Jump to content

Hristiyanlık Hakkında Merak Ettiklerimiz

Recommended Posts

• İleti 373
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aklım karıştı bir iyi haber veriyorsunuz (Mammal) bir kötü haber :)

Buradan anladığım vaftiz olmayan kurtulamayacak.

Pamuk gibi adamım, sadece vaftiz olmadım diye Hristiyanların tanrısı niye beni mahkum edecek?

Mahkumiyetim ne kadar sürecek?

Afrikali, Cinli 2-3 yasindaki bebekte yanacak!

Yasa'nın Tekrarı 13:6-10 Öz kardeşin, oğlun, kızın, sevdiğin karın ya da en yakın dostun seni gizlice ayartmaya çalışır, senin ve atalarının önceden bilmediğiniz, dünyanın bir ucundan öbür ucuna dek uzakta, yakında, çevrenizde yaşayan halkların ilahları için, ‘Haydi gidelim, bu ilahlara tapalım’ derse, ona uymayacak, onu dinlemeyeceksin. Ona acımayacak, sevecenlik göstermeyecek, onu korumayacaksın. Onu kesinlikle öldüreceksin. Onu önce sen, sonra bütün halk taşa tutsun. Taşlayarak öldürün onu.

Tanri, Kuranin tanrisiyla ayni tanri ;)

Sitelerde Paylaş

Afrikali, Cinli 2-3 yasindaki bebekte yanacak!

Yasa'nın Tekrarı 13:6-10 Öz kardeşin, oğlun, kızın, sevdiğin karın ya da en yakın dostun seni gizlice ayartmaya çalışır, senin ve atalarının önceden bilmediğiniz, dünyanın bir ucundan öbür ucuna dek uzakta, yakında, çevrenizde yaşayan halkların ilahları için, ‘Haydi gidelim, bu ilahlara tapalım’ derse, ona uymayacak, onu dinlemeyeceksin. Ona acımayacak, sevecenlik göstermeyecek, onu korumayacaksın. Onu kesinlikle öldüreceksin. Onu önce sen, sonra bütün halk taşa tutsun. Taşlayarak öldürün onu.

Tanri, Kuranin tanrisiyla ayni tanri ;)

Bu nedir kardeşim, yani şu sözlere iman edenin insanlığından cidden şüphe ederim. Bunları okudukça insanlıktan soğuyorum.

Sitelerde Paylaş

@HristiyanGenc

Bu forumda yazmanin nedeni arastirmaci ruhundan kaynaklandigini ve arastirmalarinin devam edecegini umuyorum :)

Hristiyanlikla müslümanligi karsilastirirsak, Isaya peygamberligin (anlatilanlara göre) daha cok yakistigi inkar edilemez. Isa "benim mükafatim öbür dünyadadir" diyerek bu dünyanin nimetlerine sirt cevirirken, islamin Muhammedi bu dünya nimetlerinden bol bol faydalanmistir (istedigi kadar kari, istedigi kari vs). Hatta biraz daha derin hristiyan mantigiyla düsünürsek, Muhammedin Tanriyla degil seytanla is birligi yaptigi sonucunu cikaririz! Muhammed hic bir zaman Tanriyla konusmadi, mucize yapmadi ve yapamadiginida Kuran yaziyor. Incil, ibrahimin oglu Ismailin soyunun büyük bir millet olacagini bildirir ama peygamberleri diger oglu Ishakin soyundan gönderecegini yazar ve Muhammed söylenene göre Ismailin soyundandir. Bunu (tam omasada) Kuranda tasdikler! Cebrail kiligindaki seytan Muhammedi s1k1st1rarak okumaya zorlar, tanrinin melegi böylemi gelir?! Ve böylece Muhammed seytanla iletisim kurar ve onunla anlasir, sanirim bilmeyerek. Seytan Muhammede dogrunun yaninda seytani bilgilerle seytanin dinini yaydirtmayi basarir. (Ganimetler, dinden cikani öldürmeler, Kafirleri öldürmeler, cocuklarla evlenmeler gibi bir sürü "kötülükler" sadece ve sadece seytandan geliyor olabilir!!! Bunun yanina Muhammedin seytani metodlarla, tuzaklar kurarak, (kendi baslattigi) savaslarla dinini yaymaya calismasi burda büyük bir anlam tasiyor.

Ama bu yazdiklarim demek degildirki hristiyanlik hatasiz bir din!

Eger arastirmalarina devam edersen, hiristiyanlarin 25 Aralikta isanin dogum gününü degilde daha eski kutsal bir günü kutladigini bulabilirsin. Isa Aralik ayinda dogmadi, bu bilimsel bir gercektir!!!! Hatirladigim kadariyla 25 Aralik kisalan gündüzlerin kisalmayi bitirip uzamaya basladigi gündür ve bu gün hiristiyanliktan önce günes tanrisinin kutlandigi gündür. O gün süslenen cam agaclarida Isayla alakali degil, hatirlayamadigim baska bir nedeni vardir. Arastirirsan bulursun.

Hiristiyanlarin Güney Amerikada ve kendi icinde yaptigi eski "kutsallari" yeni dine kaynatmak tabiki islamda da olmustur. Muhammed, islamdan önce var olan taslari kutsal sayma kültünü islamin icine almistir. Müslümanlar, islamdan önce araplarin yaptigi gibi, hala Mekkeye giderek KARA TASin etrafinda dönmektedirler. Daha cok inanir kazanmak icin böyle yöntemlere bas vuruluyor!

Hristiyanlikta hala gecerli olan tevrata göre dünyanin yasi (unutmadiysam) 6000-7000 yil civarinda. ama bilim bunu yalanliyor. Istersen bunuda arastir.

Hristiyanligin gercek din olamayacaginin kaniti ise: merhametli, sefkatli, iyiligi emreden hristiyan tanrisinin bebekleri yakacak olmasidir. Hristiyanliga göre vaftiz edilmeden ölen her kisi cehenemme gider. Vaftiz edilmeden ölen bir günlük bebek bile :o

Aslinda iki dinin kumasida aynidir ama hristiyan terziler daha usta/iyi oldugundan(din adamlari daha entelktüel), elbise biraz daha düzgün duruyor.

Hristiyanlik üzerine arastirmalari yapali bayagi zaman gectiginden bazi bilgileri aklimda kaldigi kadariyla yazdim. Kendin arastirirsan kendi "dogrunu" bulursun. Sonucunu burda yazarsan sevinirim :)

Sen ne güzel masal anlatıyorsun öyle bakiim.Hristiyan olucaz . Masallara kansak.
Sitelerde Paylaş

Sen ne güzel masal anlatıyorsun öyle bakiim.Hristiyan olucaz . Masallara kansak.

Pouiz, sana sabırlar diliyorum. Atılan kafayı mı yedin dostum?

Pouiz'in alıntıladığın yazısından sadece bir cümleyi alayım da ondan sonra git bir doktora görün. Pouiz demiş ki;

Hristiyanligin gercek din olamayacaginin kaniti ise: merhametli, sefkatli, iyiligi emreden hristiyan tanrisinin bebekleri yakacak olmasidir. Hristiyanliga göre vaftiz edilmeden ölen her kisi cehenemme gider. Vaftiz edilmeden ölen bir günlük bebek bile :o

Not:Atılan2, Kuran'ı da işte bu kadar anlayabiliyorsun.

tarihinde Küllük tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hırıstiyangenç size sorduğum sorulara verdiğiniz yanıtlar için tşk ler.

lakin hırıstiyanlık inancının mihenk taşı olan , teslis inancı, baba oğul kutsal ruh konusunu tam aydınlatmadım.

yanlış anlamazsanız ben açıklamak istiyorum.

teslis incilin hiçbiryerinde geçmez.

hırıstiyanlığın en önemli unsuru nasıl olurda isa tarafından tek bir cümle ilede olsa aktarılmaz diyenler olabilir.

bu konu hz. isadan 300 yıl sonra bir incil yazarı tarafından , incilin bir köşesine not olarak düşülmüş.

evet bu gerçekten inançlı bir hırıstiyan için zor bir durum.

düşünsenize hz . isanın değilde sıradan bir kişinin dine kattığı bir köşe notunun nasıl incile sokulduğunu....

bunu rahiplerde inkar etmiyor sorduğunuz zaman fırsat bulursanız eğer.

emin olun evet bu teslis incile not olarak düşülmüştür . hz isadan 300 yıl sonra.

peki bu duruma nasıl bakıyorsunuz.

bugun o incile her gelen devrin lideri yada kralı kendi toplumunun yapısına göre birşeyler katıp durduğunu düşünürmüsün.

her kral bir hüküm koyarsa ve bunu çokça yaptılar. kursal kitabı bozdular.

bunu bütün hırıstiyanların bildiğini lakin,

inanışları gereği, aklına böyle fikirler yada sorular gelirse,

bunun imanla giderildiğini söylüyorlar.

bu durum için neler söyleyeceksiniz.

teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

hırıstiyangenç size sorduğum sorulara verdiğiniz yanıtlar için tşk ler.

lakin hırıstiyanlık inancının mihenk taşı olan , teslis inancı, baba oğul kutsal ruh konusunu tam aydınlatmadım.

yanlış anlamazsanız ben açıklamak istiyorum.

teslis incilin hiçbiryerinde geçmez.

hırıstiyanlığın en önemli unsuru nasıl olurda isa tarafından tek bir cümle ilede olsa aktarılmaz diyenler olabilir.

bu konu hz. isadan 300 yıl sonra bir incil yazarı tarafından , incilin bir köşesine not olarak düşülmüş.

evet bu gerçekten inançlı bir hırıstiyan için zor bir durum.

düşünsenize hz . isanın değilde sıradan bir kişinin dine kattığı bir köşe notunun nasıl incile sokulduğunu....

bunu rahiplerde inkar etmiyor sorduğunuz zaman fırsat bulursanız eğer.

emin olun evet bu teslis incile not olarak düşülmüştür . hz isadan 300 yıl sonra.

peki bu duruma nasıl bakıyorsunuz.

bugun o incile her gelen devrin lideri yada kralı kendi toplumunun yapısına göre birşeyler katıp durduğunu düşünürmüsün.

her kral bir hüküm koyarsa ve bunu çokça yaptılar. kursal kitabı bozdular.

bunu bütün hırıstiyanların bildiğini lakin,

inanışları gereği, aklına böyle fikirler yada sorular gelirse,

bunun imanla giderildiğini söylüyorlar.

bu durum için neler söyleyeceksiniz.

teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Yazınız için teşekkür ederim.

Bir yerde farklı düşünüyorum ki Muhammed şeytana bile pabucunu ters giydirmiş,şeytandan daha ileri gitmişdir diyorum.

Protestanlık çok şey kattı hristiyanlığa.Vaftiz şart değildir.Olsa iyi olur.

Bahsettiğiniz güneş tanrısı,üçlü birlik daha eskiden bir devirde daha olmuş.Bir soru "tanrı dünyaya daha öncede inmiş olabilirmi" diğer bir soru,İsa Rab birdir dedi.Biz ise üçlü birlik var diyoruz.İsa üçlü birlik var demedi.Ben ve Baba biriz dedi.Benim aracılığım olmadan kimse Babaya gidemez dedi.Benim aracılığım olmadan cennete kimse gidemez demedi.Bu nuanslar ne kadar değerlidir bilmiyorum.

Hristiyanlık insancıl bir dindir.

Ateist olmaklada insancıl olunur,deist yada agnostik olandada insanlık bulunur.

Bu iş bir zamanlar Yahudilerin sünnet şart demsine ve hristiyanlarında şekil değil öz önmelidir deme savaşına benzedi.

Şimdi düşünüyorum.Bir insan tanrıyı affedermi.Hep tanrımı insanı affedecek.İnsanda Tanrıyı affedebilir.Bu küfür değildir kanımca.Çünki Tanrıyla arkadaşlık kuracağız.Tabiki onun keyfisinin kahyası değiliz ama "tanrıyı affetmek" bu konuda düşünmeye değer değilmi

Müslümanlar hz İsa için ölür.

Saff 14

(Medenî 109) Ey iman edenler! Allah'ın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsa havarilere: Allah'a (giden yolda) benim yardımcılarım kimdir? demişti. Havariler de: Allah (yolunun) yardımcıları biziz, demişlerdi. İsrailoğullarından bir zümre inanmış, bir zümre de inkâr etmişti. Nihayet biz inananları, düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler.

Hadîd 27

(Medenî 94) Sonra bunların izinden ardarda peygamberlerimizi gönderdik. Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik, ona İncil'i verdik; ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet vermiştik. Uydurdukları ruhbanlığa gelince, onu biz yazmadık. Fakat kendileri Allah rızasını kazanmak için yaptılar. Ama buna da gereği gibi uymadılar. Biz de onlardan iman edenlere mükafatlarını verdik. İçlerinden çoğu da yoldan çıkmışlardır.

Mâide 46

(Medenî 112) Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nur bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik.

Sitelerde Paylaş

1) Tevrat da iman ettiğinizi söylemiştin.

2) İki ileti üstte konuyla ilgili Kiliseye ait linki de verdim. Onlar da büyü var diyor.

Daha ne diyebilirim?

Tanrıyı affetim diyor anlamıyormusun bari hristiyan kardeşimize yapma şunu.Tanrının suçlarını affetmiş arkadaş fazla üsteleme.
Sitelerde Paylaş

Diğer soru;

Bizi kim yakacak? :D

Zebani amcaların. Şimdiden zebani amcaların hakkında bol bol bilgi edinmeni tavsiye ederim. Sana zebaninin el kitabını öneririm. Dalavereye hiç gelmezler. Ben bir cenneteki arkadaşa bakıp geleceğim laflarına inanmazlar.

Duhan 47: (Allah zebânilere emreder): Tutun onu! Cehennemin ortasına sürükleyin!

Sitelerde Paylaş

Pouiz, sana sabırlar diliyorum. Atılan kafayı mı yedin dostum?

Pouiz'in alıntıladığın yazısından sadece bir cümleyi alayım da ondan sonra git bir doktora görün. Pouiz demiş ki;

Not:Atılan2, Kuran'ı da işte bu kadar anlayabiliyorsun.

Masalın en heyecanlı kısmınıda biliyorsun.
Sitelerde Paylaş

Bahane ararsanız bulursunuz..

Zorla güzellik olmaz..

Olsa da devamlı olmaz...

Bunu herkes bilir..

Simdi seriat ulkelerinde zorla guzellik yok dersin sen...

Kadinin pantolan giymesi sopa sebebi sacininin ucunun gozukmesi sorguya alinma tekrarinda hapis ve dayak cezasi..namaz vaktinde sokakta dolasanlarin kolluk guclerince cevrilip sorguya alinmalari sebebsiz oruc tutmayanlara uygulanan islemler vs vs gercektende zorla guzellik hic yok diyen yalan soyluyordur degilmi?

Sitelerde Paylaş

Bahane ararsanız bulursunuz..

Zorla güzellik olmaz..

Olsa da devamlı olmaz...

Bunu herkes bilir..

Simdi seriat ulkelerinde zorla guzellik yok dersin sen...

Kadinin pantolan giymesi sopa sebebi sacininin ucunun gozukmesi sorguya alinma tekrarinda hapis ve dayak cezasi..namaz vaktinde sokakta dolasanlarin kolluk guclerince cevrilip sorguya alinmalari sebebsiz oruc tutmayanlara uygulanan islemler vs vs gercektende zorla guzellik hic yok diyen yalan soyluyordur degilmi?

Sitelerde Paylaş

Diğer soru;

Bizi kim yakacak? :D

Allah mı, Yaşua mı (hep ismini unutuyorum, yanlış yazdım sanırım)?

Yoksa kıyamet koptuğunda bu iki tanrı bizi yakma konusunda kapışacaklar mı?

:)

Bizde tanrı yakmak için can atmıyor

"Çünki kimse mahfolmasın istiyor"

Benimde bir sorum var,kendime,size duyururarak söylüyorum.

Sizlerde seviyorsunuz.

"Tanrı sevgidir,seven insan tanrıdandır"

O zaman bu yargı sevgiye göremi olacak.

Yargılama yetkisi İsa'ya (Yahşuah'a) verilmişdir.

Fakat kendini kabul edenleri oda kabul edecekdir.

Affedilemyen tek günah Kutsal Ruh'A küfür olacakdır.

Bu yaşam tarzı ile küfürdür.Sözden çıkmış pişman olmuş bu değildir.

Benim ateistlere ihtiyacım var.

Çünki objektif bakabiliyorlar dinlere

ve buda bir yanlışa gitmemi bana sorgulatır.

Sitelerde Paylaş

Aklım karıştı bir iyi haber veriyorsunuz (Mammal) bir kötü haber :)

Buradan anladığım vaftiz olmayan kurtulamayacak.

Pamuk gibi adamım, sadece vaftiz olmadım diye Hristiyanların tanrısı niye beni mahkum edecek?

Mahkumiyetim ne kadar sürecek?

İsa'nın yanında asılan hırsız,İsa'ya "sen tanrının oğlusun" dedi.İsa'da imanın seni kurtardı" dedi.O vaftiz olmamışdı.Vaftiz olsa iyi olur ama şart değildir.

Buna son zamanlarda bazı kardeşler vaftiz şart diyor ama yukarda yazdığım ortada.

Neyseki ben vaftiz oldum:)

Korkulacak bir şey yok.

Bir ara suya dalacağım ama ya günahlarım ağır basarda sudan hiç çıkamazsam diye korkmuştum.Korku işte.Korkular zihindedir

Bana pastörüm vaftiz şart değil olsa iyi olur demişti.Odamı yanılıyor.

Yukardaki ayetdede iman etmeyen hüküm giyecek diyor.Vaftiz olamyan hüküm gitecek demiyor

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin hristyanlığa daha samimi bakmasının sebebi ülkede sürekli islam baskısı altında kalmalarından ötürü gelir, mantıklı olmak gerekirse hristyanlık islamdan 1400 yıl daha yaşlı bir ve bu süre içinde dibe vurarak (orta çağ) aydınlanma yaşamış bir din...

İncil kabul edilemez bir kitap içinde çok fazla saçmalık (doğa üstü olaylar, şiddet vs.) mevcut ama günümüz hristyanları bizim ülkemizdeki sözde müslümanlar gibi kitabı doğru dürüst okumadan din bu değil isa sevgidir vs. vs. tarzı yaklaşımlar sergiliyorlar...

Muhammedle ilgili tarihsel bir kaynak olmadığı gibi isa ile ilgili de herhangi bir geçerli tarihi kaynak yoktur burda arabistanın aksine dönemin akdenizinde çok sayıda tarihçi bulunmaktadır ancak hiç biri isadan net olarak bahsetmemiştir...

İsa mısır tanrısı ranın (ve ondan sonra gelen pek çok mitolojik tanrının) nerdeyse birebir kopyasıdır 10 emir mısırlıların ölülerin kitabının nerdeyse aynısıdır...

Hristyanlık iznik konseyinde oluşturulmuş sentetik bir dindir aslı yoktur ve günümüz de hala tartışılan sorunların hiç birine çözüm getirmemiştir (kölelik, kadın hakları vs)

Ancak başta da söylediğim gibi hristyanlık islamdan daha olgun, yaşlı bir dindir islama 1400 yıl verin oda hristyanlık gibi olacaktır...

Sitelerde Paylaş

hristiyangenç arkadaş, yokmu tanıdığın bir rahip, Bu ateler islamı sevmezler ama hrisyanlığa sempatiyle bakıyorlar.Potansiyel hristiyan bunlar.Buraya bir rahip şart ilgiyi sende görüyorsun.

Gece gündüz islam yazılıp çiziliyor, bu başlık çok mu geldi sana? Bizim hiç bir dine ve tanrılarına saygımız yok çünkü olmayana saygıda olmaz. Yine laf sokmadan duramıyorsun basit basit..
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...