Jump to content

Ateistler neden küfür ederler?

Recommended Posts

3 saat önce, Mega Ateist yazdı:

Sizin anlayamayacağınız felsefesi zengin bir arkadaşımız. 

Teşekkür ederim dostum :) kızığım şey troller bir olup bana ateizmi anlatmaları ve ısrarla beni kızdırmaya çalıştıkları zaten artık takmayacağım çoğunu engelledim zaten :)

Cihad edenler çok belliki çok sevinmesinler bence ateizmi de taklid edemezler sadece wikipеdia dan okuyup gelip buraya sıkıntı çıkarırlar cahil müslümanlar.

tarihinde MisterYou tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, sophistic yazdı:

MisterYou bence Türkiye genelinde düşünüyor. Bizim toplumumuzda doğan çocukların ezici çoğunluğu allah inancı ve allah korkusuyla yetiştirilir. Müslüman olarak yetiştirilen bir çocuğun ise ileride dinini tamamen reddetmesi çok da kolay birşey değildir. İşte MisterYou bence burayı vurguluyor. Reddetme seviyesine gelen bir insan, hele müslüman çevresinde dışlanmayı, ötekileştirmeyi, yalnızlaşmayı göze alabiliyorsa, o bilinç seviyesine ulaştıysa, artık o insan topluma zararlı bir insan olamaz. Düşünce zincirlerini kırıp dogmalardan kurtulduğu için sürekli araştıran, kendini geliştiren, topluma zararı dokunmayan ideal bir insan olur. Ben böyle düşündüğünü varsayıyorum. Yanılıyor muyum @MisterYou

Beni çok doğru yorumladın dostum aynen öyle deyerli ve zeki insansın herkes beni çözemez :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, sophistic yazdı:

işin özünde ateist diğer arkadaşların da dediği gibi sadece tanrının varlığını kabul etmeyen kişidir. Ancak “Ateist tanrısız insandır” veya “Ateist inançsız insandır” diyerek genelleme yapabiliriz.  Fakat şu genellemeleri yapamayız “Ayeistler iyi insanlardır”, “Ateistten kimseye zarar gelmez” “Tüm ateistler araştırmayı, okumayı sever” “Ateistler doğaya zarar vermez” vs... Bunları söyleyemeyiz. Çünkü ateistleri bir çatı altında toplayacak “klavuzları” yoktur. Her ateist birey olarak hareket eder. Yani, ateist sıradan bir insandır. Sever, döver, nefret eder, cinayet işler, sağduyuludur, iyi kalplidir, kötü kalplidir, vs...” Dünya genelindeki ateistleri bu kategoriler altında gruplandırırsak, tüm kategorilere yayılırlar.

Katılıyorum genelleme yaparsak ateistler kötü insanlar değiller ama aralarında az bilgili ateistler var ve önlerinde bir korku olmadığı için kötülük yapanlar da var Stalin bir örnektir.

Ben bunlara yarı ateist diyorum tabi bu benim terimim çünkü pek araştırmamış insan bular ama illa kötülük yapacak diye bir şey yok artık amacına bağlı vs

Bende küfür ederim küfür etmiyorum demiyorum hiç birzaman da demedim,ama genelde ateistler düşüncelerini özgürce ifade ederler konuşurlar başka açılardan konuşurlar,dinlerin çelişkilerini vs biliyorsun bu çok derin bir konu hepsiye şu an deyinemem ama müslümanlar bizleri tehdit olarak görüp hemen küfür ederler kafir dinsiz allahsız başlarlar,aileni seni öldürüm falan klavye delikanlıları. 

Yani kendileri kaşınırlar bizler de küfür ederiz güzelce konuşmasını bilmeyen aynı saygısızlığı görür ama komik olan şey şu; bizlerden tanrı korkusu yok müslümanlarda sözde allah korkusu var ama bizlerden çok daha ahlaksız davranıyorlar hadi tüm dünyadaki ateistleri kapsamayayım bizim topraklarda diyelim çünkü yine biri gelip bana takılır,ama sen beni ne demek istediğimi şaşırtıcı bir şekilde çok iyi anlamışsın :)

tarihinde MisterYou tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, MisterYou said:

Bu forum gerçek ateizmi savunmuyor mu yoksa aksini mi savunuyor sizlerin dediğiniz gibi
sadece tanrı yok demek ile ateist olunmaz ateistler boşuna mı bilim ile uraşıyorlar
boşuna mı düşünüyorlar boşuna ı araştırıyorlar dinleri boşuna mı inceliyorlar yok siz bu konuşanlar ateist olamazsınız
değilsiniz de zaten ateistleri kötülüyorsunuz ve ateistlere karşı konuşuorsunuz hakaret de eden bu investor 
ateist kılığında müslüman 

Gerçek ateizm, teizme tabi olmamaktan ibarettir. Ateizm, yani anti - teizm, yani teizme karşı olan, yani bir tanrının varlığına karşı olan. 

Gerçi teizm sadece bir tanrı demek değil, daha ziyade metafizik mevzular demek, cinler, tanrılar, ruhlar falan gibi. 

Bir tanrının olmadığını kabul ediyorsan, ateistsin, hepsi bu.

Ha, bir tanrı ve genelde arkasından gelen din, insana her tür kötülüğü emredeceği, pisliği, rezilliği aklayacağı için, bir tanrıya inanmamakla, kötü olmak için, rezil olmak için elinde bir bahanen olmayacaktır. Bu bir yan etki, ama kötü olursan, bu senin gene ateist olduğun gerçeğini değiştirmez. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, MisterYou yazdı:

buna ateizm denmez inanç denir dostum

Yani ben 4-5 yaşımda inançlı biriymişim aslında. Ateizme inanıyormuşum. Öyle diyorsun.

Bu iş öyle değil işte. Ateistsindir ama senin gibilere ateist dendiğini bile bilmiyorsundur. Zaten çocuklar entelektüel savunmalar geliştiremedikleri için dinlere hemen inanır, büyükler daha bebeklikten başlayarak kendi inançlarını onlara empoze eder. Din, Allah, şu bu görmeyen, sorduğu soruların yanıtlarını doğru biçimde alan çocuk durduk yerde inanmaya başlamaz. Biz yetişkinlerin deyimiyle o da ateist olur çıkar.

Sen şimdi böyle doğru ve doğal büyümüş insanın ateizmini "inanç" kategorisine sokup reddediyorsun. Halbuki biz hepimiz, istisnasız bütün ateistler çocukların böyle büyütülmesi gerektiğini bilir ve söyleriz. Onlara da dindarlar kalkıp ateist diyecek, sen de onlar gibi "onların ateizmi bir inanç" diyeceksin... 

Bir insan yalnızca çok saçma bulduğu için inanmıyor olabilir. O kadar makul, o kadar gerçekçi bir gerekçedir ki bu. Çünkü dinle doğru düzgün tanışmamış bir beyin, birden Allah ve din gibi bir kavramla karşılaştığında aklının alamayacağı kadar saçma bulur ve direkt reddeder. Tecrübeyle sabit, bizzat kendi çocuğumdan biliyorum. Ve bu çocuk da onun arkadaşlarının çoğu da oturup ateizm konuşmaz, ilgilenmez. Zorunda değiller zaten. Bunların hepsine yakını da bilimle haşır neşir, evrim-fizik bilen, doğru düzgün çocuklar. Ama Tanrı var mı yok mu diye gidip bir inançlıyla tartışmıyorlar çünkü bunu tartışmayı bile saçma buluyorlar. O kadar yok onlar için Tanrı. Bilgilerini, -artık ne kadarsa o bilgi- Tanrı'nın yokluğunu delillendirmek için kullanmayı düşünmüyorlar, çünkü ilgilenmiyorlar.

Tanrı var mı yok mu tartışması yapabilmek için biraz bir şeyler bilmek gerekebilir, özellikle böylesi forumlarda. Sen ateistleri buralardaki ateist tipinden ibaret görüyor ve bilgili, ahlaklı, sorgulayan vs olması gerektiği şartını ileri sürüyorsun.

Eğer koyu bir tartışmaya gireceksen dindarla, mutlaka bir şeyler bilmen lazım, buna zaten kimse karşı durmaz. Onların argümanlarını bilip karşı savunma geliştirebilmek lazım, onları tanımak lazım, ateizm değil ama biraz felsefe çokça bilim (en önemlisi evrim) bilmek lazım vs. 

Ama ateist olmak için bunların hiçbiri gerekemez. "Bana çok saçma geliyor, hiç mantıklı değil, o yüzden inanmıyorum" der ve çıkar kişi. Ateisttir.

Sen bunları birbirine karıştırıyorsun.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, MisterYou yazdı:

Katılıyorum genelleme yaparsak ateistler kötü insanlar değiller ama aralarında az bilgili ateistler var ve önlerinde bir korku olmadığı için kötülük yapanlar da var Stalin bir örnektir.

Ben bunlara yarı ateist diyorum tabi bu benim terimim çünkü pek araştırmamış insan bular ama illa kötülük yapacak diye bir şey yok artık amacına bağlı vs

Bende küfür ederim küfür etmiyorum demiyorum hiç birzaman da demedim,ama genelde ateistler düşüncelerini özgürce ifade ederler konuşurlar başka açılardan konuşurlar,dinlerin çelişkilerini vs biliyorsun bu çok derin bir konu hepsiye şu an deyinemem ama müslümanlar bizleri tehdit olarak görüp hemen küfür ederler kafir dinsiz allahsız başlarlar,aileni seni öldürüm falan klavye delikanlıları. 

Yani kendileri kaşınırlar bizler de küfür ederiz güzelce konuşmasını bilmeyen aynı saygısızlığı görür ama komik olan şey şu; bizlerden tanrı korkusu yok müslümanlarda sözde allah korkusu var ama bizlerden çok daha ahlaksız davranıyorlar hadi tüm dünyadaki ateistleri kapsamayayım bizim topraklarda diyelim çünkü yine biri gelip bana takılır,ama sen beni ne demek istediğimi şaşırtıcı bir şekilde çok iyi anlamışsın :)

Sağlam biri olmak istiyorsan, evvela kendini dindarlarla, hatta kopkoyu dindarlarla kıyaslamayı bırakman lazım. Onların ne olduğunu zaten biliyoruz. Onları motive eden kaynağın ne olduğunu da biliyoruz. Bizimse güç aldığımız tek kaynak var, kendi aklımız, kendi ahlakımız ve bilim.

"Onlar bizden daha ahlaksız davranıyorlar" demen bile kendine hakaret. 

Doğru insansan, bir şeyler öğrenmişsen ve o öğrendiklerini sağlıklı biçimde kullanabiliyorsan zaten birkaç adım öne geçmişsin demektir ve yobaz dindarlar, kendinin ne olduğunu görmek ve göstermek için referans değildir.

Sen dindarla ateiste çiş yarıştırıyorsun. Onları rakip olarak görmeyi de aşıyor, kendi konumunu belirlemek için bir referans değer kabul ediyorsun.

Halbuki bunlar hiçbir şekilde yan yana gelmez iki insan türü. Ateistle dindarı senin kadar kıyaslayan, sürekli karşılaştıran insanlar farkında olmadan ateistleri küçümsüyor. 

Bu benim için, hatta çoğumuz için önemli değil falan ama ben, sen gör diye yazıyorum çünkü. Ateizmi ve ateistleri kafanda ulvi bir yere koymuşsın, ateist olmakla inanılmaz övünüyorsun, tamam ama referansın dinciler olduğu ve ateizmi bir din gibi gördüğün için çuvallıyorsun.

Ben seni anlıyorum. Heyecanlısın, ateizmi ateşli biçimde savunmaktan kendini alamıyorsun, ateizm-din tartışmaları sana heyecan veriyor, bir şeyleri birilerini anlatmaktan çok zevk alıyorsun falan... Bir şey dediğimiz yok ama sakinleşir de bizi öyle okursan daha iyi anlarsın.

Sitelerde Paylaş

Teizm ve ateizm birbirlerinin antitezi olduklarına göre teist ahlakı ile ateist ahlakını kıyaslamak gayet normal. Bunda bir beis görmüyorum. Yani maden antitezsin, bir alternatif çözümün, önerin olması lazım, her konuda. Ötekinin o şekilde yaptığını sen ne şekilde yapıyorsun, bunu ortaya koyacaksın. Ki, antitez olma işlevin yerine gelsin. Ben kendimi senle kıyaslamam bile dediğin zaman olmuyor. Kıyaslayacaksın. Üstünlüğünü kanıtlayacaksın.

@MisterYou, tabii ki ateistler içinde de kusurlu olanlar doğal olarak var. Ateist olunca sihirli bir değnek değip düpdüzgün olacak diye bir şey elbette olamaz. Üstelik ateist olmanın çeşitli nedenleri bulunuyor. Bu nedenler içinde indeterminist olmak, nihilist olmak, anarşist olmak gibi nedenler de bulunuyor. Tüm ateistleri aynı kefede tartamıyoruz. O yüzden yarı ateist şeklinde tanımlamada bulunmanı acayip karşılamıyorum, haklısın. Eksik ve fazla yanlarımız illa ki olacaktır, herkesin olur, bu doğal. Önemli olan abartmamak.

İnsanların çoğu umut kırıcı derecede inatçı olsa da teorik olarak insanların düşünce ve davranışlarının değişebilirliği esastır. Bu bağlamda düşünmek ve hareket etmek zorundayız. Sadece bu değişiklikler anlık olmaz, zaman alır. Ama bazı insanlar ise değişime tamamen gerçekten kapalı olabiliyor. Buna saplantılı olma durumu diyoruz.  

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, haci yazdı:

Teizm yalnız bir Tanrı'nın varlığını savunmaksa, ateizm de yalnız bir Tanrı'nın yokluğunu savunnaktır.

Teizmin Tanrı inancı+1 olduğu durumlarda, ateizm de ateizm+1 olacaktır.

Teizm Tanrı inancı+n ise, ateizm de Tanrı inançsızlığı+n olmak zorundadır.

Siz hiç bir teistin yalnız Tanrı inancı ile yetindiğini gördünüz mü?

Teist yalnız Tanrı inancı ile yetinmez..

Tanrı inancı sınırlı olana deist denir.

Altını çizdiğim son iki cümle son derece önemli. Diğerleri de önemli. Biz adeist değiliz, ateistiz. Bunu unutmayalım. Haci'ye bu çok önemli farkındalık sağlayıcı bilgiden dolayı teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, anibal yazdı:

İşte sana öyle geliyor. 

Kendini önce karşıdakinin yerine koyacak, onu anlayacak ve onun anlayacağı dille konuşacaksın. İşte bunu anlamıyor sonra gidip birde bizi modlara falan şikayete çıkıyorsunuz. Bu adamlar, kadınlar için, aşşağılık olmak bir hayat tarzı, bir onur, bir makam, bir mevki. Adam küfredince kendini iyi hissediyor, nasıl oturttum diyor. Senin karına bacına "başı açık orrospu" derken orgazmik bir zevk alıyor. Bu insanlara doğru dürüst, insan gibi bir şey derseniz, anlamazlar, dahası sizi laf sokmaktan aciz, zavallı bir sünepe olarak görürler. Ve onlara ne derseniz deyin, bir kulaklarından girer, ötekinden çıkar, kendilerini de en bi haklı adam ilan ederler. 

Karşınızdakilerin ne halt olduğunu anlamamışsınız. Elinize beyaz bayrak alıp giderken, "Oh, ne ala, kellesini kesince elimi sileyim diye bezde getiriyor bana" diye düşünen tipler karşınızdakiler. Onları ancak kendi taktikleriyle vurabilirsiniz. 

Geçenlerde yobazın biri gelmiş, millete acayip küfürler savuruyor. Bildiğin katıksız yobaz...

Sakin ol dedim buna, edebinle yazıp derdini anlat ki seninle iletişim kurabilsinler, forumdan da atılma. Bu arada kadın olduğumu öğrendi.

"Kahpe" diye başladı, "ateist olmak bir kadın için övünülecek bir şey gibi ne yazıyorsun lan?" diye devam etti. Onun kafasındaki ideal kadın modelini hepimiz biliyoruz.

Cevap vermedim, modum yoktu. Yoksa bunların işe yaramaz pipisinden başlayıp ne olduklarını çok güzel anlatmak mümkün hatta gerekli; bunu çok defa da yaptım. 

Yani bunlar gerçekten aşağılık, katil ruhlu, bizim gibi insanlara tamamen düşman insanlar. Bırak ateist olmayı, başı açıksan ve dindar değilsen bile fahişesin, her şeye açıksın ve her şeyi hakediyorsun diye bakarlar. Adamların ruhu bu, bu vahşi düşünceleri dibine dek hissediyorlar, çok samimiler.

Gel gör ki burası bir forum ve iletişimin de birtakım kuralları var. O kurallar forumlarda işletiliyor bir şekilde. Yobaz söz konusu olduğunda ise, sağlıklı ve normal insanlar için geçerli olan bu iletişim kuralları, aslen iletişimi engelliyor. Bu insanlara ne olduklarını göstermekten çok, onun gerçekten bildiği dili iyi bildiğini göstermek gerekiyor. Bunun yolu da belli. Senin kullanmaktan çekinmediğin yol.

İşte tam da burada, forum kuralları ve "küfür kötüdür" hassasiyeti taşıyan birtakım insanlar ahlaksızlığa destek çıkmış oluyor. Burada ahlaklı ve doğru olan davranış, yobaza anladığı dilden hitap etmek ve alanını ondan korumak.

Günlük hayatta bu durum çok daha canlı biçimde çıkıyor karşımıza, özellikle son senelerde bu dinci köpekler bize ait alanlara da dalıp insanlara din tebliğ ediyor ve onları taciz ediyor. Geliyor adam, kızların şortuna laf ediyor, oturduğu kafe barda birasını içen gence gözünü dikip taciz ediyor, bazen de direkt konuşup korkutuyor.

İnsanlar bunlardan korkuyor ve siniyor Oysa hemen orada toplaşıp canına okuyacak, açıkça kovacak, gerekirse de küfrederek döveceksin. Bunun başka yolu yok.

Bak adam "Biz her yere gireriz" derken kendinden ne kadar emin, ne kadar kararlı. Kadınsa uzaklaşıp gidiyor yalnızca...

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Gir gir, bende sana girecem bir ama hayırlısı bakalım. 

Osmanlıymış... Çarşafmış...  Nasılda hemen kızdırabiliyorlar insanı. Keşke bana denk gelse ya bunlar. :) 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 04.12.2017 at 08:50, anibal yazdı:

Nevşin Mengü'ye bir sapık dadanmış, o da zapt edin şunu demiş, vay sen misin diyen:

2E3pdd.jpg

Tabi ilk mevzusu da değil:

DQBmpwcUQAEq4fm.jpg

Bunu diyen eleman nasıl biri, ne işlerde uğraştığına şuradan bakabilirsiniz mesela:

http://www.ajanscorum.com/m/?id=5768

Yada: 

DQB5E7iVAAAMR2r.jpg

Kimdir bu derseniz:

63Adf5D4 D874 4A83 Bef8 E67B653Dad28

İşte karşınızdaki zihniyet bu. Emin olun sizin başı açık, kot vs. neyse giyen kızınıza, bacınıza, karınıza, demedikleri laf yok, gerçekten yok. İçlerine pek girmediğinizi tahmin ediyorum sadece.

Ve bu tiplerle uğraşmanın tek yolu, onlardan daha rezil, daha alçak, daha pis olmaktır. Bunlar rezillik, kepazelik ve şerefsizliği bir gurur, yüksek bir makam olarak gören tipler. Bunlara öyle insan gibi falan bir şey anlatamazsınız. Sizin onların anasına avradına düz gitmiyor oluşunuz, ancak sizin ezikliğinizdir, kaale alınmazsınız. 

Yalancıyı Sabancı düdüklesin mi? Gezi Olaylarında bizzat kulağımla duydum. Tayyip'in ölmüş annesine ağıza alınmayacak küfürler edildi. 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, oldandteen said:

Yalancıyı Sabancı düdüklesin mi? Gezi Olaylarında bizzat kulağımla duydum. Tayyip'in ölmüş annesine ağıza alınmayacak küfürler edildi. 

Edebilirler, tayyibin siki daşşağı sen misin, o da onlara ediyor küfür, etsin hatta edemiyorsa, elini tutan mı var?

Ama sen karıya böyle sulanırsan, bu ne demektir? Sana küfretseler ne düşünürsün, anana, bacına küfretseler ne düşünürsün. 

Ve silinmeden bak, işte müslüman, altta bir yerde duruyor, cahim, özelden de yağdırmış.. 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, haci yazdı:

Yalnız Tanrı inancı teizm değildir. Teizm Tanrı inancından fazladır..

Deizm yalnız Tanrı inancıdır. Deist bir Tanrı'ın varlığını kurgular ama daha ileri gitmez. Orada durur.

Ateist teist olmayandır. Yani Tanrı inancı olmayandır.

Ateist teistin tam anlamı ile karşıtıdır.

Teist nasıl Tanrı inancı ile yetinmiyorsa, ateist de Tanrı inançsızlığı ile yetinmez.

Anladım.. aklıma adeizm diye bir kavram varmı diye  geldi,

bunu düşünürüken daha önce forumda bahsedildiğini de görmüş oldum..

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Mega Ateist yazdı:

Siyah bir renk değildir ve "Yokluğu" temsil eder, belkide içinizde gizli bir ateist var ve farkında değilsiniz.

Öncelikle tanrının varlığına ihtiyacın varmı ?

Tanrının varlığına ihtiyaç duymuyorum,

Ben agnostiğim , bu düşünce ateizmden daha mantıklı geliyor bana..

Tabi dinden çıkanlar sırasıyla deist agnostik ve ateist olur gibi bir genelleme var.Bunu benzer platformlardaki birçok ateistten okumuştum.

3. aşamaya geçebilmiş kişilerin benden daha fazla araştırma imkanları olduğunu düşününce  bildikleri birşeyler vardır mutlaka diye de düşünmüyor değilim  :)

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, siyahh said:

Tabi dinden çıkanlar sırasıyla deist agnostik ve ateist olur gibi bir genelleme var.Bunu benzer platformlardaki birçok ateistten okumuştum.

3. aşamaya geçebilmiş kişilerin benden daha fazla araştırma imkanları olduğunu düşününce  bildikleri birşeyler vardır mutlaka diye de düşünmüyor değilim  :)

Bir şey bilmek gerekmiyor.

Kafandan bir şey uydur, birperi, tependeki ampulün içindeki bir cin, 40 başlı bir ejderha, hayaline ne gelirse...

İşte bir tanrı ile onlar arasındaki tek fark, onların senin hayalgücünün, tanrının ise birilerinin hayalgücünün eseri olması.

Ve tanrının va rolması, o hayalinin var olması kadar olası. 

Şimdi soru şu. Madem bu hayal tanrıyı kabul edebiliyorsun, neden Alaaddin'in cini veya Peter Pan'ın perilerini kabul etmiyorsun?

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, haci said:

Teizm yalnız bir Tanrı'nın varlığını savunmaksa, ateizm de yalnız bir Tanrı'nın yokluğunu savunnaktır.

Teizmin Tanrı inancı+1 olduğu durumlarda, ateizm de ateizm+1 olacaktır.

Teizm Tanrı inancı+n ise, ateizm de Tanrı inançsızlığı+n olmak zorundadır.

Siz hiç bir teistin yalnız Tanrı inancı ile yetindiğini gördünüz mü?

Teist yalnız Tanrı inancı ile yetinmez..

Tanrı inancı sınırlı olana deist denir.

O matematik öyle olmaz hacı..

Teizm = Tanrı inancı + N

Ateizm = ~ (Tanrı İnancı + N)

Senen dediğin durumda, ateist, meseal, islam en bir harbi töredir, süper ve uhrevidir, ama allah yalandır, aslı yoktur diyen kişi olur. 

Bu noktada, gözden kaçırdığın, tanrısız dinlerin de bol sayıda var olduğudur. Senin gönlündeki ateizm ise, sadece o dinlerdne biri olacaktır. 

Ha, bu kötü, yanlış falan demiyorum, sen kur, bakarsın ilk müridin ben olurum hatta. Ama bunu ateizm ile karıştırma...

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, anibal yazdı:

Bir şey bilmek gerekmiyor.

Kafandan bir şey uydur, birperi, tependeki ampulün içindeki bir cin, 40 başlı bir ejderha, hayaline ne gelirse...

İşte bir tanrı ile onlar arasındaki tek fark, onların senin hayalgücünün, tanrının ise birilerinin hayalgücünün eseri olması.

Ve tanrının va rolması, o hayalinin var olması kadar olası. 

Şimdi soru şu. Madem bu hayal tanrıyı kabul edebiliyorsun, neden Alaaddin'in cini veya Peter Pan'ın perilerini kabul etmiyorsun?

Bu tam olarak doğru değil. 

Agnostik düşünceyi, bir sincabın tanrı hakkındaki düşüncesine benzetmek gerekir. Sincap için tanrı vardır veya yoktur konumunda değildir. Bu bilmediğini bilmediği bir şeydir.

► Sonuç olarak özetlersek, öyle bir şeyin varlığından hiç söz edilmedi. Haliyle hakkında herhangi bir yargıya varılamaz. Tanrı üzerinde düşünülebilecek geçerli bir öneri değildir. 

Alıntı

@siyahh 

Yinede tanımlı tanrılar hakkında ki düşüncesi önemli. Örneğin arap tanrısı veya hristiyanlıkta tanımlanan tanrı..... gibi.

Bu konumda ateist bir tavır takınmak benim gibi mantıklı olacaktır. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, NotImportant said:

Bu tam olarak doğru değil. 

Agnostik düşünceyi, bir sincabın tanrı hakkındaki düşüncesine benzetmek gerekir. Sincap için tanrı vardır veya yoktur konumunda değildir. Bu bilmediğini bilmediği bir şeydir.

► Sonuç olarak özetlersek, öyle bir şeyin varlığından hiç söz edilmedi. Haliyle hakkında herhangi bir yargıya varılamaz. Tanrı üzerinde düşünülebilecek geçerli bir öneri değildir. 

Hah işte, sen bunu demişsen, o zaman o tanrı masaya konmuştur. Hiç söz edilmedi denen önerme geçersizdir. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, siyahh yazdı:

adeizm diye bir kavram varmı

Olmasına gerek yok. Ateizm adeizmi içeriyor zaten. Adeizm dersek kapsam daralır.

Diğer yandan haci'nin matematiği elbette doğru. Teist tanrı+... her ne ortaya koyuyorsa artıdan sonra, ona alternatif bir artımız bizim de olmalıdır. Bizde çok fazlası bile var. Tanrı artı deyip her ne ortaya koyarlarsa koysunlar, bizde ondan çok alâsı var. Bizdeki düşünce zenginliğine teistin hayali bile yetişemez.

Teizmi fersah fersah geride bırakırız, her alanda. Teizm ateizm kulvarında toz yutmaya mahkumdur. Teistin aklı sıra ürettiği ne artı değer varsa, biz alâsını üretiriz.

Yalnız allah yolunda ölene yetmiş huri artı iki huri de bonus vaad edemeyiz. Hayali rüşvetlerle aldatıp tepe tepe kullanma konusunda teistlerle yarışamayız. Bu konuda yapabileceğimiz, bunun bir artı değil, eksi olduğunu göstermek. İnsanları kandırıp ölüme sürüklemek bir artı değildir.

Peki ama o kendini yetmişiki huri hayaliyle feda edenlerin kemikleri üzerine bir ülke kurmak? Bu da mı artı değil?

Evet bu bir artı. Biz de zaten herkes silme ateist olsun demiyoruz. Bu zaten mümkün de değil. Zaten bu yüzden ateizmin bir devlet politikası olmasına karşıyız. İnanç özgürlüğü elbet olacak. İnananlar ve yetmişiki huri için can verenler elbet olacak. Biz olmasın demiyoruz ki? :D  

Dini devlet politikası yapmak kadar dinsizliği devlet politikası yapmak da laikliğe aykırıdır!

Peki sorular bitmiyor. Biz istemedik ama toplum kendisi silme ateist oldu. Keyiflerinin kahyası değiliz ya! Oldu. Sonra da yetmişiki huri için ölmeye hazırlardan oluşan bir ordu üstümüze yürüdü. O zaman ne olacak? Onlar ölmeye hazır ama bizim toplumumuz değil! Ne yapacağız?

O zaman milliyetçilik devreye girer. Milliyetçilik dinden üstün bir fedakarlık duygusu verebilir mi? Verir. Ortalığı bu yobazlara terk etmemek gerektiği ciddi bir motivasyon olacaktır. Çünkü insanları aynı fikirde olmaktan çok, karşı oldukları fikirlere karşı ortak öfke birbirlerine kenetler. Bunu motive ettiniz mi ateistler de savaşır.

Görüldüğü gibi yine artıyı ürettik. Üretiriz. İhtiyaca göre üretiriz. Hep aklıma Yüzüklerin Efendisi'ndeki son savaştaki Gondor kralının yaptığı konuşma gelir böyle durumlarda. "Rohanlılar kardeşlerim gözlerinizin içinde kalbimde yeşermesine izin vermediğim korkuyu görüyorum. Gün gelir insanlar cesaretlerini yitirebilir. Dostlarına sırt çevirebilir ve tüm kardeşlik bağlarını koparabilir. Ama o gün bugün değil. Düşmanın zaferi ve harap olmuş siperler bekler insan çağının çöküşünü. Ama o gün bugün değil. Bugün savaşacağız. Bu dünyadaki tüm sevdikleriniz adına sizlere kalmanızı emrediyorum batının halkı."

Görüldüğü gibi din min tanrı manrı cennet huri filan yok. Sonuçta insanlar sevdikleri uğruna can vermeyi göze alabilirler. Bir "batı halkı" göndermesi bile yeterli olabilir. Bu tür savaş durumlarında bir kategorize yapmak ve öteki taraftan tiksindirmek yeterli olacaktır. Sonrası yurraaa... 

Ölünmüyor olsaydı insanlardan ölmelerini istemek zor olurdu. Ama zaten ölünüyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...