Jump to content

İslamiyet'te Kölelik ve Cariyelik

Recommended Posts

Kartacalı, sen Kur'an cahilisin. Daha Kur'an'da ne yazdığını bile bilmiyorsun.

"Savaşta inkar edenlerle karşılaştığınzda boyunlarını vurun. Sonunda üstün geldiğinizde onları esir alın; onları ya karşılıksız veya fidye karşılığında salın. Savaş durumu kalkıncaya kadar bunu uygulayın. ALLAH dileseydi sizi savaş derdinden kurtarırdı; ancak O sizi böylece birbirinizle sınamaktadır. ALLAH yolunda öldürenlere gelince, onların yaptıklarını boşa çıkarmayacaktır."

Sen o puta bakma, onun bir dediği diğerini tutmaz, o sizinle dalga geçiyor. Bak, aşağıdaki ayette ne diyor? Yeryüzünde düşmanı tamamen sindirip hakimiyet kurmadıkça esir almak yok diyor. Ben size memeleri yeni çıkmış huri vereceğim diyor.

Enfal/67:

Yeryüzünde düşmanı tamamıyla sindirip hakim duruma gelmedikçe hiçbir peygambere esir almak yakışmaz. Siz geçici dünya menfeatini istiyorsunuz, halbuki Allah ahireti (kazanmanızı) istiyor. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Buna zamanında müşriklerde uyanmış, bu Muhammed takipçileri ile dalga geçiyor, bir gün yasakladığını, başka bir gün helal kılıyor diyerek Muhammed'i eleştirince Muhammed hemen bir ayetle vaziyeti kurtarma yoluna gitmiş:

Bakara/106: Biz herhangi bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturur (ya da ertelersek), yerine daha hayırlısını veya mislini getiririz. Allah’ın gücünün her şeye hakkıyla yettiğini bilmez misin?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tevbe/49: "Onlardan, "Bana izin ver, beni fitneye düşürme" diyen vardır. Bilin ki onlar zaten fitneye düşmüşlerdi. Cehennem, inkâr edenleri şüp­hesiz kuşatacaktır."

Ayetin nüzul sebebi ile ilgili rivayetler:

Bu âyet münafık Cedd b. Kays hakkında inmiştir. Rasulullah (s.a.v.) Tebük Gazvesi için hazırlık görmeye başlayınca bu münafığa dedi ki:

"Ya Eba Vehb, Benî Asfar ile, karşılığında onlardan köleler ve cariyeler elde edeceğin zorlu bir savaşa iştirak etmez misin?" Münafık Cedd şöyle cevap verdi:

"Ey Allah'ın Rasulü, kavmim çok iyi bilir ki ben kadınlara çok düşkün, aşık bir adamım. Sarışın Rum kızlarını gördüğüm takdirde onlara tahammül edemeyeceğimden gerçekten korkuyo­rum. O kadınlar yüzünden beni fitneye düşürme. Sen'den ayrılıp Medine'de oturmama izin ver de sana malımla yardım edeyim." Bu söz üzerine Rasulullah (s.a.v.), ondan yüz çevirdi ve:

"Sana izin verdim" buyurdu. İşte bu yüzden Allah Teala bu âyeti indirdi."

Peygambere bak peygambere. İnsanları savaşmaya zorlamak için neler vaad ediyor: Köle ve cariye.

Sitelerde Paylaş

@sağduyu cevaplamayabilirsin ama şunu merak ettim.

Senin ki ateistlik değil daha çok din düşmanlığı. Ben başka bir çok ateistle konuştum bu kadar sert ve din savunurmuş gibi savunanı görmedim. Hatta sana şöyle söyliyim Allah ın varlığını veye yokluğunu bu kadar sorun eden bir ateist daha görmedim. Benim bildiğim bir ateist için bu konu önemsiz olmalı.

Sitelerde Paylaş

Sen o puta bakma, onun bir dediği diğerini tutmaz, o sizinle dalga geçiyor. Bak, aşağıdaki ayette ne diyor? Yeryüzünde düşmanı tamamen sindirip hakimiyet kurmadıkça esir almak yok diyor. Ben size memeleri yeni çıkmış huri vereceğim diyor.

Enfal/67:

Yeryüzünde düşmanı tamamıyla sindirip hakim duruma gelmedikçe hiçbir peygambere esir almak yakışmaz. Siz geçici dünya menfeatini istiyorsunuz, halbuki Allah ahireti (kazanmanızı) istiyor. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Buna zamanında müşriklerde uyanmış, bu Muhammed takipçileri ile dalga geçiyor, bir gün yasakladığını, başka bir gün helal kılıyor diyerek Muhammed'i eleştirince Muhammed hemen bir ayetle vaziyeti kurtarma yoluna gitmiş:

Bakara/106: Biz herhangi bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturur (ya da ertelersek), yerine daha hayırlısını veya mislini getiririz. Allah’ın gücünün her şeye hakkıyla yettiğini bilmez misin?

Önce tabi cımbızcı ateistlerimiz üstün körü mealcilikleriyle ayeti yorumluyorlar.Bu sure hicretin 2.yılında inmeye başlamıştır ve bedir savaşı bağlamında inmiştir.bedir savaşıda müslümanların ilk savaşıdır.

bedir savaşından sonra esirler fidye karşılığı ve müslümanlara okuma yazma öğretme karşılığı bırakılmıştır.Bu ayette bundan sonra inmiştir.Çünkü islam henüz yeşerme aşmasındaydı bu aşamada din düşmanları kafirlerin serbest bırakılmaması savaş sırasında öldürülmesi gerektiğini bildirmiştir.Yani ebu cehil savaşta öldürülmemiş olsaydı muhmetemeln rahmet peygamberi onuda bağışlardı.sonra bu cahil gene Allahın diniyle savaşmaya devam ederdi.Allah islamın gelişme sürecinde din düşmanlarının esir edilmemesini buyurdu.Buda savaşta gayet meşrudur.

Sitelerde Paylaş

Önce tabi cımbızcı ateistlerimiz üstün körü mealcilikleriyle ayeti yorumluyorlar.Bu sure hicretin 2.yılında inmeye başlamıştır ve bedir savaşı bağlamında inmiştir.bedir savaşıda müslümanların ilk savaşıdır.

bedir savaşından sonra esirler fidye karşılığı ve müslümanlara okuma yazma öğretme karşılığı bırakılmıştır.Bu ayette bundan sonra inmiştir.Çünkü islam henüz yeşerme aşmasındaydı bu aşamada din düşmanları kafirlerin serbest bırakılmaması savaş sırasında öldürülmesi gerektiğini bildirmiştir.Yani ebu cehil savaşta öldürülmemiş olsaydı muhmetemeln rahmet peygamberi onuda bağışlardı.sonra bu cahil gene Allahın diniyle savaşmaya devam ederdi.Allah islamın gelişme sürecinde din düşmanlarının esir edilmemesini buyurdu.Buda savaşta gayet meşrudur.

din nelere sebep olmuş..

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@sağduyu cevaplamayabilirsin ama şunu merak ettim.

Senin ki ateistlik değil daha çok din düşmanlığı. Ben başka bir çok ateistle konuştum bu kadar sert ve din savunurmuş gibi savunanı görmedim. Hatta sana şöyle söyliyim Allah ın varlığını veye yokluğunu bu kadar sorun eden bir ateist daha görmedim. Benim bildiğim bir ateist için bu konu önemsiz olmalı.

Yok bir de o sapık dinin dostu olacaktım. Hem sen ne savunmasından bahsediyorsun? Ateizmin nesini savunacağım? Ateizm, sadece tanrı yoktur der o kadar, ortaya bir felsefe, bir kurallar dizisi, bir sistem koymaz ki. Ha ateizm derken insanlığı, bilimi, insan haklarını, özgürlüğü, demokrasiyi, laikliği, eşitliği anlıyorsan, tabii ki onları savunacağım ve bunların düşmanı olan her düşünceyi de eleştireceğim. Senin için bunların pek önemi yok anlaşılan, varsa yoksa arabın insanlık düşmanı, sapık dini.

Allah derken tanrıyı kastediyorsan, varlığı veya yokluğu beni ilgilendirmiyor, beni ilgilendiren tanrı tarafından gönderildiğini iddia edip de insanların hayatını çağdışı, mantıksız kurallarla düzenlemeye kalkan dinler.

Hiç görmüyor musun, bu din insanları birbirine düşman ediyor, kadınları 2. sınıf vatandaş yerine koyuyor, kendisi ile çatıştığında bilime saldırıyor, insanları aklını kulanamayan robotlara çeviriyor, putperest ritüelleri ile zamanını, sağlığını ve parasını çalıyor? Değil ateist, aklı başında normal bir insan için bile bu önemsiz bir mesele değildir. Hatta İslam'ın ne olduğundan habersiz müslümanlar da dahil.

Sitelerde Paylaş

Sen nasıl iftiracı bir zındıksın

Hz.Hamzayı öldüren Hz.Vahşiyi bile affeden bir din,birpeygamber için böyle ipe sapa gelmez iftiralar atıyorsun vicdansız.

içindeki din düşmanlığı bu kadarmı gözlerini kararttı.

anibal'ın verdiği örneği daha önce duymamıştım. Kendisi okuyorsa kaynak paylaşabilirse iyi olur. Bunun dışında anibal'ın verdiği bilgiler doğrudur. Tüm erkekler öldürülür mü bilmiyorum ama savaşmaya meyletmiş, eli tutan tüm erkekler (ki bu o dönemlerde tüm erkeklere tekabül ediyor) öldürülür. Savaş hukuku.

@sağduyu

Köleliğin iyisi, kötüsü olur öncelikle.

Yaptığım pozitif eleştirinin küçük bir alana sınırlı olduğunu kavra(ya)mayıp defalardır argümanı genele vuruyorsun. O bahsettiğin genel yargıların aksini savunduğumu söylermişcesine, yanılıyorsun. Devam etmeyeceğim bu yüzden.

Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşların zorda kaldıkları konu başlıklarından biri kölelik ve cariyeliktir. Hatta tüm islam alemi kılı kırk yararak bu kölelik ve cariyeliğe cevaz veren ayet-hadis lerin dönemin şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiği üstünde duruyorlar. Bence de tespitler yerindedir. Dünyada islamın değişmesi ve günün şartlarına uyarlanması gereği mevcut. Yoksa islamın günümüz şartlarında devamı imkansız.

İlgili ayet ve hadisler günümüz insan hak ve hürriyetlerine aykırıdır. Hatta günümüz islam alimleri işe başlamışken şu ibadet mevzusuna da bir el atsınlar. Sabahın altısında kalkıp abdest alıp namaz kılmak ardından işe gitmek ve gün içerisinde öğle ve ikindi namazlarını da kılmak işyaşamı açısından imkansız denecek kadar zordur. Hele hele orucun yaz aylarına geldiği şu günlerde güneşin anlında çalışmak da bir çok müslüman için zulümdür.

Niye bunlar yazıldı. İşine gelince dönemin şartları işine gelince kainatın islamı.... Kölelikse kölelik kardeşim. Cariye ise cariye... Yok öyle dönemin şartı hikayesi...

Sitelerde Paylaş

@sağduyu

Köleliğin iyisi, kötüsü olur öncelikle.

Yaptığım pozitif eleştirinin küçük bir alana sınırlı olduğunu kavra(ya)mayıp defalardır argümanı genele vuruyorsun. O bahsettiğin genel yargıların aksini savunduğumu söylermişcesine, yanılıyorsun. Devam etmeyeceğim bu yüzden.

Herkese kendi köleliği güzel görünürmüş.

anibal'ın verdiği örneği daha önce duymamıştım. Kendisi okuyorsa kaynak paylaşabilirse iyi olur. Bunun dışında anibal'ın verdiği bilgiler doğrudur. Tüm erkekler öldürülür mü bilmiyorum ama savaşmaya meyletmiş, eli tutan tüm erkekler (ki bu o dönemlerde tüm erkeklere tekabül ediyor) öldürülür. Savaş hukuku.

İslam'ın ve Muhammed'in bu konuda belli bir standartı yok, bazen kendisi ile savaşan esirleri fidye karşılığı serbest bırakmışlar, bazen de hiç savaşmadan teslim olanların bütün eli silah tutan yetişkin erkeklerini katletmişler. Muhammed'in o anki ruh haline bağlı.

Sitelerde Paylaş

Enfal/67:

Köle bunun neresinde?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...