Jump to content
ateistik

Yanlış sonuçlar

Recommended Posts

25 dakika önce, anibal yazdı:

Benim evrimi bilip bilmediğim bir soru, ama senin bilmediğin muhakkak...

İnsan evrimleşirken, para falan yoktu. Aşkın para ile falan zerre alakası yok o yüzden. 

VE insanların her şeyi, katıksız, saf bir şekilde biyolojik gerçeklerden ibarettir. Hepsi bu, başka şeyler demek mümkünde, canın yanar, "hakgaveett edüyovvvv" diye zırlarsın ondan sonra. 

Cehaletin ve ahmaklığın en önemli göstergelerinden biri de her şeyi sadece kendisinin bildiğini ve karşısındakinin hiçbir şey bilmediğini sanmaktır.

Evrim ne ise odur. Evrim bilmek kimsenin tekelinde olmadığı gibi evrim bilmek demek birden çok yönü olan karmaşık olguları sadece evrimsel güdülere indirgeyerek insan korteksinde olup biten sonsuz çeşitlilikteki karmaşayı basitçe karikatürize etmek değildir. Basit genellemeler dar kafaların işidir. Tartışılan şeyin kapsamını dahi göremeyecek kadar bönsün.

Sen tartışmayı kendi subjektif algılarına hapsetmiş ve senin iddialarını çürüten yığınla gözleme gözlerini kapamış durumdasın.

Bu halinle bizim tipik çarıklı kurmaylarından da pek farkın yok. 

O kadar sorduk cevap alamadık. Aşkı nasıl tanımlıyor ve neye göre ölçüyorsun? 

tarihinde AteTürk_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, AteTürk_ said:

Cehaletin ve ahmaklığın en önemli göstergelerinden biri de her şeyi sadece kendisinin bildiğini ve karşısındakinin hiçbir şey bilmediğini sanmaktır.

Evrim ne ise odur. Evrim bilmek kimsenin tekelinde olmadığı gibi evrim bilmek demek birden çok yönü olan karmaşık olguları sadece evrimsel güdülere indirgeyerek insan korteksinde olup biten sonsuz çeşitlilikteki karmaşayı basitçe karikatürize etmek değildir. Basit genellemeler dar kafaların işidir. Tartışılan şeyin kapsamını dahi göremeyecek kadar bönsün.

Sen tartışmayı kendi subjektif algılarına hapsetmiş ve senin iddialarını çürüten yığınla gözleme gözlerini kapamış durumdasın.

Bu halinle bizim tipik çarıklı kurmaylarından da pek farkın yok. 

O kadar sorduk cevap alamadık. Aşkı nasıl tanımlıyor ve neye göre ölçüyorsun? 

Hah, vıdı vıdıya devam...

Benim neyi bilip bilmediğim, bir soru, söylemedik mi, ben de soruyorum kendime ve emin değilim.

Ama sen evrimin ne olduğunu bilmiyorsun, işte bu kesin, mutlak...

Çok yönlü karmaşık olgularmışta, cartmışta, curtmuşta... Geç bu teraneleri, bir canlının tüm özellikleri, karmaşık veya sade olup olmadığına bakılmaksızın tamamen evrimin bir sonucudur. Güdülere indirgemek falan diye de, bu hali götünle osurmak suretiyle ortadan kaldıramazsın böyle. 

Tartışılan şeyin kapsamı belli: Human Behaviour... Türkçesini bir zahmet sen bul o zort zort osuran götünü tıkayıp yerinden kaldırıp.

Ha, sen, biyoloji üzerine doktora yapmış, evrimsel biyoloji üzerine phd sahibi adama gelip öyle, amanda evrim yok sen canlıyı bilmiyor falan dersen, bu laflar az bile sana, o ayrı mesele. Şimdi o götünü sadece osurmak, sıçmak ve oturmak için kullan, konuşmak yazmak falan için başka taraflarını kullanmayı dene, ok?

tarihinde anibal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, anibal yazdı:

Aşk durumunda, eğer biri aşığım diyorsa, böyle hissediyorsa, kesin olarak fizyolojik bir takım durumlar gerçekleşiyor. Bu ilgili yazıyla da gösteriliyor. 

Konu şu, bu değişimler, kadınlarda ana özgü ve sürekli tekrar tekrar kadının o hale getirilmesini gerektiriyor. Yani bir tür ilaç, her gün uygun dozda alınması gerkeiyor, alınmazsa, etkisi yok, geçip gidiyor. Ama erkek için bu kalıcı bir hal sergiliyor, verdiğin örnekteki gibi, iflah olmuyor ondan sonra. 

Edebiyat ve sanattaki aşk anlatısına bakarak, kadınların aşkına dair, uyumsuzluğu görmek zor değil. O aşk tanımına, erkeklerin hali cuk oturuyor. İşte bu yüzden de kadının aşık olmayacağını söylüyoruz. Ama bu, kadının başka bir şey olduğu gerçeğini unutmayı gerektirmiyor, aşık olmuyorlar, ama bağlanıyorlar baya baya.

Yukarıda bahsettiğin kadının ilgisinin sürekliliği için sürekli takviye gerektiği, erkekte ise buna gerek olmadığı yani bir kere bağlandı ise kolay kolay kopamayacağı gerçeği günlük hayatta çok rastladığımız bir durum.

Kadın aşkı farklı yaşıyor erkekten fakat o da bağlanabiliyor dediğin zaman zaten ortada anlaşılmayacak bir durum kalmıyor. Kafamı karıştıran daha önceki yorumlarda bahsettiğim bu her koşulda bağlılıktı ve ortada aşk yoksa nasıl oluyor kısmıydı ki ne demek istediğini şimdi daha iyi anladım, sağol.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, anibal yazdı:

Hah, vıdı vıdıya devam...

Benim neyi bilip bilmediğim, bir soru, söylemedik mi, ben de soruyorum kendime ve emin değilim.

Ama sen evrimin ne olduğunu bilmiyorsun, işte bu kesin, mutlak...

Çok yönlü karmaşık olgularmışta, cartmışta, curtmuşta... Geç bu teraneleri, bir canlının tüm özellikleri, karmaşık veya sade olup olmadığına bakılmaksızın tamamen evrimin bir sonucudur. Güdülere indirgemek falan diye de, bu hali götünle osurmak suretiyle ortadan kaldıramazsın böyle. 

Tartışılan şeyin kapsamı belli: Human Behaviour... Türkçesini bir zahmet sen bul o zort zort osuran götünü tıkayıp yerinden kaldırıp.

Ha, sen, biyoloji üzerine doktora yapmış, evrimsel biyoloji üzerine phd sahibi adama gelip öyle, amanda evrim yok sen canlıyı bilmiyor falan dersen, bu laflar az bile sana, o ayrı mesele. Şimdi o götünü sadece osurmak, sıçmak ve oturmak için kullan, konuşmak yazmak falan için başka taraflarını kullanmayı dene, ok?

Senin ne üzerine ne kadar doktora yaptığın beni ilgilendirmiyor. Zira Türk bilim insanı geçinenlerin ne mal olduklarını, ne kadar zavallı, donanımsız ve güdük olduklarının binlerce örneğini gördüm, görüyorum. Fasulyeye hangi dualar okununca daha iyi verim alınabileceği üzerine doktora yapanlar biliyoruz. Cinler üzerine tez yazıp ortalıkta kasım kasım kasılan proflar gördük biz. Canan Karatay gibi ucubeler her gün TVlerde yalan söyleyerek malı götürmeye devam ediyor. O yüzden hiç öyle havalara girme. Senin o unvanların bana vız gelir tırıs gider. 

Bilimde tanımlar esastır. Önce tanımını koyacaksın ortaya. Ancak ondan sonra dikkate alınabilirsin. Unvanlarına sığınmayacaksın öyle. Kadın aşık olmaz" gibi kocaman kocaman akla zarar laflar edip gözüne bal gibi aşık olduğunun binlerce örneğini soktuğumuzda dansöz gibi kıvırtarak ama o aşk değil de bilmem ne de... zırlayıp tanımlarla kafana göre oynarsan anca kendini eğlendirip durursun burada. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, AteTürk_ yazdı:

Benim yazdıklarımdan Messi aşık olmaz ya da aşkı alternatifsizlik doğurur gibi bir sonuç çıkarmayı nasıl çıkardın doğrusu bilemedim. Oysa yazdığım şey açık: "Aşkı körükleyen unsurlardan biri de alternatifsizlik değil mi?" Bu sözden o anlam çıkar mı?

Yeterince düşünülmüş şeyler yazdıklarım. Aşkın kimi nerede çarpacağı belli olmasa da onu etkileyen faktörler arasında para ve gücün olmadığı söylenemez. Yani aşk denen olguyu sadece biyolojik gerçeklerle açıklamak mümkün değildir. Olayın sosyo-psikolojik yönü de vardır ve yaşanılanlar bu yönün çoğu zaman ağır bastığını kanıtlar niteliktedir.

Şu da var ki başlıkta bu konuda yorum yapanlar hep kendi özellerinden ya da tanıdıklarının deneyimlerinden örnekler veriyorlar. Örnek uzayı bu kadar dar tutarak sağlıklı bir analiz yapmak imkansız. Bugün sosyetede aşk dediğiniz şey bir laftan öteye gitmez. Birkaç istisna dışında her bir zenginin onlarca aşkı var. Ha siz ona da aşk derseniz, tanımlarla istediğiniz gibi oynarsanız o zaman hiçbir konuda anlaşamayız.  

Para aşık olmayı sağlasaydı şayet birçok kişinin zenginler için ölüp bitmesi gerekirdi fakat hepimiz biliyoruz ki böyle bir şey yok. Para güç sağlayabilir elbette fakat kimse kimseye parası var diye aşık olamaz sadece rahat koşulları ilgi çekici olabilir ve bu sebeple yanındadır o kadar. Örneğin Trump'a aşık olacak tek bir kadın bulamazsın fakat yine de etrafı kadınlarla dolu olabilir, peki ikisi aynı şey midir? 

Güce aşık olunmaz fakat bir kadın güçlü karakteri olduğuna kanaat getirdiği bir erkeğe, beş parası olmasa da aşık olabilir. 

Onlarca aşk falan aynı anda olmaz. Birine aşıkken gözün başkasını görmez fakat şu olabilir, aşık değil de sadece seviyorsan aynı anda üç beş kişiye daha aklın kayabilir. 

Sosyetinin günübirlik sözde aşklarını boşver, biz gerçek aşkı anlamaya çalışıyoruz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, AteTürk_ yazdı:

Kadın aşık olmaz" gibi kocaman kocaman akla zarar laflar

Kadının aşkı farklıdır, erkekteki gibi "Aşkın gözü kör" şeklinde değildir.

Kadının aşkını anlatmak zordur, bunu kendisi de anlatamaz.

Çünkü kadının aşkının kaynağında bazen mantık, bazen hayal, bazen beyaz atlı prens ve bazen de çok daha tarihi olgular yatar.

Yani aşk deyince kadının aşk anlayışını tek bir tanıma veya belirli bir niteliğe oturtamıyoruz., kadının aşk deryası çok geniştir.

Buna istersen şöyle bir örnek vereyim, diyelim ki, sende kadınların istediği her şey var, yakışıklılık, para, diksiyon, kültür.

Fakat senin hoşlandığın kadın sende olan bu özelliklerin hiç birine sahip olmayan birini tercih eder ve ettiğinde buna anlam veremezsin.

İşte bu durum bahsettiğim nedenlere dayanıyor.

Bu yüzden aşkı tartışmak anlamsızdır, en iyisi onu yaşamak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Erkeklerin cogu sex aptalı haline getirilmiş. Kadın olsun da nefes alıyorsa sorun yok diyen tipler, açıkçası kadınlar tarafından onların beyine tecavüz edilmiş.

Ancak kadınlar da bu durumu fırsata cevirmek için her ortamda istismar ediyorlar.

Örneğin ben çok çekici biriyim. Manitasiyla bir kiz karşıma geçip oturduklarında bir iki dakika sonra kız erkeği lama gibi öpmeye başlıyor. Arada bir de çaktırmadan bana bakıyor. Ben ilgilenmeyince dozunu daha çok artirip erkegi tahrik etmeye çalışıyor.  Zavallı erkek de kızın kendine tav olduğunu düşünüyor.

Senin bu hayal dünyan cidden akıllara zarar boyutlara ulaşmış durumda, bilmem farkında mısın? Daha önce de kadınlar mini etek giyip beni taciz ediyor demiştin ve şimdi de arkadaşının sevgilisinin ya da sokakta birisi ile dolaşan kadınların, seni görünce yanındaki erkeğe yakınlık gösterip seni tahrik etmeye çalıştığını iddia ediyorsun.:) Vay be sen neymişsin böyle? Tüm kadınların hedefinde sen varsın desene...

Yahu sen, Emre ile akraba falan olabilir misin? O da tüm dünyanın enerji vampirleri tarafından istilâ edildiğini iddia edip komşularını sarımsakla kovalıyor fakat görünen o ki senin de ondan pek bir farkın kalmamış.

Nasıl bir hayal dünyanız var sizin böyle anlamadım ki...

tarihinde Kafkaslı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, Kafkaslı yazdı:

Para aşık olmayı sağlasaydı şayet birçok kişinin zenginler için ölüp bitmesi gerekirdi fakat hepimiz biliyoruz ki böyle bir şey yok. Para güç sağlayabilir elbette fakat kimse kimseye parası var diye aşık olamaz sadece rahat koşulları ilgi çekici olabilir ve bu sebeple yanındadır o kadar. Örneğin Trump'a aşık olacak tek bir kadın bulamazsın fakat yine de etrafı kadınlarla dolu olabilir, peki ikisi aynı şey midir? 

Güce aşık olunmaz fakat bir kadın güçlü karakteri olduğuna kanaat getirdiği bir erkeğe, beş parası olmasa da aşık olabilir. 

Onlarca aşk falan aynı anda olmaz. Birine aşıkken gözün başkasını görmez fakat şu olabilir, aşık değil de sadece seviyorsan aynı anda üç beş kişiye daha aklın kayabilir. 

Sosyetinin günübirlik sözde aşklarını boşver, biz gerçek aşkı anlamaya çalışıyoruz. 

Bunlar filmlerde olur. 

Dışarıda korkunç derecede maddi ve iğrenç bir hayat var.

Haa gerçek aşk da yok değil mutlaka var. Ama araki bulasın kim bilir nerede.... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Çünkü kadının aşkının kaynağında bazen mantık, bazen hayal, bazen beyaz atlı prens ve bazen de çok daha tarihi olgular yatar.

Yani aşk deyince kadının aşk anlayışını tek bir tanıma veya belirli bir niteliğe oturtamıyoruz., kadının aşk deryası çok geniştir.

Buna istersen şöyle bir örnek vereyim, diyelim ki, sende kadınların istediği her şey var, yakışıklılık, para, diksiyon, kültür.

Fakat senin hoşlandığın kadın sende olan bu özelliklerin hiç birine sahip olmayan birini tercih eder ve ettiğinde buna anlam veremezsin.

Kadının aşkı da tam olarak "aşkın gözü kördür" dedirtecek cinstendir. Çünkü kadın demek aşk demektir aslında. Hiçbir erkek aşk duygusunu bir kadın kadar yoğun ve şiddetli yaşayamaz. Erkeğinki genelde et peşinde koşma dürtüsünü tatmindir. Tadına vardıktan sonra başka kadınlara yönelir. Haremcidir. Ama kadın evcildir, sadıktır. Erkeğin tersine eşine bağlanmak ister. 

Erkek sadece genital bölgesinden ama kadın bedeninin her hücresinden cinsel haz alır ve orgazm sayısı sınırsız gibidir. Erkek erekte kaldığı sürece kadın ona hayır demez, tersine daha da şiddetlenerek orgazm olmaya devam eder. 

Ha bunlar aşkın bir boyutu sadece. İnsan öyle canlı ki kendi yarattığı imgelere bile aşık olabilir. Allah aşkı mesela. Biraz düşünün daha iyi anlarsınız olayın ne kadar kompleks olduğunu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, AteTürk_ said:

Senin ne üzerine ne kadar doktora yaptığın beni ilgilendirmiyor. Zira Türk bilim insanı geçinenlerin ne mal olduklarını, ne kadar zavallı, donanımsız ve güdük olduklarının binlerce örneğini gördüm, görüyorum. Fasulyeye hangi dualar okununca daha iyi verim alınabileceği üzerine doktora yapanlar biliyoruz. Cinler üzerine tez yazıp ortalıkta kasım kasım kasılan proflar gördük biz. Canan Karatay gibi ucubeler her gün TVlerde yalan söyleyerek malı götürmeye devam ediyor. O yüzden hiç öyle havalara girme. Senin o unvanların bana vız gelir tırıs gider. 

Bilimde tanımlar esastır. Önce tanımını koyacaksın ortaya. Ancak ondan sonra dikkate alınabilirsin. Unvanlarına sığınmayacaksın öyle. Kadın aşık olmaz" gibi kocaman kocaman akla zarar laflar edip gözüne bal gibi aşık olduğunun binlerce örneğini soktuğumuzda dansöz gibi kıvırtarak ama o aşk değil de bilmem ne de... zırlayıp tanımlarla kafana göre oynarsan anca kendini eğlendirip durursun burada. 

Hala osuruyon oradan, geri zekalı, ben türk bilim adamı falan değilim zaten. 

Birde ordan ahkam kesmiş, göt sahibi olanların tipik davranışı, akıl vermeye çıkmış.

Tanım belli: Evrim. Ötesi, osuruktan teyyare. Hepsi bu işte. 

Ha, ünvanlar falan demişsin ya, lan göt sahibi osuruk makinesi, senin ünvanın ne, kaç kadın tanıdın, kaç biyoloji dersi, kaç psikoloji çalışması bitirdin? Götünün üstünde oturduğun yerden osurup, çok gürültü çıkarınca, ortalığı kokutmaktan başka bir halt ettiğini falan mı sanıyorsun?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, bilgivehis said:

Sorun şu ki, " yakışıklılık, para, diksiyon, kültür"...Kadınlar bunları istemez ki. Neyi ister, neyi istemez, cevabı basit, evrimsel süreci düşünün, 250 bin yıl önce ne varmış, ne yokmuş, bunlar nasıl yapıyor, yaşıyor, buna göre düşünün. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, AteTürk_ yazdı:

Bunlar filmlerde olur. 

Dışarıda korkunç derecede maddi ve iğrenç bir hayat var.

Haa gerçek aşk da yok değil mutlaka var. Ama araki bulasın kim bilir nerede.... 

Filmlerde olan bir şeyden bahsetmedim ki sonuçta paranın gerekliliği ayrı bir konudur fakat parası için bir insana aşık olmak da mümkün değildir. Para sadece senin önünü açar ya da çevreni genişletmene vesile olur ama o çevrede denk geldiğin ve beğendiğin insanın sana aşık olmasını garantilemez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Kafkaslı said:

Bu çok ilginç, Arap çıkarmışsın bir de:) Nasıl yani, Türk değil misin cidden?

Türk olunca, türk bilim adamı mı olunuyor? Hatta, biraz phd falan yapınca, bilim adamı mı olunuyor?

tarihinde anibal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Türk olunca, türk bilim adamı mı olunuyor? Hatta, biraz phd falan yapınca, bilim adamı mı olunuyor?

Türk diye bir ırk yok demek istediğin için mi böyle söyledin? Bilim insanı olmanın şartları sende var olduğuna göre başka ne olabilirsin ki?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Just now, Kafkaslı said:

Türk diye bir ırk yok demek istediğin için mi böyle söyledin? Bilim insanı olmanın şartları sende var olduğuna göre başka ne olabilirsin ki?

Biraz bilim yapmak olabilir belki gereken. Zamanında biraz kastık ama, artık pek bakamıyoruz bilim falan işlerine. 

Konu türk diye bri ırk olması falan değil aslen. Gidip tüm akademik ve bilim hayatını yurtdışında yapıp, sonra kendine "Türk Bilim Adamı" demek biraz abes oluyor. Hel hele, Türkiye'de seni adam yerine koymayan badem bıyıklılar ile muhatap olursan. 

Basitçe, "Prof.Dr Adem TATLI" gibi tiplerle aynı sepette olmayı ister misin?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, anibal yazdı:

Biraz bilim yapmak olabilir belki gereken. Zamanında biraz kastık ama, artık pek bakamıyoruz bilim falan işlerine. 

Konu türk diye bri ırk olması falan değil aslen. Gidip tüm akademik ve bilim hayatını yurtdışında yapıp, sonra kendine "Türk Bilim Adamı" demek biraz abes oluyor. Hel hele, Türkiye'de seni adam yerine koymayan badem bıyıklılar ile muhatap olursan. 

Basitçe, "Prof.Dr Adem TATLI" gibi tiplerle aynı sepette olmayı ister misin?

Anladım ne demek istediğini elbette fakat ne yorum yapacağımı da bilemedim çünkü yaşayan bilir. Sen kendini nasıl ifade etmeyi tercih ediyorsan doğrusu budur ve kimse karışamaz.

tarihinde Kafkaslı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, anibal yazdı:

Hala osuruyon oradan, geri zekalı, ben türk bilim adamı falan değilim zaten. 

Birde ordan ahkam kesmiş, göt sahibi olanların tipik davranışı, akıl vermeye çıkmış.

Tanım belli: Evrim. Ötesi, osuruktan teyyare. Hepsi bu işte. 

Ha, ünvanlar falan demişsin ya, lan göt sahibi osuruk makinesi, senin ünvanın ne, kaç kadın tanıdın, kaç biyoloji dersi, kaç psikoloji çalışması bitirdin? Götünün üstünde oturduğun yerden osurup, çok gürültü çıkarınca, ortalığı kokutmaktan başka bir halt ettiğini falan mı sanıyorsun?

Gerizekalı yavşak. Al o unvanlarını bozuk musluktan farkı olmayan g.tüne sok.

Senden bilim insanı değil olsa olsa bostan korkuluğu olur. Dingile bak. Evrimi bir tek sen mi biliyorsun. 

Sen evrim bilsen kaç yazar ey koca dingil. Doğru sonuçları çıkaramadıktan sonra, hatta tutup tam tersi sonuçlar ürettikten sonra senin diploman da derecende anca aklı evvellere hava atmaya yarar. Hıyarağası!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Kafkaslı yazdı:

@AteTürk_işin gırgırındasın galiba da kaç değerli bilim insanı harcandı böyle ve kolay mı sanıyorsun o eğitim sürecini, verilen emeği?

Var mı bu konuda uzmanlığın da bu kadar sert eleştiriyorsun?

Hayır aşk ve kadınlar hakkında uzman değilim. Anibal uzman herhalde?  

Beni akıllı adam bulmaz mı arkadaş...

Kim sertleşmiş, kim önce ağzını bozmuş otur da oku önce bir değil mi.

Burada bu zıpır resmen saçmalıyor, kendi hezeyanlarını bilim diye yutturuyor siz de üstüne destek çıkıyorsunuz yok neymiş PHd'si varmış diye. 

Unvana değil adam ne diyor ona bakacaksın.

Bana "kadın aşık olmaz" diyen bir tane biyolog ya da bilimsel çalışma getirin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...