Jump to content

küçük çocuklar imtihansız cennete

Recommended Posts

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu kanunların oluşmasında dinlerin yeri çok çok büyük elbette. Modern yasalardan önce toplumlar inandıkları dinlerin kurallarıyla yönetiliyordu, kültür tamamen öyle şekillenmişti. İşte bu yeni yasalar, geçmişteki yazılı veya yazısız olan dini yasaların neden olduğu sonuçlar da göz önünde bulundurularak yapıldı. Mesela dendi ki herkes istediğine inanır, kimin neye inandığı kimseyi bağlamaz, devlet de laik olacak... Bu yalnız bir tane örnek.

Ve evet, bu yasaları gerçekten de ateistler, dinsizler yaptı. Dedim ya, bizim ülkemizde bile bu yasaları adapta eden kurucu baba bir dinsiz. Amerika'nın kurucu babaları da öyledir. Avrupa malum, Fransız Devrimi sonrası genel olarak bu yasalara geçmiştir, o devrime önayak olanların kimler olduğu da bilinir. Monarşi bitmiştir orada. 

Ben bu kanunlar ateistlere özgüdür demedim ki. Müslüman ya da ateist, herkesin uyma zorunluğu olan, herkesi kapsayan yasalar. Dolaysıyla bir şeriatçının bebeği öldürülse o yasalar geçerli olacak. Ama o, ateistten farklı olarak, bebeğini öldüren katilin bir de öbür dünya dediğiniz yerde Allah tarafından cezalandırıldığına inanacak belki, o da bizi hiç ilgilendirmeyecek. Ama mesela kalkıp da "Ben Müslümanım ve İslam şeriatına inanıyorum, bu yüzden kısasa kısas uygulanmasını istiyorum" diyemez. 

Diğer arkadaşların Allah'ın kötülük yapıyor veya izin veriyor olmasıyla ilgili sorularını bilmiyorum, başlığın tümünü okumadım ama bu soru da doğru bir soru. Bence inanan ve buraya gelip de ateistlere Allah'ın varlığını kanıtlamaya çalışan, İslam dinini anlatmak için uğraşan insanlara bu soruyu sormaktan daha doğal bir şey yok. Madem Allah istemeden yaprak bile kımıldamıyor, her şeyin nedeni o, kötülüklerin nedeni de o. Bir bebeğe tecavüz edilmesine izin vermemesini beklemek kişilerin hakkı oluyor yani... Ama sizler buna da sınav diyor ve geçiyorsunuz, dünyanın merkezi o ana ve baba imiş gibi. Onları sınamak için bir bebeğin acı çekerek ölmesine göz yummak gerçekten büyük sadistlik. İşte biz de tam da bu ve benzeri nedenlerden dolayı bu inançları saçma buluyoruz. Benim şahsen inanmama nedenim bunlar değil, hiçbir zaman olmadı ama sağlam Müslümanken bu gibi çelişkileri görüp de dinden çıkan pekçok insan tanıdık. Haklılar. Saçma çünkü.

Yazılı semavi dinlerin bütün mazisi 2000 yıl. Ondan önceki on binlerce yıl boyu insanlık kuralsız yaşadı, hep birbirini kesip biçti mi sanıyorsun pek? O kadar yıl boyunca ne yaptık, nasıl bugünlere geldik sence?

Kurallar daima vardı. En önemli ilk büyük kural "Sana yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma"dır mesela. Buna altın kural denir, ahlakın temel kuralıdır. İnsan on binlerce yıl önce küçük gruplar halinde yaşarken de kurallar vardı ve ona uymayan grupta dışlanırdı. Güçlü olan istediğini öldürebilir belki, ama bir başkasının da gelip onu öldürebileceğini hesap etmek zorundadır. Edemediğinde o da ölür. Ya da başkasının eşyasını, yiyeceğini çalan için de aynı şey geçerli.

Bu sorunun yanıtı "ahlak" dediğimiz kavramın içinde. Hemen bütün ahlaki duyarlıklarımız da bize evrimsel olarak aktarıldığı için çoğunu sonradan öğrenmeye gerek bile duymayız.

İnsan; özgecilik-karşılıklı özgecilik, bağlılık, paylaşma, yardımlaşma, empati ve sempati, aldatma ve aldatılmayı fark edip saptama, çatışma ve kavga çözümü, barış yapma, bulunduğu gruba veya topluluğa ilgi duyma ve o topluluğun kendisi hakkında düşüncelerini umursama, sosyal kuralların farkında olma ve yanıt verme gibi özellikler yalnız insanda değil, insansı maymunlarda, primatlarda, yunuslarda, balinalarda ve daha pekçok memelide görülür. Bu özelliklerin hepsi ortaktır ve insanın ahlakı, ahlak öncesi var olan bütün bu özelliklerden temel alır.

Demek istiyorum ki dinler dünkü bebek... Evrim ise milyarlaca yıldır sürüyor.

Ayrıca bir ateist olarak söylemek zorundayım ki dinler de bizim. Bizim atalarımızın, yaşamdakalım mücadelesinde başarılı olmak ve medeniyetlerini sürdürmek için ürettiği çözümlerden biridir din. Başarılı da olmuştur. Artık ihtiyaç olmadığı ve çağla uyumsuzluk yüzünden epeyce bir zarar verdiği için uğraşıyoruz...

Ben inanıyorum ki dinler, daha doğrusu dinlere ait kutsal kitaplar, inanırlardan kurtarıldığı zaman saygın yerine kavuşacak. 

Bakın istenince sizin gibi güzel bir şekilde anlatılabiliyor. Gayet güzel bir şekilde dile getirmişsiniz düşüncelerinizi. Yazınız biraz uzun olmuş kısaca özet olarak cevap vereyim. Bizim dinimizde inandığımız bizi tanrı var etti bizi bunu sizde biliyorsunuz elbet. Bizi yarattı ve dünya ya gönderdi sınava tabi tutmak için. Bu sınavın gerçekleşmesi için ölüm sınavın sonucunu öğreneceğimiz yerin noktasıdır,sonudur. Bu şekilde bakarsak evet Allah'ın ölüm sizi mutlaka bulacaktır demesi gayet mantıklı. Çelişki şurada başlar. Allah inanmadığınız zaman bunların hepsi saçma olmaya başlar dediğiniz gibi. Hepsi birbirine bağlantılıdır. Bize göre Allah insanları ölümlü yapması sadistlik değildir tam tersine yeni bir başlangıçtır. Diğer insanların vahşice eylemler yapması Allah'ın müdahale etmesini gerektirmez. Müdahale ettiği anda sınav iptal olur mantıkmen. 

Dediğiniz gibi yasaların çoğunu dinsizler yazmış olabilir. Fakat bu yasaları dini inançları görmezden gelerek yok sayarak yazamazlar,yazamamıştırlar.

Ahlak,vicdan,merhamet bunları da yaratıcı vermiştir canlılara.

Kısaca itiraz edeceğim hususlar bunlardır yazınızdaki.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 171
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

16 dakika önce, kabara yazdı:

Bakın istenince sizin gibi güzel bir şekilde anlatılabiliyor. Gayet güzel bir şekilde dile getirmişsiniz düşüncelerinizi. Yazınız biraz uzun olmuş kısaca özet olarak cevap vereyim. Bizim dinimizde inandığımız bizi tanrı var etti bizi bunu sizde biliyorsunuz elbet. Bizi yarattı ve dünya ya gönderdi sınava tabi tutmak için. Bu sınavın gerçekleşmesi için ölüm sınavın sonucunu öğreneceğimiz yerin noktasıdır,sonudur. Bu şekilde bakarsak evet Allah'ın ölüm sizi mutlaka bulacaktır demesi gayet mantıklı. Çelişki şurada başlar. Allah inanmadığınız zaman bunların hepsi saçma olmaya başlar dediğiniz gibi. Hepsi birbirine bağlantılıdır. Bize göre Allah insanları ölümlü yapması sadistlik değildir tam tersine yeni bir başlangıçtır. Diğer insanların vahşice eylemler yapması Allah'ın müdahale etmesini gerektirmez. Müdahale ettiği anda sınav iptal olur mantıkmen. 

Dediğiniz gibi yasaların çoğunu dinsizler yazmış olabilir. Fakat bu yasaları dini inançları görmezden gelerek yok sayarak yazamazlar,yazamamıştırlar.

Ahlak,vicdan,merhamet bunları da yaratıcı vermiştir canlılara.

Kısaca itiraz edeceğim hususlar bunlardır yazınızdaki.

Çocuk: Benim hastalanmamı, acı çekmemi, ölmemi ister misiniz?

Anne, baba: Yok.

Çocuk: Peki neden doğumuma neden acı çekmeme, ölümüme neden oldunuz, bana ölmeyi dayattınız. Neden sana acı çektiriyor ve seni öldürecek dediğiniz allaha tapınıyorsunuz?

Sınav diyince bu tutarsızlık yok olmuyor. Ortada zihinsel uyumsuzluk yaşayan varlıklar var. Daha ötesi var mı? Ölümün bulma şekline karşı çıkınca da öldürülmeye karşı çıktığınızı sanmayın. Öldürülmeye karşı iseniz doğuma, allaha, ölüm üreten bu düzene karşı olmalısınız.

İkincisi yaptığınız çocukları tanrıların sınavına sokmanız komedisini geçtik.  Madem sınavdasınız. Sınanmaya bu kadar da heveslisiniz. Siz sınanın. Çocuk yaparak, sınavı neden başkalarına dayatıyorsunuz? 

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Buzul yazdı:

Çocuk: Benim hastalanmamı, acı çekmemi, ölmemi ister misiniz?

Hastalanmak,acı çekmek,ölmek bunlar insanın oğlunun var olma sebepleridir. Hastalanma,acı çekme,ölme bunlar olmazsa melek olurdun.Hem bunları evrim de sana açıklar bakarsan.

Allah seni hastalıksız,ölümsüz bir varlık yapsa bu dünyada sonsuza dek kalırdın. Çekilirmiydi acaba bu dünya sonsuza kadar.

9 dakika önce, Buzul yazdı:

Sınav diyince bu tutarsızlık yok olmuyor. Ortada zihinsel uyumsuzluk yaşayan varlıklar var. Daha ötesi var mı? Ölümün bulma şekline karşı çıkınca da öldürülmeye karşı çıktığınızı sanmayın. Öldürülmeye karşı iseniz doğuma, allaha, ölüm üreten bu düzene karşı olmalısınız.

İkincisi yaptığınız çocukları tanrıların sınavına sokmanız komedisini geçtik.  Madem sınavdasınız. Sınanmaya bu kadar da heveslisiniz. Siz sınanın. Çocuk yaparak, sınavı neden başkalarına dayatıyorsunuz?

Biz öldürülmeye neden karşı olalım bize göre burası kısacık bir zaman geçireceğimiz ve değersiz bir yer.

Üreme özelliğini de bize Allah vermiş.Allah istemezse zaten o çocuk var olamaz merak etme.

Peki Allah yok diyorsunuz madem şimdi bunların ateistlikte nedir mantıklı açıklaması ? 

Acı çekeceğiz,hastalanacağız,öleceğiz ama öylesine ot gibi var olduk yok olacağız. 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, kabara yazdı:

Hastalanmak,acı çekmek,ölmek bunlar insanın oğlunun var olma sebepleridir. Hastalanma,acı çekme,ölme bunlar olmazsa melek olurdun.Hem bunları evrim de sana açıklar bakarsan.

Allah seni hastalıksız,ölümsüz bir varlık yapsa bu dünyada sonsuza dek kalırdın. Çekilirmiydi acaba bu dünya sonsuza kadar.

Biz öldürülmeye neden karşı olalım bize göre burası kısacık bir zaman geçireceğimiz ve değersiz bir yer.

Üreme özelliğini de bize Allah vermiş.Allah istemezse zaten o çocuk var olamaz merak etme.

Peki Allah yok diyorsunuz madem şimdi bunların ateistlikte nedir mantıklı açıklaması ? 

Acı çekeceğiz,hastalanacağız,öleceğiz ama öylesine ot gibi var olduk yok olacağız. 

Sen anlatılanı anlamamışsın. Çocuğumun acı çekmesini, hastalanmasını ve ölmesini istemiyorum diyor. İyi, güzel. Ama çocuğun var olmasına neden olarak bunların yaşamasına neden olmuş. Aynı zamanda o çocuğa acı çektiren ve öldüren allaha tapınıyor. Ortada bir zihinsel uyumsuzluk, tutarsızlık var. Diyor ki birde allah kimseye evlat acısı vermesin. Dininin penceresinden bakacak olursak. Vermiş ya işte. Evlat acısı yaşayan kimseler var işte. Hepinizi öldüreceğim diyen bir tanrı profiline böyle yakarmak da oldukça mantıksız ve saçma o yüzden. Ayrıca öleceğini bile bile çocuk yapıp, ölünce üzülmek de bir tuhaf. Bu kendi kalene bilerek gol atıp, sonra da buna üzülmek gibi bir şey.

Allah yok. Ben sizi mantığınızı eleştiriyorum yalnızca. Bunun açıklaması da dünyanın yaşam ile zehirlenmesidir, yaşamın da bunca acıya, kedere neden olmasıdır. Tabi ilk başta evrenin kendisidir. Kişiye bakıyorsun. Acılardan yakınıyor, hastalıklardan yakınıyor, geçim derdinden, baskıdan, stresten, ölümlerden yakınıyor. Sonra aynı kişi bunların kaynağı olan yaşamın varlığını övüp, yüceltiyor. Doğuma neden olup, bu yakındıklarını da başkalarına dayatıyor. Zaten yaşam yarattığı için övgü bekleyen, muhtaç edip, yoksunluk verip şükür bekleyen tanrıları da oluşturan bu anlayış. Aynı kişiler muhtaç, yoksunluk çeken bedenlerini var eden anneleri ve babalarına da hakkınızı ödeyemeyiz diyip, şükür ediyorlar. Niye şükür ediyorsunuz arkadaş. Sizin var olmanıza neden olan onlar. Sanki yokken yeme, içme sıkıntınız, bir gereksiniminiz mi vardı? İşte islamı anlayabilmek için yaşam yüceltici, anne, baba övücü bu zihniyeti de anlamak gerekiyor. Var ederek, kendilerine acı ve ölüm veren annelerine, babalarına sevgi duyan insanlar, kendilerine bunları dayatan tanrılar uydurup, onlara da tapınırlar. Bu tanrılara nimetleri için de şükür ederler.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Buzul yazdı:

Sen anlatılanı anlamamışsın. Çocuğumun acı çekmesini, hastalanmasını ve ölmesini istemiyorum diyor. İyi, güzel. Ama çocuğun var olmasına neden olarak bunların yaşamasına neden olmuş. Aynı zamanda o çocuğa acı çektiren ve öldüren allaha tapınıyor. Ortada bir zihinsel uyumsuzluk, tutarsızlık var. Diyor ki birde allah kimseye evlat acısı vermesin. Dininin penceresinden bakacak olursak. Vermiş ya işte. Evlat acısı yaşayan kimseler var işte. Hepinizi öldüreceğim diyen bir tanrı profiline böyle yakarmak da oldukça mantıksız ve saçma o yüzden. Ayrıca öleceğini bile bile çocuk yapıp, ölünce üzülmek de bir tuhaf. Bu kendi kalene bilerek gol atıp, sonra da buna üzülmek gibi bir şey.

Arada insanların hatasından ya da inanışımızda var olan kaza sebebi ile günahsız çocuk yada insanlar ölebiliyor. Diğer sağlıklı şekilde büyüyen çocukları nereye koyacaksınız. 

Çocuk neden ölmüş,neden hastalanmış bunlara bakmak lazım sorunun cevabını verebilmek için. Kendisi Allah'a inanıyor ise zaten ölümlü olduğunu bilir çocuğunun da ölümlü olduğunu bilir. Ölüm aslında insanlar için bir kurtuluştur.

10 dakika önce, Buzul yazdı:

Allah yok. Ben sizi mantığınızı eleştiriyorum yalnızca. Bunun açıklaması da dünyanın yaşam ile zehirlenmesidir, yaşamın da bunca acıya, kedere neden olmasıdır. Tabi ilk başta evrenin kendisidir. Kişiye bakıyorsun. Acılardan yakınıyor, hastalıklardan yakınıyor, geçim derdinden, baskıdan, stresten, ölümlerden yakınıyor. Sonra aynı kişi bunların kaynağı olan yaşamın varlığını övüp, yüceltiyor. Doğuma neden olup, bu yakındıklarını da başkalarına dayatıyor. Zaten yaşam yarattığı için övgü bekleyen, muhtaç edip, yoksunluk verip şükür bekleyen tanrıları da oluşturan bu anlayış. Aynı kişiler muhtaç, yoksunluk çeken bedenlerini var eden anneleri ve babalarına da hakkınızı ödeyemeyiz diyip, şükür ediyorlar. Niye şükür ediyorsunuz arkadaş. Sizin var olmanıza neden olan onlar. Sanki yokken yeme, içme sıkıntınız, bir gereksiniminiz mi vardı? İşte islamı anlayabilmek için yaşam yüceltici, anne, baba övücü bu zihniyeti de anlamak gerekiyor. Var ederek, kendilerine acı ve ölüm veren annelerine, babalarına sevgi duyan insanlar, kendilerine bunları dayatan tanrılar uydurup, onlara da tapınırlar. Bu tanrılara nimetleri için de şükür ederler.

Burada olayları ele alma perspektifin çok farklı biraz karamsar bir düşünce yapın var. Bu şekilde bakarsan olaya sana vereceğim cevapların hiçbiri seni tatmin etmeyecektir. 

Misal ahiret denince bu saçmalıklar benim için anlam kazanıyor. Ama sende o olmadığı için bu şekilde bir boşlukta olursun. Benim için aslında bunların hepsi bir bütünleyici sonuca varmak için oluşan sebeplerdir.

Sen bana hak vermeyeceksin ve aynı şekilde düşünmeye devam edeceksin. Aslında bir birimizi anlamamız çok zor. Bu bilgi,yada eğitimle ilgili bir durum değil tamamı ile olaya farklı yerden bakıyor olmamızdır.

Senin bu soruların cevabını bulman için kusursuz,hasta olmayan,ölmeyen canlılar olması lazımdır. Bu da imkansız görünüyor.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, kabara yazdı:

Arada insanların hatasından ya da inanışımızda var olan kaza sebebi ile günahsız çocuk yada insanlar ölebiliyor. Diğer sağlıklı şekilde büyüyen çocukları nereye koyacaksınız. 

Çocuk neden ölmüş,neden hastalanmış bunlara bakmak lazım sorunun cevabını verebilmek için. Kendisi Allah'a inanıyor ise zaten ölümlü olduğunu bilir çocuğunun da ölümlü olduğunu bilir. Ölüm aslında insanlar için bir kurtuluştur.

Her doğum bir ölümdür. Birinin doğumuna neden olmak o kişinin ölümüne neden olmaktır. Kimi şundan ölür, kimi bundan. İslama göre de bu böyle. Zaten her doğum ölümdür, sizleri öldüreceğim diyen allaha tapınarak da bunu yine onaylıyorsunuz. Çocuk derken yaşlı bir insan da birinin çocuğu sonuç olarak. Çocuk diyince yalnızca yaşı küçük olan kişilerden söz etmiyorum. Çok yaşama, az yaşama meselesi de değil bu. Uzun yaşamayı felan övmüyorum yani. Yaşamın varlığı ile benim sorunum. Ve diyorum ki çocuğunun doğumuna neden olarak zaten ölümüne neden olmuşsun, ama çocuğumun da ölmesini istemiyorum diyorsun, aynı zamanda sizleri öldüreceğim diyen allaha tapınıyorsun. Bu bir tutarsızlıktır. Peki öleceğini biliyorsa, neden çocuk yapıyor? Çocuğu ölünce de üzülüp, kederleniyor. Ne bekliyordu ki? Aynı zamanda evlat acısının yaşandığı bir yerde allah kimseye evlat acıyı yaşatmasın diye de mantıksız mantıksız konuşuyorlar. Ölüm insanlar için kurtuluş tabi. Acıdan, kederden, baskıdan, stresten, yoksunluktan kurtuluş. Ama yaşama içgüdüsü olan, ölümden korkan varlıkların ölüm sürecini ve psikolojisini yaşaması acı bir durum.

30 dakika önce, kabara yazdı:

Burada olayları ele alma perspektifin çok farklı biraz karamsar bir düşünce yapın var. Bu şekilde bakarsan olaya sana vereceğim cevapların hiçbiri seni tatmin etmeyecektir. 

Misal ahiret denince bu saçmalıklar benim için anlam kazanıyor. Ama sende o olmadığı için bu şekilde bir boşlukta olursun. Benim için aslında bunların hepsi bir bütünleyici sonuca varmak için oluşan sebeplerdir.

Sen bana hak vermeyeceksin ve aynı şekilde düşünmeye devam edeceksin. Aslında bir birimizi anlamamız çok zor. Bu bilgi,yada eğitimle ilgili bir durum değil tamamı ile olaya farklı yerden bakıyor olmamızdır.

Senin bu soruların cevabını bulman için kusursuz,hasta olmayan,ölmeyen canlılar olması lazımdır. Bu da imkansız görünüyor.

Ahiret, sınav diyerek kendini kandırıyorsunuz. Varoluşlara neden oluyor, çocuklarınızı tanrıların sınavına girdiriyorsunuz. Daha fazla acı çekecek canlılar var ediyorsunuz. Olan bu. Durum karamsarsa da karamsardır ayrıca. Karamsar, kötümser diye söylenenler gerçek ve doğru olmayacak diye bir durum yok.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, kabara yazdı:

Çelişki şurada başlar. Allah inanmadığınız zaman bunların hepsi saçma olmaya başlar dediğiniz gibi. Hepsi birbirine bağlantılıdır. Bize göre Allah insanları ölümlü yapması sadistlik değildir tam tersine yeni bir başlangıçtır. Diğer insanların vahşice eylemler yapması Allah'ın müdahale etmesini gerektirmez. Müdahale ettiği anda sınav iptal olur mantıkmen. 

Burada gerçekten bir çelişki var ama sizin tespit ettiğiniz gibi değil.

Çelişki, Allah'ın bir bebeğe tecavüz ediliyorken müdahale edip engellemesinin mümkün olmamasında. Demek ki Allah sanıldığı gibi sonsuz güç ve özgürlüğe sahip değil. Onun gücü de kendisini kısıtlayan türden bir güç. Bir diğer mantıksızlık da, bebeğin tecavüze uğramasını seyretmesinin, anne babanın sınavı olduğu şeklinde açıklamak. Ben bir ebeveynim, Allah beni test etmek için bebeğimin tecavüze uğramasına izin veriyor. Bebeğin suçu neyse... 

Yani bunlar antik çağların inançları, antik insanın aklının ürünü fanteziler.

Allah neden ölüm vermiş, neden ölüyoruz gibi bir sorum veya sorunum yok. Ölüm evrimin en önemli ilk enstrümanıdır, insanlar doğar ve ölür, diğer canlılar gibi. Bize bunca fanteziyi kurduran, düşündüren, ezip yoran şey de tam olarak budur zaten. Ölüm. Öleceğimizi bilerek yaşamak bize zor gelir, sorgular dururuz... Dinler de bundan epeyce beslenir.

Ama dediğim gibi, benim kişisel olarak ölümle ilgili bir sorum veya sorunum yok, dolayısıyla o soruları soran ben değil.

İnsan ölümle bu kadar uğraşınca yaratıcı güç dediği tanrısına bununla ilgili sorular sorup kendisi yanıtlayacak elbet. O yanıt ve çözümlerin saçma olması da bundan. Size nasıl inanıyorsunuz, hayret ediyorum deme nedenim de bu. Her şey çok açık halbuki. Doğuyor ve bir yerde bir nedenle ölüyoruz, aynı anda ölmekten alabildiğine korkuyor ve kaçınıyoruz ki olması beklenen de doğal olan da bu. Hal böyleyken dinlerin ölümü en önemli silah olarak kullanması son derece doğal oluyor. Ama doğal olması, kullanmasının ve kullanma biçiminin normal olduğu anlamına gelmiyor.

Sınav falan yok, bizi izleyip test eden bir güç yok.

Tamamen yalnızız, ne yaparsak kendimiz yapıyor ve bedelini de kendimiz ödüyoruz. Yani bize ahlakı veren de Allah, Tanrı, şu bu değil. Bütün o özelliklerimiz evrimin ürünü. Dinler ortaya çıkmadan yüz binlerce yıl evvel edinmiştik hepsini. Hatta dinleri ortaya çıkarmamızı sağlayan da o özelliklerimizdir diyeyim de eksik olmasın.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, kabara yazdı:

Diğer insanların vahşice eylemler yapması Allah'ın müdahale etmesini gerektirmez. Müdahale ettiği anda sınav iptal olur mantıkmen. 

Müslümanların kendi ayağına sıkması işte budur. Demekki putunuzun daha önce helak ettiği kavimlerdeki insanların hepsinin sınav iptal öylemi? Putunuz şöyle mi demiş acaba ? ''Ya ben bunları yarattım ama böyle davranacaklarını tahmin edemedim o zaman bunları yok ediyim'' !

Kalp mühürleme , gözlere perde çekme , kulaklara ağırlık koyma olayına hiç girmiyorum.... Dininizin heryerinden saçmalık fışkırıyor Saçmalık ! 

Şimdi sen bunun altınada saçma sapan bahaneler sıralayacaksın. Ama şunu baştan diyeyim bir tanrı ya sürekli müdahele eder ya da hiç etmez bunun zamanı , yeri , öncesi sonrası olmaz ! Ha önceden etti şimdi etmiyor demek tamamen adaletsizliktir ve mantıksızlıkdır. Müdahele ediyorsa zaten geleceği görememiştir demektir , ki biz ettiğini güya gönderdiği kitaplardan görüyoruz  ve bu sınav olayını çöpe atar.

Sitelerde Paylaş
On 19.04.2020 at 07:36, kabara yazdı:

Biz Allahtan korkarız evet ve o yüzden iyi olmak zorundayız. 

Siz her türlü pisliği yapabilirsiniz serbestsiniz. Sizin bir tanrınız da yok. İstediğinizi yapabilirsiniz size serbest. 

Sana yazdığım ilk mesajı Yine buna benzer lafların için yazdım ama sayfalarca "ama ben öyle demedim kiiii" diye konuda kuru kalabalık yaptın. Aha yine Kapı gidi duruyor mesajın orada. 

Samimi değilsin hem de HİÇ. 

dediklerini sadece atesitlere karşı mı uyguluyorsun. Çünkü şu an benimle konuşurken bunları uyguluyormuş gibi durmuyorsun

Sen karşındaki insanlara "Allah inancı olmasa her pisliği yapmamanız için nedeniniz olmaz" gibi mesajlar yazdıktan sonra insaflı mesaj attığım bir gerçek. 

Vicdan olabilir mi insanda ortak olan nokta. Bütün ateistler kötü mü diyoruz. Ama sizler tersini söylüyorsunuz bütün müslümanlar zalım. 

Vicdanı ve merhameti olan bütün insanlar ateist,yahudi,hristiyan iyi her zaman iyidir. O başka konu. Burada felsefe bilim falan değil din düşmanlığı yapılıyor. Bunun nedeni nedir. Bir müslüman düşüncesini belirttiği anda hakaretler salakça laflarla dinine saldırı başlıyor. 

Vicdan olabilir. Ama hem bunu yazıp hem de "Allah inancı olmasa her türlü xxxx" deyince kendi içinde çelişkili ve samimiyetsiz oluyor yazılanlar.

Daha önce de 2 farklı ithamda bulundun ve "dediklerini yazdığım 1 mesaj gösteremezsin" demiştim. Sana demedim Genel olarak yazdım dedin. 

Yine aynı şey... Bana yazıyor isen başka dinsizlerin yada başka dindekilerin mesajları beni enteres etmez. Direk bana yazıyorsun ve iftira gibi oluyor. Algı operasyonu gibi... 

Benim itirazım açık.

Allahın size belgeli kurallarını uygular iseniz Sürüsü ile haksızlık-hukuksuzluk-sapıklık yaparsınız. Çünkü Allahtan geldiğini söylediğiniz kurallar bütünü KURAN A göre yaşar isen çok eksik konu olacak. Yani insani duyguları ve kuralları Müslümandan çıkarınca Müslüman her türlü sapıklığı yapacak iken "Allah inancı yoksa sizi xxxxxxx yapmamak için Tutan birşey yok" lafının Adilik olduğu... 

Yani Müslüman için "Allah kuralları dışında da insani duygu ve normlarımız kurallarımız ile xxxxxxx sapıklıkları yapmıyoruz" der iken.  Yani Allah inancı dışında da bir takım Duygu-kanun ve kurallar ile sapıklık yapmadığınızı söyler iken, Aynı Duygu-Kural ları dinsizlerde geçersiz sayıp "Allah inancı yoksa sizi tutan başka bişe yok" demek Adiliktir. 

Burayı Anlamadan cevap yazma. 

Ben bunu demedim diyebilirsin, ama ben sürekli dediğin mesajlarına denk geliyorum. 

Ha yine demediğini iddia ediyor isen, Kurduğun cümleleri Ben ve diğer insanlar yanlış anlıyor isek, Okuyanlar Karar verecektir ve Adi Lafını size değil de bunu yapanlara Anlayacaktır.

Emin ol her türlü eğitimli ve eğitimisiz insanlarla aynı ortamda bulundum. Tahmin edemeyeceğin kadar çok insan. Eğitimli insanların nasıl azgınlık yaptığını çığrığından çıktığını gözlerimle şahit olup insanlığımdan utanmış olduğum anlar oldu.

Son peygamber olan peygamaberimiz neden geldi sanıyorsun. Dinsiz insanların azgınlığı sarmıştı ortalığı. Herkes rahatça birbirini öldürüyordu. Bazı siyahi insanlar insan bile değildi köleydi. Onlar dünyaya hizmet etmeye gelmişlerdi. Kadınlar birer eşyaydı. Kız çocukları utanç kaynağıydı öldürülüyorlardı. Dinimiz geldi de sizin 1400 sene önceki zihniyetnize dur dedi. 

Şimdi çıkmış bize eğitimden vicdandan bahsediyorsunuz. O zamanlar neden yoktu bu insanlarda bunlar. Neden din olmadığında kaos vardı ortalıkta. 

Din insanları dizginledi de medenileştiler biraz. Şimdi kalkmış dine laf ediyorsunuz.

Bu gün insanlar medenileşti ise din sayesinde olmuştur. Guffar da buna istisnaden şu anki günlere geldi. 

İyi ki sen ve senin gibiler ateistsiniz. 

Dinini bilmediğini Daha önceden Belirttiğin mesajlarına denk gelse idim, Bu kadar izaha hiç zahmet etmezdim... 

Tavsiye= önce dininin kitabını en az 2 farklı Çeviriden oku (ikisi farklı mezhep ve görüşte olsun) 

Sonrasında Aklına takılan Konularda farklı Mezhepler ne diyor bir bak değerlendir. Sonra Dinsizler ne diyor diye Aç TD yi yada ateistforumu ve oku. Daha sonra Bu gibi forumlarda dinini savunmaya çalış. 

NOT = tavsiyem seni küçümsemek için yazılmadı. Ama dinini Ordan Burdan duyduğun şey sandığın şu mesajında Bağırıyor... 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Sana yazdığım ilk mesajı Yine buna benzer lafların için yazdım ama sayfalarca "ama ben öyle demedim kiiii" diye konuda kuru kalabalık yaptın. Aha yine Kapı gidi duruyor mesajın orada. 

Samimi değilsin hem de HİÇ. 

Sen karşındaki insanlara "Allah inancı olmasa her pisliği yapmamanız için nedeniniz olmaz" gibi mesajlar yazdıktan sonra insaflı mesaj attığım bir gerçek. 

Vicdan olabilir. Ama hem bunu yazıp hem de "Allah inancı olmasa her türlü xxxx" deyince kendi içinde çelişkili ve samimiyetsiz oluyor yazılanlar.

Daha önce de 2 farklı ithamda bulundun ve "dediklerini yazdığım 1 mesaj gösteremezsin" demiştim. Sana demedim Genel olarak yazdım dedin. 

Yine aynı şey... Bana yazıyor isen başka dinsizlerin yada başka dindekilerin mesajları beni enteres etmez. Direk bana yazıyorsun ve iftira gibi oluyor. Algı operasyonu gibi... 

Benim itirazım açık.

Allahın size belgeli kurallarını uygular iseniz Sürüsü ile haksızlık-hukuksuzluk-sapıklık yaparsınız. Çünkü Allahtan geldiğini söylediğiniz kurallar bütünü KURAN A göre yaşar isen çok eksik konu olacak. Yani insani duyguları ve kuralları Müslümandan çıkarınca Müslüman her türlü sapıklığı yapacak iken "Allah inancı yoksa sizi xxxxxxx yapmamak için Tutan birşey yok" lafının Adilik olduğu... 

Yani Müslüman için "Allah kuralları dışında da insani duygu ve normlarımız kurallarımız ile xxxxxxx sapıklıkları yapmıyoruz" der iken.  Yani Allah inancı dışında da bir takım Duygu-kanun ve kurallar ile sapıklık yapmadığınızı söyler iken, Aynı Duygu-Kural ları dinsizlerde geçersiz sayıp "Allah inancı yoksa sizi tutan başka bişe yok" demek Adiliktir. 

Burayı Anlamadan cevap yazma. 

Ben bunu demedim diyebilirsin, ama ben sürekli dediğin mesajlarına denk geliyorum. 

Ha yine demediğini iddia ediyor isen, Kurduğun cümleleri Ben ve diğer insanlar yanlış anlıyor isek, Okuyanlar Karar verecektir ve Adi Lafını size değil de bunu yapanlara Anlayacaktır.

Dinini bilmediğini Daha önceden Belirttiğin mesajlarına denk gelse idim, Bu kadar izaha hiç zahmet etmezdim... 

Tavsiye= önce dininin kitabını en az 2 farklı Çeviriden oku (ikisi farklı mezhep ve görüşte olsun) 

Sonrasında Aklına takılan Konularda farklı Mezhepler ne diyor bir bak değerlendir. Sonra Dinsizler ne diyor diye Aç TD yi yada ateistforumu ve oku. Daha sonra Bu gibi forumlarda dinini savunmaya çalış. 

NOT = tavsiyem seni küçümsemek için yazılmadı. Ama dinini Ordan Burdan duyduğun şey sandığın şu mesajında Bağırıyor... 

Bakın tekrar ediyorum anlamadığınız nokta şudur. Sizler ( forumdakiler genel) müslümanları,dini, yargılarken genelleme yapıyorsunuz. Bunun içine bende dahil oluyorum siz forumu geziyorsunuz ve görüyorsunuz fakat görmemiş gibi yapıp sadece ben ateistlere laf söylüyormuşum gibi çarpıtıyorsunuz. 

Bir diğer kaçırdığınız nokta ben onları neden yazmışım,neye karşılık yazmışım. 

Yoksa ben atistlerin çoğunun sağlam karakter ve ahlaka sahip olduğunu biliyorum. Çevremde de var gayet güzel konuşabiliyoruz.Karşıdaki kişi benimle konuşurken genelleme yapıyorsa karşılığını alacak ki nasıl bir hata yaptığını anlayacak. Diyelim ki sizin bütün aileniz ateist. Ben burada yorum yazarken atistler dangalak,salak,embesil darwinin götünü yalıyor diye yazarsam tepkiniz ne olur.

Ben buna rağmen seviyemi düşürüp daha beterini yazmıyorum. Onu yazan on katını hak ediyor. Kendisi de o duyguyu hissetsin ki hakaretvari konuşmasın. Belki biraz empati yapsın.

Yoksa ben Filozof olduğumu iddia etmiyorum.

Ben burada islamı savunmayı da hak etmiyorum. Lakin mantık çerçevesinde gördüğüm yanlışları düzeltmeye çalışabilirim.

Son bir husus konu hakkında bilgi sahibi olabilmek için bunu f,x,y,z diye ayırmaya gerek duymuyorum. Bütünlüğü görebiliyorsam f,x,y,z diye ayırıp altlara inmem bu yolu uzatmaktan başka bir işe yaramaz.

Öğrenecek çok şeyim var hem dini açıdan hemde bilimsel açıdan. Sizinde aynı şekilde kimin ne kadar eksiği var bilemem. Ama sonsuza kadar öğrenebiliriz.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 20.04.2020 at 13:53, sağduyu yazdı:

Bence asıl soru, Allah neden böyle bir sahne tasarlamış?

Onun yanıtı hiç yok. Bununla ilgili yıllar önce bir başlık açmış ve sormuştum, birçok insan gibi... Bütün bu işleri niye yapmış, motivasyonu ne, biz niye varız diye sorunca direkt Zariyat/56'ya ulaşılıyor ama o durumda da onu niye yaptığı sorusu açığa çıkıyor. Cevap yok... Allah adına düşünmek insanın haddine değil, aklımız yetmiyor deyip çıkıyorlar, malum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...