'ın yan yana gelmesi ile olduğudur;

Ki bu da bir efsanedir. Nereden nasıl geldiği kesin değildir. Belki Bizans'tan, belki Göktürklerden belki İslam'ın hilaline yıldız eklenmesinden.

Bu konuda kimse kalkıp da kesin yargı ile hükümde bulunmazken sana ne oluyor?!!

Hilal islamı temsil eder pekçok islam ülkesinin bayrağında hilal vardır.

Senin gibi cahiller

Hakaret ettiğin için teşekkür ederim. Bu ülkede insanlar tartışmasını bilmiyor. Karşısındaki insanlara hakaret yağdırıyor.

Hümanistlik bir kaç yüzyıl önceden kalan bir felsefe... Bugün hümanist yok.. Hiçbir politik düşünce de hümanistlere karşı olamaz. Çünkü öyle bir şey kalmadı artık.. Her şey incile göre olsun diyen din adamlarına karşı her şey insan için diyen aykırı bir düşüncedir..

Politikanın neredeyse hepsi yalan ama bazen bu yalanlara ihtiyaç olabilir mi diye düşünüyorum..

Hümanist düşünce bu tür ülkelerde zaten hiçbir zaman gelişemez.

Politikanın hepsi yalan olması konusunda sana katılıyorum. Politika insanlığı sömürmek için yapılır. İnsanlık var olduğundan beri sömürü hep olmuş ve olmaya devam etmiştir.

Politikada üst kesim rantı yerken alt kesim birbirini yer.

İslam, ulusalcılık, faşizm, sosyalizm, kapitalizm ve aklınıza gelen tüm siyasi düşünceler toplumu sömürme amaçlı siyasi akımlardır.

Sitelerde Paylaş

Yaw kardeşim. Ulusunu sevmeme nedenin varsa elbette sevmezsin.

Ben bir İran veya Suudi Arabistan vatandaşı olsaydım, ülkesi için çağdaş bir uygarlık düzeyi isteyen bir ateist olarak ulusumu sevemezdim.

Biz öyle bir ülke değiliz ama.

Atatürkümüz var. Devrimlerimiz var. Dünyaya ve İslam'a meydan okuyan ve insanlarımıza çağ atlatan başarılarımız var.

Senin veya birilerinin sevmemesi için nedenlerin olduğu bir ülke değiliz.

Sen bir Kürt olsaydın ve Kürtler için bağımsızlık istiyor olsaydın, elbette bizi sevmezdin. Bize düşman olurdun.

Sizin ulusal gururu reddetme nedeniniz bunlar değil.

Siz ulus kavramını çağ dışı buluyorsunuz.

Bu çok saçma bir görüş.

İnsanları sevdiğinizi iddia edip, insan sevgisinden ne kadar uzak olduğunuzu gösteriyorsunuz.

Bunları kabul etmiyoruz. Samimi olun. Ama olamıyorsunuz. Yalancısınız. Sahtesiniz.

Sitelerde Paylaş

İslam, ulusalcılık, faşizm, sosyalizm, kapitalizm ve aklınıza gelen tüm siyasi düşünceler toplumu sömürme amaçlı siyasi akımlardır.

Ulusu bunların arasına katmak bu kavramın iyi anlaşılmadığını gösteriyor.

Ulusalcı olmaktan başka çareniz yok. Çünkü ulus insan toplumlarında ortaya çıkan soyut bir kavram.

Ne hümanizma ile alakası var, ne de yukardaki dogmalarla ilgili. Dogma değil zaten.

Sitelerde Paylaş

Apolitik biri bu tür konuda yorum belirtebilir. Apolitik kişi taraf değildir.

Ben humanist değilim ama bu ülkede hümanistlere haksızlık yapılıyor.

Bir ulusalcı hümanist değildir. Hümanist kendi ulusunu başka uluslardan üstün tutmaz. Bu hümanizmin doğasına aykırı.

Hümanistler kendi ulusu sevmez gibi saçma sapan çıkarımlar yapıyorsunuz.

Senin hümanist dediklerin kimler ki onlara haksızlık yapıyor? Ulusalcılar, sosyalistler olmasın sakın.

Ulusalcı, kendi ulusunu diğer uluslardan üstün görmez.

Cahilliğin diz boyu. Ulusalcılarla, ırkçı milliyetçileri karıştırıyorsun ya da özellikle kasıtlı yapıyorsun.

Bu dediğini kanıtlamayıp, lagaluga yaparsan daha ağır yanıt alacağını da hesaplamalısın.

Sen apolitik falan değilsin. Bal gibi politiksin. Öyle olmasa iftira atmazsın.

Sitelerde Paylaş

Hümanist düşünce bu tür ülkelerde zaten hiçbir zaman gelişemez.

Politikanın hepsi yalan olması konusunda sana katılıyorum. Politika insanlığı sömürmek için yapılır. İnsanlık var olduğundan beri sömürü hep olmuş ve olmaya devam etmiştir.

Politikada üst kesim rantı yerken alt kesim birbirini yer.

Hem politik değilsin, hem de maşallah politik yorumlar zırla gidiyor..

Ben magazinle ilgilenmem ama Tarkan'ın şu yaptığı yakışmadı der gibi..

Önce tutarlı ol.

Sitelerde Paylaş

Senin hümanist dediklerin kimler ki onlara haksızlık yapıyor? Ulusalcılar, sosyalistler olmasın sakın.

Ulusalcı, kendi ulusunu diğer uluslardan üstün görmez.

Cahilliğin diz boyu. Ulusalcılarla, ırkçı milliyetçileri karıştırıyorsun ya da özellikle kasıtlı yapıyorsun.

Bu dediğini kanıtlamayıp, lagaluga yaparsan daha ağır yanıt alacağını da hesaplamalısın.

Sen apolitik falan değilsin. Bal gibi politiksin. Öyle olmasa iftira atmazsın.

Sadece hakaret yağdıran bir kişiyle tartışmak anlamsızdır.

Aciz insanlar tartışamadıkları zaman karşısında kişilere hakaret yağdırırlar.

Hem politik değilsin, hem de maşallah politik yorumlar zırla gidiyor..

Ben magazinle ilgilenmem ama Tarkan'ın şu yaptığı yakışmadı der gibi..

Önce tutarlı ol.

Ateistler teizm hakkında hep yorum yapar ama onlar teist değildir.

Apolitik insanlar politika bilmeyen cahil insan değildir. Apoliktikler sabahtan akşama kadar alkol alan adamlar değillerdir.

Tam tersine daha çok politika bildiklerinde bu kişiler apolikleşmişlerdir. Politikanın bir kandırmaca olduğunu görmiş kişilerdir apolikler.

Sitelerde Paylaş

Ateistler teizm hakkında hep yorum yapar ama onlar teist değildir.

Apolitik insanlar politika bilmeyen cahil insan değildir. Apoliktikler sabahtan akşama kadar alkol alan adamlar değillerdir.

Tam tersine daha çok politika bildiklerinde bu kişiler apolikleşmişlerdir. Politikanın bir kandırmaca olduğunu görmiş kişilerdir apolikler.

Off offf... Ateistler dinleri eleştirirler. Apolitikler politikaya karışmazlar. Ateist tanımın yanlış bir kere..

Apolitikler politikadan daha iyi anlamazlar. Onlar asıl politikadan anlamazlar. Politikadan anlasalar politikacı olurlardı..

Sanki politika yapanlar kendilerinin hep doğru söylediğini düşünüyormuş gibi yazmışsın. Bu da yanlış neyse...

Sitelerde Paylaş

Milliyetçiliği Fransız ihtilali le başlatanlara da sormak istiyorum. Bilge kağanın 1300 yıl öncesinden şu seslenişini siyaset terminolojisinde nasıl tanımlıyorlar?

"...Türk Oğuz Beyleri, işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yer denizi delinmedikçe, ilini töreni kim bozabilir?

Ey Türk ulusu! Kendine dön. Seni yükseltmiş Bilge Kağanı'na, özgür ve bağımsız ülkene karşı hata ettin, kötü duruma düşürdün.

Ulusun adı, sanı yok olmasın diye, Türk ulusu için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Kardeşim Kül Tigin ve iki Şad ile ölesiye, bitesiye çalıştım..."

RT Erdoğanın dediği gibi kavimcilik olarak tanımlıyorum.

Evet Ulus bilinci Fransız ihtilali ile başlar. Ulusal bilinçin ön şartı Yurt dur. Ve ona bağlı Yurttaşlık bilincidir. O yüzdendir ki Solcular kendilerine Ulusalcıyım yada Milliyetciyim yerine Yurtseverim der. Yurttaş olmadan önce topluluklar teba-kul dur. O yüzdendir ki padişah mukaddestir, cennet-mekandır. Yaptıklarından dolayı sorgulanamazlar. Oysa Ulusal bilinçte kutsal ulustur,yurttur.

Ulus denilen kavram havaya tirit bir kavram değil. Ee içinde din var atalım, içinde bir ırkın önceliği var atalım. Ne aşkına anlıyorsanız anlayın. Bir ulusta öncelikli şart bir toprak parçası üzerinde yaşıyan ve birlikte yaşama arzusunda olan bir halktır, İçinde farklı diller farklı dinler olabilir. Ancak tek ulustur. Ulusla beraber Burjuva-işçi, Cumhuriyet,demokrasi,İnsan hakları, kadın hakları vb. bir çok kavram yeryüzüne serpilmiş boy atmıştır. O yüzden kim sana ulusundan vazgeç diyorsa bu kavramlardan da vazgeç diyor.

tarihinde apsimon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ulus ya da Millet, çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanların oluşturduğu topluluk.

Bir topluluğun "ulus" olarak adlandırılabilmesi için:

Toplulukta ortak bir dilin konuşulması,

Topluluğun tarihsel geçmişe sahip olması,

Şimdi bir arada yaşayan bu topluluğun, gelecek için de bir arada yaşama inancında olması,

Topluluktaki bireylerin birlik ve beraberlik içinde, ortak duyguları paylaşması,

Toplulukta kültürel ortaklık bulunması gereklidir

http://tr.wikipedia.org/wiki/Millet

Sitelerde Paylaş

Yaw kardeşim. Ulusunu sevmeme nedenin varsa elbette sevmezsin.

Ben bir İran veya Suudi Arabistan vatandaşı olsaydım, ülkesi için çağdaş bir uygarlık düzeyi isteyen bir ateist olarak ulusumu sevemezdim.

Birçok İranlı laik insanın ulusunu hala sevdiğini düşünüyorum.

Mesela istiyordur ki ulusu bu bağnazlıktan kurtulsun.

Çağdaş her gelişmeye sevinirken, çağdışı her gelişme karşısında da üzülüyordur İran için, ulusu için, ülkesi için, halkı için.

Ulusu ve İran için tüm gelişmeler onu diğer tüm uluslardan daha çok alakadar ediyordur.

İran da olan çağdışı gelişmeler diğer ülkelerde olan çağdışı gelişmelere göre onu daha çok kızdırıyordur. (Aslında bu da bir bağlılık, aidiyet ve sevgi değil mi?)

Ve İran için iyi olduğunu düşündüğü şeylere destek veriyordur.

Allah insanı aidiyetsiz, ulusal gurursuz bırakmasın . Amin.

Sitelerde Paylaş

Birçok İranlı laik insanın ulusunu hala sevdiğini düşünüyorum.

Mesela istiyordur ki ulusu bu bağnazlıktan kurtulsun.

Çağdaş her gelişmeye sevinirken, çağdışı her gelişme karşısında da üzülüyordur İran için, ulusu için, ülkesi için, halkı için.

Ulusu ve İran için tüm gelişmeler onu diğer tüm uluslardan daha çok alakadar ediyordur.

İran da olan çağdışı gelişmeler diğer ülkelerde olan çağdışı gelişmelere göre onu daha çok kızdırıyordur. (Aslında bu da bir bağlılık, aidiyet ve sevgi değil mi?)

Ve İran için iyi olduğunu düşündüğü şeylere destek veriyordur.

Allah insanı aidiyetsiz, ulusal gurursuz bırakmasın . Amin.

Bu dediğinize katılmamak elde değil. Eğer böyle düşünen insanlar yoksa orda, bizim gibi Atatürk çıkmış bir toplumda olmazdı. Nerden nereye değil mi. Vardır mutlaka..
Sitelerde Paylaş

Aciziyet, senin iftira atıp da bunu ispatlayamamandır.

İftira atan da müfteri sözünü hakeder. Yalancının tekisin sen..

Cahil, müfteri, yalancı sözleri hakaret değildir. Durum tespitidir. İspatlarsan kurtulursun.

Ama senin gibilerin şu forumda bulunma sebepleri yalanla, iftirayla, çarpıtmayla karşı oldukları zihniyete saldırmaktır.

Bunu da apolitiklik maskesi altında yapan biri sahtekardır aynı zamanda.

Sitelerde Paylaş

Yurdunu sevmek güzel bir duygudur...O yurdun parcalanmamasi kan akitilmamasi icin mücadele etmek ise ayri bir duygudur... Ayrica bir marifettir... Sunun surasinda pek fazla bir sey kalmadi...

68 - 78 kusagi tamamen yok olduklarinda herkes muradina ermis olacak.

Sitelerde Paylaş

Off offf... Ateistler dinleri eleştirirler. Apolitikler politikaya karışmazlar. Ateist tanımın yanlış bir kere..

Apolitikler politikadan daha iyi anlamazlar. Onlar asıl politikadan anlamazlar. Politikadan anlasalar politikacı olurlardı..

Sanki politika yapanlar kendilerinin hep doğru söylediğini düşünüyormuş gibi yazmışsın. Bu da yanlış neyse...

Yıllar önce hristiyanlara ateist derlerdi bunu biliyormuydun...

Aciziyet, senin iftira atıp da bunu ispatlayamamandır.

İftira atan da müfteri sözünü hakeder. Yalancının tekisin sen..

Cahil, müfteri, yalancı sözleri hakaret değildir. Durum tespitidir. İspatlarsan kurtulursun.

Ama senin gibilerin şu forumda bulunma sebepleri yalanla, iftirayla, çarpıtmayla karşı oldukları zihniyete saldırmaktır.

Bunu da apolitiklik maskesi altında yapan biri sahtekardır aynı zamanda.

Neden kendin gibi düşünmeyen insanlardan nefret ediyorsun

Kendi ulusunu sevmeyen insanlığı sevmez. Sevemez. Kendinizi kandırmayın.

İnsanlık sevgisi insanın kendisinden başlar. İnsan önce kendisini sever.

Yani sevmelidir. Herkesde olmayabilir bu sevgi. Ama onlar hasta insanlardır. Psikolojik olarak sağlıklı insan önce kendini sever. Her konuda kendine öncelik tanır.

Sonra yakınları, akrabaları, arkadaşları, hemşerileri ve yurtdaşları gelir.

Ben bütün insanları eşit olarak seviyorum diyen yalan söylüyordur. Bu mümkün değildir.

Ulusunu sevmeyen bir insan normal bir insan değildir. Hastalıklı bir insandır. Psikolojik olarak sorunlu bir insandır.

Bunu bilir veya bilemez. Çoğu kere bilemez. Çünkü psikolojik olarak hasta olan çoğu kere kendi hastalığının farkında değildir.

Hacı biz burda biz ne yazarsak yazalım. Ulus kavramı birgün tarihin tozlu rafları arasına karışıcak. O gün geldiğinde sen ben burdaki tüm üyeler ebedi hiçliğe intikal etmiş olacağız ve üzerinden yüzyıllar geçmiş olacak. Biz göremiyecez.

Aşiret, kabile kavramı yok oldu ulus kavramıda yok olacak.

Aile kavramı yok olmaz aile kavramı doğanın kanunu.Hayvanlarında aileleri vardır. Özümüz ihtibarı ile düşünen hayvanlarız. Birgün özümüze dönecez. Hayvanlarda ulus kavramı yoktur. İlk insanlardada ulus kavramı olmadı. Yapay olan herşey yok olacaktır...

Sevmek, nefret etmek, bağlanmak, sinirlenmek, aşık olmak bunlar bizim özümüzde var olan şeyler. Özümüze ait olan şeyler var olmaya devam edecek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...