Jump to content

Sormak isteyip soramadıklarımız...Derin düşünceler...

Recommended Posts

• İleti 836
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne deistim ne de yaratılmayı inkar ediyorum sadece evrime adeta tapanların olduğundan ve evrim Tanrının olmadığı anlamına gelmez diyorum ..Şu demek oluyor neden Allaha inanmıyorsun? Evrime inanıyorum demelerinden ötürü dedim..Ben çok şükür müslümanım ve Allah a inanıyorum..Evet şu konuda hemfikiriz Bilim Dinden etkilenmez Din de bilimden ..

Evet, evrim tanrının olmadığı anlamına gelmez ancak yaratılışın olmadığı anlamına gelir. "Neden Allaha inanmıyorsun ?" sorusuna evrim bir gerekçe olarak gösterilebilir. Çünkü tanrıyı Allah olarak adlandırdığınız an, sorduğunuz soru "Tanrıya neden inanmıyorsun ?" değil, "İslama neden inanmıyorsun ?" olur. Ancak tabi ki "Neden tanrıya inanmıyorsun ?" sorusuna evrim gerekçe gösterilemez. Tanrıya inanmak veya inanmamak tamamen felsefi düşüncenize bağlıdır.

deist, meist yada herhangi bir ist sonu yada isimleri ne olursa olsun ben onlardan değilim. Müslümanım, t.c topraklarında, laik bir sistemde çalışan bir vatandaşım. gerçek bir müslüman tanımı benim için pek geçerli değil, kusurlarım çok günahım da, fakat gerek tc topraklarında gerekse uluslararası karasularda sürekli Rabbim Allah dinim İslam Peygamberim Muhammed Mustafa deedim ve bu sözümü ölünceye kadar tekrarlayacağım. bütün dünya ateist olsa sadece ben kalsam yinede zerre şüphe duymadan Allahın varlığı inancım sürecektir.

bu edebiyat kokan egolu sözlerimi lütfen yanlış anlama.

konuya dönecek olursak aslında evrimteorisinde birçok konu benim için ters gibi gelmiyor, sadece insanın bir hayvandan yada bir balığın bir memeliyi oluşturması gibi konular ve anlatımları benim için pek kabul görülecek durumlar olmuyor. üstelik milyon yıllar yada milyar yıllar gibi sürelerle bir çiz<elge ile hazırlanan tablolar ve kafatasları, bunların kronolojik sıralanışı vs biraz saçma geliyor.

evrim yani değişim herzaman vardır fakat bahsettiğim gibi canlıların bu şekilde evrimleşip değişim geçirmeleri mantığıma sığmıyor.

Cevap verdiğiniz mesajım, hakdinislam'a verdiğim bir cevaptı. Size söylemedim yani :)

Yine de cevap verebilirim. Evrimi daha iyi anlayabilmeniz için şöyle bir örnek vereyim.

ALINTI:

evrim-c3b6zeti.jpg?w=940

Kısaca her kelime aynı türün farklı zamanlardaki bireyleri ve her bir ton bir mutasyon.

Genlerde meydana gelen bu mikro evrimler yani tondaki küçük değişim zamanla o kadar çok birikiyor ki en sonunda ilk bireyden bambaşka bir birey ortaya çıkıyor.

Balık nasıl insana dönüşebilir diye düşünmektense, balığın zamanla, yavaş yavaş değişimini, resimdeki örnek gibi kelime kelime incelerseniz evrimi o zaman anlayabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

kırmızı nerden geldı i bu düşünce çok saçma çünkü ortada yarısı balık yarısı insan olan bir nesil olması gerekirdi.

Deniz kızları var ya. Bir de şahmaran var.

Kimse almadığı için evde kalmışlar veya kısır çıktıkları için soylarını devam ettirememişler.

Bu kafaya bu yanıt.

Sitelerde Paylaş

Evet, evrim tanrının olmadığı anlamına gelmez ancak yaratılışın olmadığı anlamına gelir. "Neden Allaha inanmıyorsun ?" sorusuna evrim bir gerekçe olarak gösterilebilir. Çünkü tanrıyı Allah olarak adlandırdığınız an, sorduğunuz soru "Tanrıya neden inanmıyorsun ?" değil, "İslama neden inanmıyorsun ?" olur. Ancak tabi ki "Neden tanrıya inanmıyorsun ?" sorusuna evrim gerekçe gösterilemez. Tanrıya inanmak veya inanmamak tamamen felsefi düşüncenize bağlıdır.

Cevap verdiğiniz mesajım, hakdinislam'a verdiğim bir cevaptı. Size söylemedim yani :)

Yine de cevap verebilirim. Evrimi daha iyi anlayabilmeniz için şöyle bir örnek vereyim.

ALINTI:

evrim-c3b6zeti.jpg?w=940

Kısaca her kelime aynı türün farklı zamanlardaki bireyleri ve her bir ton bir mutasyon.

Genlerde meydana gelen bu mikro evrimler yani tondaki küçük değişim zamanla o kadar çok birikiyor ki en sonunda ilk bireyden bambaşka bir birey ortaya çıkıyor.

Balık nasıl insana dönüşebilir diye düşünmektense, balığın zamanla, yavaş yavaş değişimini, resimdeki örnek gibi kelime kelime incelerseniz evrimi o zaman anlayabilirsiniz.

evrim hakkında biraz araştırmalarım ve ilgimi çeken yazıları okumuşluğum vardır. detaylardan ziyade bütüne indirgenmiş olarak parçaları birleştirdim.

verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

Soru: canlılığın oluşumunda bir bilinç olmadığını iddia edenler. tesadüfen ve milyonlarca yıllık bir süreç ile şekillenen insanoğlu ve meydana gelen bilinçli bir yaratık olan insan.

peki tesadüfen oluşan bilinçsiz bir model bilinçleniyorsa, bilinçli insanoğlu bilinç sahibi birşey yaratabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Bilinç bir yanılgıdır. Daha öncede söylemiştim karga ceviz kırılsın diye yüksekten bırakıyor, Orangutan kucağında yaklaşanlara atmak için taş biriktiriyor. Bunların yaptıklarıda az da olsa bilinç içermiyormu? cevabın evet ise bunların bilincinin 100 katına sahip olduğun için farklı bir konuma gelmişsin ve burda benim yazdıklarıma cevap yazıyorsun. Senin veya benim bilincim çok gelişmiş orangutan bilincidir.

Sitelerde Paylaş

Bilinç bir yanılgıdır. Daha öncede söylemiştim karga ceviz kırılsın diye yüksekten bırakıyor, Orangutan kucağında yaklaşanlara atmak için taş biriktiriyor. Bunların yaptıklarıda az da olsa bilinç içermiyormu? cevabın evet ise bunların bilincinin 100 katına sahip olduğun için farklı bir konuma gelmişsin ve burda benim yazdıklarıma cevap yazıyorsun. Senin veya benim bilincim çok gelişmiş orangutan bilincidir.

cevabım hayır. güdü ile bilinci birbirine karıştırıyorsun. insanlarda hayvanlarda olmayan mantık vardır. doğruyu yapacakları yerde bilerek yanlış yapmaları, mantıklı davranması gereken yerde entrika peşine düşerek mantıksız davranması vs gibi hayvanlarda olmayan mantıkları vardır, bunları hayvanların güdüleri ile yaptıklarıyla mukayese etmeniz yanlış. insan mantık sahibi yaratıktır hayvanlarda bu meziyet yoktur.

Sitelerde Paylaş

Senin bilincine orangutan bilinci dersem orangutana haksızlık etmiş olurum en azından bilinciniz var ya ne kadar şükretseniz az...

Sitelerde Paylaş

kırmızı nerden geldı i bu düşünce çok saçma çünkü ortada yarısı balık yarısı insan olan bir nesil olması gerekirdi.

İnancın beyni nasıl çürüttüğüne kanıtsın. Müslüman kısmında sen, ateist kısmında ise AbdullahAbdal.

Sitelerde Paylaş

Hayvanlar ile insanları mukayese edip akıl yürütüp, kuşun cevizi bırakması, maymunun taşla meyveleri kırması vs gibi örnekler insanın düşünme ve mantığına örnek teşkil edemez. hayvanlar kendilerini geliştirirler, öğrenebilirler bu zekaları ile alakalıdır. hiçbir zaman insan gibi mantıklı davranamazlar.

Allahın yarattığı bütün canlılar içerisinde mantık ihsan ettiği tek varlık insanlardır. geri kalan tüm yaratılanlar mantık olgusuna sahip değildirler. bundan dolayı insanı diğer bütün canlılardan ayıran en büyük özellik mantıktır.

Sitelerde Paylaş

Hayvanlar ile insanları mukayese edip akıl yürütüp, kuşun cevizi bırakması, maymunun taşla meyveleri kırması vs gibi örnekler insanın düşünme ve mantığına örnek teşkil edemez. hayvanlar kendilerini geliştirirler, öğrenebilirler bu zekaları ile alakalıdır. hiçbir zaman insan gibi mantıklı davranamazlar.

Allahın yarattığı bütün canlılar içerisinde mantık ihsan ettiği tek varlık insanlardır. geri kalan tüm yaratılanlar mantık olgusuna sahip değildirler. bundan dolayı insanı diğer bütün canlılardan ayıran en büyük özellik mantıktır.

Kromozom eksikliği, genetik bozukluk nedeniyle özürlü doğan, mantığı olmayan insanlar konusunda ne zırvalayacaksın bakalım?

Cevizi bile kıramayan insanlar.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kromozom eksikliği, genetik bozukluk nedeniyle özürlü doğan, mantığı olmayan insanlar konusunda ne zırvalayacaksın bakalım?

Cevizi bile kıramayan insanlar.

Bunlar örneğin yok olduğu anlamına gelmez. Kusurlu olan insanları savunma aracı olarak neden sunuyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...