Jump to content

Ölüm Defteri

Recommended Posts

post-7797-12605651339_thumb.jpg

Bu konu bir süredir kafamı kurcalıyor.

Death Note,yani ölüm defteri aslında bir animenin ismi.Türü fantastik,polisiye,psikolojik-gerilim.Belki izleyenler vardır,konusunu kısaca anlatayım.Ölüm tanrıları diyarından dünyaya bir ölüm defteri düşüyor.Bu deftere ölüm defteri denmesinin bir sebebi var.Bu deftere yüzünü bildiğiniz birinin gerçek adını yazdığınızda o kişi 40 saniye içinde ölüyor.Defteri bulan kahramanımız bu defteri,suçluları ve kötüleri yeryüzünden temizleyerek sadece iyilerin bulunduğu yeni bir dünya düzeni yaratmak amacıyla kullanıyor.Aynı zamanda bu amacına ulaşmasına engel olmayanlara çalışanların da gözünün yaşına bakmıyor.Dünyanın en başarılı ve zeki dedektifi kahramanımızın peşine düşüyor ve kısa zamanda ikisi arasında tabiri caizse bir zeka yarışı başlıyor.Biri diğerinin suçlu olduğunu kanıtlamak için türlü oyunlara başvururken diğeri suçsuzluğunu kanıtlamak için bin türlü numara çeviriyor.Animenin konusu bu,fazla uzatmadan kendi konumuza dönelim.Benim kafamı kurcalayan şey,acaba bu defter benim elime geçseydi aynı şekilde kullanır mıydım?Bir hümanist olarak bu soruyu cevaplamak çok çok zor.Bir tarafta insan hayatının kutsallığı,diğer tarafta ise ezilen,acı çeken,öldürülen masum insanlar.Sorumu anlamışsınızdır.Bu defter sizin elinize geçse kullanır mıydınız?Ve bu durumu ahlaki ve etiksel açıdan nasıl yorumlarsınız?

Sitelerde Paylaş

Evet, defter elime geçer geçmez dünydaki herkesin ismini yazmaya başlardım, kafamı hiç kaldırmadan. SOnrada kendiminkini tabi.

Ama bu mümkün değil tabi, önce bütün o isimleri bilmek gerekir.

Buna da üşeneceğim için keyfime göre denk geldiğim isimleri yazardım.

Bu da bir ilerle me. Hayatım boyunca kaç isim yazabilrim bu şekilde artık?

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öyle bir defter elime geçse hemen yakarım. Kimsenin kullanmasına izin vermem.

Örneğin olası bir savaş durumunda generalleri ve politikacıları öldürerek milyonlarca insanın hayatını kurtarabilirsiniz.Mesela ikinci dünya savaşı sırasında hitleri öldürseydiniz milyonlarca insanın gaz odalarında öldürülmesini engelleyebilirdiniz.Bu açıdan da bakın.

Sitelerde Paylaş

Örneğin olası bir savaş durumunda generalleri ve politikacıları öldürerek milyonlarca insanın hayatını kurtarabilirsiniz.Mesela ikinci dünya savaşı sırasında hitleri öldürseydiniz milyonlarca insanın gaz odalarında öldürülmesini engelleyebilirdiniz.Bu açıdan da bakın.

Burada amaç nedir?

Dünyayı kendi doğal haline bırakmadan, kendinize göre değiştirmek..

Ben buna karşıyım...

Çünkü dünyanın gidişini değiştirirsen, kendine göre daha iyi bir dünya oluşturursun ama, diğerlerine göre iyi bir dünya olmayabilir o....

Dünyada doğal gelişmelerin seyrine mümkün olduğu kadar dokunmamak en iyisi.

İnsan şu anda zaten doğayı değiştirme gücünü elinde tutuyor. Hatta dünyayı yok etme gücü bile elinde.

Birkaç ülke bir araya gelerek atom bombaları ile diğer bütün insanları yok edebilirler...

Bu şu anda teorik olarak mümkün...

İster miydin?

Sitelerde Paylaş

post-7797-12605651339_thumb.jpg

Bu konu bir süredir kafamı kurcalıyor.

Death Note,yani ölüm defteri aslında bir animenin ismi.Türü fantastik,polisiye,psikolojik-gerilim.Belki izleyenler vardır,konusunu kısaca anlatayım.Ölüm tanrıları diyarından dünyaya bir ölüm defteri düşüyor.Bu deftere ölüm defteri denmesinin bir sebebi var.Bu deftere yüzünü bildiğiniz birinin gerçek adını yazdığınızda o kişi 40 saniye içinde ölüyor.Defteri bulan kahramanımız bu defteri,suçluları ve kötüleri yeryüzünden temizleyerek sadece iyilerin bulunduğu yeni bir dünya düzeni yaratmak amacıyla kullanıyor.Aynı zamanda bu amacına ulaşmasına engel olmayanlara çalışanların da gözünün yaşına bakmıyor.Dünyanın en başarılı ve zeki dedektifi kahramanımızın peşine düşüyor ve kısa zamanda ikisi arasında tabiri caizse bir zeka yarışı başlıyor.Biri diğerinin suçlu olduğunu kanıtlamak için türlü oyunlara başvururken diğeri suçsuzluğunu kanıtlamak için bin türlü numara çeviriyor.Animenin konusu bu,fazla uzatmadan kendi konumuza dönelim.Benim kafamı kurcalayan şey,acaba bu defter benim elime geçseydi aynı şekilde kullanır mıydım?Bir hümanist olarak bu soruyu cevaplamak çok çok zor.Bir tarafta insan hayatının kutsallığı,diğer tarafta ise ezilen,acı çeken,öldürülen masum insanlar.Sorumu anlamışsınızdır.Bu defter sizin elinize geçse kullanır mıydınız?Ve bu durumu ahlaki ve etiksel açıdan nasıl yorumlarsınız?

şirk kokan bir konu HARRY POTTER,a çok bakmışın sen galiba. :D

Sitelerde Paylaş

Böyle bir defter, ancak ve ancak kadir-i mutlak ve alim-i mutlak bir iradenin (Laplace'ın cini'nin) elinde doğruya en yakın (!?) şekilde kullanılabilir. Senin bugün için kötü dediğin bir insanın, yarın tüm insanlığı büyük bir tehlikeden kurtaracak bir buluş yapmayacağına nasıl emin olabilirsin? Hitler'i örn. 5 yaşındayken tanımış olsaydın, mavi gözlü, sarı saçlı şirin mi şirin bir çocuk olarak tanıyacaktın, onu öldürmeye nasıl kıyabilirdin? Veya Einstein'i aynı yaşlarda tanımış olsaydın konuşmayı dahi beceremeyen, içine kapalı sorunlu bir çocuk olarak tanıyacaktın, o deftere yazmaman için bir sebebin olacak mıydı?

Ben öyle bir defter bulduğumda anneme verirdim soba tutuştururken kullansın diye. Okuma yazması yok nasılsa.

"Ö-le-ü-me, ölem... De-e-fe-te-re-e-i, defter... Bu ne diir ki cüciim?" diyene kadar zaten soba kovası dolmuş olurdu. "Boşver ana, ayıp şeyler yazıyor" dedim mi ipini çekmiş olurdum deefeeteereinein.:)

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Insanlara insanin yasaminin deyeri yeterli derecede hatta hic denecek kadar az ögretiliyor.

Bu dünyanin nerdeyse her yerinde ayni.

Dinler TIPKI birer ÖLÜM makinalari.

Bu kitaplari alip okudugunuzdada,gercek hayatada baktiginizda bu katliamlari görütsünüz.

Geriden öne dogru bazi örnekler verelim.

Arap müslümanlarin Türkistanda yaptigi katliamlar 2 milyonun cok üstünde Türk öldürülmüstür.

Bir Arap komutan söyle demis.

Her Türk basina 100 Arap riyali vereceyim diye tellallar cigirtim.

Kisa zamanda cevremde Türk baslarindan tepeler olustu.

1700 yillarinda Parisde bir gecede Katolikler Gotlari icin 60,000 protestani papazin kayigina bindirirler.

Yavuz hayvanida dogu seferine cikip oda 60,000 Türkmeni Imamin kayigina bindirir.

Seyhul Islami Suudda söyle der,7 Alavi öldüren cennete gidecektir.

Osmanlinin CANI Sirp asilli pasasida 155,000 Türkmeni canli canli kuyulara gömüp kuyulari toprakla kapattirmisti.

Bu nedenle Adi kuyucu Murada cikmisti.

Hitler 50 milyon insanin ölümüne neden olmustur.

Amerikalilarsa bugün Amertikada 85 milyon kizil derili olmasi gerekirken YARIM milyon kizil derilinin bulunmasi,tarihin enbüyük insan katliami Amerikalilar tarafindan yapildigi anlasiliyor.

Ingiltere tekstil üretiminde birinciligi Hindistana kaptirinca CANICE bir vahset gelir akillarina.Hintli tekstil üstalarinin dokumada büyük rol oynayan parmaklarini kitir kitir keserler.

Yogoslavya olaylarinda silahlanmis ve Sirp kasaplarindan kendilerini koruyan Müslümanlara birlesmis milletler söyle derler.Silahlarinizi teslim edin,bizim askerlerimiz sizi koruyacaktir.Silahlar teslim edilir.Sabaha karsi saldiran sirp askerleri 15 ,000 müslümani Natonun birlesmis milletlerin gözü önünde KITIR KITIR keserler.

Bu olaylardan cikaracagimiz sonuc sudur.

Insanoglu kendi yarari icin VAHSI YABAN KÖPEKLERINDEN DAHADA VAHSILESEBILIYOR.

Dünya müslümanlarin basi Kanuninin ve Yavuzun SEYHUL iSLAMI EBUSSUUD diyorki

7 YEDDI ALAVI Türkmen öldüren Cennete gidecektir.

Bunu deyeni bizim müslümanlar müslümanlarin en hasi olarak görürler.

Isterseniz Cübbeli Ahmat hocaya sorun.

Bu yamyam böyle dedikten sonra, baska kime CAN teslim edilebilirki.

Amerikalilar, Japonlara ATOM BOMBASI atabilsinler deye,Japonlaribir nevi Harbona baskina tesvik ederler,Amerikalilar Japonlarin baskinini habar aldiklari halde,askerlerini sehirde tatilde tutarlar.

Deniz üstü ve deniz alti gemilerini ekistra limana sokarlar.

Japonlar

Havadan

Denizzden

Deniz altindan

Harbon limanina saldirirlar.Tüm gemileri,hava alanlarindaki ucaklari ,sehirde eylenmekte olan 2500 civarinda askerler bombardumanda ölür.

Bunu habar alan ABD nin harp konseyi göbek atarak Atom bombasi tasiyan iki ucaga kalk emri verir ve sonucu biliyorsunuz.

Insanoglu sözlerinde cok ehillesmis görünür.

Icraatinda dedigim gibi YABAN köpeklerindende VAHSIDIR.

Sairin biri siirinde söyle diyor,

Hazir ol CENGE(savasa)

Eyer istersen SULHUFELAH (baris ve sukunet istersen)

Bir baska güney Azarbaycanli (Iranin batisi)Türk sairi söyle diyor.

Ne zaman insanlar

Insanligini bilecektir.

Dünya ,iste o zaman

Düzelecektir.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Bu defter faraziyesi, yazılanlarla beraber, bana Kuran dan Hızır ile Musa nın hikayesini anımsattı.

Defteri doğru kullanmak için Hızır olmak lazım, ama Hızır ın Hızır olabilmesi için de Musa lazım.

Aslında benim için soru şu; Musa olsaydım deftere Hızır ın adını yazarmıydım?

Söylediklerime anlam veremeyenlerin bir zahmet bahsettiğim hikayeyi okumaları gerek.

Ha net olarak yanıt vereyim, böyle bir defteri kullanmak isterdim ama, total olasılıkları hesaplayamamam bu isteği gerçekleştirmeme mani olurdu diye düşünüyorum.

tarihinde Paradigmax tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Böyle bir defter olsaydı kullanırdım. Tereddüt de etmezdim.

Hiç hümanistçilik oynayamayacağım.

Hitler'in adını yazmak istemek hiç de yerilecek bir şey değil. Yazardım.

Çok bildik uyuşturucu baronlarının adlarını da yazardım.

Hiç de suçluluk duymazdım. Ya da duyacağım suçluluğa katlanırdım.

Vicdan azabına razıyım kısacası.

Sitelerde Paylaş

Bu defter faraziyesi, yazılanlarla beraber, bana Kuran dan Hızır ile Musa nın hikayesini anımsattı.

Defteri doğru kullanmak için Hızır olmak lazım, ama Hızır ın Hızır olabilmesi için de Musa lazım.

Aslında benim için soru şu; Musa olsaydım deftere Hızır ın adını yazarmıydım?

Söylediklerime anlam veremeyenlerin bir zahmet bahsettiğim hikayeyi okumaları gerek.

Ha net olarak yanıt vereyim, böyle bir defteri kullanmak isterdim ama, total olasılıkları hesaplayamamam bu isteği gerçekleştirmeme mani olurdu diye düşünüyorum.

Güzel yorum.Haklısın.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir şeyin olduğunu varsaysak bile ne yapılırsa yapılsın dünyada acı çekenler daima var olacaktır. Elimde o tür bi güç olsaydı hiç tereddüt etmez dünyadaki bütün insanları öldürürdüm. Çünkü insan hatalıdır, aşırı ilerlemiş olması onu mükemmel yapacağına tam tersi iyice vahşileştirmiş ve kendisi dahil bütün canlıların yaşama hakkına tecavüz eden bir tür haline getirmiştir.

Ayrıca birileri Hitler’i öldürmem vs yazmış. Hitler’i resmen tanrılaştırdınız, ayrıca 2. dünya savaşı ve Yahudi soykırımından sadece Hitler değil onları seçen Almanlar sorumludur. Hitler olmasaydı başka biri lider olur bir şey değişmezdi.

Hiçbir insanı öldürmek istemeyecek bir insanın olduğunu düşünmüyorum, yolda yürürken arkanızdan biri arabasıyla var gücüyle kornaya bastığı zaman bile o kişinin yaşamı artık sizin için bir böceğinki kadar bile değerli değildir.

Herkesin yaşamı kendisi için değerlidir, bunun dışında hepimiz birer hiçiz.

tarihinde Kerouac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...