Jump to content

Tanrı parçacığı bulundu..

Recommended Posts

Merhabalar,

Ne zamandan beri bir atom altı parçacığı tanrı parçacığı oldu. Elektron da bir atom altı parçacığı ama ona tanrı parçacığı demiyoruz da başka bir şey diyoruz.

Eğer siz keşfettiğiniz bir şeye bir terim atayacaksanız Lamborghini parçacığı ismi de verebilirsiniz.

Yapmak istedikleri; dandik bir keşifle Tanrıyı özdeşleştirerek işte tanrıyı alt ettik, yokmuş diye bir sinsi oyun...yerseniz...

Daha ne keşifler yapılacak, bozon da bir şey mi.

Saygılar.

Sizin kaç dandik keşfiniz ya da buluşunuz var(?) Bildiğin dandik dedi ya :D

Ayrıca Tanrı parçacığı adını koymamış adamlar bilip bilmeden sallamayın. Onu diyen basın bilim adamlarının bu konudaki adlandırması "Tanrı'nın Cezası Parçacık" şeklindedir. Bulunması zor anlamında olarak değerlendirildiğinden bu şekilde adlandırmışlar.

Kimsenin sinsi bir oyunu yok ve bilim oyun oynamaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim yabanci sitelerden okudugum kadariyla anladigim sey kesinlikle yeni bir parcacik bulundu ve Higgs`e benziyor ama bunun aranilan Higgs Parcacigi olup olmadigi henuz net degil. Cunku ornegin Higgs parcaciginin kesinlikle 100 GEV dolaylarinda olmasi bekleniyordu ancak 125 GEV seviyesinde bir parcacik bulundu boyle olunca ortaya cozulmesi gereken problemler cikiyormus. Arastirmacilar simdi "daha isin basindayiz cozulecek cok soru var" diyor bulunan Higgs bozonu adayiyla ilgili.

Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar "tanrı yoksa insansız uçaklar nasıl uçuyor, ketıllar nasıl su ısıtıyor, kurbağalar nasıl vraklıyor, çekirgeler nasıl craklıyor türü müslüman geyik repliklerine bir yenisi eklendi:

"Söyleyin bakalım ateler, tanrı yoksa Higgs bozonu niye var?" :lol: :lol: :lol:

Ya bu müslolar varken ne gerek komedyene, stendapçıya? :D

Sitelerde Paylaş

Higgs bozonu karakteristiğine uyan dendi. Yani bu karakteristiği sağlıyor. Adı konacak bundan sonra artık sadece. Bu karakteristik nedir? Enerjiyi toparlayıp maddeye dönüştüren. Enerji demek çok sığ kalır tabi enerji sadece uygun koşulları yaratan bir katalizör. Sıcaklık gibi. Bu parçacık sizin anlayacağınız anlamda yoktan var ediyor arkadaşlar. Tabi bu yok terimini şimdilik somut madde anlamında ele alıyoruz. Yoksa işin içine başka boyutlar ya da somut maddeden farklı yapılar girdiğinde o yoklukta da aslında başka anlamda şeyler olduğunu görüyoruz.

Özetle bilim artık maddenin nasıl oluştuğunu kanıtlamıştır. Yaradılış destanı yerle bir olmuştur. Bundan sonra karşımıza yaradılışla değil başka şeylerle gelin. Havva ile Adem dediğiniz anda higgsi kafanıza yersiniz.

Evet nedir yeni yaradılış destanınız? Her şeyi bilime uyduruyorsunuz ya bunu da uydurursunuz.

Sitelerde Paylaş

Evet her zamanki alışılan müslüman tepkileri...

Bu Kuran'da yazıyordu.

524075_324839010931285_157991147_n.jpg

ve yıllar önce Aziz ustanın bunlara cevabı.

off ya bu büyük bilimsel keşifde islam da zaten varmış yani tanrı gene var görüyonmu gı biz ate ler nasıl çaresiziz hemen ayet buldular kurandan vah vah tüh tüh tüh.

gidip hemen yayarlar bu ayetleri en baştada harun yavşa ele alır ömer s.i.k.akıl da sarlır bunlara pof ya gene çaresiz kaldık tanrı var sanırım iman etmeliyim :ph34r:

de sormak lazım ulan dürzüler ulan denyolar 1400 senedir bu ayetlere bu anlamı ne olduda cern deki deneyden sonra verdiniz

veren kim ayrıca büyük islam alimlerimi ki o ayetlerden o anlam çıkarmı

bu anlamı vermek için hep bilimsel bi bulgu veri bekliyosunuz da ne bok yemeye bi tane islamcı dindar bilimadamı ki tarihte hiç dindar islamcı bilim adamı çııkmadı nedense:) bi bok bulamadı bugüne kadar hep ateist desit agnostik düşünceli insanların bulduklarına atlıyorsunuz mal bulmuş mağribi gibi

diye sorasım geliyo insanın de aklıma geldi kesin bu dinci bi seksüel tayfası (bi seksüel diyorum çünkü cennette hem hurilerle hemde gılmanlar toplu seks ayinleri yapacaklarına inanıyor embesiller )hemen şu hadisi dayıycaklardır:)

“Allah, bu dini facirlerin / fasıkların eliyle de güçlendirir." .(bk. Mecmau’z-Zevaid, 5/303).

çarşambanın gelişi perşembeden belli yani B)

yorulmayın soruyu sordum eski müslüman mantığımla cevabınıda kendim verdim siz yobazlar için nasılsa hiç emek harcamadan hazıra konmaya alıştığınız için.

biraz sinirlendim ama neyse :angry:

tarihinde geycan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

CERN, 7.4.2012 tarihi itibariyle yaratılış efsanelerini yerle bir etti.

Öncelikle Higgs parçacığı nedir ne değildir ile ilgili yakın zamanda kaybettiğimiz Türkiyenin en önemli nükleer fizikçilerinden Prof. Vural Altın hocamızın Tübitak sitesindeki yazısını alıntılıyorum. http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/madde/kutlecekimi.html

Maddenin yapısını öğrenmek isteyenlere bu yazının tamamını okumalarını tavsiye ederim. Hoca anlaşılması çok zor olan kuantum fiziği konusu mümkün olan en anlaşılır biçimde özetlemiş.

Kütleçekimi, madde ve karşıt madde parçacıklarını aynı şekilde etkiliyor. Bu etkileşimin taşıyıcısı olduğu düşünülen parçacığa graviton deniyor. Fakat bu parçacık hala gözlenememiş durumda. Kütleçekimi, açıkça temel etkileşimlerden birini oluşturmasına karşın, bu ve diğer bazı açılardan biraz garip.

Standart Model tarafından açıklanamıyor ve bu durum fiziğin bu günkü, yanıtsız kalmış ana sorunlarından birini oluşturuyor. Gerçi kütleçekimi kuvvetlerinin nasıl hesaplanacağı biliniyor. Fakat Standart Model en basit haliyle, bazı parçacıkların kütlelerini hesaplayamıyor veya bu kütleler hakkında öngörülerde bulunamıyor. Çünkü bu etkileşimin, Standart Model'in kuantum mekaniğindeki matematiğe nasıl dahil edileceği, henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak bu, Standart Model'in yanlış olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü, örneğin Isaac Newton'un mekanik kanunları yanlış değildi ve hala, düşük hızlara sahip büyükçe boyutlu cisimler için doğru sonuçlar veriyor. Ne zaman ki ışık hızına yaklaşan yüksek hızlara ulaşılabildi ve Newton kanunlarıyla açıklanamayan olaylarla karşılaşıldı; o zaman bu klasik mekaniğin, daha doğru sonuçlar verebilmesi için, Einstein'ın relativite kuramıyla yaptığı gibi genişletilmesi gerekti.

Benzer şekilde Standart Model'in de, kütleçekimini tam anlamıyla açıklayabilecek biçimde geliştirilmesi gerekiyor. Bu durum fizikte, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur: Bir süre için her şeyi açıklayabilen bir teori, açıklayamadığı olaylarla karşılaştığında, bu teoriyi kaldırıp bir köşeye atarak sıfırdan başlamak yerine, onu yeni bulguları da açıklayabilecek şekilde geliştirmeye çalışmak gerekebilir.

Nitekim, Standart Model'in öngördüğü parçacıklara kütle kazandıracak bir yöntem geliştirilmiş bulunuyor. Bulucusunun adıyla anılan bu Higgs yönteminde; modelin en basit halindeki denklemler, uygulanan bir matematiksel işlemle, vektör bozonların kütle sahibi olabileceği bir şekle dönüştürülüyor.

Bu durumda leptonların kütleleri de sorun olmaktan çıkıyor. Fakat bu arada, sağda potansiyel enerjisinin şapka şeklindeki grafiği verilen 'Higgs alanı,' bir 'Higgs parçacığı'nın varlığını öngörüyor. Bu parçacık da, kuvvet taşıyıcıları gibi bir bozon. Parçacıklarla etkileşime girerek, onlara kütle kazandırıyor. Ancak yoğun aramalara karşın, hala gözlenememiş durumda. Çünkü Higgs yöntemi biraz garip bir şekilde; varlığını öngördüğü bu parçacığın, tüm diğer özelliklerini hesaplayabilmekle beraber, kütlesini duyarlı bir şekilde öngöremiyor. Eğer bu kütle çok büyükse, parçacığın gözlenebilmesi için, parçacık çarpıştırmalarında şimdilik başarılabilen enerji düzeylerinin çok üstüne çıkılması gerekiyor.

Şimdi bu bilgiden sonra Higgs parçacığının yaratılışla nasıl çeliştiğini bana izah edebilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
Şimdi bu bilgiden sonra Higgs parçacığının yaratılışla nasıl çeliştiğini bana izah edebilir misiniz?

İyi de size ve yaratılışa inananlara göre zaten herşeyin kökeni yaratılış.

Allah herşeyi yarattığına göre bir yaratıcı ile uyuşmayan yaratılış yok.

Ancak burada eksik olan yaratıcının nasıl yarattığı...

Onu nasıl açıklıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

İyi de size ve yaratılışa inananlara göre zaten herşeyin kökeni yaratılış.

Allah herşeyi yarattığına göre bir yaratıcı ile uyuşmayan yaratılış yok.

Ancak burada eksik olan yaratıcının nasıl yarattığı...

Onu nasıl açıklıyorsunuz?

Ben burada yaratılışla ilgili başlık açıp onu savunmuyorum ki.

Vatandaşın biri Tanrı parçacığı bulundu diye başlık açmış. Mesajları okuyan biri zannedecek ki bütün kainatı Higgs parçacığı kendiliğinden yarattı.

Madem böyle saçma bir iddia ortaya atılıyor biz de o zaman sorarız bunu biraz detaylandırabilir misin diye. Nasıl bu kanıya vardın diye?

Ama başlığı açan da cahil, mesaj yazanlar da cahil olunca tabi kimseden çıt çıkmıyor. Kimse ne olduğunu bilmiyor ki iddiasını savunabilsin.

Sitelerde Paylaş

Kelimenin bulunabilme olasaligi olmasi icin once arapcasinin olmasi gerekir.

Nedir higgs bozonunun arapcasi, ustelik 1400 yil onceki cografi ve toplumsal temelde iletisim kurdurtan o devrin arapcasi?

Yapma etme evrensel :D İşin espirisi o mu? Her bir halta muhalefet olacağım diye yırtınma bu kadar :D

Sitelerde Paylaş

Kelimenin bulunabilme olasaligi olmasi icin once arapcasinin olmasi gerekir.

Nedir higgs bozonunun arapcasi, ustelik 1400 yil onceki cografi ve toplumsal temelde iletisim kurdurtan o devrin arapcasi?

Yokyok arapçasının olmasına gerek yok; deve kuşu yumurtası sözcüğünden dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayabildikleri için direkt birincil anlama ihtiyaç yok çok yetenikliler ;)

Sitelerde Paylaş

Yokyok arapçasının olmasına gerek yok; deve kuşu yumurtası sözcüğünden dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayabildikleri için direkt birincil anlama ihtiyaç yok çok yetenikliler ;)

Dogruudur, akil once uydurur, sonra inanir ve en sonunda da bu inancini kendine gore bir sey ile ozdeslestirerek dogrular ve gercekler ve de inandirir.

Isim babalari, Higgs de Bonze'de o tarihlerde henuz dunya da yasamamis ve belirmemis olsa da.

Sitelerde Paylaş

Ben burada yaratılışla ilgili başlık açıp onu savunmuyorum ki.

Vatandaşın biri Tanrı parçacığı bulundu diye başlık açmış. Mesajları okuyan biri zannedecek ki bütün kainatı Higgs parçacığı kendiliğinden yarattı.

Madem böyle saçma bir iddia ortaya atılıyor biz de o zaman sorarız bunu biraz detaylandırabilir misin diye. Nasıl bu kanıya vardın diye?

Ama başlığı açan da cahil, mesaj yazanlar da cahil olunca tabi kimseden çıt çıkmıyor. Kimse ne olduğunu bilmiyor ki iddiasını savunabilsin.

Yukaridaki koyulasmis iddiayi kim ortaya atiyormus, aciklar misin?

Sitelerde Paylaş

Yukaridaki koyulasmis iddiayi kim ortaya atiyormus, aciklar misin?

Tabi ki açıklarım. Bak millet ne yazmış:

Bundan sonraki süreç tanrı olma sürecidir. Anti madde yaratmak çok kolay bu verilerle. Anti madde demek sonsuz enerji demek. Sonsuz enerji demek enerjiden madde bile yaratabilmek demek. Yani yoktan var etmek bir nevi. Bu da tüm evrene hükmetmeye kadar giden bir yol çizer.

Bu günün önemini çok az kişi anlayacak, ona yanarım. Gidin dünya düz mü yuvarlak mı onu tartışın siz.

Yoktan var ettik al sana insan yarattık deseler allaha şirk koşma nereden getirdiniz bu adamı yalancılar diye çıkışacak bir zihniyet örneği

Tanrı parçacığı bulunamaz, bulunsa sınavın anlamı kalmaz, hem cehennem boş falan kalır sonra maazallah. :lol:

CERN, 7.4.2012 tarihi itibariyle yaratılış efsanelerini yerle bir etti.

Higgs bozonu karakteristiğine uyan dendi. Yani bu karakteristiği sağlıyor. Adı konacak bundan sonra artık sadece. Bu karakteristik nedir? Enerjiyi toparlayıp maddeye dönüştüren. Enerji demek çok sığ kalır tabi enerji sadece uygun koşulları yaratan bir katalizör. Sıcaklık gibi. Bu parçacık sizin anlayacağınız anlamda yoktan var ediyor arkadaşlar. Tabi bu yok terimini şimdilik somut madde anlamında ele alıyoruz. Yoksa işin içine başka boyutlar ya da somut maddeden farklı yapılar girdiğinde o yoklukta da aslında başka anlamda şeyler olduğunu görüyoruz.

Özetle bilim artık maddenin nasıl oluştuğunu kanıtlamıştır. Yaradılış destanı yerle bir olmuştur. Bundan sonra karşımıza yaradılışla değil başka şeylerle gelin. Havva ile Adem dediğiniz anda higgsi kafanıza yersiniz.

Evet nedir yeni yaradılış destanınız? Her şeyi bilime uyduruyorsunuz ya bunu da uydurursunuz.

Bu arkadaşlar Higgs bozonun ne olduğunu bilmiyorlar. Bu yüzden rezil olmamak için benim soruma cevap verememişler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...