Jump to content

aileniz biliyor mu ?

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Selam

Sorulan soruyu ve verilen cevapları elem duyarak okuyorum. Henüz ergenliğin son demlerini yaşayan bilinçlerin, hayatın sırrını çözmüşçesine, acele ile, acemi ergen profilinde verdikleri cevapları okuyorum ve elem duyuyorum.

İslam inancını, en radikal kurumlardan bir kurum olan, Nakşibendi dergahında tahsil eden, sonrasında ise, sorgu süreçlerinden sonra İslam dinini terk eden, ancak bu süreci, "Din'den Kurtulma" süreci olarak değil, varlığın kaynağını, tefekkür ederek algılamaya çalışma süreci olarak geçiren, son tahlil de, edindiği tasavvufi edep ve terbiye ile sevgili Allah'a şeksiz şüphesiz ulaşan bir büyüğünüz olarak,sizlere tavsiyem şu ki!

Uhrevi hayata dair umudunuzu asla kaybetmeyin!

Görelim mevla neyler! Neylerse güzel eyler.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Türkiye de meşhur yüzde doksandokuz varya onların sadece yüzde 9. tam müslüman.(Kurana tam uyan)Geri kalan soft müslüman..Softların içinde de müslümanlık şu kategorilere ayrılmaktadır

1- Tüm zamanlı

2-Cumadan cumaya

3-Ramazandan Ramazana

4-Bayramdan bayrama

5-Benim kalbim temiz

6-Benim dedem hacı..

Böyle işte..

Benim dedem hacıya çok güldüm :D

Sitelerde Paylaş

Selam

Sorulan soruyu ve verilen cevapları elem duyarak okuyorum. Henüz ergenliğin son demlerini yaşayan bilinçlerin, hayatın sırrını çözmüşçesine, acele ile, acemi ergen profilinde verdikleri cevapları okuyorum ve elem duyuyorum.

İslam inancını, en radikal kurumlardan bir kurum olan, Nakşibendi dergahında tahsil eden, sonrasında ise, sorgu süreçlerinden sonra İslam dinini terk eden, ancak bu süreci, "Din'den Kurtulma" süreci olarak değil, varlığın kaynağını, tefekkür ederek algılamaya çalışma süreci olarak geçiren, son tahlil de, edindiği tasavvufi edep ve terbiye ile sevgili Allah'a şeksiz şüphesiz ulaşan bir büyüğünüz olarak,sizlere tavsiyem şu ki!

Uhrevi hayata dair umudunuzu asla kaybetmeyin!

Görelim mevla neyler! Neylerse güzel eyler.

Alaton atılmadan önce son bir kez sallamış öyle gitmiş :D bir ara ateist olmuşda sonra tefekkür ile doğru yolu bulmuş... Tasavvufla allaha şeksiz şüphesiz nasıl ulaşıyor bu da bir muamma. Allahı önümde görsem ancak o kadar şeksiz şüphesiz ulaşabilirim herhalde :D Bu arada hangi allaha şeksiz şüphesiz ulaştı acaba panteist tanrısı mı, islam tanrısı mı, hıristiyan tanrısı mı, teizm tanrısı mı, deizm tanrısımı vs... Ha direk islam tanrısına tak diye nokta atış ulaştıysan sana helal olsun.

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
  • 2 weeks later...

Bilmiyorlar. söylemeyide düşünmüyorum. empati yapabilecek zihinsel altyapıya sahip değiller. dinimi seviyordum.( kalbimdeki o saf haliyle tabiki) belkide bu sebepten benim dinden çıkmam çok zor oldu.  kendim bu kadar zorlanmışken onlara anlatmak ve anlamalarını beklemek güneşin batıdan doğmasını beklemeye benzer:) türk müslümanlığı ile fazla sorunum yok. ama şu tarikatçı,bağnaz,yobaz tiplerle var. onlar çevremde yoklar. olsalardı işler değişebilirdi..

Sitelerde Paylaş
On 29.03.2013 at 16:16, Vicdanımın Sadakası yazdı:

selamlar

konu şu :

ateist, agnostik vs arkadaşlara...

aileniz müslüman olmadığınızı biliyor mu?

ve evetse nasıl açıkladınız ve nasıl bir tepki aldınız ?

ananem, annemin babası(deist bu arada, turan dursun kitaplarıyla büyümüş), teyzem, babam, annem, kardeşim biliyor,  

fakat baba tarafım bu konularda aptal oldukları için söyleme gereği duymadım

akşam haberleri izliyorduk, yahudi kentinde ezana karşı çıkmışlar, ve müslümanlar da bundan rahatsız olmuşlar, ben de yahudilerin yaptıklarının doğru olduğunu falan savunmaya başladım, oradan bi muhabbet başladı, sonra asıl meseleye kadar geldi,

babam bana bağırmaya başlamıştı konuşurken, neyse ki ertesi gün sessizdi, şuanda insanların tanrı inancı olmadan hayat sürebildiklerini görebiliyor, ve benim onun çocuğu olduğu için mutlu.

(ailem küçük çocuklarına kişisel doğrularını bir gerçekmiş gibi anlatırken kötü ve bir o kadar dindar fakat 18 yaşını geçmiş bir bireye fikir empoze edecek kadar terbiyesiz değiller.)

tarihinde CinleriGorenAdam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

ananem, annemin babası(deist bu arada, turan dursun kitaplarıyla büyümüş), teyzem, babam, annem, kardeşim biliyor,  

fakat baba tarafım bu konularda aptal oldukları için söyleme gereği duymadım

akşam haberleri izliyorduk, yahudi kentinde ezana karşı çıkmışlar, ve müslümanlar da bundan rahatsız olmuşlar, ben de yahudilerin yaptıklarının doğru olduğunu falan savunmaya başladım, oradan bi muhabbet başladı, sonra asıl meseleye kadar geldi,

babam bana bağırmaya başlamıştı konuşurken, neyse ki ertesi gün sessizdi, şuanda insanların tanrı inancı olmadan hayat sürebildiklerini görebiliyor, ve benim onun çocuğu olduğu için mutlu.

(ailem küçük çocuklarına kişisel doğrularını bir gerçekmiş gibi anlatırken kötü ve bir o kadar dindar fakat 18 yaşını geçmiş bir bireye fikir empoze edecek kadar terbiyesiz değiller.)

Aneneniz ve dedeniz nasıl turan dursunun kitapları ile büyüyor!? Turan dursun 1987 de yazmaya başlıyor. 30 yıl önce. sizin yaşınız 19 olsa. anneniz 16 da evlenmiş olsa. anne annenizde 16 da evlenmiş olsa  aneneniz 51 yaşında olmalı? siz ve anneniz ilk cocuk olmalısınız hamilelik süresini katmadım bile. turan dursunuda dergide yazdığı seneden okumaya başlamaları lazım.   yani sen galiba trolsun ..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Burakey yazdı:

Aneneniz ve dedeniz nasıl turan dursunun kitapları ile büyüyor!? Turan dursun 1987 de yazmaya başlıyor. 30 yıl önce. sizin yaşınız 19 olsa. anneniz 16 da evlenmiş olsa. anne annenizde 16 da evlenmiş olsa  aneneniz 51 yaşında olmalı? siz ve anneniz ilk cocuk olmalısınız hamilelik süresini katmadım bile. turan dursunuda dergide yazadığı seneden okumaya başlamaları lazım.   yani sen galiba trolsun ..

gözümden kaçmış

dedemin bana anlattığına göre, darbe olduğunda kitapların bir kısmını gömmüşler ve bir kısmını da yakmışlar, ve dedemin "Din Bu" serisini okuduğunu bildiğimden öyle yazmıştım, yanlış olmuş.

birdahakine daha fazla dikkat ederim. kusura bakma

Sitelerde Paylaş
On 29.03.2013 at 19:53, Bersan yazdı:

konuya bir soru da izninizle ben ekleyebilirmiyim .

müslüman aileden olup sonradan ateist olan kişiler , müslüman kimlikli hayatında, nasıl bir müslümandı ,

namaz , oruc gibi ibadetleri tam anlamıyla eda edermiydiniz, yoksa sadece dilde müslüman ama ibadetleri uygulamayanlardanmıydınız.

Güzel bir soru sormuşsun içtenlikle cevap vereceğim ; 

önceki hayatımda namaz kılmayan, oruç tutmayan, ezan duyduğum zaman rahatsız olan bir bireydim. Din ile hiç işim olmadı, camilere yardım etmedim  yada kuran kurslarına da katılmadım. Bu sebeple müslümandım diyemiyorum. 

Başlıktaki soruya istinaden ;

Ailem dahil , dinim kimseyi enterese etmez . Bu sebeple ; ateistliğim ile gurur duyuyorum. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, nairelsaif yazdı:

Güzel bir soru sormuşsun içtenlikle cevap vereceğim ; 

önceki hayatımda namaz kılmayan, oruç tutmayan, ezan duyduğum zaman rahatsız olan bir bireydim. Din ile hiç işim olmadı, camilere yardım etmedim  yada kuran kurslarına da katılmadım. Bu sebeple müslümandım diyemiyorum. 

Başlıktaki soruya istinaden ;

Ailem dahil , dinim kimseyi enterese etmez . Bu sebeple ; ateistliğim ile gurur duyuyorum. 

sessizce gitmek de var, haklısınız..

Ama şu fırsatımız da var, hiçbir şey yapmamak ile herhangi bir şey yapmak arasında fark var,

mesela inançsızlığın saçma bir şey olmaktan ziyade, saygı duyulası bir şey olduğunu yakın çevrenize aşılamak gibi

tabi siz hiçbir şey YAPMAYARAK insanları o şekilde bırakmayı da seçebilirsiniz,

nasıl olsa hasta için tedavi düşünen bir doktor, ya da intihar bombacısını etkisiz hale getirmeye çalışan bir çalışan değilsiniz.

iyi günler

Sitelerde Paylaş

Önce cami'ye gitmeyi kestim ve babam fark etti ve sordu "neden benimle cami'ye gelmeyi istemiyorsun bilmediğim bir şey mi var" diye sordu.

Ben de direk hepsi uydurma dedim ve dayak yedim babamdan insanlar ne diyeceklermiş utanmıyormuşum o zaman 15 yaşımdayıdım şimdi 30 yaşımdayım ve 15 yıldır Ateist olduğumu biliyorlar ve bana din donuları konuşmuyorlar çünkü bu oluncaya kadar savaştım ve düşünceme saygı duyuyorlar artık.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, CinleriGorenAdam yazdı:

sessizce gitmek de var, haklısınız..

Ama şu fırsatımız da var, hiçbir şey yapmamak ile herhangi bir şey yapmak arasında fark var,

mesela inançsızlığın saçma bir şey olmaktan ziyade, saygı duyulası bir şey olduğunu yakın çevrenize aşılamak gibi

tabi siz hiçbir şey YAPMAYARAK insanları o şekilde bırakmayı da seçebilirsiniz,

nasıl olsa hasta için tedavi düşünen bir doktor, ya da intihar bombacısını etkisiz hale getirmeye çalışan bir çalışan değilsiniz.

iyi günler

Benim ne olduğumu bilemezsiniz, bende sizin ne olduğunuzu bilemem. klavye aracılığı ile yazdıklarımızdan ibaretiz.

Benim mesleki yeterliliğim sağlık üzerine olduğu için bu söylediğinize katılamayacağım.  Ateist forumda, ateistten çok troll var.

Sapkın işidli müslüman teröristlerin kurduğu bombaları etkisiz hale getiren Ateist bir bomba imha uzmanı değilim....

Kuduz aşısını bulan Ateist Louis pasteur yada Laplace da değilim.

Ben sağlık sektöründe hizmet veren kendi halinde bir Ateistim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...