Jump to content

Müslüman H-D,ateist NOLAN'a karşı

Recommended Posts

Müslüman H-D,''ben bu işlerden anlarım'' dedi ve kendisine karşılık verdik burada..Sadece H-D ve ben,bu konu içerisinde biraz tartışmak istiyoruz..Lütfen kimse konuya mesaj yazmasın..

Ben öncelikle müslüman H-D'ye söz hakkı veriyorum..İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz..Bilmediğim konularda ''bilmiyorum'' derim ve geçeriz..Sizin sorularınız bitince,sazı ben alacağım elime..

Buyrun :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

teşekkürler çok kibarsın.. ilk sorumla başlıyorum..

insan siması tamamen bir mucize yani el kadar bir yüzde bütün insanların simalarının farklı olması tamamen bir tercih ediciyi bildiriyor.. en eskilerden şimdiye kadar bildiğiniz simalardan, şimdiki milyarlarca simaya kadar hepsi birbirinden ayrı biz akıl sahibi insanlar dahi farklı farklı simalar çizmek istediğimizde 50, 100 den sonra tekrara düşmeye başlayacaz, siz bunu neyle açıklıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

teşekkürler çok kibarsın.. ilk sorumla başlıyorum..

insan siması tamamen bir mucize yani el kadar bir yüzde bütün insanların simalarının farklı olması tamamen bir tercih ediciyi bildiriyor.. en eskilerden şimdiye kadar bildiğiniz simalardan, şimdiki milyarlarca simaya kadar hepsi birbirinden ayrı biz akıl sahibi insanlar dahi farklı farklı simalar çizmek istediğimizde 50, 100 den sonra tekrara düşmeye başlayacaz, siz bunu neyle açıklıyorsunuz?

H-D,adını koyalım önce..Bence sen 20 soru sor bana ve bu soruları sormak için acele etme..Günlerce beklerim seni..Bitince ben sana 20 soru sorayım..

Şimdi bu ilk soruna cevap vereceğim..

Bildiğin gibi kainat sürekli hareket halinde ve bu hareket hepimizi istesekte/istemesekte etkiliyor..Aslında hepimiz aynı genetik kodlara sahibiz ama morfolojimiz farklı..Bunun sebebi,hareket halindeki kainatın bize etkisinden başka birşey değildir..Gökyüzünden doğan/düşen her kar tanesi,her doğan insanın farklı parmak izi olması;işte bu hareketin yansımasıdır..

Bu farklılığı baz alıp,kendi lokal Tanrı'nın varlığını kanıtlayamazsın;bilakis bu farklılık/çeşitlilik yaratıcı kavramını ilga eder..Çünkü yaratıcı tek tip yaratabilir ancak ama görüyoruz ki,öyle tek tip diye birşey yok..

Tek tipi açalım..Tanrı Adem'i yarattı deniyor ve sonra Adem'den kadını yarattı deniyor..Hiçkimse Tanrı kadını yarattı diyemez..Çünkü Tanrı tek tip yaratmayı ve bu tek tipi de erkek olarak yaratmayı bilebiliyor..

Sitelerde Paylaş

2.soru için acele etme..Düşün,taşın,iyice sorunu gözden geçir,öyle sor..Beni zorla biraz H-D..Çünkü ben seni fena zorlamayı düşünüyorum,haberin olsun :)

Sitelerde Paylaş

dikkat ettiysen senin cevabına yorum yazmadım.. cevabın makullüğünü okuyana bırakıyorum..

10 soru soracam.. sorularım bittiğinde sazı sana verecem.. sonra sen 10 soru sorarsın.. eğer devam etmek istersek 10 daha ilave ederiz..

Sitelerde Paylaş

2. soru taktir edersinki kainatta bir dönüşüm var.. bütün mevcudat elementlerden oluşuyor, elementler bir araya gelerek çiçeği oluşturuyorlar, taşı oluşturuyorlar, insanı oluşturuyorlar ve bunun gibi her şeyi… insan ölünce aynı elementler yok olmuyor, bir çiçeği oluşturuyor vs. sorum şu bir baharda yüzbinlerce bitki , hayvan o elementlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor.. bu elementlerin bu kadar kısa zamanda (bir baharda, bazı bitkiler ve hayvanlar birkaç günde) belirli bir ölçüyle ve düzenle ve hiç şaşırmayarak ve görevlerini ihmal etmeyerek nasıl o eşyayı veya canlıyı oluştuyor.. bunu bana evrimle veya kendi anlayışınla nasıl açıklayabilirsin..?

Sitelerde Paylaş

2. soru taktir edersinki kainatta bir dönüşüm var.. bütün mevcudat elementlerden oluşuyor, elementler bir araya gelerek çiçeği oluşturuyorlar, taşı oluşturuyorlar, insanı oluşturuyorlar ve bunun gibi her şeyi… insan ölünce aynı elementler yok olmuyor, bir çiçeği oluşturuyor vs. sorum şu bir baharda yüzbinlerce bitki , hayvan o elementlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor.. bu elementlerin bu kadar kısa zamanda (bir baharda, bazı bitkiler ve hayvanlar birkaç günde) belirli bir ölçüyle ve düzenle ve hiç şaşırmayarak ve görevlerini ihmal etmeyerek nasıl o eşyayı veya canlıyı oluştuyor.. bunu bana evrimle veya kendi anlayışınla nasıl açıklayabilirsin..?

Tamam 10 soru olsun..

Keşke sana bir biyolog bulsaydık forumdan :)

Dünya milyarlarca yılda oluşmuş..Hayvanlar ve bitkiler milyonlarca yıldır evrim geçirerek hayatta kalmaya çalışıyorlar..Bu kadar uzun sürede,anlamakta zorluk çekeceğimiz doğa olaylarının olması son derece doğal..

Senin yaşam hakkında düzen/sistem dediğin şey,aslında tam bir kaostur..Mesela bugüne kadar yaşamış hayvanların %90'nın üzerinde bir bölümünün yok olduğunu biliyor musun?Eğer bir düzen/sistem olsaydı,bu yok oluş ol(a)mazdı..

Sen mesela karıncaların düzenli bir şekilde çalıştığını/çabaladığını söylüyorsun ve bu karıncaları göstererek Allah'ın yaratıcılığını/düzenini savunuyorsun..Bakış açın farklı işte..''Yahu,bu karıncalar o kadar düzenli olarak çalışıp yaşıyorlar da,şu Afrika'daki eşrefi mahlukat olan insanlar neden çalışamıyorlar ve açlıktan/hastalıktan ölüyorlar?'' demen lazım değil mi?!

Sitelerde Paylaş

karıncalar düzenli çalışıyor diye bir tezim yok bir arkadaş insanlar inanmaya programlanmış demişti. bende programlansaydı bir arı gibi veya karınca gibi sadece programlandığı işi yapardı dedim.. yani inanırdı inanma veya inanmamayı seçemezdi demiştim..

insanların açlıktan ölmesini kendi soruların arasında sorabilirsin cevaplarız..:)

2. soruma gelince soruma verdiğin cevap ile sorum arasında hiç bir makul bağ yok..

Sitelerde Paylaş

3. sorumu yarın sorarım.. iyi akşamlar..

Cevaplarımı beğenmek zorunda değilsin..Ben bilim adamı değilim ki,sana bu konularda detaylı açıklama yapayım..Sen düzen/ölçü gibi şeyler dedin,bende böyle birşeyin doğada olmadığını söyledim..

İstediğin zaman sorabilirsin,acele etme..Bende sana kazık soru hazırlayacağım..Soru nasıl olur,göreceksin sen :lol:

Sitelerde Paylaş

3. soru

Kuranın indirildiği dönemde, edebiyat ve şiir üst seviyedeydi.. muallakatı seba namında 7 veya 10 şiir altından yazılarak kabenin duvarında asılıydı.. şairler ve edipler o dönemde çok saygındı,, bazen bir şairin bir sözüyle bir savaş çıkıyor ve bir şairin bir sözüyle bir savaş bitiyordu.. malum peygamber mucizeleri o devrin durumuna göre gelmiştir.. mesela hz isanın zamanında tıp ileri olduğu ve o dönemde tıp çok revaçta olduğu için hz isanın mucizeleri ölüyü kaldırmak olarak olmuş, arap toplumunda şiir ve edebiyat ileri olduğu için kuran şiirsel bir dille ve edebi bir eser olarak inidirilmiştir.. bu kısa girişten sonra sorum şu olacak. Kuranın bu şair ve ediplerin damarına ve izzetlerine dokunduracak tarzdaki

"'Eğer kulumuz Muhammed'e (sav) indirdiğimizden şüphe içindeyseniz, haydi onun gibi bir sûre getiriniz ve eğer doğru iseniz; Allah'tan başka bütün yardımcılarınızı da çağırınız." (Bakara, 2/23)

"Bunu yapamazsanız -ki hiçbir zaman yapamayacaksınız- yakıtı insanlarla taşlar olan, kafirler için hazırlanmış o ateşten sakının." (Bakara, 2/24)

"Yoksa onu uydurdu mu diyorlar? De ki: Öyle ise siz de onun benzeri on uydurulmuş (dahi olsa) sure getiriniz. (Hatta) eğer doğru iseniz, Allah'dan başka çağırabildiklerinizi de çağırınız." (Hud, 11/13)

"De ki: And olsun, eğer insanlar ve cinler şu Kur'ân'ın bir benzerini getirmek için toplansalar, yine onun benzerini getiremezler. Birbirlerine arka çıkıp yardım etseler de..."(İsra, 17/88; Tur, 52(33-34)

Çağrı, ve meydan okumalarına karşı, neden bu şairler birlikte toplanıp kuranın bir süresinin benzerini getirme gibi kolay bir yolu seçmeyip savaş, harp gibi uzun bir yolu seçtiler.. çünkü öyle bir denemeleri olsaydı, tarih bunu naklederdi.. mesela Museylematı kezzap namındaki kişi Karia süresine benzer olarak.

el filu me'l filu?/ve ma edrake me'l filu? el filu ve hu hurtumun tavil

Fil nedir fil? Sana filin ne olduğunu ne bildirdi? Filki o uzun hortumun sahibidir.

Gibi kendi maskara eden bir deneme haricinde bir şey tarih nakletmiyor..

Eğer kuran haşa insan eseriyse Ümmi bir kişiye karşı bu edip ve şairleri çaresizleştiren şey nedir? Mesela sana hodri meydan dedim sen de bana hay hay dedin.. peki kuranın o edip ve şairlere karşıki hodri meydanlarına onlar neden hay hay demedi? Veya diyemedi?

Sitelerde Paylaş

Sayın Nolan benimde sana bir sorum olacak.

" İnsanoğlunun nesli nasıl ve ne zaman tükenecek ? "

Dünya birkaç milyar yıl sonra yok olacak..İnsanoğlunun da uzayda koloni kurmak için bu kadar zamanı var..Eğer bunu başaramazlarsa,Dünya ile birlikte insanlıkta yok olacak..

3. soru

Kuranın indirildiği dönemde, edebiyat ve şiir üst seviyedeydi.. muallakatı seba namında 7 veya 10 şiir altından yazılarak kabenin duvarında asılıydı.. şairler ve edipler o dönemde çok saygındı,, bazen bir şairin bir sözüyle bir savaş çıkıyor ve bir şairin bir sözüyle bir savaş bitiyordu.. malum peygamber mucizeleri o devrin durumuna göre gelmiştir.. mesela hz isanın zamanında tıp ileri olduğu ve o dönemde tıp çok revaçta olduğu için hz isanın mucizeleri ölüyü kaldırmak olarak olmuş, arap toplumunda şiir ve edebiyat ileri olduğu için kuran şiirsel bir dille ve edebi bir eser olarak inidirilmiştir.. bu kısa girişten sonra sorum şu olacak. Kuranın bu şair ve ediplerin damarına ve izzetlerine dokunduracak tarzdaki

"'Eğer kulumuz Muhammed'e (sav) indirdiğimizden şüphe içindeyseniz, haydi onun gibi bir sûre getiriniz ve eğer doğru iseniz; Allah'tan başka bütün yardımcılarınızı da çağırınız." (Bakara, 2/23)

"Bunu yapamazsanız -ki hiçbir zaman yapamayacaksınız- yakıtı insanlarla taşlar olan, kafirler için hazırlanmış o ateşten sakının." (Bakara, 2/24)

"Yoksa onu uydurdu mu diyorlar? De ki: Öyle ise siz de onun benzeri on uydurulmuş (dahi olsa) sure getiriniz. (Hatta) eğer doğru iseniz, Allah'dan başka çağırabildiklerinizi de çağırınız." (Hud, 11/13)

"De ki: And olsun, eğer insanlar ve cinler şu Kur'ân'ın bir benzerini getirmek için toplansalar, yine onun benzerini getiremezler. Birbirlerine arka çıkıp yardım etseler de..."(İsra, 17/88; Tur, 52(33-34)

Çağrı, ve meydan okumalarına karşı, neden bu şairler birlikte toplanıp kuranın bir süresinin benzerini getirme gibi kolay bir yolu seçmeyip savaş, harp gibi uzun bir yolu seçtiler.. çünkü öyle bir denemeleri olsaydı, tarih bunu naklederdi.. mesela Museylematı kezzap namındaki kişi Karia süresine benzer olarak.

el filu me'l filu?/ve ma edrake me'l filu? el filu ve hu hurtumun tavil

Fil nedir fil? Sana filin ne olduğunu ne bildirdi? Filki o uzun hortumun sahibidir.

Gibi kendi maskara eden bir deneme haricinde bir şey tarih nakletmiyor..

Eğer kuran haşa insan eseriyse Ümmi bir kişiye karşı bu edip ve şairleri çaresizleştiren şey nedir? Mesela sana hodri meydan dedim sen de bana hay hay dedin.. peki kuranın o edip ve şairlere karşıki hodri meydanlarına onlar neden hay hay demedi? Veya diyemedi?

Hangi tarihten bahsediyorsun?

Müslümanın yazdığını,sadece müslümanın desteklemesi tarih mi oluyor?

Batı bu dediklerinin hiçbirini kabul etmiyor..Çünkü bu dediklerinin gerçek olduğuna dair en ufak bir kanıt yok ortada..Sen müslümanların yalanlarını anlatıyorsun bize..Bu dediklerin komple yalan..

Cahiliyye döneminde yazıldığı söylenen şiirlerin bir zırva olduğunu,Taha Hüseyin isimli islam alimi bile söylüyor..Cahiliyye dönemi diye birşey olmadığı hakkında İlhan Arsel'in ''cahiliyye'' isimli kitabı bile var..

Araştırmacı Erol Sever Kabe'nin bir kilise,Kuran'ın bir hristiyan ilahi/okuma kitabı olduğunu söyler ve bu öyle laf olsun diye söylenen sözler de değildir..Batılı ilahiyatçıları kaynak göstererek,kutsal diye sunulan metinleri karşılaştırarak yapar bunu..Muhammed'in yaşadığını(öyle kabul etmek zorunda),erken hristiyanlık ve musevilikten etkilendiğini,elen-roma hristiyanlığına ve doğu-süryani hristiyanlığına cephe aldığını söyler..Senin şiir dediklerinin aslında ilahi olduğunu ve Muhammed'in bu hristiyan ilahilerini değiştirmek istediği için Mekke'li hristiyanlarla karşı karşıya geldiğini söyler..

Sitelerde Paylaş

o zaman benim sana dinle ilgili hiç birşey sormam lazım, neyi sorsam yalan diyeceksin..:):) tarih külliyen yalan, yaşayan kişiler yalan yaşanan tarih olayları yalan.. arkadaş nasıl bir zihniyettir 1000 yıl öncesi hakkında herşeyi yalan olarak kabul ediyorsunuz ama milyonlarca yıl önce olduğuna inandığınız bir evrim var elinizde,, yani bin yıl öncesi yalan ama milyonlarca sene önceki doğru..:) kainattaki düzenle ilgili soru soruyorum, ben biyolog muyum diyorsun.. tarihi olaylarla ilgili soru soruyorum yalan diyorsun.. valla şaşırdımm:):)

Sitelerde Paylaş

o zaman benim sana dinle ilgili hiç birşey sormam lazım, neyi sorsam yalan diyeceksin.. :):) tarih külliyen yalan, yaşayan kişiler yalan yaşanan tarih olayları yalan.. arkadaş nasıl bir zihniyettir 1000 yıl öncesi hakkında herşeyi yalan olarak kabul ediyorsunuz ama milyonlarca yıl önce olduğuna inandığınız bir evrim var elinizde,, yani bin yıl öncesi yalan ama milyonlarca sene önceki doğru.. :) kainattaki düzenle ilgili soru soruyorum, ben biyolog muyum diyorsun.. tarihi olaylarla ilgili soru soruyorum yalan diyorsun.. valla şaşırdımm:) :)

Kelime şehadet nedir mesela..Şahit olmadığın halde şahit oldum demek,yalancılık değil mi?

Herşeyiniz yalan sizin..

Cevaplarımı bırakta okuyan insanlar değerlendirsin..

Ayrıca sana mesajımda kaynaklarla cevap verdim..Gerçekten gerçeği merak ediyorsan,o kaynakları okur ve beni hatırlarsın :)

Sitelerde Paylaş

4. soru

malumdur ki Müslümanlar her vesileyle inançlarını anlatma, düşüncelerini yayma çabasındalar yani özetle dükkanlarındaki malı satıyorlar, kimler ellerindeki malı böyle gururla satar, tabiî ki malına güvenenler,, elimizde güzel kaliteli mal var bu yüzden fütursuzca ve gururla malımızı satıyoruz.. ateistlerin elinde peki ne var bir evrim teorisi, forumda ancak Müslüman evrimle ilgili başlık açıyor, ateist açmıyor niye çünkü mal çürük, satmaya kalkarsa elinde patlayacak bunun yerine ne yapılıyor.. karşıdaki mal kötüleniyor ki müşteri kendi malına talip olsun.. eğer her vesileyle malınızı satarsanız her vesileyle olayları ve hayatı ve kainatı evrimle nasıl açıkladığınızı insanlara anlatırsanız ve insanlar anlattıklarınızı kabul ederse zaten Müslümanlıktan vazgeçer, o kadar nefesinizi tüketmek zorunda da kalmazsınız. ..

sorum şu ateist forumda niye her vesileyle evrimi anlatmıyorsunuz? Bu şekilde insanları bilgilendirmiyorsunuz? malınızla ilgili tereddütleriniz mi var?

Sitelerde Paylaş

o zaman benim sana dinle ilgili hiç birşey sormam lazım, neyi sorsam yalan diyeceksin..:):) tarih külliyen yalan, yaşayan kişiler yalan yaşanan tarih olayları yalan.. arkadaş nasıl bir zihniyettir 1000 yıl öncesi hakkında herşeyi yalan olarak kabul ediyorsunuz ama milyonlarca yıl önce olduğuna inandığınız bir evrim var elinizde,, yani bin yıl öncesi yalan ama milyonlarca sene önceki doğru..:) kainattaki düzenle ilgili soru soruyorum, ben biyolog muyum diyorsun.. tarihi olaylarla ilgili soru soruyorum yalan diyorsun.. valla şaşırdımm:):)

müsadeniz olursa

2.soruyu açıkçası cevaplamak isterim

Gen aktarım sorunları mutasyonlar, değişimler ve pek tabiki doğal selleksiyon...

Dünya değişiyor ,güneş değişiyor ..evren değişiyor..entropi kaçınılmaz ..

Ortama uyum sağlayanlar hayatta kalır ..tıpkı insanlarda gen aktarımındaki hatalarda oluşan eksiklikler gibi bütün canlılarda bu mutasyon sürekli ve durmaksızın devam ediyor ...hayat yaşamın kaynağı güneşten etkileniyor...

Hayatin mucizeleri isimli bir belgeselde bilim adamları deneyde mor ötesi ışıklar altında sineklerin gözlerindeki mutasyonun rastgele olarak kaç nesil sonra oluştuğunu ve oluşumunu göstermişlerdi ...kırmızı gözlü sinekler mor ötesi ışığa magruz kalarak genlerinde olmayan bir mutasyonu radyasyon dolayısıyla nesiller sonra ışığa daha duyarli beyaz göze dönüşmüştur...belgeseli izleyebilirsiniz...

canlı kusursuz değildir ..hucre gen kopyalamasi sırasında rrna kopyalamayı tam olarak kusursuz sağlayamaz...

Aynı şekilde üreme hücrelerinde haploid kromozom sayısına sahip olan bu hücreler oluşurken kusurlu yada avantajli dnalara sahip üreme hücreleri olusur..bunun temel sebepleri arasında krossing over. Olayı,hatalı yada eksik dna kopyalanması veya radyasyon kaynaklı protein veya amino asitlerdeki değişiklikler genetik mutasyonda etkilidir ...evrim bu genetik mutasyonnun canlılardaki adıdır ...evrim değişim demektir ,canlılar değişir

degisime uyum sağlayamayan yada bu entropide mutasyonla avantaj sağlayan canlı soy devamında diğerlerine avantaj sağlar...

Sitelerde Paylaş

4. soru

malumdur ki Müslümanlar her vesileyle inançlarını anlatma, düşüncelerini yayma çabasındalar yani özetle dükkanlarındaki malı satıyorlar, kimler ellerindeki malı böyle gururla satar, tabiî ki malına güvenenler,, elimizde güzel kaliteli mal var bu yüzden fütursuzca ve gururla malımızı satıyoruz.. ateistlerin elinde peki ne var bir evrim teorisi, forumda ancak Müslüman evrimle ilgili başlık açıyor, ateist açmıyor niye çünkü mal çürük, satmaya kalkarsa elinde patlayacak bunun yerine ne yapılıyor.. karşıdaki mal kötüleniyor ki müşteri kendi malına talip olsun.. eğer her vesileyle malınızı satarsanız her vesileyle olayları ve hayatı ve kainatı evrimle nasıl açıkladığınızı insanlara anlatırsanız ve insanlar anlattıklarınızı kabul ederse zaten Müslümanlıktan vazgeçer, o kadar nefesinizi tüketmek zorunda da kalmazsınız. ..

sorum şu ateist forumda niye her vesileyle evrimi anlatmıyorsunuz? Bu şekilde insanları bilgilendirmiyorsunuz? malınızla ilgili tereddütleriniz mi var?

İnancını yaymaya çalışanlar sahtekarlardır..Mal örneğinden açıklayım sana..

Kapına bir satıcı geliyor ve sana tencere sattığını söylüyor..Satıcıya ''göster bakayım şu tencereyi'' diyorsun ama sana tencereyi gösteremiyor..Olmayan bir malı satmaya kalkan bu satıcı,sahtekar değil midir?

Senin gibi müslümanlar ''Allah var'' diyorsunuz ama Allah'a dair en ufak birşey gösteremiyorsunuz..Olmayan Allah'ı satmaya kalkmak, sahtekarlık/ahlaksızlık/namussuzluk değil midir?

Malın varsa göstereceksin..Gösteremiyorsan ''malım var'' demeyeceksin..

Bir ateist sizin gibi düşünmek zorunda değildir..Ateizm bireysel bir felsefedir..Öyle ateizm gerçeğini insanlara anlatma gibi bir misyonumuz da yoktur..Dileyen ateizmi insanlara anlatır,dileyen hiç umursamaz bunu..İslam dinindeki gibi tebliğ/cihat gibi şeyler ateizmde yoktur..

Ateizm bir din değildir..Ateistlerin düzenli yaptıkları ritüelleri yoktur..Ateizm ile evrim arasında bu kadar bağ kurmaya gerekte yoktur..Bir kişinin ateist olması için,evrim teorisine ihtiyacı da yoktur..Evrim kısaca,hayatın durağan olmadığını,dolayısıyla her an farklı şeyler yaşandığını ve gelecekte de ne olacağının bilinemeyeceğini söyler..Evrim yaratmanın devam ettiğini,her an farklı bir şekilde canlıların yaratıldığını ve asla bu yaratmanın duramıyacağını söyler..Mitolojideki yaratıcı tanrılar ise,belirli bir zamanda canlıları yarattıklarını ve bu yaratma olgusunun son bulduğunu söylerler..Aradaki bu önemli fark,tüm tanrıları bilimsel olarak ilga eder..

Biz burada insanlara evrim teorisini anlatmak için bulunmuyoruz..Herkesin foruma giriş nedeni farklıdır ama genelde ateistler kafa dağıtmak için geliyorlar buraya..

Evrimin bilimsel statüsü hakkında şunu dikkatlice okumalısın;

Evrim kuramı, üç hususta açıklamalar getirir:[1]

• Evrimin olgusu (İng: fact of evolution) - canlı organizmaların ortak atalardan geldikleri ve birbirleri ile akraba oldukları bilgisi.
  • Evrimsel tarih - Türlerin birbirlerinden tam olarak ne zaman ayrıldıkları ve bu ayrımların detayları.
  • Evrimi gerçekleştiren mekanizma ve süreçler.

Bu basamaklardan birincisi olan evrimin olgusu, evrimin temel taşı ve son derece kesinlik arzeden bilgilere sahip olunan kısmıdır. Bu hususta Darwin'in topladığı birçok delilin üzerine yüzyıllardır birçok farklı biyoloji dalı tarafından toplanan deliller eklenmiştir. Günümüzde organizmaların evrimsel kökenlerine dair sahip olunan bilgiler, dünyanın yuvarlaklığı, gezegenlerin hareketleri ya da maddenin moleküler yapısı kadar "kesinlik arzeden" bilimsel çıkarımlardır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim#Bilimsel_stat.C3.BCs.C3.BC

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

5. soru

Dünya saatte yaklaşık 1800 km hızla dönüyor, bu hız muazzam bir hız, kurşunun satte ortalama hızının 1300 km olduğunu düşünürsek, kurşundan daha hızlı dönüyor.. malumdur ki dünyanın 4 te 3 ü denizlerle kaplıdır.. bu muazzam hızda denizlerin uzaya savrulması veya karaları istila etmesi gerekmezmiydi.. elbette bu olay bir kanunla oluyor.. ve biz Müslümanlar da diyoruzki bu şekilde denizleri bir kanunla uzaya savrulmasını önleyen bir kudret sahibi var.. ve buda ancak Allahtır..

Sen bu olayı kendi pencerenden nasıl değerlendiriyorsun?

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...