Jump to content

Freeletics

Recommended Posts

1 saat önce, investor yazdı:

Yahu protein tozu hic zararli degil demiyorum ama senin bildiklerin tamamen yanlis. Istersen, haci'ya soralim.

@haci

Dr. Oz'un dedigi gibi her sabah whey protein alsam, ne kadar zarari olur?

Zararını bir yararı olmamasında aramalısın.... Bir yararı olmayan her  gıda potansiyel olarak zararlıdır. Ne yararı ne de zararı olan gıda aslında zararlıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 saat önce, Mega Ateist yazdı:

çok fazla yumurta yersen LDL yükselir ki bu iyi bir şey değil.

Low-Density Lipoprotein (Düşük yoğunluklu Lipoprotein)

Hayvansal gıdalardan aldığımız yan üründür.

Damarlarınız daralır, tıkanır yani kötü olur.

Profesyönel sporcular çok fazla hayvansal gıda tüketmezler, bunun sebebi miktardır.

Bunun yerine saf protein tercih ederler çünkü kullandıkları miktar yüksektir.

Günlük alman gereken protein miktarı ise ;

Ağır spor ile uğraşıyorsan 100-120 gr protein alman gerekir (metabolizma ihtiyacı dahil)

bu 120 gramın yaklaşık 40 gramını vücudun kullanıyor yani mecburi.

Geri kalan ise kas gelişimi için gerekli olan miktar.

Çok fazla protein alırsanız vücudunuz bunu yağ olarak depo edecek ve yaptığınız spor (kilo vermek amaçlı ise) bir işe yaramayacaktır.

besin takvimi oluşturup bu konu ile alakalı çalışmalar için kendiniz bir yol haritası çıkartabilirsiniz.

Sakın spor yapmıyorken fazla protein almayın. 

Karbonhidratsız spor düşünülemez, Tam buğday ürünlerini tercih edin.

Mümkünse çay veya kahve tüketmeyin.

düzenli uyuyun, benim gibi gecenin 4'üne kadar ayakta geçirirseniz vücut yavaş gelişir. 

Söz konusu olay ; Çok ağır sporlar için geçerli. Kondisyon için 50-55 gr protein yeterli. geri kalanını karbonhidrat ve diğer minerallerden karşılamayı unutmayın. Bol bol su tüketin. 

Kilo vermek için kalori açığı yaratıyorsan normalden daha da fazla protein alman lazım.

Alınan protein sadece kalori fazlası varsa yağa dönüşür. Günde 2000 kalori yakan adam 1500 kalori alıyorsa protein nasıl yağa çevrilecek?

80 kilo bir adam diyelim 70'e inmeye çalışıyor ve günde 2000 kalori harcıyor. Bu adam 120 gram protein, 80 gram yağ tüketebilir ve bunlardan 1200 kalori alır. 300 kaloriyi de karbohidrat olarak alır, böylece günde 1500 kalori tüketir. Ayda 2kg verir. Spor yapıp yapmaması fark etmez.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Kenopsia yazdı:

Kilo vermek için kalori açığı yaratıyorsan normalden daha da fazla protein alman lazım.

Alınan protein sadece kalori fazlası varsa yağa dönüşür. Günde 2000 kalori yakan adam 1500 kalori alıyorsa protein nasıl yağa çevrilecek?

80 kilo bir adam diyelim 70'e inmeye çalışıyor ve günde 2000 kalori harcıyor. Bu adam 120 gram protein, 80 gram yağ tüketebilir ve bunlardan 1200 kalori alır. 300 kaloriyi de karbohidrat olarak alır, böylece günde 1500 kalori tüketir. Ayda 2kg verir. Spor yapıp yapmaması fark etmez.

Burada bahsettiğimiz konu rejim değil, vücut geliştirme.

Eğer rejim olsaydı yazının muhtelif yerlerinde kalori hesabı zaten olurdu bir bakayım aa yok neden çünkü bu rejim ile alakalı bir anlatım değil. 

Rejim ile alakalı konuşmak istersen yeni bir konu başlığı açabilirsin orada sabahlara kadar konuşuruz.

Ayrıca belirtmek istedim ;

80X30 = 2400 Kcal

7400 Kcal = 1 kg 

1000 / 7400 = 0,135

0,135 x 2400 = 324 gr 

2400 - 1500 = 900

900 x 0,135 = 121 kcal

121 x 30 = 3645 gr

80 kilo gram birisi 1500 kalorilik diyet ile ayda 3.6 kilo verir fakat! 

Her kilo verdikçe oran düşeceği içinde yapacağı diyet ona oranla azalmalıdır

1. gün 1500 kalori diyet yapıyorsa 30. günün sonunda 1200 kalori olmalı.

Yani ; her gün kcal azaltarak gitmeli veya 10 günde bir azaltsada olur bence

gördüğün gibi kalori hesabı yapabiliyormuşum üstelik google amcaya sormadan.

tarihinde Mega Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Mega Ateist yazdı:

Burada bahsettiğimiz konu rejim değil, vücut geliştirme.

Eğer rejim olsaydı yazının muhtelif yerlerinde kalori hesabı zaten olurdu bir bakayım aa yok neden çünkü bu rejim ile alakalı bir anlatım değil. 

Rejim ile alakalı konuşmak istersen yeni bir konu başlığı açabilirsin orada sabahlara kadar konuşuruz.

Ayrıca belirtmek istedim ;

80X30 = 2400 Kcal

7400 Kcal = 1 kg 

1000 / 7400 = 0,135

0,135 x 2400 = 324 gr 

2400 - 1500 = 900

900 x 0,135 = 121 kcal

121 x 30 = 3645 gr

80 kilo gram birisi 1500 kalorilik diyet ile ayda 3.6 kilo verir fakat! 

Her kilo verdikçe oran düşeceği içinde yapacağı diyet ona oranla azalmalıdır

1. gün 1500 kalori diyet yapıyorsa 30. günün sonunda 1200 kalori olmalı.

Yani ; her gün kcal azaltarak gitmeli veya 10 günde bir azaltsada olur bence

gördüğün gibi kalori hesabı yapabiliyormuşum üstelik google amcaya sormadan.

Alaycı dilini kendine sakla.

Bu yazdığın çerçöp benim yazdıklarıma cevap değil. Kilo vermek isteyen herkesin kilosunun 1 - 1.5 katı kadar protein alması ve kalori açığı yaratması gerekir. Besinlerin yağa dönüşüp dönüşmemesi aldığın kalorinin fazla olup olmamasına bağlı. Kilo vermek istiyorsan spor yapsan da yapmasan da kalori eksilteceğin için aldığın proteinin zararı olmaz. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Google'a girmek, bir şeyler aratmak, araştırmak, öğrenmek demektir. Google'a girmeyi sadece senin gibi her şeyi bildiğini düşünen ama bildiği her şey de yanlış olan aptal ve cahil çomarlar küçümser. Keşke sen de zaman zaman Google'a girsen de insanlık namına faydalı bir iki bir şey öğrensen.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Kenopsia yazdı:

Alaycı dilini kendine sakla.

Bu yazdığın çerçöp benim yazdıklarıma cevap değil. Kilo vermek isteyen herkesin kilosunun 1 - 1.5 katı kadar protein alması ve kalori açığı yaratması gerekir. Besinlerin yağa dönüşüp dönüşmemesi aldığın kalorinin fazla olup olmamasına bağlı. Kilo vermek istiyorsan spor yapsan da yapmasan da kalori eksilteceğin için aldığın proteinin zararı olmaz. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Google'a girmek, bir şeyler aratmak, araştırmak, öğrenmek demektir. Google'a girmeyi sadece senin gibi her şeyi bildiğini düşünen ama bildiği her şey de yanlış olan aptal ve cahil çomarlar küçümser. Keşke sen de zaman zaman Google'a girsen de insanlık namına faydalı bir iki bir şey öğrensen.

Diyorum  ki ; konu Kilo alıp vermek değil hala protein ama bik bik 1.5 katı ihi ihi diye yazmaya devam ediyorsun.  Alaycı tavrımın kaynağı senin konuyu çarpıtma çabandadır. Ayrıca benim kişiliğimin ve ne kadar bilgili olup olmadığım seni alakadar eden bir durum değil. Genelde yapıcı bir bireyim fakat senin gibi bilgisiz kişilerin 

"google'den bakmadan bir soruya bile yanıt veremeyen kişilere karşı ayrı bir duruşum var"

Demişsinki ; Kilo vermek isteyen herkesin kilosunun 1- 1.5 katı protein alması ve kalori açığı yaratması gerekir demişsin.

1-1.5 derken neyi kastediyorsun ? 

Demek istediğin ; bazal metabolizma ihtiyacının 1-1.5 katımı ? Kendini ifade etmek ile ilgili problem yaşıyorsun. Bunun sebebi google'dan bakıp bakıp buraya yazmak :D

Çünkü clipboard'a aktardığın materyalleri aldığın kaynak bile belirsiz.

biz burada genelde ; Stanford, Oxford veya princeton gibi üniversitelerden kaynaklar ile iş araştırma yaparız. 

Bu araştrımalarıda "üniversitelerin bünyelerinde bulunan Makale arşivinden" yararlanırız.

Akademik çalışmaları kabul ederiz.

İnan bu forumda öyle basit kişiler yok, kafana göre atmasyon yazılar yazdığında "şaak" diye cevabı yapıştırırlar.

"Freeletics başlığına kilo verme hesabı yazmışsın, ne alaka okuma bilmeyen kişi"

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
1 hour ago, SHORTWAVE said:

Şınav,barfiks,squat vb hareketlerin tekrar sayılarını en kısa sürede nasıl arttırabilirim?

Freeletics'e başlayın.

Başladıysanız, hareketleri doğru yapın. Bunun için eğitici videolar var, küçük ayrıntı olarak görünenler bile çok önemli. Doğru 5, yanlış 25'den daha faydalıdır. Eğer hareketleri birebir çıkaramıyorsanız modifiye versiyonları da var. Hepsini youtubedan aratarak bulabilirsiniz.

Performans sürekli daha iyiye giden bir eğride ilerlemez. Yani bugün 8 yap yarın 9 yapın öteki gün 10 yaparsın diye bir spor mantığı olamaz. Böyle programlar var, acemiler hazırlıyor sanırım. Bugün 8 barfiks çekersin, bir gün dinlenirsin ve sonraki gün ancak 5 çekebilirsin, 1 hafta sonra 7 çekebilirsin 2 hafta sonra bakmışsın 10. Arada düşüşler de dahil olmak üzere disiplinli yapıldığı müddetçe uzun vadede sürekli yükseliş gösterir.

Push-up'i artırmak için Venus programını öneririm.

Barfiks ve şınav için Posedion, Hades ve Zeus'u öneririm.

Squad için Aphrodite.

Venus Push-up: 50 / Jackknifes 25 / DeeP Squad 50 Toplam 4 set

Posedion: 20 barfiks 20 şınav / 15 barfiks 15 şınav / 10 barfiks 10 şınav / 5 barfiks 5 şınav

Hades: 25 burpee / 15 barfiks / 25 şınav / 25 burpee Toplam 4 set

Zeus: H.s şınav 5 / 15 barfiks / 25 şınav / 35 sit up / 45 squad

Aphrodite: 50 burpee - 50 squad - 50 sit up / 40 burpee - 40 squad - 40 sit up / 30 burpee - 30 squad - 30 sit up / 20 burpee - 20 squad - 20 sit up / 10 burpee - 10 squad - 10 sit up

Tabi bunları ard arda yap demiyorum. Bir programın olsun, zaten hepsinden yapacaksın.

Sitelerde Paylaş

vücut geliştirme ya da fitness yapanları kıskanmak saçma bir şey, adamın tercihi güzel görünmek,

güçlü olmak istese halterci olur,

hızlı koşmak istese sprinter olur,

başka spor dallarındaki başarılara imrenebilirsin, ama yaptıklarını saçma bulman senin kişisel doğrundur,

o vakit sen de freeletics yapma, niye o kadar hareket yapıp hipertrofiyi tam anlamıyla sağlamıyorsun,

yani burada vücut geliştirmenin gereksiz olduğunu söylemiş olman, sporu hiç takmayan şişman ve yağ bağlamış bir eleman için tüm spor dalları saçma salak bir şeydir.

çekici olmak için bakım yapmak gibi düşünenler de var, içi fos su dolu kas yapıyor diyenler de.

kolay gelsn

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, CinleriGorenAdam said:

vücut geliştirme ya da fitness yapanları kıskanmak saçma bir şey, adamın tercihi güzel görünmek,

başka spor dallarındaki başarılara imrenebilirsin, ama yaptıklarını saçma bulman senin kişisel doğrundur,

o vakit sen de freeletics yapma, niye o kadar hareket yapıp hipertrofiyi tam anlamıyla sağlamıyorsun,

Olayı bana nasıl indirgediniz bilmiyorum.

Ben çocukken spor demek Karateydi, kick boksdu, yüzmeydi, futboldu, koşuydu.... Sonra bir anda mantar gibi her yer bodybuilding salonu doldu. Çocuk koşucu olup bununla milli bir başarı da elde edebilir, çok iyi bir boksör olup kendine kariyer de yapabilir, iyi bir yüzücü olup okurken bir yandan devletten maaş alıp geleceğini teminat altına da alabilir ancak bunun yerine bir salona gidip neticede hiçbir şey elde etmeyeceği bir spor yapıyor. Yazık. Neresinden bakarsan bak yazık.

Freeletics'i önermemin sebebi basit. Yüzücü müsün? Al programına bu antremanı neticede daha çok yüzersin. Bununla ilgili yaşanmış birçok tecrübe var.

Boksör müsün? Antremanına dahil et, ringde daha uzun süre dayan. Tecrübeyle sabittir.

Koşucu musun, basketbolcu musun....

Her neyse. Bu antreman kondisyonunu artırmanda müthiş yardımcı oluyor. Öte yandan bu tür sporlar için ihtiyacın olan kas kazanımı da sağlıyorsun. Yaşın geldi 30'a, bu yaştan sonra sanki kariyer mi yapacaksın? Sadece freeletics yap, daha sağlıklı bir insan olursun. Daha temiz nefes alırsın, daha az yorulursun.

Benim tepkimin ardında kıskançlık mı var zannediyorsunuz? Ben sporu bodybuilding sanan ve belki de bu sebeple heba edilen nice genç yetenekten müteessirim. O çocuklar bodybuilding salonlarında bir kariyer yapamaz ve ülkemize de bir taç takamazlar. Spor yapmanın sağlığa olan faydasını gözlemek yerine kas hacmindeki artışı gözleyen bu yüzden "sporcu besini" adı altında vücutlarını o zamazingolarla dolduran insanlardan kelli müteessirim. Yap sporunu, psikolojin düzelsin, sağlık bir insan ol. İşte spor bu. Bunu idrak etmek mecburiyetindeyiz.

Sitelerde Paylaş

Tengiz kardeşimin spor konusunda yazdığı her şeye katılıyorum ve bunları oldukça değerli buluyorum.

Sporcunun hali başka tabii.

En değerli kas yapısı hareket halinde gelişenindir. İnsan bedeni hareket etmek için tasarımlanmış bir makinedir.

Çoğu sağlık sorununun altında yatan neden, kent yaşamının doğurduğu hareketsiz yaşam tarzıdır.

Sitelerde Paylaş

Ama en doğru tespitlerinden biri de BodyBuilding denen safsatanın gerçek yüzünü gözler önüne sermesi.

Ben 73 kg'lik bir atlet olarak 125 kg'lik çok ayının bileğini bükmüşümdür.

Cüsse ya da body ile elde edilen kas kütlesi bir hiçtir. Ki bu tür kaslar egsersiz kesildiğinde iç organlar da dahil hızla yağa dönüşür. Aksini düşünmeye eğilimli olanlara Arnold'un son haline bir göz atmalarını öneririm.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, ŞüpheciTürk said:

Ama en doğru tespitlerinden biri de BodyBuilding denen safsatanın gerçek yüzünü gözler önüne sermesi.

Cüsse ya da body ile elde edilen kas kütlesi bir hiçtir. Ki bu tür kaslar egsersiz kesildiğinde iç organlar da dahil hızla yağa dönüşür. Aksini düşünmeye eğilimli olanlara Arnold'un son haline bir göz atmalarını öneririm.

Ne yazık ki ben bunlardan bahsedince bodybuilding yapan arkadaşlar alınıyor. Sporun gerçek yüzüyle tanışmadıklarını söyleyince alınıyorlar. Desteğinizden ötürü teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, ŞüpheciTürk yazdı:

Cüsse ya da body ile elde edilen kas kütlesi bir hiçtir.

senin kişisel görüşün bu yönde, "ben koca bir ayıdan daha güçlüyüm, oysa kocaman kütlesine rağmen güçsüzün teki"

ona göreyse "şu cılıza bak, hıh!"

kusura bakma, kişisel tercihlere karışmak saçmalık olur, ben önceki yorumumda Tengiz'e kendi kişisel tercihimi açıkladım,

sevip sevmemek, doğru bulup bulmamak size kalmıştır,

ama umarım ileride, fitness, bodybuilding, powerlifting ve diğer spor dallarının insan vücudunda tam tesirini gözlemleriz, insanlar da neyi, neresiyle, neden beğendiklerini öğrenmiş olurlar,

şişirdiği kasların gerçekten zararsız olup olmadıkları, kaldırdıkları kiloların onlara ne kadar zarar verdiğini, hızlandırdığı kalpte oluşturduğu etkinin neler olduğu gibi sorular çok yönlü bir şekilde, sıradan bir insana sunulabilir hale geldiğinde, kişilerin görüşleri değişir ya da gelişir.

iyi günler.

Sitelerde Paylaş
On 13/02/2018 at 16:07, CinleriGorenAdam yazdı:

senin kişisel görüşün bu yönde, "ben koca bir ayıdan daha güçlüyüm, oysa kocaman kütlesine rağmen güçsüzün teki"

ona göreyse "şu cılıza bak, hıh!"

kusura bakma, kişisel tercihlere karışmak saçmalık olur, ben önceki yorumumda Tengiz'e kendi kişisel tercihimi açıkladım,

sevip sevmemek, doğru bulup bulmamak size kalmıştır,

ama umarım ileride, fitness, bodybuilding, powerlifting ve diğer spor dallarının insan vücudunda tam tesirini gözlemleriz, insanlar da neyi, neresiyle, neden beğendiklerini öğrenmiş olurlar,

şişirdiği kasların gerçekten zararsız olup olmadıkları, kaldırdıkları kiloların onlara ne kadar zarar verdiğini, hızlandırdığı kalpte oluşturduğu etkinin neler olduğu gibi sorular çok yönlü bir şekilde, sıradan bir insana sunulabilir hale geldiğinde, kişilerin görüşleri değişir ya da gelişir.

iyi günler.

Body Building'in zararları zaten bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Vücudun aşırı kaslanması en başta kalbe ve diğer iç organlara fazladan yük anlamına gelir.

Profesyonel bodicilerin kalbi neredeyse bir öküz kalbi kadardır. Bu büyüme beraberinde yıpranmayı getirir ve ilerde de yağlanmaya neden olur.

Ayrıca eklemlerde de aşırı yüklenmeye bağlı tahribatlar görülür. Sonunda gösterişli ama hantal, yıpranmış bir beden kalır.

Ben kendimdem biliyorum. Yıllarca ağırlık çalıştım. Ve şimdi bel ve sırt ağrılarından uyuyamıyorum. Şİmdiki aklım olsa asla böyle bir şey yapmazdım.

Kasları güçlendirmede en yararlı egzersizler barfiks, şınav, mekik vb. jimnastik hareketleridir.

Spordan anlayan herkes bunu bilir.

tarihinde ŞüpheciTürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 12.02.2018 at 23:37, CinleriGorenAdam yazdı:

yani burada vücut geliştirmenin gereksiz olduğunu söylemiş olman, sporu hiç takmayan şişman ve yağ bağlamış bir eleman için tüm spor dalları saçma salak bir şeydir.

çekici olmak için bakım yapmak gibi düşünenler de var, içi fos su dolu kas yapıyor diyenler de.

kolay gelsn

Freeletics ile hipertrofi sağlanıyor.

Bodybuilding yapanlarda olduğu gibi vucudunda çirkin damarlanmalarda  olmuyor.:)

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Vücut geliştirme sağlıksız olabilir ancak hepsini tamamlamakta zorlandığımız, bol bol laktik asit açığa çıkaran uzun ve yorucu rutinleri yapmak ne kadar sağlıklı?

Hazır programlar kişiye özel olmuyor. 

İnternette verilen programlar yıllarca spor yapıp kısa süre ara verenler için.

Setlerdeki tekrar sayılarını düşük olmalı.Aşamalı olarak uzun sürelerde arttırılmalı.

Nabız sayısı dakikada 120 yi geçmemeli.Benim gibi yüksek tansiyonu  ve çarpıntısı olanlar bunları yapamazlar.:)

Setler arasında dinlenme süresi nabzın normale dönme süresi kadar olmalı.

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, Bir Buçuk said:

Vücut geliştirme sağlıksız olabilir ancak hepsini tamamlamakta zorlandığımız, bol bol laktik asit açığa çıkaran uzun ve yorucu rutinleri yapmak ne kadar sağlıklı?

Ben doktor değilim o yüzden laktik asit konusunda iyidir, kötüdür diye bir şey diyemem ancak

Tansiyon hastası değilseniz, kalp rahatsızlığınız yoksa daha doğrusu yüksek yoğunlukta antreman yapmanıza engel bir sağlık sorununuz yoksa hayat kalitenizi olumsuz yönde etkileyen bir şeyle karşılaşmıyorsunuz. Ben karşılaşmadım.

Hatta şunu söyleyeyim. Ben akşamları spora gitmeden bazı günler inanılmaz yorgun oluyorum. Ayakta zor duracak vaziyette kendimi spora atıyorum, ilk sete başladıktan birkaç dakika sonra yorgunluğum gidiyor. Antremanı bitirip bir duş aldıktan sonraysa şöyle 20 dk hafif bir kestiriyorsunuz, sonra müthiş dinç hissediyorsunuz. Hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak.

Freeletics benim hayat kalitemi çok geliştirdi ve ben ağır seyreden fibromiyaljiden müzdaribim. Yorgunluk, kas ağrıları, huzursuzluk hissi... benim rutinim. Bu olumsuz etkileri ancak sporla geçiştirebiliyorum.

Tamamen tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunları.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Tengiz yazdı:

Ben doktor değilim o yüzden laktik asit konusunda iyidir, kötüdür diye bir şey diyemem ancak

Tansiyon hastası değilseniz, kalp rahatsızlığınız yoksa daha doğrusu yüksek yoğunlukta antreman yapmanıza engel bir sağlık sorununuz yoksa hayat kalitenizi olumsuz yönde etkileyen bir şeyle karşılaşmıyorsunuz. Ben karşılaşmadım.

Hatta şunu söyleyeyim. Ben akşamları spora gitmeden bazı günler inanılmaz yorgun oluyorum. Ayakta zor duracak vaziyette kendimi spora atıyorum, ilk sete başladıktan birkaç dakika sonra yorgunluğum gidiyor. Antremanı bitirip bir duş aldıktan sonraysa şöyle 20 dk hafif bir kestiriyorsunuz, sonra müthiş dinç hissediyorsunuz. Hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak.

Freeletics benim hayat kalitemi çok geliştirdi ve ben ağır seyreden fibromiyaljiden müzdaribim. Yorgunluk, kas ağrıları, huzursuzluk hissi... benim rutinim. Bu olumsuz etkileri ancak sporla geçiştirebiliyorum.

Tamamen tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunları.

senden korkulur.?

Nasıl bir boksörsün merak ettim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...