Jump to content

Bilim elden gidiyor, uyanın!!!

Recommended Posts

Hep din elden gidecek değil ya bilim de elden gidiyor:)

Bilimi biz ekmek-su kadar önemli görürüz ama bilim maalesef toplum tarafından sahip çıkılmıyor.

Toplum sahip çıkmayınca bilimi de kapitalistler başta olmak üzere onu kötüye kullanan diğer devletler kendi çıkarlarına göre kullanıyorlar.

Bu durumda bilim adamlarının da eli-ayağı bağlanmış durumda, halk için çalışsalar imkan yok, kapitalistler için çalışsalar bu defa da kişisel çıkara hizmet etmek zorunda kalıyorlar.

Bence bilim ve bilim adamlarına sahip çıkmak devrimlerden de klasik anlamda vatan korumaktan da daha önemli.

Bilimin olmadığı yerde vatan da koruyamazsın namusunu da koruyamazsın, ecinlere bücünlere yem olur gidersin.

Maalesef hiç bir aydın kesim bu konuda bir şey yapmıyor, göz göre göre bilim adamları kapitalistlere, dincilerin akibetine veya basit kitaplardan geçinmeye teslim ediliyor.

Artık uyanın arkadaşlar, zamanımızın en önemli olgusu bilimdir, ona sahip çıkma zamanı gelip geçiyor.

Bu konuda en azından dernekler açılabilir, bazı etkinlikler yapılabilir, bilimin ve bilim adamının önemi farklı yollarla anlatılabilir.

Sporcuları küçümsemiyorum ama sıradan bir futbolcunun dahi kulüpleri, dernekleri, menajeri oluyor ama bilim ve bilim adamına gelince adı sanı dahi yok.

Bilimin, devrimler gibi bir sınıfın keyfine bırakılma lüksü yoktur...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, bilgivehis yazdı:

Bilimi biz ekmek-su kadar önemli görürüz ama bilim maalesef toplum tarafından sahip çıkılmıyor.

Toplum sahip çıkmayınca bilimi de kapitalistler başta olmak üzere onu kötüye kullanan diğer devletler kendi çıkarlarına göre kullanıyorlar.

Bu durumda bilim adamlarının da eli-ayağı bağlanmış durumda, halk için çalışsalar imkan yok, kapitalistler için çalışsalar bu defa da kişisel çıkara hizmet etmek zorunda kalıyorlar.

Bence bilim ve bilim adamlarına sahip çıkmak devrimlerden de klasik anlamda vatan korumaktan da daha önemli.

Bilimin olmadığı yerde vatan da koruyamazsın namusunu da koruyamazsın, ecinlere bücünlere yem olur gidersin.

Maalesef hiç bir aydın kesim bu konuda bir şey yapmıyor, göz göre göre bilim adamları kapitalistlere, dincilerin akibetine veya basit kitaplardan geçinmeye teslim ediliyor.

Artık uyanın arkadaşlar, zamanımızın en önemli olgusu bilimdir, ona sahip çıkma zamanı gelip geçiyor.

Bu konuda en azından dernekler açılabilir, bazı etkinlikler yapılabilir, bilimin ve bilim adamının önemi farklı yollarla anlatılabilir.

Sporcuları küçümsemiyorum ama sıradan bir futbolcunun dahi kulüpleri, dernekleri, menajeri oluyor ama bilim ve bilim adamına gelince adı sanı dahi yok.

Eşeği ite kaka nehire indirirsin ama su içmeye zorlayamazsın. Bilimsel dernekler kurabilirsin ama bu halka bilimi öğretemezsin.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, haci yazdı:

Eşeği ite kaka nehire indirirsin ama su içmeye zorlayamazsın. Bilimsel dernekler kurabilirsin ama bu halka bilimi öğretemezsin.

Arkadaş anama, babama, en yakınlarımın ölmesine bu kadar üzülmedim, şu dünyada ne cevherler var ama hepsi eriyip gidiyor.

Bilim kadar saldırıya uğrayan, bilim kadar sahipsiz, öksüz bırakılan ve bilimin üzerinden oynandığı kadar belki de dünyada başka bir şey olmamıştır.

Evrim yasaklanır, Wiki yasaklanır, bilim adamları sakıncalı sınıfına ayrılır, bilim diyenin dili kesilir, bilimsel yayınlar çıkaranlar içeri atılır, icada yeltenenler öldürülür.

Nedir bu rezalet, nedir bu körlük, görmemezlik!!!

Bilim yoksa kalabalıktan başka ne anlam ifade ediyoruz ki, koca bir hiç...

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, haci yazdı:

- Öğretirsin. Buna eğitim sistemi deniyor. Ama eğitim sistemini özelleştirirsen sadee zengin çocukları bilim öğrenir. Fakir çocukları da medreseye giderler. 

1 saat önce, bilgivehis yazdı:

- Bu konuda Donald Trump ve onun "Küresel ısınma yoktur" gibi ifadeleri aklıma geliyor.

Bir defa akademik bilim ile popüler bilim arasında büyük fark var. Biz burada da siyaset / felsefe yapıyoruz ama tüm bunların üniversite ortamında öğrenilen bilim ile felsefe ile alakası yok. Yine de bu akademik bilimi mümkün olan ölçüde halka taşıma istiyoruz. Halkın kendini bunlara kapatıp da "Onu ben bilirim" demesi sistemin geldiği nokta ile alakalıdır. Bilimin kendisiyle değil. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Donatello23 yazdı:

- Öğretirsin. Buna eğitim sistemi deniyor. Ama eğitim sistemini özelleştirirsen sadee zengin çocukları bilim öğrenir. Fakir çocukları da medreseye giderler. 

- Bu konuda Donald Trump ve onun "Küresel ısınma yoktur" gibi ifadeleri aklıma geliyor.

Bir defa akademik bilim ile popüler bilim arasında büyük fark var. Biz burada da siyaset / felsefe yapıyoruz ama tüm bunların üniversite ortamında öğrenilen bilim ile felsefe ile alakası yok. Yine de bu akademik bilimi mümkün olan ölçüde halka taşıma istiyoruz. Halkın kendini bunlara kapatıp da "Onu ben bilirim" demesi sistemin geldiği nokta ile alakalıdır. Bilimin kendisiyle değil. 

Biz de bu sistemde yaşıyoruz ama sistemin rüzgarına kendimizi kaptırmadık önce bilim gerisi teferruat dedik.

Bilim yoksa sistem cennet olsa ne yazar, günlük zevkler daha önemli olsaydı bilimde gündelik hedeflenirdi.

İşin daha ilginç yanı bilimden en çok yararlananlar ona sahip çıkmayan toplumun kendisidir.

Oysa kurân dahi bilime borçludur, bilim olmazsa çere-çöpe yazılan ayetler yok olup gidecekti...

Sitelerde Paylaş

Herşeyi dışardan alıyoruz.

Yerli üretim yok.

Okullarda öğrendiğimizi nerede uygulayacağız?

Zaten ülkemizde her 4 kişiden biri işsiz.

Okullarda teorik eğitim görüyoruz.

Uygulama yok ezber var.

Bilimsel bilgi gözlem ve deney ile elde edilir.

Sitelerde Paylaş

Öğretirsin. Buna eğitim sistemi deniyor. Ama eğitim sistemini özelleştirirsen sadee zengin çocukları bilim öğrenir. Fakir çocukları da medreseye giderler. 

Türkiye'de öğretemezsin. Türkiye'de eğitim sistemi çağdaş bilim için uygun değil. Aslında AKP'den önce de uygun değildi. AKP ile doruğa yükseldi.

Üniversitelerimiz bilgi üretmiyor.. En fazla batıdan çalınan bilgilerin dağıtılmasına alet oluyor. Eskiden profesörler batı bilim adamlarının yazdığı kitapları Türkçeye çevirir kendi ismi ile yayınlardı. Bunu artık açıkça yapamıyorlar. Ama bu arada bilgi de üretemiyorlar. Lise öğretmenlerinin durumu daha da kötü. Eğitim sistemi zaten kısmen de olsa özel. Parası olan çocuğunu oralara gönderiyor. Fakir çocukları için medreseler yok henüz ama devlet okullarının kalitesi çok kötü.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, bilgivehis said:

Hep din elden gidecek değil ya bilim de elden gidiyor

Bir düşünsene, Atatürk zamanındaki bilime yapılan vurgular öznel ve bireysel tercihe mi dayanıyordu? Yani, kemalistlerin dediği gibi, Atatürk istese padişah olabilecekken, sırf öyle tercih ettiği ve alicenap bir insan olduğu için mi cumhuriyet yönetimini getirmeyi, Tanzimat'tan sonra başlanan teknik ve bilimsel ilerlemeleri sürdürmeyi tercih etti? Yoksa, etrafındaki dünyada yaşamı ayakta tutan yeni dinamiklerin farkında olduğu ve bunlara uyum sağlamanın bir zorunluluk olduğunu kavradığı için mi? Elbette ikincisi. Sermaye birikimi için nelerin temel olduğunu görüyordu (özgür düşünceli bireyler, kadınıyla erkeğiyle üretime birlikte katılan toplum, mistik öğelerden arındırılmış eğitim bu birikim için kaçınılmazdır). Bilimin işe yaradığını biliyordu, "Yaşamda en gerçek gösterici bilimdir, fendir" deyişi ondandı. Bunların soyut fen aşığı olmakla ilgisi yok. Bilim bir işine yarıyorsa, her akıllı yönetici ona gereken yeri verir. Bak noldu? Evrim kuramını lise son müfredatından çıkarmışlardı. Şimdi geri almışlar. Beyinsizliklerinin farkına varmışlar ve 24 sayfa evrim konusu konmuş MEB 12. sınıf biyoloji kitaplarına. Evet, yeni daha. İsteyen teyit edebilir. İmam hatipler mi? O konu malum şahsın kişisel hırsından kaynaklanıyor, o da döner tersine. Biz de itiraz edelim tabi canım, etmeyelim demiyorum. Tepki koymak gerekir.

Bilim adamları bağlı bir zümredir. Başından beri yöneten sınıfın el koyduğu artı üründen sağlanmıştır geçimleri. Tarihin büyük kısmında da (%99) bilim egemenlerin hizmetindeydi. O toplumun genel çıkarı hikayeleri her zaman geçerli değil öyle. Toplumun genel çıkarına hizmet eden bilimsel yenilikler önce egemen sınıfın çıkarlarına aykırı bir boyut taşımamalı. Bu süzgeçten geçmeden olmaz. Hep böyleydi. Çocuk felci aşısı burjuvazinin çıkarına bir şekilde aykırı olsaydı, onu kullanıma sokturmazlardı.

Bilime halkın sahip çıkması diye soyut bir sahip çıkma yok. Adam cep telefonu alıyor işte daha nasıl sahip çıksın? Hastalanınca üfürükçüden çok doktora gidiyor, gitmiyor mu? Mahalledeki amcalar, AKP'ye oy veren başörtülü teyzeler öyle bilim falan soyut olarak anlamazlar. Onlar bilimin önemini hastanede görüyorlar zaten. Benimle oturup ultrasonun çalışma prensibini mi tartışsınlar?

Bilim her sınıfın işine yarar. Çünkü bilim ve bilgi güçtür. O yüzden bilime bir bok olmaz. Ama, doğa tehlikede dersen, antroposantrizmin kolları bütün düşünce akımlarını delik deşik etmiş vaziyette dünyadaki yaşamı tehdit ediyor dersen, o zaman anlarım. Bilim bugüne kadar bizim amaçlarımız doğrultusunda dünyanın ağzına sıçılmasına hizmet etti.  Bizi biz yapan hiçbir şey, özellikle de kötü yönlerimiz tehdit altında değil. Aksine, biz bir tehditiz. Asıl soru şu: Biz kaç milyar olunca duracağız? Bu soruyu sormak zorunda kalacak kadar çok kalabalıklaşma noktasına bizi getiren şey bilimsel gelişmelerdir. Velhasılı kelam, bilim, içinden antroposantrik olmayan bir bilim çıkarmadıkça sonumuzu hazırlamamıza yardım ediyor. Evrim kuramını öğrenmiş olmak sizi iyi bir insan yapmaz, çekirdek fiziği bilmenin sizi aydınlanma ve merhametin doruğuna ulaştırmayıp korkunç bombalar yapan bir yaratığa dönüştürmesi işten bile değildir. 

Sanırım bunun bir çaresi yok. Hep daha kötü şeyler olacak. Dört buçuk milyar yıllık canlılık tarihinin başı ototroflukla başladı, sonra otçullar, etçiller, hepçiller çıktı, sonra da biz çıktık. Bir kilo yiyecek üretirken dünyanın başına beş kiloluk dert açan bizler. Ben karamsarım.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, bilgivehis yazdı:

Biz de bu sistemde yaşıyoruz ama sistemin rüzgarına kendimizi kaptırmadık önce bilim gerisi teferruat dedik.

Bilim yoksa sistem cennet olsa ne yazar, günlük zevkler daha önemli olsaydı bilimde gündelik hedeflenirdi.

İşin daha ilginç yanı bilimden en çok yararlananlar ona sahip çıkmayan toplumun kendisidir.

Oysa kurân dahi bilime borçludur, bilim olmazsa çere-çöpe yazılan ayetler yok olup gidecekti...

- İşte eğitim sistemi ile alakalı. Ben mesela MHP'li, AKP'li kişilerle genelde "ben de sizin gibi düşünüyorum" modunda konuşurum. 

12- 13 sene uzun bir süre değil. Ama ilk seneler olduğu için çok önemli. Mesela şimdi cihat dersi ekleyip, evrim derslerini çıkarmışlar.

+ 90'larda da bana göre güllük gülistanlık değildi. Her şey ezbere - test çözüp puan kazanmaya dayalı. 70'lerde (Kenan Evren öncesinde) çok daha bilimsel, laik ve eleştirisel düşünceyi geliştirici bir eğitim sistemi varmış.

+ Eğitim devlet tarafından karşılanırmış. Özel okul olsa da sayı olarak az ve sınırlı tutulurmuş. Şu anda özel okulların payı eğitim sisteminin içerisinde %20

- 90'larda benim tanıdığım kişiler Gazi'yi Bırakıp haceteppeye, orayı bırakıp ODTÜ'ye geçerdi. Şimdi parası olan herkes özel okulda.

- Peki sen hangi zihniyetle halkı suçlayabilirsin ki?

- Ben şimdiden, 20 sene sonraki radikal islamcı gruplara ve uluslar arası Türk teröristlere hazırlanın diyorum. Bugünün AKP'lilerine "Biz 15 Temmuz'u bunun için mi yaptık?" dedirtecekler.

Çünkü onu hazırlıyorsun. 

Diğer yazımda da dedim. Her şey ilke, ilke, ilke. 1980'de ilkeler çiğnendi. Laik, bilimsel, cumhuriyetçi eğitim sisteminde değişiklik yapamazsın. Tam tersine "Ben Hollanda'nın Belçika'nın eğitim sistemi ile nasıl yarışırım? Nasıl daha bilimsel, eleştirisel zihni güçlendiren, daha modern eğitim zihniyetine geçerim?" diye düşüneceksin. 

Finlandiya'da ev ödevleri kalkmış bizde evrimi çıkartıp cihat dersi koyuyor?

- Tamam. Ama adamı hem aç bırakıp hem dövemezsin. İlk kez 1980'de yapılmış bir şey. Öyleyse bağrına basacaksın. "Ben bunları koyun gibi eğittim, şimdi ne güzel cumhuriyet istemiyorlar, saltanat/şeriat istiyorlar" deyip gurur duyacaksın. Mantık bunu gerektirir.

1 saat önce, Zarava ehmel yazdı:

"Hocam birşey söyleyebilir miyim? Biz bunları öğreniyoruzda gerçek hayatta ne işimize yarayacak ?"

- Neyi sorduğuna bağlı. Git gerçek hocana hangi konuda böyle düşünüyorsan git sor. Gerçi Feto'cu diye hocaların yarısını atmışlar ama bulabildiğin hocaya git sor işte.

Bir saat önce, Ten Ten yazdı:

Herşeyi dışardan alıyoruz.

Yerli üretim yok.

Okullarda öğrendiğimizi nerede uygulayacağız?

Zaten ülkemizde her 4 kişiden biri işsiz.

Okullarda teorik eğitim görüyoruz.

Uygulama yok ezber var.

Bilimsel bilgi gözlem ve deney ile elde edilir.

- İlk kısmı çok saçma olmuş. 5-10 sene sonra gör, ABD'nin karşı çıktığı şeyleri bile nasıl ürettiğimize. Bana da hatırlat haksız çıkarsam.

56 dakika önce, haci yazdı:

Öğretirsin. Buna eğitim sistemi deniyor. Ama eğitim sistemini özelleştirirsen sadee zengin çocukları bilim öğrenir. Fakir çocukları da medreseye giderler. 

Türkiye'de öğretemezsin. Türkiye'de eğitim sistemi çağdaş bilim için uygun değil. Aslında AKP'den önce de uygun değildi. AKP ile doruğa yükseldi.

Üniversitelerimiz bilgi üretmiyor.. En fazla batıdan çalınan bilgilerin dağıtılmasına alet oluyor. Eskiden profesörler batı bilim adamlarının yazdığı kitapları Türkçeye çevirir kendi ismi ile yayınlardı. Bunu artık açıkça yapamıyorlar. Ama bu arada bilgi de üretemiyorlar. Lise öğretmenlerinin durumu daha da kötü. Eğitim sistemi zaten kısmen de olsa özel. Parası olan çocuğunu oralara gönderiyor. Fakir çocukları için medreseler yok henüz ama devlet okullarının kalitesi çok kötü.

- Evet. 

+ Ben ne yapacağım. ABD'deki yobaz hıristiyanların evde çocuklarına "Evrim aslında yalandır"'ı öğrettiği gibi odanın birini sınıf yapıp resimlerle filan Darwin'i mi anlatacağım?

+ O kadar kötü değil. Ben sadece üniversiteleri biliyorum. Devlet olsun, özel olsun Üniversite yok değil. Lise olarak da iyisi var kötüsü var. Da her şey saçma sapan. Paran varsa çocuğu sınava sokup iyi okula sokabilirsin (her iki düzeyde de). Paran yoksa, çocuk da normal düzeydeyse, daha zor oluyor.

+ Böyle iş olmaz. Dershanenin tabelasını değiştirip Lise yapma uygulaması ne mesela? 

Yani halka tam olarak nasıl muamele ediyorsun ve karşılığında ne bekliyorsun?

/Bu açıdan İran - Sudi Arabistan bizim önümüzde. Oradaki gibi olsun.

49 dakika önce, ekremaktaş yazdı:

İmamatipler var medrese yoksa da.

Marmra ünv de bir asistan kıdemli aktroll ve eski fetocu çıkmış. Atatürk'e boy boy hakaretler etmis. Ordumuzda ise türbanlı bacılar cirit atmaya başlamış.

Bakalım daha neler göreceğiz...

- Hayır medrese dedim. Baş örtülü öğretmen filan olmaz bir okulda. Günlük hayatta baş örtüsüne karşı değilim. Hatta ilke olarak Yüksek yargı kurumunun hakiminin takmasına bile karşı değilim. Ama içinde olduğumuz tarihsel / coğrafi konumda baş örtüsü sokakta ve evde takılır. Burası Amerika değil. O zaman çoluk çocuk bunları görüp "baba sen niye takmıyorsun?" filan der. Olur mu? Olmaz. Yaaa

38 dakika önce, isabettin yazdı:

Bir düşünsene, Atatürk zamanındaki bilime yapılan vurgular öznel ve bireysel tercihe mi dayanıyordu? Yani, kemalistlerin dediği gibi, Atatürk istese padişah olabilecekken, sırf öyle tercih ettiği ve alicenap bir insan olduğu için mi cumhuriyet yönetimini getirmeyi, Tanzimat'tan sonra başlanan teknik ve bilimsel ilerlemeleri sürdürmeyi tercih etti? Yoksa, etrafındaki dünyada yaşamı ayakta tutan yeni dinamiklerin farkında olduğu ve bunlara uyum sağlamanın bir zorunluluk olduğunu kavradığı için mi? Elbette ikincisi. Sermaye birikimi için nelerin temel olduğunu görüyordu (özgür düşünceli bireyler, kadınıyla erkeğiyle üretime birlikte katılan toplum, mistik öğelerden arındırılmış eğitim bu birikim için kaçınılmazdır). Bilimin işe yaradığını biliyordu, "Yaşamda en gerçek gösterici bilimdir, fendir" deyişi ondandı. Bunların soyut fen aşığı olmakla ilgisi yok. Bilim bir işine yarıyorsa, her akıllı yönetici ona gereken yeri verir. Bak noldu? Evrim kuramını lise son müfredatından çıkarmışlardı. Şimdi geri almışlar. Beyinsizliklerinin farkına varmışlar ve 24 sayfa evrim konusu konmuş MEB 12. sınıf biyoloji kitaplarına. Evet, yeni daha. İsteyen teyit edebilir. İmam hatipler mi? O konu malum şahsın kişisel hırsından kaynaklanıyor, o da döner tersine. Biz de itiraz edelim tabi canım, etmeyelim demiyorum. Tepki koymak gerekir.

- Evet bunu teyyit edin. 12 Sınıf hangi sınıf şimdi? Lise son mu? Lise sonda öğretilmez ki. 6 - 7 sınıfta öğrenmesi gerek en geç. Çünkü sorar. Biyolojiye başladığın sene ya evrimi anlatırsın ya biyoloji filan anlatmazsın.

- İmam hatip: teoride olmaz diye bir şey yok. Ama yine söylüyorum burası ABD değil. Dini okul mokul olmaz. Birleşik ve devletleştirilmiş eğitim sistemi olur.

Özel okul olabilir. Ama belirli sayıda ve denetleyerek. Mesela kütüphane olmayan üniversite olur mu? - Gençler neler anlatıyor. Kütüphaneyi bitirsin üniversite tabelasını öyle asarsın.

/ Yok yani yemeyin beni.

43 dakika önce, isabettin yazdı:

Bilim adamları bağlı bir zümredir. Başından beri yöneten sınıfın el koyduğu artı üründen sağlanmıştır geçimleri. Tarihin büyük kısmında da (%99) bilim egemenlerin hizmetindeydi. O toplumun genel çıkarı hikayeleri her zaman geçerli değil öyle. Toplumun genel çıkarına hizmet eden bilimsel yenilikler önce egemen sınıfın çıkarlarına aykırı bir boyut taşımamalı. Bu süzgeçten geçmeden olmaz. Hep böyleydi. Çocuk felci aşısı burjuvazinin çıkarına bir şekilde aykırı olsaydı, onu kullanıma sokturmazlardı.

- Allahtan sermaye o kadar zeki değildir. Bu biraz paranoyak bir düşünce olmuş.

Örnek: Uzay yarışının kime ne faydası var* (uydu ve telekomünikasyon hariç). Mesela Mars'ta venüs'te ne işin var. Niye insanlar dev teleskop yapma yarışındalar? Uzaydan para akmıyor. 

O açıdan bilimi çok yanlış ve aşırı karamsar tanımlamışsınız.

45 dakika önce, isabettin yazdı:

Bilime halkın sahip çıkması diye soyut bir sahip çıkma yok. Adam cep telefonu alıyor işte daha nasıl sahip çıksın? Hastalanınca üfürükçüden çok doktora gidiyor, gitmiyor mu? Mahalledeki amcalar, AKP'ye oy veren başörtülü teyzeler öyle bilim falan soyut olarak anlamazlar. Onlar bilimin önemini hastanede görüyorlar zaten. Benimle oturup ultrasonun çalışma prensibini mi tartışsınlar?

- Bu konuda Donald Trump ve onun Küresel ısınma olgusu için "öyle bir şey yok" demesini ve oradaki popülistlerin onun arkasında durup "evet küresel ısınma yok, kömür santralinde iş isterük" filan demesi aklıma geliyor.

Şimdi bazı insanlar için bilim demek, doktora gittiğinde sigortası olmadığı için bir sürü para ödemesi, kötü yere gittiği için iyileşememesi filan demek. Birçok insanın bilimle felsefe ile uğraşacak halleri yok. Hayat mücadelesi içindeler. Bu mücadele artınca da "nerede ekmek!" , "Nerede iş!", Hatta "savaş isteriz!" diye bağırlar. Hitler filan böyle ortaya çıktı. DÜnya'Nın bir bölgesinde yaşayan "Irklar" diğer bölgesindeki "Irklardan" üstündür. Ben o dönemin aklı selim insanının bile böyle bir şeye inanabileceğine inanmıyorum. Ama bunu "bilimsel" yapıp halka başarılı biçimde pazarlamışlar. 1990'lara kadar Güney Afrika'da bile bu böyleydi.

- O yüzden kimse senin yerine yapamaz. Gözünü açacaksın. Başka yolu yok.

50 dakika önce, isabettin yazdı:

Bilim her sınıfın işine yarar. Çünkü bilim ve bilgi güçtür. O yüzden bilime bir bok olmaz. Ama, doğa tehlikede dersen, antroposantrizmin kolları bütün düşünce akımlarını delik deşik etmiş vaziyette dünyadaki yaşamı tehdit ediyor dersen, o zaman anlarım. Bilim bugüne kadar bizim amaçlarımız doğrultusunda dünyanın ağzına sıçılmasına hizmet etti.  Bizi biz yapan hiçbir şey, özellikle de kötü yönlerimiz tehdit altında değil. Aksine, biz bir tehditiz. Asıl soru şu: Biz kaç milyar olunca duracağız? Bu soruyu sormak zorunda kalacak kadar çok kalabalıklaşma noktasına bizi getiren şey bilimsel gelişmelerdir. Velhasılı kelam, bilim, içinden antroposantrik olmayan bir bilim çıkarmadıkça sonumuzu hazırlamamıza yardım ediyor. Evrim kuramını öğrenmiş olmak sizi iyi bir insan yapmaz, çekirdek fiziği bilmenin sizi aydınlanma ve merhametin doruğuna ulaştırmayıp korkunç bombalar yapan bir yaratığa dönüştürmesi işten bile değildir. 

Sanırım bunun bir çaresi yok. Hep daha kötü şeyler olacak. Dört buçuk milyar yıllık canlılık tarihinin başı ototroflukla başladı, sonra otçullar, etçiller, hepçiller çıktı, sonra da biz çıktık. Bir kilo yiyecek üretirken dünyanın başına beş kiloluk dert açan bizler. Ben karamsarım.

- Evet.

O zaman şöyle bir olumsuzluk da ekleyeyim. Popülist hareketlerde bilimde bile görmek istediğini görme olayı vardır. Mesela NAZİ veya MHP'lilere "Dünya halklarının genetik yapısı tıpatıp aynıdır" konusunu anlatamazsın. Hemen "Çinli niye çekik gözlü? Zenci niye kaslı?" filan demeye başlar. Ama netice olarak genetik açıdan "ırk" diye bir şey yok. İnsan grupları var, kültürler var, ama biyolojik biz üstünlük veya üstünsüzlük yok.

- Ama bunu anlatamazsın.

+ Adama bunun için para vermediysen oturup da anlatmaz kimse. Bilim mi öğrenmek istiyorsun? - O Zaman .ke .ke okul bitireceksin. Sonra da diyeceksin ki "ben bilimin şu alanında uzmanım". Ve de Kitaplardan filan da olayı ancak yüzeysel olarak öğrenirsin. Mesela fizik. Bende lise bilgisi + 1-2 kitap okumuşluk var. Düşün ki 4 sene okuyup, 3 sene master yapıp 4-5 sene doktora yapmış fizikçiler var. Benim bilgim nedir onun yanında? 0,1 filan. Ancak lütfedip de kitap yaptığı özet ve kısa bilgilere erişebilirim.

Yani bilim bilim için vardır. Başka yolu yok.

Da trump'un bu olmayacak lafları etmesinden sonra halk arasında böyle bir "bilime saygı" hareketi gelişti. 

Biz istiyoruz ki, küresel ısınma varsa, siyasi liderler bu konuda şaka yapmasınlar. COP 21 zirvesinden çıkılmasın, Bilim bir şeyi öngörmüşse, yalancılık, sahtekarlık, kötü niyet buna baskın çıkmasın.

Hele şu anda öyle bir durum var ki, Trump'un COP21'den çıkışından sonra, Çinliler (Beğenmediklerinin organlarını transplant eden Çinliler) Avrupalılara gelip "Biz işi beraber kurtaralım, ortalığı su basarsa biz Akıllı telefon üretemeyiz" diyebiliyorlar.

BU şöyle bir şey. 17-19 yy arası insanlar açısından mantık çağı / Akıl çağı idi. 20 yy ve 21 yy'ın ilk çeyreği, ergenlik dönemi gibi bir şey. İnsanların mantıktan çıkıp, mantık hariç her biçimde mantıksız olması koşuluyla bir şeyler yapmaya çalıştıkları bir dönem. Onu tersine çevirip mantık çağına geri dönmek lazım. Yoksa bu kafayla ne olacak ben de bilmiyorum. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Zarava ehmel yazdı:

"Hocam birşey söyleyebilir miyim? Biz bunları öğreniyoruzda gerçek hayatta ne işimize yarayacak ?"

Güzel bir soru, aslında aradığım soru diyebilirim.

Bu sorunun cevabı çok hem de çok çok uzun, lakin yine de oldukça kısa vermeye çalışayım.

Önce basitinden gideyim.

1- Birileri kendi kişisel çıkarları uğruna seni kandıramayacak.

2- Yaşam içinde her olayı doğru değerlendirme bilincin olacak.

3- Ülkeyi yönetenler seni çantada keklik göremeyecekler.

4- Ekonomi başta olmak kaydıyla toplumsal ve sosyal yoksunluğu kader saymayacaksın.

5- Bilim üretir, sen de bilimin ve üretimin aktif bir üyesi olacaksın.

6- Toplumsal kalkınmada çok önemli olan örgütçülüğün önemini kavrayacak ve onu bilim ile geliştirecek, büyüteceksin.

7- Kişisel başarılar artacak, arttıkça bağımlılık azalacak, iş, işçi ve üretim kalitesi yükselecek.

8- Bilimde söz sahibi olunca doğal olarak dünya pazarında da varlığın hissedilecek.

9- Bilim kişisel çıkarcıların hakimiyetinden topluma geçecek.

10- Bilim sayesinde temel ihtiyaçlar sorun olmaktan çıkacak.

Bütün bunlar hayal değil, şu anda en azından otuz tane ülke bunu yakalamış durumda, bilime sahip çıkmazsak sadece değerlerimizi değil varlığımızı da kaybeder kuru kalabalık olmaya mahküm kalırız...

Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, Donatello23 said:

Uzay yarışının kime ne faydası var

Piramitlerin kime ne faydası var? Güç, ortak inanç ve motivasyon. Uzay teleskobunun da yakın faydaları olmasa da umulur faydaları var. Bu gezegeni bok ettik, gidip başka gezegenlerin de içine sıçalım arayışı olarak açıklayabiliriz pekala. 

34 minutes ago, Donatello23 said:

Allahtan sermaye o kadar zeki değildir.

Bilim adamlarının da çok zeki olmadıklarını söyleyebiliriz. Kendimizi insanın harikulade bir yaratık olduğu yönündeki kendimize ait kandırmacalara öyle inandırmışız ki, son 40 yılda uzaya yolladığımız araçlara dış uzaydaki varlıklara ulaşsın diye dünyanın yerini belirten mesajlar semboller koymuşuz. Ulan hiç düşünmüyor musun ki, o yerini belli ettiğin varlık seni bulursa ve senin gibiyse, yani kendinden olmayana düşmanlığı varsa, senin sonunu getirebilir, bunu hiç mi düşünmedin? Düşünmemiş.

39 minutes ago, Donatello23 said:

17-19 yy arası insanlar açısından mantık çağı / Akıl çağı idi.

Bu mantık çağında o güne dek var olmuş Avrupa dışı pek çok uygarlığın canına okudular, dünyanın anasını ağlattılar. Dünyada avcı toplayıcılara toplu kıyımlar yaptılar, dünyayı talan ettiler. Marks bile bu yapılanları kapitalizmin dünyayı birbirine bağlamasının adımları ve ilerici misyonu dedi. Ve bu manyaklık hala bitmedi. 

Bilimin hayata getirdiği bir artı yok. Egomuzu ve nüfusumuzu şişirmekten başka. Bilim de insan merkezciliğin pençesindedir.

Antroposantrist olduktan sonra ister dinci ol, ister bilim manyağı ateist ol, dinin aynıdır. İnsanlığın pençesinde kıvrandığı asıl büyük din insanmerkezciliktir. Ve bu din bizim sonumuzu getirecek. Bu kesin.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Uff, çok lüks yakınmalar bunlar. Bizim gibilerden (ateist anlamında demiyorum) başkası ne anlar ne de umursar. Hatta küçümser.

Bilim deyince bizde fizik kimya formülleri anlaşıldığı için anlatmak zor...

Bilimin önemini anlatmak ve anlamak biraz da koşullara bağlı.

Sekiz yaşında karga kovalayan bir çocuk elli tane devrim yapıyor, hepsi de bilim temelli.

Yiyecek ekmeği bulamayan 17 yaşındaki maden işçisi NASA'da Astronot yetiştiriyor.

Açlıktan domuz derisini yemek zorunda kalan Mao'nun ülkesi süper ülke sıralamasında.

Köylü diye küçümsenen, ret edilen Yuri Gagarin uzaya ilk çıkan Kozmonot.

Velhasıl koşullar ve istek olursa pek ala bu ülkenin insanı da bilimin önemini anlayabilir, çıkmayan candan umut kesilmez misali:)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, isabettin yazdı:

Bilimin hayata getirdiği bir artı yok. Egomuzu ve nüfusumuzu şişirmekten başka. Bilim de insan merkezciliğin pençesindedir.

Peki sen bilimi o pençeden kurtardın da birileri engel mi oldu?

Biz ne diyoruz, sen sahip çıkmazsan birileri de kendi çıkarı için her türlü kullanır ve bu doğaldır, doğal olmayan sen bilime sahip çıkmayıp kötü kullananlar yüzünden bilimi kötülemendir.

Kötü olan bilim değil, onun önemini anlamayan toplumlardır.

Bilim sadece günlük ihtiyacı karşılamak için burçak üreten tarla değildir, o bir dünyadır, uzaydır, gelecektir ve yaşamın direncidir.

Bilimi şu ortamda kötülemen dahi çelişkini yüzüne vuruyor, bu sayfada bilim sayesinde yazıyorsun...

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, isabettin yazdı:

Piramitlerin kime ne faydası var? Güç, ortak inanç ve motivasyon. Uzay teleskobunun da yakın faydaları olmasa da umulur faydaları var. Bu gezegeni bok ettik, gidip başka gezegenlerin de içine sıçalım arayışı olarak açıklayabiliriz pekala.

- O zaman bilimi anlamamışsın. Nasıl kimisi sanat yapıyorsa (satılsa da satılmasa da) insan bilim yapıyor işte. Pluton'a gönderilen uzay araçlarının fiyatını biliyor musun?

Bireysel olarak değil. Hükümet ve devlet düzeyinde de bilmek istiyoruz. Mayalarda kapitalizm yoktu, ama piramit filan inşa etmişler işte. Merak / araştırma / keşfetme dürtüsü işte.

36 dakika önce, isabettin yazdı:

Bilim adamlarının da çok zeki olmadıklarını söyleyebiliriz. Kendimizi insanın harikulade bir yaratık olduğu yönündeki kendimize ait kandırmacalara öyle inandırmışız ki, son 40 yılda uzaya yolladığımız araçlara dış uzaydaki varlıklara ulaşsın diye dünyanın yerini belirten mesajlar semboller koymuşuz. Ulan hiç düşünmüyor musun ki, o yerini belli ettiğin varlık seni bulursa ve senin gibiyse, yani kendinden olmayana düşmanlığı varsa, senin sonunu getirebilir, bunu hiç mi düşünmedin? Düşünmemiş.

:)

37 dakika önce, isabettin yazdı:

Bu mantık çağında o güne dek var olmuş Avrupa dışı pek çok uygarlığın canına okudular, dünyanın anasını ağlattılar. Dünyada avcı toplayıcılara toplu kıyımlar yaptılar, dünyayı talan ettiler. Marks bile bu yapılanları kapitalizmin dünyayı birbirine bağlamasının adımları ve ilerici misyonu dedi. Ve bu manyaklık hala bitmedi. 

Antroposantrist olduktan sonra ister dinci ol, ister bilim manyağı ateist ol, dinin aynıdır. İnsanlığın pençesinde kıvrandığı asıl büyük din insanmerkezciliktir. Ve bu din bizim sonumuzu getirecek. Bu kesin.

- İnsan merkezci olma sorunu yok. Ama kafayı çalıştırmıyorsan insan merkezci de olamazsın. Ciddi seçim yapma / değişiklik yapma gereğinin ortaya çıktığı, değişmemiz/ gelişmemiz gerektiği bir dönemdeyiz. Onu söylüyorum.

24 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Biz ne diyoruz, sen sahip çıkmazsan birileri de kendi çıkarı için her türlü kullanır ve bu doğaldır, doğal olmayan sen bilime sahip çıkmayıp kötü kullananlar yüzünden bilimi kötülemendir.

Bilim sadece günlük ihtiyacı karşılamak için burçak üreten tarla değildir, o bir dünyadır, uzaydır, gelecektir ve yaşamın direncidir.

Bilimi şu ortamda kötülemen dahi çelişkini yüzüne vuruyor, bu sayfada bilim sayesinde yazıyorsun...

"İyiki sermaye o kadar akıllı değil" derken onu kast ediyorum.

Mesela Amanda Seyfried'in oynadığı "İn Time" filmini ele alalım. Bilimin şu veya bu taraf tarafından kontrol edilebilmesi ben bu filmdeki gibi sonuçlara yol açar. İnsan yarım aklı ile bilimi kullanmaya kalkar, her şeyi de eline yüzüne bulaştırır. 

Yani bilim de bence nötr olmalıdır ve kendi başına bir olgu olarak düşünülmelidir. 

Sitelerde Paylaş
46 minutes ago, bilgivehis said:

Bilim elden falan gitmiyor acitasyon ve tantuni yapma. Bilim egemen gücün işine yaradığı sürece yerini koruyacaktır. Bilim başından beri egemen sınıfların kontrolündeydi ve onların askeri teknolojik ihtiyaçları bilimin başlıca ilerleticisi oldu. Bilim hep böyleydi. Bilim yarışında geri kalan ve askeri teknolojisi yeterince gelişkin olmayan toplumlar diğerlerine yem olmuş. 168 kişiyle Pizarro İnka uygarlığının sonunu getirdi. Amına koduğumun bilim adamları olmasaydı atom bombası yapılamazdı. Ama, bilim adamlarının böyle bir şeyi camia olarak ellerinin tersiyle ittikleri tek bir tarihi olay gösteremezsin. Çünkü onlar egemen sınıfın adamıdırlar. Artı ürünle beslenirler. Artı ürünün dağıtıcısı da ona el koyan egemen sınıftır. Önce bunları öğren sen önce. Bilimi dinin yapmışsın. Aynı dinciler gibi "kötü olan dinimiz değil, onu kötü amaçlar için kullananlardır" diyorsun. 

Ha, yok mudur egemen sınıfa meydan okumuş bilim insanları, onun çıkarına bilim üretmeyi reddetmiş insanlar. Çoktur. Ama istisnadırlar.

Bilimin bugüne kadar sadece bir kısım insanlara faydası olmuş. Gezegene başka ne faydası olmuş? Anlat bakalım, gergedanlara, ne faydası olmuş? Atlara, kurtlara, okaliptüs ağaçlarına, nehirlere, avcı-toplayıcı kabilelere ne faydası olmuş? Anlat.

Elden giden bilim değil, tüm geçmişimiz ve geleceğimiz. Bilimcil olmayan geçmişimizi bugün sürdürenler de aynı tehdit altında. 

Senin bu bilimin hiç rahat durmuyor beyaz adam. Aynı çenen gibi baş edilmiyor.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben ne yapacağım. ABD'deki yobaz hıristiyanların evde çocuklarına "Evrim aslında yalandır"'ı öğrettiği gibi odanın birini sınıf yapıp resimlerle filan Darwin'i mi anlatacağım?

Şurasına hemen değinmek isterim ki ABD ile Türkiye'yi karşılaştırmak yanlış bir stratejidir. ABD'de iyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış, bilimsel olan ve olmayan her şey vardır. Ama pozitif bilim her zaman ağır basar. Türkiye'de de her türlü akım var diyebiliriz ama, bilimi savunanlar hem sayıca çok azdırlar hem de beceriksizdirler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...