Jump to content

TESADÜF YOK, TASARIM VAR.

Recommended Posts

Kusur bulmamak değil, bulamamak söz konusudur....Aklın yetiyorsa sende Allah'ın tasarımı da katkıda bulun..

Yaratılandan daha güzelini tasavvur et. Sonra bunun fizik kurallarıyla olabilirliğini düşün olmaz mı?....

Örneğin burnunun beğenmiyorsan, kendi daha güzel bir burun yaptır bakalım...O burunu,olduğundan başka nereye koyabileceksin....

Sonra konuşalım olmaz mı?

Bumudur cevap yani? aklım yetiyor ve kusuru şap diye yapıştırıyorum, birkere kusur bulamamak nedir sen söyle, mesela senin burdaki amacın burdaki insanların bir kusuru olduğunu düşünerekmi geldin? benim aklım dünyadaki haksızlıkların sebebinin sadece insandan kaynaklandığını düşünürüm. Tutupta her şeyi(güzeli çirkini) bir hayale yüklemem,bu kaytarıp olanlara müdahale etmemi engeller bir kere, bu beni ben değil bir nevrozun saplantısı haline getirir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 495
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Diğer bir tasarım delili insan yüzüdür..

Evet bütün yüzler, orjinaldır, birbirine benzemez özel yaratılmıştır...

7 milyar insanın yüzü bir avuç et parçasında yazılıyor...

Diğer insanlarda ne aynı ne de gayrıdır.....

Eğer araba modeli gibi hepsi bir olsaydı...İnsan hayatı ne kadar zor olurdu....

Düşünmek isteyen buyursun düşünsün.

Sitelerde Paylaş

Bumudur cevap yani? aklım yetiyor ve kusuru şap diye yapıştırıyorum, birkere kusur bulamamak nedir sen söyle, mesela senin burdaki amacın burdaki insanların bir kusuru olduğunu düşünerekmi geldin? benim aklım dünyadaki haksızlıkların sebebinin sadece insandan kaynaklandığını düşünürüm. Tutupta her şeyi(güzeli çirkini) bir hayale yüklemem,bu kaytarıp olanlara müdahale etmemi engeller bir kere, bu beni ben değil bir nevrozun saplantısı haline getirir.

Tabiatın yaratılışından bahsediyoruz..Oradaki mucizelikten bahsediyoruz başka konudan değil..ne konuştuğumuz bilirsek bir limanda buluşabiliriz...

Sitelerde Paylaş

o dediğine fenotip denir; Fenotip ya da Dışyapı, genetik (genotip) ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünüşündeki yansıması. Fenotip çoğunlukla genler tarafından belirlenir ancak bazı koşullarda diğer etkenler, fenotipin genotipe yüzde yüz uymasını engelleyebilir. Bu duruma hipomorfizm denir.

600px-Coquina_variation3.jpg

sadece insan türüne özgü değildir.

Sitelerde Paylaş

var olan şeylere bakıp kendinizi nasıl haklı çıkarıyorsunuz ilginç doğrusu.

peki birazda bakalım var olana..

hayatta kalmak için birbirlerini yiyen canlılar..

Sitelerde Paylaş

İyi de bu aslında bütün canlılar için geçerli bir biyoloji yasasından ibaret. Adı bağımsız dağılım yasası.

Bütün canlılarda bu geçerli. Biz insan olduğumuz için insanları birbirinden daha iyi ayırt ediyoruz o kadar.

İnsanda 23 çift kromozom vardır. Her birisinden 2 tane bulunur. 2'sinden birisi sonraki nesle aktarılır.

2 x 2 x 2.. 23'e kadar çarparsak, bir kişi 2^23 farklı döl verebilir. Her spermin genetik yapısı farklıdır.

Anne ve babanın her birisi 2^23 gamet veriyorsa 2^23 x 2^23 = 2^46 farklı yavru oluşabilir.

Yani bilimsel olarak 2 kişinin 2^46 yavru yapabilmesi mümkün. Bütün canlılar için geçerli.

Sitelerde Paylaş

sadece insan türüne özgü değildir.

Allah'ın kanunu bütün kainatta geçerlidir..Bütün canlılar içinde böyledir...Sen adını başka şey söyleyebilirsin...

Acaba bütün insanlardan mersedesi bir modeli gibi olsaydı...

İnsan hayatı nasıl olurdu...Fikrini bir söyle misin?

Sitelerde Paylaş

Hani tanrılık seviyesine çıkmıştın, Ne çabuk düştün......

ölümsüz bir öz yoksa..

var olan her şey tanrı düzeyine yükselir..yaratıcı olur..

tabii bu doğa kanunlarına uygun gelişir.

yani kusurlu ve ölümlü bir tanrı olursun.

birisiyle evlenip çocuk sahibi olursun.

istersen çocuk sahibi olmayı engellemeye çalışırsın.

tabii aynı şeyi toplum ve devlet de yapacaktır.

onlar da sürekli bir takım yaratılar üretirler.

her şey birbirini etkiler ve sınar.sürekli bir mücadele ve değişim vardır doğada.

siz.. tanrı bu evrende düzeni sağlayan bir yöneticidir dersiniz.

ama tanrısız da bir şeyler oluyor.

yaşamın ölümle bitiyor olması hiçbir şeyi tam olarak yok etmiyor.

kusurlu da olsa insan ve doğa yapısı ama kral tanrısız bir yapı var.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın kanunu bütün kainatta geçerlidir..Bütün canlılar içinde böyledir...Sen adını başka şey söyleyebilirsin...

Canlılar gibi üreyen varlıklarla, arabalar gibi üremeyen varlıkları nasıl aynı kulvarda karşılaştırıyorsun anlamıyorum? Bu çok ciddi bir analojik hata.

Sitelerde Paylaş

biyolojik çevremiz bu duruma göre gelişirdi; ne olacağını sanıyorsun. algılama ve özümseme yeteneklerimiz buna uyum sağlardı. var olan fiziksel evrenimize ve canlılık özelliklerine uyum sağlamışız. eğer herkes aynı görünse idi belki kokulardan anlardık farklılığı veya belki başka bir farklılığı algılar, farkına varırdık. senin varmak istediğin kaos ortamı olmazdı. neden ve sonucu birbirine karıştırma, yer değiştirtme.

Sitelerde Paylaş

Canlılar gibi üreyen varlıklarla, arabalar gibi üremeyen varlıkları nasıl aynı kulvarda karşılaştırıyorsun anlamıyorum? Bu çok ciddi bir analojik hata.

hayır hata, değil, sadece model düşünüyorsun ki. O da yüzünün değerini bilesin diye...

Sitelerde Paylaş

Tabiatın yaratılışından bahsediyoruz..Oradaki mucizelikten bahsediyoruz başka konudan değil..ne konuştuğumuz bilirsek bir limanda buluşabiliriz...

Sen kendini tabiat dediğin faktörden ayrı tutmuş oluyorsun bu dediğinle, senden ayrı olan faktörün varlığını nasıl ıspatlayabilirsin?

Sitelerde Paylaş

neden ve sonucu birbirine karıştırma, yer değiştirtme.

Zaten neden ve sonucun arasında bu mükemmellik çıkmaktadır...

Yüzler aynı olduğunda, koku ,ses, parmak izi bunlardan aynı olacaktı...

Bak şu an parmak izinden insanlar yakalanıp hapse atılıyor...

Seslerin güzel olması ses sanatçılığa yol açmış,

Seslerden insanları tanıma ne kadar kolaylık

Göz, kulak, beyin hepsi bir avuç yüzde tasarlanmış ve orjinal yaratılmıştır....

Senin bahsettiğin nedenler var tabii ki, ama O nedenlerde akıl, fikir de mi var?

Anlamakta zorlandığımız bu harika işleri yapıyorlar(!)

Sitelerde Paylaş

yani?

Yani bir ceylanın ölüm olayı en çok beş dakikalık bir olay..Ama ömrü on yıl diyelim...

Ölüm kötü gibi gözüküyor diye yaratılmasaydı daha kötü bir iş yapılmış olmaz mıydı......

Ayrıca belli durumdan sonra, ölüm acısını da hissetmiyorlar....

Sonuç; yaratılışta iyilikler çok, kötülükler azdır....O da iyiliklerin anlaşılmasının sebebidir.

Sitelerde Paylaş

Zaten neden ve sonucun arasında bu mükemmellik çıkmaktadır...

Yüzler aynı olduğunda, koku ,ses, parmak izi bunlardan aynı olacaktı...

o durumda da başka türlü uyum sağlardık; önemli olan canlılığın devam etmesi.

Bak şu an parmak izinden insanlar yakalanıp hapse atılıyor...

çünkü böyle evrimleşmişiz. farklı parmak izleri ile. bir devirde bu farklılık seçilmiş.

Seslerin güzel olması ses sanatçılığa yol açmış,

Seslerden insanları tanıma ne kadar kolaylık

çünkü böyle evrimleşmişiz. bir devirde bu farklılık seçilmiş.

Göz, kulak, beyin hepsi bir avuç yüzde tasarlanmış ve orjinal yaratılmıştır....

yanılgı...

Senin bahsettiğin nedenler var tabii ki, ama O nedenlerde akıl, fikir de mi var?

akıl, fikir, zihinsel evrimimizin sonucu, çünkü bu şekilde hayatta kalabilme yetkinliğimiz artmış.

Anlamakta zorlandığımız bu harika işleri yapıyorlar(!)

yanılgı...

kısa söz; senin için bir çıkar yol göremiyorum. üzgünüm. inançla devam et. senden alıntı yapmayacağım bundan sonra; lakin sürekli felsefe yapıyorsun; asla argüman merkezinde kalmıyorsun. kelebek gibi uçuyorsun doğrusu; ama arı gibi sokacak silahın yok...

tarihinde Sith'ari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen kendini tabiat dediğin faktörden ayrı tutmuş oluyorsun bu dediğinle, senden ayrı olan faktörün varlığını nasıl ıspatlayabilirsin?

Dostum İmamı Gazali demiş, yaratılandan daha güzeli yoktur.....

sen vardır diyorsan bunu ispatlaman gereklidir..

Sitelerde Paylaş

bilimsel bir anlayış sahibi biri olarak şaşırmanız normal

çünkü dini kesim hep aynı anlamsız sözleri yineler..

doğada akıl ve bilinç olsaydı..

doğa kendi kendine araba,çamaşır makinesi üretirdi diyorlar. :)

canlılar bilinçli bir doğanın etkisiyle evrimleşseydi

yarı timsah, yarı ceylan, yarı öküz varlıklar olurmuş. :)

doğada akıl ve bilinç yokmuş.

peki kimde var...

tanrı da.. :)

bu saçma söylemi yineleyip durur bu tebliğciler.

doğanın dikiş makinası yapamayacağını bilen sokaktaki müslüman ise allah var diye bağırır.. :)

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani bir ceylanın ölüm olayı en çok beş dakikalık bir olay..Ama ömrü on yıl diyelim...

Ölüm kötü gibi gözüküyor diye yaratılmasaydı daha kötü bir iş yapılmış olmaz mıydı......

Ayrıca belli durumdan sonra, ölüm acısını da hissetmiyorlar....

Sonuç; yaratılışta iyilikler çok, kötülükler azdır....O da iyiliklerin anlaşılmasının sebebidir.

konuyu çevirme.

doğada yaşamak için canlıları yemek zorunda olan canlılar var, böyle bir sistem yerine daha farklısı olabilirdi,

hani diyordun daha farklı ne olabilir diye, onu diyorum..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...