Jump to content

Atatürk'e sigara yasağı


Recommended Posts

52405.jpg

Sigara yasaklarından Atatürk de nasibini aldı. Peki bu tarihe müdahale mi?

Sartre’dan Che Guevara’ya kadar pek çok ünlü sigara yasağından nasibini aldı. Fotoğraflar değiştirildi, sigaralar silindi. Türkiye’de ise bu konuda Atatürk tartışması başladı.

1.20080111074443.jpg

Yandaki fotoğraf Atatürk'ün çok bilinen fotoğraflarından biri. Parmaklarının arasındaki sigara, Kültür Bakanlığı'nın hazırladığı Atatürk albümüne, bilgisayar teknikleriyle silinmiş olarak yansıdı. Atatürk'ün sigarasının silinmesi "tarihe müdahale" tartışmalarını da beraberinde getirdi..

Peki fotoğraflardan sigaranın silinmesi tarihe müdahale sayılır mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: “Tarihe müdahaledir”

Atatürk’ün elinden sigarayı silmek bence tarihe müdahaledir. Şapka devrimini yaptığımızda fotoğraflardan fesi silmediğimiz gibi, sigara yasağı uygulandığı zaman da Atatürk’ün elinden sigarayı silmemeliyiz. “Atatürk sigara içmiyordu” diyebilir miyiz? Hayır. Tabii ki çocukları özendirmemek lazım. Ama çocukların da Atatürk’ü gördüğünde oradan sigarayı örnek alacaklarını düşünmek anlamsız bir şey.

Sabah Gazetesi Yazarı Emre Aköz: “Sigarasızını kullanın”

Sigaraya karşı olmak başka, tarihi bir fotoğrafı tahrif etmek başka (…) Peki, gerçek nedir? Gerçek, Atatürk'ün sigara içmesidir. Mutlaka nikotinin de etkisiyle, iki kez kalp krizi geçirmesidir. (…) Çarpıtmalardan gına geldi! Peki, siz niye bir benzerini yapıyorsunuz? Niye tarihi fotoğraflara müdahale ediyorsunuz? Atatürk'ün sigarasız fotoğrafı mı yok Allah aşkına? Onları kullansanıza takvimde... (Sabah Gazetesi’ndeki yazısından)changeTarget(document.getElementById("news_content"))

Internethaber

Ataturk'un elindeki sigaraya bakacaklarina once meclisteki sigaralari sondursunler..Bugun Ataturk'un sigarisini silenler, yarin fikirlerini, dusuncelerini ve en sonundada Ataturk'u tamamen silecekler..

tarihinde obs tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş

Bir sigarayi bahane edip toplum icinde kargasa cikaranlar, silah tasimayi ve silah ile yasak yerlere girmeyi hafifleten yasalarida cikarirlar.

Ataturkun elindeki sigarayi yok etmek kadar aptalca ve gulunc bir sey olamaz. Bu sigara yasagini hem bu yasayi cikaranlar hemde halk tam anlamis degil. Eger bir kurum isterse bu yasagi uygular, hic kimse ve hic bir kurum illahi sigara yasagi olacak diye bir zorlamaya gidemez. Ama genelde uyulur. Taxilerde, toplu tasimacilikta, okul bahcelerinde, bilhassa hastane ana giris kapilarina yakin yerlerde sigara icmek yasaktir burda.

Ataturk sorun degil, herhangi bir tarihi eserin, fotografin degistirilmesi etik degildir. Yanlistir, aptalliktir.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Bunu komünist Rusya'da sıklıkla yaparlardı.

Hatta şimdi Putin zamanında da yapıyorlardır.

Bazan sigara değil, rağbetten düşen bir insan önce kaybolur, sonra resimlerden kaybolurdu.

Faşizm böyle başlar arkadaşlar..

Nazi'ler, Musolini ve Franko'da aynı yöntemlere baş vurmuştu..

HACI

Link to post
Sitelerde Paylaş
Ataturk'un sirozdan mi oldugunu saniyorsun..:)

Haklısın, muhtemelen başka oyunlar oynanmıştır, ama zaten fazla dayanmazdı vücut. Yine de giderdi yani sigaradan ya da içkiden.

O zamanın ortamı sigarayı ve içkiyi gerektiriyordu, şimdi olsa içmezdi diye düşünüyorum yine de.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Bu gün sigarası gider yarın rakısı,bir sonraki gün devletçilik gider nasıl olsa özelleştirme geldi diye,sonra laiklik ve milliyetçilik peşin sıra takip eder,tabi bu onların fantazilerinde olur ancak onu silmek klişe tabirle güven özveri tecrübe ister.

düzenleme:Güven özveri ve tecrübe birlikteliği dahi yetersiz kalır onu silmek için.

tarihinde dengizik tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...