Jump to content

Ateist Olmak

Recommended Posts

Bir müslümanın ateist olması gerçekten oldukça zor bir iştir. Ben yaşamının 20 yılını müslüman olarak geçirmiş biri olarak bu gerçeğin farkındayım. Bir insanın yaşamda aradığı ve yöneldiği bazı şeyler vardır. Bunlardan biri insanın içindeki ahenk ve dış dünyasına sağladığı uyumdur. Müslüman olarak yetiştirilmiş ve müslüman bir çevrede yaşayan insan, ateist görüşler ile karşılaştığı zaman bu iç ahenkini ve dış dünyaya uyumunu kaybedebilir. Hatta mutlaka kaybedecektir. Çünkü insan zihni bir sistemdir. Bu sistemde bir kaç taş yerinden oynayınca insanın bütün dengesi bozulur. İslam inancının kendi içinde barındırdığı onlarca ön kabul ve varsayımı bir anda değiştirmek hiç de kolay değil. Aslında işin komik tarafı bu ön kabul ve varsayımlar İslam'ı koruyanlardır. Örneğin tasarım ilüzyonu, insanların %100 özgür iradeye sahip olduğu düşüncesi, ahlakın ancak Allah korkusu ile sağlanabileceği gibi ön kabüller İslam'ı besleyen ön kabullerdir ve bunları bilinçli bir şekilde ele almadan yıkmak oldukça zor.

Bu nedenle ben müslümanları oldukça iyi anlıyorum. Ben inancımdan ilk kopuş yaşadığım sırada yoğun bir depresyon ve anlamsızlık yaşadım. Hatta bu bana sanki bütün ateistlerin aynı depresyonu ve anlamsızlığı yaşadığını, bütün ateistlerin nihilist olduğunu düşündürmüştü. Çocukluğumdan itibaren üzerine binayı inşa ettiğim temel yıkılmıştı. Hepsini tekrar inşa etmem gerekiyordu. Bu oldukça zor. Ben bunu başardım ama benim iradem sanırım oldukça güçlüydü ve bir kaç gerçeğin farkına vardıktan sonra artık yalana inanmam mümkün değildi.

Bana göre bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülük ona daha çocukken bu dini inançları empoze etmektir. Bu kadar dindar insanın ve çocuklarının gelecekte nasıl aydınlanacağını, nasıl bu yarattıkları ahenk ve uyumdan kurtulacaklarını merak ediyorum ve üzülüyorum. Çünkü bir müslümanın ateist olması gerçekten çok zor. Bunun savaşını vermek oldukça zor olacak. Bu forum bana göre bu yönde atılmış çok iyi bir adım. Özellikle gençler erken yaşta, daha temelin üzerine çok kat çıkmadan bu forumu okusalar çok iyi olur.

tarihinde Unholy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet haklısınız bir an için herşeyin yalan oldugunu düşünmek bile insanın bütün ümidini kırıyor ve anlatılamaz bir karamsarlıga itiyor. kaç ay yada senede yatıştırıyorsunuz kendinizi bilmiyorum fakat mesajın son kısmındaki temenniyi anlayamadım. gençlerin forumu okuyarak ateist olmasının sizler için getirisi nedir? hadi onlar kendilerini bu yaşama adapte edebildiler ya aileleri ne olacak. hiç düşündünüz mü?

Sitelerde Paylaş
evet haklısınız bir an için herşeyin yalan oldugunu düşünmek bile insanın bütün ümidini kırıyor ve anlatılamaz bir karamsarlıga itiyor. kaç ay yada senede yatıştırıyorsunuz kendinizi bilmiyorum fakat mesajın son kısmındaki temenniyi anlayamadım. gençlerin forumu okuyarak ateist olmasının sizler için getirisi nedir? hadi onlar kendilerini bu yaşama adapte edebildiler ya aileleri ne olacak. hiç düşündünüz mü?

Ailelerine söylemezler olur biter mesela ben öyle yaptım çevremedeki herkes biliyor ateist olduğumu ailem dışında ama ailem şimdiye kadar benim ateist olduğumu bilmiyor ama zamanı gelince bilecekler hatta bilmeliler tabi herşeyin bir zamanı var yani işin ucunda evsiz kalmakta var oda aileye bağlı

Sitelerde Paylaş

Çok güzel yazmışsınız. Koyu müslüman olarak tabir edebileceğimiz kişilerin islamı terketmeleri gerçekten zor. Sonradan gerçekleri anlayıp bu dini terk edenleri yürekten tebrik ediyorum. İnsanlar okudukça, sorguladıkça tabularını yıkacaktır...

Ben gerçekleri öğrendiğim zaman içimdeki boşluklardan kurtuldum... Gerçeği bilmek herkesin hakkı fakat çoğu insan bu haktan mahrum bırakılıyor. Bunu yapanlar belli. Onun için her zaman örf ve adetlerden nefret ediyorum. Kendimi bunlara uymak mecburiyetinde hissetmiyorum, hiçbir özgür bireyin de bu kurallara uymak zorunda hissetmesini istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Benim ateist oluşum internette "islamiyet gerçekleri" diye bir siteyi bulmamdan sonra gerçekleşti,akabinde İlhan Arsen ve Turan Dursun yazılarına ulaştım,Bir adet Türkçe diyanet çevirisi kuran alarak iddaların doğru olup olmadıklarını kontrol etim,herşeyin doğru olduğunu kendi gözlerimle gördükten sonra büyük bir süratle islamdan uzaklaştım.Açıkçası bütün bunları öğrendikten sonra hala islam dinini savunmaya devam eden insanları anlamakta güçlük çekiyorum

Sitelerde Paylaş
Yalan olan ne? Hayat mı?

yani cerbeze yolu ile hakkı batıl göstererek bize takdim ettiginiz ateizmin iddialarını dogruymuş gibi tasavvur etmekti maksadım. aile meselesine gelince onlar eger din denen belaya inanıyorlarsa, sizin ahiretteki halinizi tasavvur ettikçe kahrolacaklardır. onlara bir iyilik yapın ve onlardan saklayın bu gerçegi...

Sitelerde Paylaş
Bu nedenle ben müslümanları oldukça iyi anlıyorum. Ben inancımdan ilk kopuş yaşadığım sırada yoğun bir depresyon ve anlamsızlık yaşadım. Hatta bu bana sanki bütün ateistlerin aynı depresyonu ve anlamsızlığı yaşadığını, bütün ateistlerin nihilist olduğunu düşündürmüştü. Çocukluğumdan itibaren üzerine binayı inşa ettiğim temel yıkılmıştı. Hepsini tekrar inşa etmem gerekiyordu. Bu oldukça zor. Ben bunu başardım ama benim iradem sanırım oldukça güçlüydü ve bir kaç gerçeğin farkına vardıktan sonra artık yalana inanmam mümkün değildi.

Bir de korku duygusu var, benim en cok yasadigim.

Herseyin bir yalandan ibaret oldugunu anliyorsun ama o `Ya yaniliyorsam, ya bir noktayi gozden kaciriyorsam` korkusunu benim uzerimden atmam birkac ayimi almisti.

30 sene onunde bir dugme var. Cevrendeki herkes o dugmeye basarsan, yanacagini, iskence gorecegini, sonsuza kadar aci cekecegini soyluyor. Sen o dugmenin bir yere bagli olmadigini , goruyorsun ama o dugmeye bir turlu basamiyorsun. Benim inanmamaya baslamam ile evet inanmiyorum diye itiraf etmem arasinda en az 3 aylik bir zaman sirf bu korku yuzunden gecmistir diye tahmin ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Gençler gerçekleri öğrenecek, düşünmekten korkmayacak, yaşamlarına değer verecekler çünkü başka bir yaşam şansları yok. Din adına sömürülemeyecekler, haklarını kendileri arayacaklar, allahtan beklemeyecekler... Yeter mi daha yazayım mı? :angry:

Aile meselesine gelince; benim ailem biliyor ateist olduğumu yakın arkadaşlarım da biliyor ve bu sorun olmadı şu ana kadar. Aileler çocuklarının vicdani seçimlerine karışamazlar! saygı göstermek zorundalar! Kimse kimsenin düşüncesini zorla değiştiremez. Kişi kendini ifade edemezse zaten mutlu olamaz. Ailelerin çocuklarına yaptığı baskılar nereye kadar devam edecek asıl mesele bu!!!

Sitelerde Paylaş
aile meselesine gelince onlar eger din denen belaya inanıyorlarsa, sizin ahiretteki halinizi tasavvur ettikçe kahrolacaklardır. onlara bir iyilik yapın ve onlardan saklayın bu gerçegi...

onlar eğer din denen o belaya inanıyorlarsa bizim ahiretteki hilimizi tasavvur edip kahrolmayı hakediyorlardır.

Dikkatinizi çekim ben bunu onlara kızgın olduğum için yazmıyorum hiç umursamıyorum bile ama insanın kendi ailesi eğer bu kadar cahilse bunu hakediyolar demektir

Sitelerde Paylaş
bu forumda ramazanda oruç tutuyor numarası yapan bir sürü ateist var. ayrıca Türkiye deki çogu genç din konusuna lakayd zaten. bence ateist olmalarıyla kimseye bir menfaatleri olmayacak. sizleri rahatlatmaktan başka...

Yani ateist gençlerin o kadar müslüman arasından kendi çabası ve bilgi birikimyle sıyrılıp kendini özgürce dışa vurması sana boşa bir hareket olarak geliyor yanlış mı anladım oflaz?

Sitelerde Paylaş
.

kendi çaba ve birikimi yanlış bir tespit.. bunu anlatmak uzun sürer ve de ikna etmem zor. fakat bu dışa vurum dediginiz şeyin kontrollü bir şekilde olmayacagını düşünüyorum. her kesimde radikaller bulunur. islam da, ateiymde. aileden başlayıp ta dünya da tesirini gösterecek bir kaos. belki komunizm buna örnek olabilir...

Sitelerde Paylaş

sabit fikirli olmamayı öğrenmeli ...

fikirlerin ve inançların da dahil olmak üzere her türlü değişime açık ve hazırlıklı olabilmeyi öğrenmeli...

eleştirel düşünebilme becerisine sahip olmaya çalışmalı...

kişi düşünce serüveninde ateist deist teist panteist gibi aşamaları yaşayabilir...

gerçeğe olan merakı arzularına yenik düşmedikçe doğru yolda ilerlemeye devam eder...

gerçeği bulma yönünde ilerlemeye çalıştıkça doğru yoldadır...

öldüğü anda bulunduğu yere göre değil gittiği yöne göre değerlendirilir diye umuyorum...

Sitelerde Paylaş
kendi çaba ve birikimi yanlış bir tespit.. bunu anlatmak uzun sürer ve de ikna etmem zor. fakat bu dışa vurum dediginiz şeyin kontrollü bir şekilde olmayacagını düşünüyorum. her kesimde radikaller bulunur. islam da, ateiymde. aileden başlayıp ta dünya da tesirini gösterecek bir kaos. belki komunizm buna örnek olabilir...

İşte dışavurumun bilinçsizce yanlış yollara sapması komünizmle ilişkilendirilir tamamen ateizmle değil sen dışavurumun ne ölçekte hangi yollarla yapıldığını ayırt etmeden bunları söylüyosun

bu arada eğer görüşlerinin doğruluğunu güveniyosan bizi ikna etmek zor değildir sadece teistleri ikna etmek zordur biz her görüşe açığız oflaz

Sitelerde Paylaş
sadece teistleri ikna etmek zordur biz her görüşe açığız oflaz
şimdilik müslüman kalabilmemi saglayacak kadar bilgi var sadece. belki bir gün bende dışa açılmaya başlarım. ama şu ana kadar ki tecrübemi tek kelime ile ifade etmem gerekir se o kelime 'cerbeze' olur.

bence zahiri galebenizin sırrı bu kelimede saklı.

Sitelerde Paylaş

aynen ben de senin gibi 20 yaşında ateist oldum ve yoğun bir depresyon,anlamsızlık,umutsuzluk yaşadım.ama bunu atlatmam uzun sürmedi.Yaşamın anlamını kavramanın özgürlükten geçtiğini anladım iyiki de ateistim diyorum.Daha özgürüm daha mutluyum.Hyatın tadını doyasıya çıkarmaya çalışıyorum.Müslümanken allah korkusu yüzünden bir sürü şizofrenik takıntılarım vardı bunlarda kurtulunca gerçekten benliğimin özgürlüğünü iliklerime kadar hissettim.

Sitelerde Paylaş
Bir de korku duygusu var, benim en cok yasadigim.

Herseyin bir yalandan ibaret oldugunu anliyorsun ama o `Ya yaniliyorsam, ya bir noktayi gozden kaciriyorsam` korkusunu benim uzerimden atmam birkac ayimi almisti.

30 sene onunde bir dugme var. Cevrendeki herkes o dugmeye basarsan, yanacagini, iskence gorecegini, sonsuza kadar aci cekecegini soyluyor. Sen o dugmenin bir yere bagli olmadigini , goruyorsun ama o dugmeye bir turlu basamiyorsun. Benim inanmamaya baslamam ile evet inanmiyorum diye itiraf etmem arasinda en az 3 aylik bir zaman sirf bu korku yuzunden gecmistir diye tahmin ediyorum.

peki bu korkuyu nasıl atlattınız ?

Sitelerde Paylaş
peki bu korkuyu nasıl atlattınız ?

Okumaya devam ederek.

Ilk baslarda `Ya yaniliyorsam, ya bir noktayi kaciriyorsam, ya bazi mantik iliskileri kurarken bir yerde hata yapiyorsam` diye cok dusundum. Boyle bir hatanin bedeli cok agir olacakti cunku. O zaman kafamda kurdugum mantigi ve soru isaretlerinin cevaplarini islami kaynaklardan tekrar arastirmaya karar verdim, kacirdigim bir nokta var mi diye. Benim dusunce yapimi yikacak bir kaynak aradim. Benim ulastigim sonuclarin yanlis oldugunu gosterecek ,ama ulasamadim.

Sonra din karsiti kaynaklari tekrar okumaya basladim. Tum mantik sistemleri yerli yerindeydi ve kafamdaki celiskilerin ve kuskularin cevaplari da mevcuttu. Bu forumun cok katkisi oldu o doneme. (Ornek vermek gerekirse su anda forumda donen Epikuros tartismasi var. Herhangi bir gecerli cevap verilebildi mi muslumanlar tarafindan buna. Bu tip tartismalarda muslumanlarin ayni laflari cevir cevir kullan disinda birsey yapmadigini gordum. )

Bir sure sonra ,ulastigim sonuclarin, artik dogru oldugundan iyice emin olduktan sonra korkumda kalmadi.

Bir de sunu dusundum. Ben bu kadar arastirip gene de yanlisi buldu isem , zaten artik sorumlusu ben degilimdir. Aklim ile bulmam gerekiyorsa Allahi, benim aklim ile buldugum sonuc muslumanligin yalandan ibaret oldugudur. Ya ben geri zekaliyim, ya da Allah benim ona ulasmami istemiyor. Iki durumda da artik korkacak ,dusunecek veya yapacak birsey yok.

Sitelerde Paylaş
İşte dışavurumun bilinçsizce yanlış yollara sapması komünizmle ilişkilendirilir tamamen ateizmle değil sen dışavurumun ne ölçekte hangi yollarla yapıldığını ayırt etmeden bunları söylüyosun

bu arada eğer görüşlerinin doğruluğunu güveniyosan bizi ikna etmek zor değildir sadece teistleri ikna etmek zordur biz her görüşe açığız oflaz

bir insana anlattiginiz kadarini degil anliyabilecegi kadar anlar....ömur boyu hapis yemis insanin her an cikabilir diye kapi önunde beklemekten farkli degildir kalbleri muhurlenmis insanlari imana davet etmek..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...