Jump to content

insanı insan yapan RUH mu yoksa BEYİN mi..

Recommended Posts

insanı ayrıran en buyuk ozellik sizce sadece dusunme kabileyetimizmi yoksa ruhumuz mu ?

geçen izledigim bir filimin konusunu bayaa mantıklı geldi .

olay sole gelısıyor ınsanoglu bi robot icat ediyor.ve robotlara virus bulasıyor ( virusun ismide Cogito ergo sum / Düşünüyorum öyleyse varım ) ve robotlar kendı kararlarını kendi verebilen yasadıgı çevreye gore kararları degisen bir robot oluyor.. ve filim o robotun zamanla gelısımını anlatıyor.. robotta zamanla ınsanı ozellıkler olusuyor sevgi nefret yaznlızlık vs.. ve bir gun en sevdıgı robot arkadası oluyor :D ve robotta bir anda olum korkusu baslıyor ve oldukten sonra bana nolucak yıllar once nerdeydım gıbı sorular soruyor kendi kendine olumden korkmaya baslıyor..

sımdı ınsanoglu bole bir robot yaparsa . sızce robotla bizim aramızdaki fark ne olur..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ruh diye birşey yoktur.

İnsani özelliklerin tümünü barındıran bir robot günümüz teknolojisiyle 0dan üretilemez.Üretildiği zaman bu bir nevi klonlama olur.İnsandan tek farkı ona Robo sapiens ismini verirler.Ama bunun için uzun bir süre gerekir sanıyorum.

Sitelerde Paylaş

artificial intelligence güzel filmdi..

hem bilim-kurgu, hemde dramatik (:

ruh-beyin konusunda ise fazla bişey söyleyemem..

başkalarının ruh dediğine, ben daha çok karakter/kişilik demeyi tercih ederim..

beyin yerine de, gövde, yada us, yada akıl derim..

yukarda kastedilen ruh, bilinçte olabilir..

hangi anlamda kullanıldığına bağlı birazda..

kanımca; insan ürünü olan hiçbişeyde, insandışı bir özellik olamaz..

hayal kurmak, insanı insan yapan önemli bir kabiliyet derim..

hayalle gerçeği ayırt edebilenler için, faydalı bir meziyet bile sayılabilir (:

"ruh arayanlarda, hiç ruh yoktur" diye bir söz var bi de (:

Sitelerde Paylaş

bu mumkun olursa bencede ruh diye bir sey yoktur. ayrıca olumden sonra yasam olayına girersek robotun nereye gittigi bellı olduguna gore .. sonumuzun cansız varlıktan farkı olucagını sanmıyorum.

ayrıca birde sole bir olay vardı filimde.. bir ınsanı hafızasına kadar kopyalıyolarlar.. ve ıkısıde aynı kısı oldugunnu soyluyoor.

sımdı bole bir sey mumkun oldu ve aklınızı kopyaladınız ve hakkın rahmetıne kovustunuz sımdı sız yasamaya devam mı ediyorsunuz yoksa oldunuz mu ?

tarihinde serseri003 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insanı ayrıran en buyuk ozellik sizce sadece dusunme kabileyetimizmi yoksa ruhumuz mu ?

geçen izledigim bir filimin konusunu bayaa mantıklı geldi .

olay sole gelısıyor ınsanoglu bi robot icat ediyor.ve robotlara virus bulasıyor ( virusun ismide Cogito ergo sum / Düşünüyorum öyleyse varım ) ve robotlar kendı kararlarını kendi verebilen yasadıgı çevreye gore kararları degisen bir robot oluyor.. ve filim o robotun zamanla gelısımını anlatıyor.. robotta zamanla ınsanı ozellıkler olusuyor sevgi nefret yaznlızlık vs.. ve bir gun en sevdıgı robot arkadası oluyor :D ve robotta bir anda olum korkusu baslıyor ve oldukten sonra bana nolucak yıllar once nerdeydım gıbı sorular soruyor kendi kendine olumden korkmaya baslıyor..

sımdı ınsanoglu bole bir robot yaparsa . sızce robotla bizim aramızdaki fark ne olur..

Ruh, bizi "ben" yapan kişiliğimizin, düşüncelerimizin, duygularımızın, düşlerimizin, yorumlarımızın vb her şeyimizin toplamıdır. Bütün bunlar beyinde gerçekleşen maddi süreçlerdir. Yani ruh ve beyin, birbirinden, sizin anladığınız anlamda ayrılamazlar. Beyin hepsini içine alan kümedir.

Robotlarda, bizdeki bu özelliklerin önemli bir kısmı olmadığı için akla "robotlar ruhsuzdur" cümlesi gelir. Fakat düşünüp duygulanabilen robotlar yapmak mümkünmüş, bilim forumunda yapılan tartışmalarda okumuştum.

"Yapay Zeka" bu fanteziye örnek, güzel bir örnek filmdir mesela..

Sitelerde Paylaş

Hacı ağır konu açmıssın :)

Bence öncelikle ruh ve beyin kavramlarını bi kenara bırakalım.

Beni ben yapan bi şey var. Evet güzel bi manzarayı gördüğümüzde etkilenip duygulandığımız,mesala gün batışını seyrederken

içimiz bi tuhaf olur. Mesala aşık oluruz. Gelecek için kaygılanırız.. Geçmişi hatırlayıp üzülürüz. Mesala aşık oluruz.Egolarımız vardır.

Bazen kibirliyizdir.

Evet biz varız. Bizi biz yapan bi şey var. Buna "ruh" ya da zihin diyip dar kalıplara koymaya gerek yok.

Ama o şey var. Kimse yok diyemez. Biz farklıyız bu çok açık.

Şimdi diyorlar ki bizim dedelirimiz gorilmiş.. Bu ne demek biliyor musunuz?

Bu demek ki bizim yaşadığımız herşey bir yalanmış. Geçmiş hatırlayıp üzülmemiz boşmuş.

Gelecek için kaygılanmak boşmuş.. Aşık olmak..Sevmek..Sevgi..Hepsi boşmuş yalanmış aslında demek..

Şimdiye kadar hayatta çektiğimiz ve çekeceğimiz bütün acılar yalanmış demek..

Kimse gücenmesin ben evrimin bu kısmına asla inanmıyorum.Hiç de inanmayacağım.

Goril dedelerim olduğuna inanırsam kendi hayatımı yalanlamış olurum.

Unutmayalım bizi biz yapan bir şey var.

Sitelerde Paylaş

*Goril dedelerim olduğuna inanırsam kendi hayatımı yalanlamış olurum.

Dedelerin goril değildi. Ne goril ne de insan , başka bir canlıydı

Nedir bu goril, şempanze (genel olarak maymun)takıntısı ve bunu kabullenememe anlamıyorum

İnsan türüne ait bir takıntı işte...

Sitelerde Paylaş

bu mumkun olursa bencede ruh diye bir sey yoktur. ayrıca olumden sonra yasam olayına girersek robotun nereye gittigi bellı olduguna gore .. sonumuzun cansız varlıktan farkı olucagını sanmıyorum.

ayrıca birde sole bir olay vardı filimde.. bir ınsanı hafızasına kadar kopyalıyolarlar.. ve ıkısıde aynı kısı oldugunnu soyluyoor.

sımdı bole bir sey mumkun oldu ve aklınızı kopyaladınız ve hakkın rahmetıne kovustunuz sımdı sız yasamaya devam mı ediyorsunuz yoksa oldunuz mu ?

Senden çıkarılan kopya sen olmazsın.

Çünkü SEN birinci tekil şahıssındır, o ise İKİNCİ veya ÜÇÜNCÜ tekil şahıs olur senin pozisyonuna göre.

Ama asla senin BİRİNCİ TEKİL ŞAHISIN olmaz.

Ölürsen sen ölürsün. ÖTEKİ yaşar.

Sizde aynı kaydın olması bir şey ifade etmez.

Çünkü evrende herşey tekildir.

Tek koordinat sistemi vardır.

Mesela bir virüsün veya bir atomun veya bir atom altı parçanın evren içindeki yeri tektir. Aynı koordinata sahip başka bir tane daha varlık yoktur.

Sitelerde Paylaş

*Goril dedelerim olduğuna inanırsam kendi hayatımı yalanlamış olurum.

Dedelerin goril değildi. Ne goril ne de insan , başka bir canlıydı

Nedir bu goril, şempanze (genel olarak maymun)takıntısı ve bunu kabullenememe anlamıyorum

İnsan türüne ait bir takıntı işte...

Kızma be baba, insan türüne ait takıntılar işte..

Sizin türde olmuyordur böyle takıntılar..(neydi o, Ne şempazedir ne goril?..:)bilmece gibi:))

tarihinde jack daniels tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Jack daniels anlattıkların bir inançlının ruhu açıklaması gibi olmuş, bilim bunların hormonlar ve beyin tarafından kontrol edildiğini söyler, ama genel olarak bir inanan bunların kaynağını daha soyut kavramlarda arar.Kalpde , gözde..

Bilim forumunda aşık olmanın yada bahsettiğin diğer olayları,-kişiye göre değişen estetik haz- bilimsel açıklamalarını, reaksiyonlarını, o anda vucüdunda olanları öğrenebilirsin.

Ayrıca bu adını koyamadığın şeyler diğer canlılarda da vardır..

Bu arada atalarının goril, orangutan ya da şempanze olmasının tek yolu dedelerinin cinsel birleşme olarak maymunları seçmiş olması olabilir.

Sitelerde Paylaş

Jack daniels anlattıkların bir inançlının ruhu açıklaması gibi olmuş, bilim bunların hormonlar ve beyin tarafından kontrol edildiğini söyler, ama genel olarak bir inanan bunların kaynağını daha soyut kavramlarda arar.Kalpde , gözde..

Bilim forumunda aşık olmanın yada bahsettiğin diğer olayları,-kişiye göre değişen estetik haz- bilimsel açıklamalarını, reaksiyonlarını, o anda vucüdunda olanları öğrenebilirsin.

Ayrıca bu adını koyamadığın şeyler diğer canlılarda da vardır..

Bu arada atalarının goril, orangutan ya da şempanze olmasının tek yolu dedelerinin cinsel birleşme olarak maymunları seçmiş olması olabilir.

jadefui japonyadan yazıyorsun sanırım

Bizim güneydoğuda köylerde goril bulunmuyor ama ergenliğe girmiş bazı gençler çok afedersin dişi eşşeklerle cinsel birleşime giriyorlar.

Bana da önerildiği oldu. Gerçekten. Bi ara yolun düşerse beklerim buralara.

Ama gelirsen beni mutlaka bul. Yoksa goril bulamayıp sana teklifte bulunabilirler..

tarihinde jack daniels tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pardon fark etmeden toynağınıza bastım heralde.Duygusal biri olduğunuzu ilk mesajınızdan anlamalıydım.

Ayrıca gelmeme gerek yok, güneydoğu benim de sayılır fakat o tür yerlerden genelde uzak dururum.

Ve burda hayatına saygısızlık yapan kişinin kendim olmadığını düşünüyorum.

tarihinde JadedFui tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...