Jump to content

Kuantum Fiziği Üzerine

Recommended Posts

Nedir bu kuantum fiziği, ne ima etmeye çalışıyor?

Bu fizik türüyle ilgili birçok makale, video, hipotez okudum ancak itiraf etmem gerekirse hiçbir şey anlamadım.

Anlayan biri varsa bana yardımcı olabilir mi?

Kuantumu millete bir şeyler kakalamak için kullanan bir çalgıcı kitle var. Bunlara dikkat etmek lazım.

İnsanlara mevcut hayatlarından memnun olmaları için bir şeyler ittiriyorlar, buna da "kuantumcu bilmemne" diyorlar. Millet kuantum nedir bilmeyince hemen inanıyor.

Sitelerde Paylaş

Kuantumu millete bir şeyler kakalamak için kullanan bir çalgıcı kitle var. Bunlara dikkat etmek lazım.

İnsanlara mevcut hayatlarından memnun olmaları için bir şeyler ittiriyorlar, buna da "kuantumcu bilmemne" diyorlar. Millet kuantum nedir bilmeyince hemen inanıyor.

Kesinlikle katılıyorum, izlediğim bir kuantum fiziği videosundan adam islamın gerçekliğini bana kendine göre kanıtladı. Bayağı şaşırdım tabi, biraz da tırstım. Acaba sonsuz cehenneme mi gideceğim diye. Videoyu kapatıp video üzerine düşünmeye başlayınca, adamın saçmaladığını sonradan farkettim.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle kuantum fiziği enerjinin davranışini açıklar..

gelelim dincilerin Kuantum aciklamalarina ..bir kere termidinamigin 1. Kanununu ve 3. Kanunu ihlal edip 2. Kanunu üzerinden yalanlarla dinlerini açıklamaya çalışıyorlar...zafiyet teorisi E=m.c2 madde yoktan var vardan yok olamaz demektir...bu her zaman için geçerlidir...

Şimdi...çoğu dinci kanıt için kara deliklerde zaman ve mekan yoktur der ...ama yanlıştir...hisenbrg belirsizlik ilkesini kullanan hawking maddenin kara delikte yok olmadığını ve hawking isimasi yaptığını ortaya koydu...yani madde yok olmuyor...

kuantum fiziği enerjinin davranışino açıklar...

saygılar

Sitelerde Paylaş

Kuantum fizigini anladigim dedigin an, anlamamisindir. :)

Heisenberg söyle ifade etmisti: "Atomun icinde ne oldugunu izah edebilmek, atomun icinde ne olmadigini izah etmekle esittir."

Insan yasadigi dünyada evrildigi icin, kavrayabilecegi ölcüler bir igne ucunun kalinligindan, iki sehirin arasindaki mesafe kadar.

Yani milimetreden bir kac bin kilometreye kadar.

Örnegin 100 isikyili ne demek oldugunu insan kavrayamaz. Bir atomun büyüklügünü kavrayamaz.

Söyle bir örnek vereyim: Bir süpürgenin sapinla sahildeki kumun üzerine bir karincayi orijinal büyüklügünde cizebilirmisin?

Cizemezsin, cünkü elindeki malzeme, cizecegin cisimden daha kaba, daha büyük. Mikrodünyasindaki sorun da bu iste.

Onun icin model ile calismamiz gerekiyor.

70 Kiloluk bir insanda 7 000 000 000 000 000 000 000 000 000 atom var. Yani 7x1027

Youtube da Kuantum fizigi ile ilgili cok güzel videolar var.Bu konuyla ilgili bilim adamlarinin ismleri: Max Planck, Werner Heisenberg,

Niels Bohr, Erwin Schrödinger, Albert Einstein.

Bunun yanisira kuantum fizigini carpitip, kendi bedevi, ortadogu kültürünün (islam, hristiyanlik, musevilik ...) dogrulugunu kanitlamaya calisan beynisizler var.

Neil de Grace Tyson (Amerikan Astrofizikci) dedigi gibi: Bunlar bosluklarin tanrisini ariyor. "God of the gaps".

Bu insani sasirtmasi lazim. Cünkü bunlarin metodu her zaman ayniydi, her zamanda ayni kalacak.

Bilimin izah edemedigi konulari alip, "bak görüyormusun, izah edemiyoruz, demekki tanri var" yada "bak 1400 sene önce zaten Kuran bunu biliyordu, bilim daha yeni ögrendi".

Buna sonuca göre sebep üretmek deniliyor.

Oysa gercek mucize gerceklerdir (Richard Dawkinsin dedigi gibi: Magic of Reallity).

tarihinde Hersey_Bilim_2014 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir şey yoktan var olamaz ise eğer evren nasıl oldu ? zaten var mıydı ? big bang teorisini biraz açar mısınız .

Bing bang'te bir araya gelmiş madde topluluğunun kütlesi şu an içinde bulunduğumuz evrenin kütlesine eşittir. Havanın da hacmini değiştirebilirsiniz ancak kütlesine dokunamazsınız. Şu anda gördüğünüz her şey, hacmi o iğne ucu genişliği kadar küçük madde topluluğunun içindeydi. Bunun öncesinde ne olduğunu, neyin bu topluluğun patlamasına ve genişlemesine sebebiyet verdiğini bilmiyoruz -Biliyorsak cahilliğime verin lütfen- ancak patlamanın öncesinde de aynı kütlenin sonsuzdan beri var olduğunu biliyoruz. Ya da şu an bilgilerimiz ışığnda böyle olduğunu düşünüyoruz.

Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Sokrates

Sitelerde Paylaş

bu tarz şeyleri çok merak ediyorsanız oturun kendiniz öğrenin. en iyi yöntem bu. google dan "serway physics" diye aratın ve başlayın çalışmaya. bu kitap varke nbirinin size ders vermesine gerek yok, kendiniz çalışarak öğrenebilirsiniz. işten arta kalan vakitlerde çalışarak belki bir yılınızı alır ama, birçok kişinin bilmediği fiziği kendiniz öğrenmiş olursunuz.

internetteki sözde bilim videolarının ciddi bir kısmı ideolojik şarlatanlıktan başka bir şey değil. bilimi öğrenmek için, gerçek bilimsel kaynaklara başvurulmalı.

Sitelerde Paylaş

Olması olası her şeyin olma olasılığı düşüktür, olması olası bir şeyin olma olasılığı il önemeye göre yüksektir.

Vay be hem kuantum bakış açısını, hem göreceli bakış açısını aynı cümlde düşük olasıkla ifade ettim.

Ancak ne ifade ettiğimi büyük olasılıkla kimse anlamadı.

Kesinlike, hiç bir şey kesin değildir..Bu ifade bile.. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...