Jump to content

Bilinç ve Gerçeklik

Recommended Posts

Takip ediyorum ama geride kaldı demekki.çok yazı var.ama anladığım kadarıyla belirsizliği biz yaratıyoruz,normalde belirsiz değil öyle mi?

Eğer belirisizlik yoktur, bir ölçüm sorunudur dersek o zaman teist de gelir sen benim tanrımı ölçemiyorsan neden yoktur diyorsun diye sorar, hop başa döneriz. :o

Sitelerde Paylaş
  • İleti 375
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eğer belirisizlik yoktur, bir ölçüm sorunudur dersek o zaman teist de gelir sen benim tanrımı ölçemiyorsan neden yoktur diyorsun diye sorar, hop başa döneriz. :o

Teistin tanrısının zırva olduğu zaten ortada, ortaya ölçülecek bir şey mi koyuyorlar eskilerin masallarından, palavralarından başka?

Sitelerde Paylaş

Aslında bu kuramsal çerçevede teist tanrısı hep var olmaya devam eder.

Temellerde bir ayrım yok, ilk nedene, ana evren dediğimiz şeye teist tanrı diyor. Evren hep vardı dediğimizde o da benim tanrım da hep vardı diyor…

Aslında var (!) ama biz ölçemiyoruz kabulünü yaptığımızda hiç bir olasılığı dışlamadığımızı görüyoruz.

Sitelerde Paylaş

belirsizlik vardır ama nedenleri vardır....

Zamani ve enerjiyi aynı anda olcemezsin bunun sebebi tekillik tekillikte zaman yok bunun gibi nedenler yüzünden

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Heissenberg ilkesini kısaca anlatmak isterim ...

Bunu açıklamadan önce zaman nedir?

İki olaydan birinin diğerine göre önce veya sonra olma durumu..

Yani tekillikte zaman yok....

şimdi heissenberg ne demişti

P( momentum )=m( kütle .v (hız)

Hız nedir ....

V=x( yol)/t( zaman )

yani hızı zaman etkiliyor

Peki t=0 da yani zaman yoksa ne olur

V=tanimsiz olur

iste bu yüzden momentumunu ve konumunu aynı anda belirleyemiyoruz

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuantum tünel etkisi ile bir parçacığın eşik enerji seviyesini geçerek var olduğu daha sonra ise aynı hızla yok olduğu söylenir.

Bir parçacığın car olup sonra yok olması nedenlere bağlı değil midir? Var olması için belirli kurallara uyması gerekmez mi?

Örneğin, var olmak için eşik enerji seviyesine ulaşması, var olması için bir neden değil midir?

Eşik enerji seviyesine ulaşmasına etki eden faktörler biz ölçemiyor olsak da yok mudur?

0 ve 1 arasındaki sayılar sonsuzdur

0 ile sonsuz arasında da sonsuz sayı vardır.

Hangi sonsuzluk daha büyüktür? İki sonsuz her zaman birbirine eşit midir?

0 ve 1 arasındaki sonsuzluğu normal evrenimiz kabul edelim. kuantum tünel etkisi ile parçacıkların yanımızda bir fil oluşturma ihtimali 0 değildir. Çok küçüktür ama 0 değildir.

Sonsuz sayıda çoklu evren olduğunda, 0 ve 1 arasındaki sonsuz normal evrenin her biri için sınırsız sayıda anormal evren olmalıdır. Anormal evrenden kasıt her an bir şeylerin hiç yoktan oluştuğu evrenler... Yanımızda birden bir elmanın oluştuğu bir evren, hatta yanımızda sürekli fillerin veya baska seylerin (aklınıza ne gelirse) oluştuğu anormal evrenler olmalıdır.

yani, anormal evrenlerin sayısı sonsuza kayarken, normal evrenlerin sayısı 0 a yaklaşacaktır.

Normal bir evren de bulunma ihtimalimiz 0 a yaklaşmakta ama normal bir evrendeyiz. Sizce bu nasıl oluyor?

Normal kabul ettiğimiz şeyler ya aslında sadece bizim algılarımızsa?

Sitelerde Paylaş
Kuantum nedenselliği yok etmez determinizmi yok eder..

Bunun için tanımları aktarayım buraya..

"Determinizm, belirlenircilik, gerekircilik veya belirlenimlilik evreninin işleyişinin, evrende gerçekleşen olayların çeşitli bilimsel yasalarla, örneğin fizik yasaları ile, belirlenmiş olduğunu ve bu belirlenmiş olayların gerçekleşmelerinin zorunlu olduğunu öne süren öğretidir. Yani öğretiye göre her şey belirlenmiştir ve değişmesi mümkün değildir."

"Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi."

Kısaca, Belirsizlik ilkesi determinizmin "her şeyi kesin olarak belirleyebilme" önermesini tamamıyla yıkmıştır, ancak determinizmin temel aldığı nedensellik ilkesinin geri kalanı ayakta kalabilmiştir.
Sitelerde Paylaş

Kuantum nedenselliği yok etmez determinizmi yok eder..

Bunun için tanımları aktarayım buraya..

"Determinizm, belirlenircilik, gerekircilik veya belirlenimlilik evreninin işleyişinin, evrende gerçekleşen olayların çeşitli bilimsel yasalarla, örneğin fizik yasaları ile, belirlenmiş olduğunu ve bu belirlenmiş olayların gerçekleşmelerinin zorunlu olduğunu öne süren öğretidir. Yani öğretiye göre her şey belirlenmiştir ve değişmesi mümkün değildir."

"Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi."

Kısaca, Belirsizlik ilkesi determinizmin "her şeyi kesin olarak belirleyebilme" önermesini tamamıyla yıkmıştır, ancak determinizmin temel aldığı nedensellik ilkesinin geri kalanı ayakta kalabilmiştir.

nedensellik varsa indeterminizm yoktur....

belirsizlik ilkesi sadece Fotonun konumu ve zamanıni kesin olarak bilemezsiniz den yola çıkılmıştir...

Lütfen şunu fark edin mekan üç boyuta mecbursa bu boyutlardan biri olmadan ifade yoksa ...enerji zamana bağımlıdir....durağan zamanda enerji yoktur bu tekillik konumudur....

Sitelerde Paylaş

Şimdi öncelikle teistler "madem tanrımızı ölçemiyorsunuz tanrı var ama siz ölçemiyorsunuz derler" diye teistleri baz alarak fikir geliştirecek değiliz. Teistlerin ne diyeceğinden bana ne? İstediklerini desinler.

İkincisi; baktı indeterministler determinizm çok sağlam, ne kadar saldırsalar yıkamıyorlar, "e işte yarısını yıktık da, yarısı ayakta kaldı da... Cart curt... Fos fos..."

Yahu komik olmayın. Belirsizlik diye bir şey yok ki, neyi yıkacak? Belirsizlik diye bir şey yok, siz ölçemiyorsunuz, ölçmek için elinizde yeterli araç yok! Bir bunu anlayamamak gibi bir akıl sorunu içine nasıl düşüyorsunuz yahu? Bunu anlamak için süper zeka olmaya gerek yok, biraz saksı çalışınca rahatlıkla kavranabilecek bir konu bu!

Kaldı ki Heisenberg'in safsatasında bir şey kanıtlayan bir şey yok. Nesiyle kanıtlamış Heissenberg soytarısı belirsizliği? Bardağın dibinde tanrıyı görerek mi? Bu adam bir şarlatan ve kanıtladığı hiç bir şey yok. Herif bardağın dibinde tanrı görüyor. Al o bardağın dibinden o tanrını, sok bir tarafına ittir git derim ben bu soytarıya. Başka bir şey demem.

Determinizmin her üç ilkesinin de kılına dokunabilen bu güne kadar çıkmamıştır. Nedensellik, gerekircilik, belirlenimcilik. Üç ilke de sapasağlamdır. Soytarılar ancak bu ilkelerin etrafında dans edebilir, çığlıklar atabilir.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

democrossian, benim dilimin ağırlığından memnun olmadığında şikayet ettin oysa şimdi diğer katılımcı için söylediğin laflar çok ağır.

Aynı tonda cevaplar gelebileceğini de determine etmiş olmak gerekiyor. Bu da tartışmayı gereksiz noktalara çekecek.

Üzerinde tartıştığınız konu bir teori, yanlışlanabilir olması doğası gereği içinde. Ancak aynı durumun fikirleriniz için de geçerli olduğunu unutmayın!

Sitelerde Paylaş

Ben de sandım ki bu Pahis, termometre ile sıcaklık ölçme örneğini ölçüm hatalarımızın belirsizlik diye bir durum varmış zannetmemize yol açtığını anlatmak için yazdı! Hayır şimdi çok iyi örnek ama ölçüm hatalarına da ondan! Böyle zannetmekte son derece haklıyım! Ne bileyim, muhataplarımda bir asgari zeka düzeyi olduğunu kabul etmek durumundayım. Geri zekalı diye önyargı yapacak halim yok! Bunun da eğer bu termometrenin belirsizliği kanıtladığını düşünecek kadar geri zekalı değilse biraz zeki olduğunu sanmıştım!

Ne gezeeer! Meğer bu, bununla belirsizliği ispatlamaya kalkışıyormuş! :D

Lan ne komik yaaa! Eline alacaksın en az on santimlik bi alet, "yaaa bakın ölçemiyorum! Gördünüz mü belirsizlik diye bi şi var!" Lan hay belanı e mi...

Günün en komik olayıydı. Güne bir komiklikle başlamak iyi oluyor.

Elinde bi termometre, "baaaak ölçmüyor! Yaaa belirsiz işte her şey böyle!"

Lan çok komik yaaa! Geberdim gülmekten...

Sitelerde Paylaş

democrossian, benim dilimin ağırlığından memnun olmadığında

Saçmalama bilader. Ben senin dilinin ağırlığından ne şikayetçi olacağım? Senin dilin ağır olsa kaç ton çeker mülayim? Ben senden şikayet filan da etmedim. Sen bana vız gelir tırıs gidersin. Ben senin sorunun ne, niye böyle dambadak ters köşeye yattın diye merak ettim ve senin derdin ne diye sordum sadece. Konuyu saptırma ve hayal kurma.

Konuya "öyle diyorsun ama demo, bak şu da şöyle" filan diye devam edecektin. Sen saçmaladın, kişiselleştirdin. Herkes hak ettiği yanıtı alır benden. Ben kimseye haksızlık etmem. Bu başlıkta bir tek Ateş'e haksızlık ettim, onun da özrünü diledim. Haksızsam özür dilemeyi bilirim. Bu erdemdir.

Sitelerde Paylaş

Fikrini savun da bu insanlara niye böyle hakaretler yağdırıyorsun... Ruh hastası mısın sen? Tedavin mi yok?

Tartıştığımız şeyler fikirlerimiz, fikirler ne zamandır mutlak, fikirlere saldırı ne zamandır varlığına saldırı boyutuna geldi... Adamı eline geçirsen sanki atomlarına böleceksin.

Anlaşılmıyorsa fikrin sabırla anlat ama bu kadar hakaret bilgini de seni de küçültüyor.

Sitelerde Paylaş

Kuantum tünel etkisi ile bir parçacığın eşik enerji seviyesini geçerek var olduğu daha sonra ise aynı hızla yok olduğu söylenir.

Bir parçacığın car olup sonra yok olması nedenlere bağlı değil midir? Var olması için belirli kurallara uyması gerekmez mi?

Örneğin, var olmak için eşik enerji seviyesine ulaşması, var olması için bir neden değil midir?

Eşik enerji seviyesine ulaşmasına etki eden faktörler biz ölçemiyor olsak da yok mudur?

0 ve 1 arasındaki sayılar sonsuzdur

0 ile sonsuz arasında da sonsuz sayı vardır.

Hangi sonsuzluk daha büyüktür? İki sonsuz her zaman birbirine eşit midir?

0 ve 1 arasındaki sonsuzluğu normal evrenimiz kabul edelim. kuantum tünel etkisi ile parçacıkların yanımızda bir fil oluşturma ihtimali 0 değildir. Çok küçüktür ama 0 değildir.

Sonsuz sayıda çoklu evren olduğunda, 0 ve 1 arasındaki sonsuz normal evrenin her biri için sınırsız sayıda anormal evren olmalıdır. Anormal evrenden kasıt her an bir şeylerin hiç yoktan oluştuğu evrenler... Yanımızda birden bir elmanın oluştuğu bir evren, hatta yanımızda sürekli fillerin veya baska seylerin (aklınıza ne gelirse) oluştuğu anormal evrenler olmalıdır.

yani, anormal evrenlerin sayısı sonsuza kayarken, normal evrenlerin sayısı 0 a yaklaşacaktır.

Normal bir evren de bulunma ihtimalimiz 0 a yaklaşmakta ama normal bir evrendeyiz. Sizce bu nasıl oluyor?

Normal kabul ettiğimiz şeyler ya aslında sadece bizim algılarımızsa?

Levia'nın vakti zamanında açtığı o acayip konunun/düşüncenin peşinden gitmişsin sanırım.

Ben, buna karşılık şöyle bir dizge sunmak istiyorum. Bunu ta o zaman yazacaktım ama yetişemeden levia'yı attılar.(ki bu atma işine ağırlıklı olarak katılmıyorum)

Bir grid düşünün; şebeke, satranç tahtası benzeri birşey ya da..64 ya da (n) sayıda kareden oluşabilir.,

Şimdi bu grid'in tüm karelerinin siyaha boyalı hali mükemmel evreni, her boşluk ya da beyaz kare de mükemmellik katşıtı durumu, anormalliği, olasılık dışılığı, düzensizliği ya da herkes kendi adına ne anlıyorsa onu temsil etsin. Yanımda bir elmanın ya da filin oluştuğu, ya da ani bir düzensizliğin anormalliğin belirdiği evren.

Burada öncellikle mükemmellikten/ormallikten ne anladığımız ya da evremimize hangi mükemmelik/normallik derecesini verdiğimiz önemli.

Bizim evrenimiz mükemmel mi? Skalada hangi tip normal bir evrende yaşaığımızı ya da bir an sonra misal şu kuantum tünel etkisi doğrusunda ne olacağını bilebiliyor muyuz?

Grid'e geri dönersek, biz, birçok karesi beyaz olan bir grid'in, siyah olan karelerinde ya da siyah karelerinden birine denk gelen bir zaman kesitinde de varoluyor olabiliriz. Bu durumda bizim evrenimiz mükemmel olmayan ama sadece öyle zannetiğimiz, kendi standartlarımıza göre normal kabul ettiğimiz bir kesitinde olageldiğimiz bir evren olacaktır. Bir karesi hariç, tamamı beyaz karelerden oluşan bir evrenin tek bir siyah karesi ya da zaman kesitinde çimleniyo da olabiliriz..

Buna göre, grid'in tamamı beyaz olan versiyonuna karşılık, tamamı siyah olan da bir versiyonu; bir bölümü siyah olanına karşılık, aynı miktarda beyaz olan bir versiyonu da olmalıdır.

Bu durumda, her anormal evrene karşılık bir (bize göre) normal evrende ya da onun normal bir kesitinde bulunuyor olma ihtimalimiz 1/2 yani % 50'dir..

Sonsuza bir değil..

?

Sitelerde Paylaş

Saçmalama bilader. Ben senin dilinin ağırlığından ne şikayetçi olacağım? Senin dilin ağır olsa kaç ton çeker mülayim? Ben senden şikayet filan da etmedim. Sen bana vız gelir tırıs gidersin. Ben senin sorunun ne, niye böyle dambadak ters köşeye yattın diye merak ettim ve senin derdin ne diye sordum sadece. Konuyu saptırma ve hayal kurma.

Konuya "öyle diyorsun ama demo, bak şu da şöyle" filan diye devam edecektin. Sen saçmaladın, kişiselleştirdin. Herkes hak ettiği yanıtı alır benden. Ben kimseye haksızlık etmem. Bu başlıkta bir tek Ateş'e haksızlık ettim, onun da özrünü diledim. Haksızsam özür dilemeyi bilirim. Bu erdemdir.

Democrossian, hakikaten ağır gitmişsin. Kantarın topuzu kaçmış.

Pahis'e yazdıklarının içerisinden o kelimeleri çıkartsan ya da hafifletsen dahi yine aynı anlam ve içeriği verir mi? Verir. E "bu kadarına" ne gerek var?

Biri kantarın topuzunu kaçırdığı zaman tavrımızı net ve tutarlı koymalıyız ki, başka tip biri gelip de aynı şekilde davrandığı zaman ona da söz söyleyebilme hakkımız olsun. Bunları biraz da bu yüzden yazdım.

Hatırlarsan beni(de) vakti zamanında buna bir benzer bir konuda -direkt olmasa da- eleştirmiştin ve ben de yeri geldiğinde o kişiden özür diledim.

Buradaki birçok kişinin fikirleri değerli ve kimsenin de sadece anlık bir öfke nedeniyle atılmasını istemem..

Zihni tek boyutlu teistlerle tartış tartış nereye kadar?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

teflon, önceki mevzuyu hatırlayamadım. Fakat bu, söylediğim lafları fazlasıyla hak etti. Hak etmese gerçekten söylemezdim. Hayır şimdi böylelerinin yüzünden mevzu tıkanıyor. Nedeni belli değil, takıntılı mı, sorunlu mu, ne sorunu var belli değil, fakat sürekli söylediklerini çarpıtmak için çabalıyor. Yani iyi niyetle anlamamıştır diye bir daha anlatıyorsun, bir tarafını daha çarpıtıyor. Seni tıkamaya, çelişkiye düşmüş gibi göstermeye çalışıyor.

Hayır ya kendi argümanını koysun, ya ben anlamadım bunu kafam yatmadı desin. Kimsenin başına anlamadım dedi diye lan sen ne gerisin deyip çökmüyorum.

Ne yazık ki internette böyle bir sorun oluyor. Kişilik sorunu. Yüz yüze konuşsam ağzını açamayacak kişiler böyle psikopatlık yapabildikleri için geliyorlar. Ama şimdi itiraf edelim yüz yüze de kimse bu tartışmalara kolay kolay girmiyor. Yani forum olmasa bu tartışmaları yapamayız.

O yüzden böyleleri tıkasa da forumun kıymetini elbet biliyoruz. Şurada bir haftada belli bir sonuca götürdüğümüz tartışmayı yüz yüze yapmaya kalksak kimse yanaşmaz ve bu düzeye getirmemiz daha fazla zaman almak bile değil, getiremeyiz yani. Forumda hızla herkes eteğindeki taşı döküyor. Ne söyleyebilecekse söylüyor. Bir kişinin ne söyleme kapasitesinde olduğunu üç dört iletide anlıyorsun.

O yüzden bence sorun yok. Özgür tartışma ortamının bazı yan etkileri olur. Bunlar tolore edilebilmeli. Birisi geri zekalılık yapıyor üstelik de diretiyorsa, ona geri zekalı derim. Haksız yere desem özür dilerdim. Bu budur.

Hayır ama şimdi bundan daha haklı nasıl olabilirim yahu? Tek bir big bang olamaz dediğimde big bang'i reddettiğim nasıl söylenebilir? Bu kadar da geri zekalılık olur mu yahu? Ben zaten iddiamı çok sayıda evren için çok sayıda big bang üzerine kurmuşum. Geri zekalılığın da bir sınırı var.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...