Jump to content

Ateistler size göre enerji ve bilginin kökeni nedir?

Recommended Posts

Devirdaim makinesi iş üretiyor aynı zamanda biliyorsun değil mi?

Sistemin dışına enerji çıkışı söz konusu devirdaim makinesinde.

Evrenin dışına enerji çıkışı diye bir şey var mı?

Evren verimsizlikten dolayı kayıp yaşıyorsa bu kaybı yaşayacağı bir yer olmalı. Var mı öyle bir yer? Evren nereye kayıp yaşıyor?

Big Bang sırasında evreni oluşturan tüm madde bir tekillikde yer alıyordu. Big Crunch ile evrenin ne 1 eksik, ne 1 fazla tekilliğe dönüşmesi ile ne tür bir kayıp yaşanıyor açıklayınız.

Evren soğuduğuna göre enerji çıkışı var.uzay evrenden büyük ve sınırsız kabul edliliyor.

Evren mükemmel kapalı sistem  olsaydı soğumazdı.Örneğin Termos şişeleri var.mükemmel kapalı sistem olmasada çay kahve gibi sıcak içeceklerin sıcaklığını uzun süre muhafaza ediyor.

http://www.kuark.org/2014/11/uzayin-sicakligi-kac-derecedir/

Evren big crunch ile çökene kadar uzaya   enerjisinin bir kısmını  yaymış olacak.

Evrenin enerji verimliliği termodinamik yasalara göre 1 ve 1 den büyük olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 390
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evren soğuduğuna göre enerji çıkışı var.uzay evrenden büyük ve sınırsız kabul edliliyor.

Evren mükemmel kapalı sistem  olsaydı soğumazdı.Örneğin Termos şişeleri var.mükemmel kapalı sistem olmasada çay kahve gibi sıcak içeceklerin sıcaklığını uzun süre muhafaza ediyor.

http://www.kuark.org/2014/11/uzayin-sicakligi-kac-derecedir/

Evren big crunch ile çökene kadar uzaya   enerjisinin bir kısmını  yaymış olacak.

Evrenin enerji verimliliği termodinamik yasalara göre 1 ve 1 den büyük olamaz.

Atma be Ten Ten.

Evren ısı kaybettiği için mi soğuyor? Nereye ısı kabediyor? Mevren'e mi?

Evren genişlediği için ısısı düşüyor. Öyle bir ısı kaybı söz konusu değil.

Evren mükemmel ve kapalı bir sistem değil mi?

Mükemmel dediğin adyabatik olmasın? Termodinamikte mükemmel sistem diye bir tanım yok zira. Ten Ten'ce diye ayrı bir termodinamik uydurmadıysan tabii.

Adyabatik ve kapalı ne demek peki Ten Ten?

Evrenin kapalı olmamasına neden olan, açık sistem olmasına neden olan madde akışı nereye Ten Ten?

Evren nereye madde kaybediyor? Mevren'e mi?

Adyabatik olmamasına neden olarak, nereye ısı kaybı oluyor? Mevren'e mi?

Sen termosa bakıp da evrenin açık bir sistem olduğunu anladıysan, tüm bilim adamları yanlış biliyor demen normal tabii.

Sitelerde Paylaş

Kabe'nin üstünde de büyük enerjiler keşfedilmiş. Bilim adamları öyle diyor. Enerji ve bilginin kökeni Allah'tır. Yani enerjinin varlığı islamiyeti doğrular. Çünkü enerji demek termodinamik yasaları demek ve ateistler termodinamik yasalarıyla big bang'i açıklayamaz. Sonuçta ateistlerin herşeyi açıklaması gerek, aksi takdirde Allah vardır. Şaşkın ateistler bunu bile anlayamıyor. 

Şimdi gidin karınızı dövün ve onu bir tarla gibi kullanın. Ayrıca Allah yerleri yaygı gibi yaymış ve üzerine de branda gibi gökleri çekmiş, ve onu görünmez bir kaide üzerine oturtmuştur. Kuşları bile o havada tutar. (Bernoulli de zaten bilim adamı değilmiş, masonmuş.) Kıyamette de dağlar havada bulut sen beni unut diyerek gezmeye başlayacak. Herşey ortadayken ateistler bile bile yalanlıyor.  

Bence ateistler gizli gizli şeytan'a tapıyor. Tapmasalar neye tapacaklar? Herkes birşeye tapar sonuçta. Hatta gizli gizli namaz kılıyor bile olabilirler. Her şey beklenir bu hınzırlardan.

Hadi tapın rahat edin ben de cennet point kazanacam. Daha yolum uzun. 

Sitelerde Paylaş

Bilgi, değişim yaratan değişimdir.

Değişim yaratmayan değişim: Sadece tek bir -do notasından oluşan bir melodimiz olsun. Bu melodiye ikinci bir -do notası eklediğimizde değişim söz konusudur ancak bu değişim değişim yaratmayan bir değişimdir.

Değişim yaratan değişim: Melodiye bir -re notası eklediğimizde değişim söz konusudur ve bu değişim değişim yaratan bir değişimdir. Dolayısıyla bir bilgi üretir.

Kısaca bilgi için değişen şeyin varlığı gereklidir. Bilgi değişimden türediği için kökeni varlıktır diyebiliriz. Ancak varlığın da yokluktaki (hiçlik anlamında) bir değişim olduğu düşünülebilir fakat yokluğun/hiçliğin varlığı hakkındaki bilgi bir kabulden öte değildir. O nedenle varlık öncesi ile ilgili bilgiden söz edemeyiz.

Enerji de varlıkla ilgili bir bilgidir.

m kütleli bir cismin h1 yüksekliğinden h2 yüksekliğine konum değiştirebilmesi için; E = mg(h1-h2) kadar potansiyel enerji değişimi gereklidir.

E = mc^2 ise m kütleli bir cismin durgun kütle enerjisidir. Yani o durumda var olduğu için sahip olduğu enerjidir. Buradaki değişim yaratan değişim cismi oluşturan bileşenlerin titreşimlerinin neden olduğu değişim olarak düşünülebilir. Bir şarkıyı oluşturan melodideki tüm notalar gibi.

Sitelerde Paylaş

Atma be Ten Ten.

Evren ısı kaybettiği için mi soğuyor? Nereye ısı kabediyor? Mevren'e mi?

Evren genişlediği için ısısı düşüyor. Öyle bir ısı kaybı söz konusu değil.

Evren mükemmel ve kapalı bir sistem değil mi?

Mükemmel dediğin adyabatik olmasın? Termodinamikte mükemmel sistem diye bir tanım yok zira. Ten Ten'ce diye ayrı bir termodinamik uydurmadıysan tabii.

Adyabatik ve kapalı ne demek peki Ten Ten?

Evrenin kapalı olmamasına neden olan, açık sistem olmasına neden olan madde akışı nereye Ten Ten?

Evren nereye madde kaybediyor? Mevren'e mi?

Adyabatik olmamasına neden olarak, nereye ısı kaybı oluyor? Mevren'e mi?

Sen termosa bakıp da evrenin açık bir sistem olduğunu anladıysan, tüm bilim adamları yanlış biliyor demen normal tabii.

mevren demedim uzaya yayılıyor dedim.Genişleyen evrende uzaya yayılıyor.

Tentence kavram uydurmuyorum benim okuduğum yıllarda  mümkün olduğunca türkçe karşılıkları kullanılırdı.

Evrenin balon gibi zardan kesin bir sınırı yoktur.Dünya atmosferinin kesin sınırı olmadığı gibi.

Atomlar ışık hızından hızlı hareket edemezler.Isı ışık hızında yayıldığı için evrenden uzaya kaçabilir.

Genişleyen evren sadece genişleme ile ısı kaybetmiyor.ışıma yolu ile de kaybediyor.

Galaksiler birbirlerinden uzaklaştıkları gibi karadeliklerde birbirlerinden uzaklaşıyorlar.

Karadeliklerin yeniden evren oluşturduğu iddiaları bolca olmasına rağmen gözlemlenebilir olgu değildir.

Diyelim oluşturdu hangi çapa ulaşınca karadelikler evren oluşturur ?Bu çapı veren formül duymadım hiç.

stephan hawking karadeliklerin Hawking ışınımı yayarak enerji kaybettiğini  söyler.Onun yalancısıyım.:)

nereye kaybettiğini stephan hawkinge sorarsın. 
:)

Sitelerde Paylaş

Offf al modellerden biri.

http://www.physics.princeton.edu/~steinh/vaasrev.pdf

Steinhardt'ın cyclic evren teorisi.

Sayfa 38:

Is the cyclic model a perfectly efficient engine?

Answer is no, as discussed in section 6. With gravity as an eternal source of energy and as a driver of expansion, there can be unlimited cycles without violating any known principles.

Direk senin iddiana "Hayır" diye cevap vermiş adam.

Şu olası evren modellerinin olası olmadığının açıklamasını gönder, bekliyorum.

Aynı müslümanlar gibi işine geleni görüp işine geleni görmemeye başladın mesajlarda.

Döngüsel model mükemmel bir motor mu?

Cevap, 6. bölümde tartışıldığı gibi hayır. Yerçekimini sonsuz bir enerji kaynağı olarak ve genişleme sürücüsü olarak, herhangi bir ilkeyi ihlal etmeden sınırsız döngü olabilir.

google ile çevirdim ingilizce bilmiyorum.Tercüme doğrumu bilmiyorum.:(

Hem mükemmel motor değil demiş hemde sınırsız döngü olabilir demiş.saçmalamış::0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

mevren demedim uzaya yayılıyor dedim.Genişleyen evrende uzaya yayılıyor.

Tentence kavram uydurmuyorum benim okuduğum yıllarda  mümkün olduğunca türkçe karşılıkları kullanılırdı.

Evrenin balon gibi zardan kesin bir sınırı yoktur.Dünya atmosferinin kesin sınırı olmadığı gibi.

Atomlar ışık hızından hızlı hareket edemezler.Isı ışık hızında yayıldığı için evrenden uzaya kaçabilir.

Genişleyen evren sadece genişleme ile ısı kaybetmiyor.ışıma yolu ile de kaybediyor.

Galaksiler birbirlerinden uzaklaştıkları gibi karadeliklerde birbirlerinden uzaklaşıyorlar.

Karadeliklerin yeniden evren oluşturduğu iddiaları bolca olmasına rağmen gözlemlenebilir olgu değildir.

Diyelim oluşturdu hangi çapa ulaşınca karadelikler evren oluşturur ?Bu çapı veren formül duymadım hiç.

stephan hawking karadeliklerin Hawking ışınımı yayarak enerji kaybettiğini  söyler.Onun yalancısıyım.:)

nereye kaybettiğini stephan hawkinge sorarsın. 
:)

Evrenden uzaya enerji kaçıyor diyerek sen saçmalıyorsun.

Bu söylediğin evren ile uzay arasındaki farkı bilmediğini gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Döngüsel model mükemmel bir motor mu?

Cevap, 6. bölümde tartışıldığı gibi hayır. Yerçekimini sonsuz bir enerji kaynağı olarak ve genişleme sürücüsü olarak, herhangi bir ilkeyi ihlal etmeden sınırsız döngü olabilir.

google ile çevirdim ingilizce bilmiyorum.Tercüme doğrumu bilmiyorum.:(

Hem mükemmel motor değil demiş hemde sınırsız döngü olabilir demiş.saçmalamış::0_80cbc_37a71a73_L:

Yerçekiminin etkisinden bahsetmiş döngünün sonsuza kadar devam etmesi için.

Carnot çevrimi de sonsuz bir döngüdür, bilir misin Ten Ten?

O kadar kendine güveniyorsan şu Princeton denilen sefil üniversiteye git de saçmaladığını belirt şu Steinhardt efendiye. :0_80cbc_37a71a73_L:

Peki peki anladık bitti, Ali Desidero başlayacak birazdan. :)

Sitelerde Paylaş

Evrenden uzaya enerji kaçıyor diyerek sen saçmalıyorsun.

Bu söylediğin evren ile uzay arasındaki farkı bilmediğini gösteriyor.

"Evrenden dışarı atomlar giderken, ışıma kaçıyormuş."

Genişlemenin atomlarla alakalı olmadığını uzay zamanın genişlediğini nasıl anlatmalı?

Sitelerde Paylaş
On 7/19/2017 at 10:38, Ten Ten said:

Atomlar big bang öncesi ve başlangıcında yoktu.

Atomlar kendi aralarında bağ oluşturma bilgisini nasıl kazandılar?

Atomların bildiğimiz en küçük  yapıtaşları bile bilgi içeriyor.

Bilgi madde ve enerji big bang ile mi oluştu?Yoktan mı var oldular yoksa big bang öncesi var mı?

Ya döngüsel evren modelini kabul edeceksin yada tanrı var diyeceksin.

Termodinamik yasalara göre  devri daim makinesi yapılamaz.

Bu yüzden döngüsel evren modelini savunamıyorum.Bu yüzden tanrı inancına sahibim.

Öncelikle, senin sorunun, neyi bildiğini ya da bilmediğini zerre kadar bilmiyor olman. Herşeyin başında bilgi nedir onu bilmiyorsun. Tarihte bilinen en büyük garabetlerin başında, neyi bilmesi gerektiğini bilmeyen insanlar ile yaşanmıştır. Bir yerde doğruya ulaşmayı istiyorsan, önce bilginin ne olduğunu öğrenmen gerekiyor. 

Biraz abartı olacak olsada, sana şu örneği vereyim. Ekmeği kakaya nasıl çevireceğini biliyor musun? Bir düşün bakalım...

Bilgisizliğin içinde battığın nokta da şu şekilde özetlenmiş, bizzat senini tarafından: Ya döngüsel evren, yada tanrı... 

Burada gözden kaçırdığın şey, evrenin yok olduğu bir durumu bilmen gerektiği. Bilinen evrenin tarihinde, evrenin, maddenin, enerjinin yok olduğu bir an, bir durum yok zira. 

Şu an kakan var mı? Birazdan olacak, klozete patırtırken, kaka yaratmış mı olacaksın? Yok olan kakanın, yoktan var olduğu mu demek olacak?

Sitelerde Paylaş

Sorduğun sorunu aslında "karadeliğe giren bilginin kaybolması paradoksu" olarak tanımlanıyor.

Mesela yakında bulunan bir karadeliğe bir radyo dalgası gönderiyorsun, buna mesela bir Angaralı Turgut parçası diyelim, ama bu radyo dalyası karadeliğin olay ufkunda kayboluyor. Geriye eski durumunu bilebileceğimiz hiç bir şey kalmıyor, bu da çok garip, çünkü fiziksel evren bize diyor ki t zamanında olan bütün şartları bilirsek, yani tüm atom ve parçacıkların konum ve hızlarını bildiğimiz bir an var ise t+1 Planck zamanında da bir sonraki konum ve hızını hesaplayabilmemiz gerekir.

Yani bir zamanda olan her şeyi ve her durumu biliyorsak azıcık sonra da olacak her şeyi bilmemiz gerekir. Elmayı yere bıraktığım zaman ne olacağını bilmem gibi. Yoksa bildiğimiz tüm fizik kanunları çöken, bilim ve determinizm diye bir şey olmaz.

Ama öyle değil, karadeliğe gönderdiğimiz her bilgi kalıcı olarak "kayboluyor" yani "yokoluyor" , başka bir bilgiye de dönüşmüyor, başka bildiğimiz ve ölçebildiğimiz herhangi bir dalga fonksiyonu haline gelmiyor.

Kırşehirin Gülleri mp3'ünün Jüpiter'den geçerken nasıl "yamulacağını" hesaplayabiliyoruz ama karadeliğe düştüğünde nasıl geri dönülmez şekilde "yok olacağını" bilemiyoruz.

Tabii çeşitli modeller var, çeşitli çözümler... Ama onlar da ayrı bir hikaye olur.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle, senin sorunun, neyi bildiğini ya da bilmediğini zerre kadar bilmiyor olman. Herşeyin başında bilgi nedir onu bilmiyorsun. Tarihte bilinen en büyük garabetlerin başında, neyi bilmesi gerektiğini bilmeyen insanlar ile yaşanmıştır. Bir yerde doğruya ulaşmayı istiyorsan, önce bilginin ne olduğunu öğrenmen gerekiyor. 

Biraz abartı olacak olsada, sana şu örneği vereyim. Ekmeği kakaya nasıl çevireceğini biliyor musun? Bir düşün bakalım...

Bilgisizliğin içinde battığın nokta da şu şekilde özetlenmiş, bizzat senini tarafından: Ya döngüsel evren, yada tanrı... 

Burada gözden kaçırdığın şey, evrenin yok olduğu bir durumu bilmen gerektiği. Bilinen evrenin tarihinde, evrenin, maddenin, enerjinin yok olduğu bir an, bir durum yok zira. 

Şu an kakan var mı? Birazdan olacak, klozete patırtırken, kaka yaratmış mı olacaksın? Yok olan kakanın, yoktan var olduğu mu demek olacak?

termodinamigin-yasalari.jpg

EcoSphere-ecosystem.png

https://aquariphiles.com/2015/12/15/ecosphere-closed-aquatic-ecosystem-review/

Evde bunun gibi bir sistemim var.Enerji  vermeden çalışmıyor.:)

Evrendeki madde %100 verimlilik ile enerjiye dönüşecek mi?

Bu enerjiden %100 verimlilik ile tekrar evren oluşabilir mi?

Sorularım bunlar anibal.

Sitelerde Paylaş

Yerçekiminin etkisinden bahsetmiş döngünün sonsuza kadar devam etmesi için.

Carnot çevrimi de sonsuz bir döngüdür, bilir misin Ten Ten?

O kadar kendine güveniyorsan şu Princeton denilen sefil üniversiteye git de saçmaladığını belirt şu Steinhardt efendiye. :0_80cbc_37a71a73_L:

Peki peki anladık bitti, Ali Desidero başlayacak birazdan. :)

termodinamigin-yasalari.jpg

İkinci kanunu çiğniyor.meslektaşları ona söyler saçmaladığını bana gerek yok.

%100 verimlilik ile çalışan carnot döngüsü bilmiyorum:0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, Ten Ten said:

Evrendeki madde zaten %100 verimlilikle enerji döner, ne diyordu şu malum kişi: E=mc2 . Buna göre, maddenin enerjiye dönmesinde kayıp falan olası değil elbette. 

Biliyormusun, bilmiyorum, kimyada denge denen bir şey vardır. EVren, enerji madde olarak dengededir, herhangi bir anda. Bir sonraki anda ise, ya biraz enerji madde olur, ya da biraz madde enerji, gene dengeye gelir.

Bak o yazdığın termodinamik kanunları iyice bir oku, anla azıcık. Ne diyor, enerji varken yok edilemez, yok iken var olmaz, bu apaçık yazıyorken, enerjinin ve onun dengi olan maddenin, bir zaman yok olması nasıl mümkün olabilir?

Sitelerde Paylaş

Evrendeki madde zaten %100 verimlilikle enerji döner, ne diyordu şu malum kişi: E=mc2 . Buna göre, maddenin enerjiye dönmesinde kayıp falan olası değil elbette. 

Biliyormusun, bilmiyorum, kimyada denge denen bir şey vardır. EVren, enerji madde olarak dengededir, herhangi bir anda. Bir sonraki anda ise, ya biraz enerji madde olur, ya da biraz madde enerji, gene dengeye gelir.

Bak o yazdığın termodinamik kanunları iyice bir oku, anla azıcık. Ne diyor, enerji varken yok edilemez, yok iken var olmaz, bu apaçık yazıyorken, enerjinin ve onun dengi olan maddenin, bir zaman yok olması nasıl mümkün olabilir?

Aynı kanunlar devri daim makinesi yapılamaz diyor.

%100 verimlilik var diyorsan bana bir tane devri daim makinesi yapar mısın?:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

%100 verimlilik var diyorsan bana bir tane devri daim makinesi yapar mısın?:0_80cbc_37a71a73_L:

Yapamaz, ama bu evrenin madde/enerji içeriğinin değiştiği anlamında gelmez.

Mesela sürtünme ile kimyasal enerjinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşür, ve verim (yani fayda ettiğimiz enerjinin) toplam enerjiye oranı 1'den küçük olur, ama toplam enerji/madde değişmez, başka enerji şekillerine dönüşür.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Ten Ten said:

Dedik ya, senin bilmen gereken, öğrenmen gereken bir sürü şey var diye. Kainat devri daim makinesi değildir. İlk önce öğrenmen gereken bu. 

Sitelerde Paylaş

Mesela sürtünme ile kimyasal enerjinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşür, ve verim (yani fayda ettiğimiz enerjinin) toplam enerjiye oranı 1'den küçük olur, ama toplam enerji/madde değişmez, başka enerji şekillerine dönüşür.

Döngüsel evren modellerinde dönüştürüyorlar.sonsuz evren döngüsü var.:)

Bu arada hoşgeldin bilelim.:f57:

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, bilelim said:

Teorik olarak, kapalı bir sistem, zaten %100 verimle çalışan bir devridaim makinesidir. Eğer enerjinin hiç bir formda sızmayacağı bir kutu yapabilirsen, içine de dönen bir topaç koyarsan, sonsuza kadar devridaim edip dönecektir. 

Sorun, pratik olarak, böyle bir sistem yapamayacağındır, kayıpsız, dışarıdan hiç bir  enerji türevinin sızmayacağı bir kutu yapmanın bilinen bir yolu yok. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...