Jump to content

ölümün son olması...

Recommended Posts

ölümün tamamen son olması düşüncesine nasıl alıştınız...

öldükten sonra sevdiklerimizle cennette buluşacağız tesellisini kaybetmek zor olmadı mı...

çok sevdiğiniz biri ölünce yada başına onulmaz işler hastalıklar sakatlıklar gelince bu teselliyi hala arıyor musunuz...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

öldükten sonra sevdiklerimizle cennette buluşacağız tesellisini kaybetmek zor olmadı mı...

çok sevdiğiniz biri ölünce yada başına onulmaz işler hastalıklar sakatlıklar gelince bu teselliyi hala arıyor musunuz...

Sen hele kafanı masallardan bir arındır ondan sonrasını aklın halleder.

Sitelerde Paylaş

Kireç insanların derilerinin değiştirilerek yanmasına veya çeşit çeşit azaplar çekmesine kendini nasıl alıştırdın?

Sana bu gerçek gözüküyorsa ona alışman doğal oluyor. Kafandaki gerçek neyse o hoşuna gitmese dahi kabulleniyorsun. Gerçek olduğuna halihazırda inandığın bir şeyi kabullenmek hoşuna gitmeyebilir ama öyle olduğunu düşünüyorsun yapcak başka bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

Kireç insanların derilerinin değiştirilerek yanmasına veya çeşit çeşit azaplar çekmesine kendini nasıl alıştırdın?

Sana bu gerçek gözüküyorsa ona alışman doğal oluyor. Kafandaki gerçek neyse o hoşuna gitmese dahi kabulleniyorsun. Gerçek olduğuna halihazırda inandığın bir şeyi kabullenmek hoşuna gitmeyebilir ama öyle olduğunu düşünüyorsun yapcak başka bir şey yok.

ahiret hayatına dair olan anlatımların mecazi olduğunu düşünerek...

yani o olaylar tam olarak öyle değil de bizim anlayabilmemiz için öyle anlatılıyor diyerek...

ahiretin nasıl olacağı konusunda islam düşünürlerinin arasında da baya bir farklı görüşler var...

mesela ibni sina ahirete cismen değil ruhen yaşayacağımızı düşünüyormuş yamulmuyorsam...

şeyh bederettin ise ölümden sonra yaşam olmadığını cennet ve cehennemin aslında bu dünyadaki iyi ve kötü yaşam şartlarını anlattığını düşnüyormuş...

halk arasında güzel bir laf var ölüm allahın emri ayrılık olmasaydı...

bu ayrılık acısı tekrar buluşma hayaliyle bir nebze olsun hafifliyor...

bunun gerçek olmasını dileyen ateist yokmudur ki...

Sitelerde Paylaş

ahiret hayatına dair olan anlatımların mecazi olduğunu düşünerek...

yani o olaylar tam olarak öyle değil de bizim anlayabilmemiz için öyle anlatılıyor diyerek...

ahiretin nasıl olacağı konusunda islam düşünürlerinin arasında da baya bir farklı görüşler var...

mesela ibni sina ahirete cismen değil ruhen yaşayacağımızı düşünüyormuş yamulmuyorsam...

şeyh bederettin ise ölümden sonra yaşam olmadığını cennet ve cehennemin aslında bu dünyadaki iyi ve kötü yaşam şartlarını anlattığını düşnüyormuş...

halk arasında güzel bir laf var ölüm allahın emri ayrılık olmasaydı...

bu ayrılık acısı tekrar buluşma hayaliyle bir nebze olsun hafifliyor...

bunun gerçek olmasını dileyen ateist yokmudur ki...

Desene kendine göre bir şablon yaratmışsın,işine ne gelirse ekleyip çıkartıyorsun,mecazlayıp gerçek kılıyorsun,oh ne güzel Müslümanlık :D

Sitelerde Paylaş

sn. kireç, son bombanı gene patlatmışsın.) Ben süper zenciye inanıyorum, o derki bütün her yarattığım benim iradem ve hep kontrolum altında olur, ben tanrıların yaratıcısıyım ve hepsi saçma olan dinleri o tanrılara ben yaptırdım, hepsi sizleri denemek içindi. insanlar öldükten sonra hepsi bana gelecek, benim bulunduğum yer dünyanın bir milyon kat daha büyüğü, burda safahat ta var cefahat ta var. Buraya gelen inançsızlar keyif sürecek ama inançlılara eziyet olarak çok şey var en hafifi , benim zencilerim tarafından 3 saatte bir tecavüz edilecektir. Benim inandığımda böyle söylüyor, sn. kireç öldüğünde S. Zencimin karşısında ve onun sorduğu sorulara vede derseki (ben seni denemiştim akılsız) sen nasıl cevap vereceksin. Ya benim süper zencim varsa sn. kireç, ya varsa. Esen kalın..

Sitelerde Paylaş

sonsuz yok oluşu bir düşünün eğer sonsuzluk varsa sonsuz güç kaynağıda olmalı ::)

elbette insan ölecek bilimsel bakarsak bile o ölüm son değil değişim.

ateizmin bunu bilerek neden ölüme son dediğini anlamıyorum.

ölüme son demek sadece geleneksel bir düşünce.

Son olan canlının yapısını oluşturan atom ve moleküllerin artık devinim yapmaması.

Vücut dışındaki atom ve moleküllerle yer değiştiremeyen atom ve moleküller, varlıklarını devam ettiremez ve çözünürler.

Ölüm devinimin olmaması ve çözünümdür.

Ölüm hem ölen için yeni bir başlangıçtır, hem de ölenin yakınları için.

Sitelerde Paylaş

Son yoktur. Evren de sonlandığında başka evrenler olacak. Sabun köpüğü evrenler kuramına da inanabilirsiniz. İnanç illa dini olmak zorunda değil. Felsefi inançlar da vardır.

Sorun şu ki başka bir evrende başka bir terkipte "ben önceki hayatımda Andromeda galaksi kümesinin Samanyolu galaksisinin eteklerinde Güneş adı verilen bir yıldızın bir gezegeninin üzerinde yaşıyordum" diyemeyecek, bunu hatırlayamayacak olmak.

Din öbür dünya vaat ediyor ama bu son derece belirsiz. Ruhlarımızdan tanrının söz aldığını iddia ediyor ama bunu hatırlamıyoruz. Ahirette hatırlayacağımız garantisini nasıl verecek?

Ya başka bir evrende koyun olursam da müslümanken kestiğim koyun da müslüman olup beni keserse? korkusu da var. Ya böcek olursam?

Tüm canlılara iyi davranın... Dinin hiç bir garantisi yok. Ama sonsuzluk garanti. İyi bir dünya yaratabilirsek sonraki evrene de iyilik kalıtlanabilir...

Evrenlerin de yaşamı, ölümü, dolayısıyla bir evrimi var. Evrim kalıtım demektir. Evrenle birlikte son bulan uygarlık ve bilinç, daha iyi bir başlangıç için başka bir evrene daha iyi bir kalıtım bırakabilir...

Sitelerde Paylaş

bununla ilgili güzel bir söz var;

"Ölüm son nokta değil,Üç noktadır."

Sitelerde Paylaş

Kirec, bakma sen sıkanlara Materyalist bunlar yani varlığa körü körüne bağlılar.Ödleri kopar kuyruğu titretecem diye... :lol:

Sitelerde Paylaş

Kirec, bakma sen sıkanlara Materyalist bunlar yani varlığa körü körüne bağlılar.Ödleri kopar kuyruğu titretecem diye... :lol:

Her canlı yaşamaya çalışır.

Ama insan ölümün kaçınılmaz son olduğunu bilir.

Muhammed'in "Her nefis ölümü tadacaktır" diye yazmasından önce de insanoğlu ölümün bilincindedir.

Ölümden sonra yaşam ise, insanoğlunun bir umududur.

Ama reenkarnasyonla, ama cennet inancıyla ölüm karşısında teselli bulur.

Fakat kendini cennetlik gören en inançlı müslüman bile yaşlılığında dahi yaşama tutunmaya çalışır. Ve onların da ödleri kopar kuyruğu titreteceğim diye. :D

Bu korku, inancına rağmen ölümden sonra yaşamın aslında meçhul olduğunu düşünmesindendir.

Şu fıkradaki uçuruma düşen müslüman gibi:

Bir dala tutunmayı başaran müslüman yukarı seslenir:

” İmdaat! Kimse yok mu? “

Yukarıdan bir ses cevaplar:

” Bırak kendini. Birşey olmayacak, kurtulacaksın. “

Adam: ” yardım et! ” diye tekrar seslenir. Yukarıdan:

“Ben Allah’ım! Bana inan, bırak kendini.” diye cevap gelir.

Bu defa adam daha yüksek sesle bağırır:

“Başka kimse yok mu?”

Can tatlı ne de olsa, din-iman tanımıyor.

Forumlardaki müslüman arkadaşların çoğu da bu meçhullükten dolayı yusuf yusuf halindedir.

Tırsmayın, egonuz ölene kadar. Öldükten sonra, aynı doğmadan önceki hali yaşayacaksınız. :lol:

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kirec kardesim, sen zaten milyarlarca yil ölü idin.

Hic feryat ettin mi bu durumuna?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...