Jump to content

Tanrıyı varlayanlar veya ihtimal verenlere - Argümanlarınızı yazın. Neden var?

Recommended Posts

bilinmeyen şey nedir?

bilinen şey nedir diye sorsan uzun olsa da en azından bir cevabı olurdu. evren bazında yok sayılacak bilgimizle ve evren dışında fos olan ( hatta içindeki olası farklı boyutlar için de ) kısıtlı idrak kapasitemizle evreni başlatan tanrı diye adlandırılan üstün bir varlık ( belki ne olduğunu anlayamayacağımız farklı bir form ) olup olmadığı konusunda kesin bir fikir beyan edemeyiz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 345
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bilinen şey nedir diye sorsan uzun olsa da en azından bir cevabı olurdu. evren bazında yok sayılacak bilgimizle ve evren dışında fos olan ( hatta içindeki olası farklı boyutlar için de ) kısıtlı idrak kapasitemizle evreni başlatan tanrı diye adlandırılan üstün bir varlık ( belki ne olduğunu anlayamayacağımız farklı bir form ) olup olmadığı konusunda kesin bir fikir beyan edemeyiz.

evreni baslatabilecek her şey enerji ile etkileşime giriyor ,fizik kanunlarına tabi demektir.bu konumda tanrı varlık konumuna düşer . sonlu bir tanrı ,determinist bir tanrı olur ..

Bu dediklerimi kavramadiniz değilmi...

evreni keşif için evreni incelemek gerekmez...maddeyi, enerjiyi yani temelini bilmek yeterli..sayılarla oynaya bilmek için 10 rakami(0-1-2-3-4-5...9) bilmek yeterli sonsuza kadar saymaya çalışmakla aynıdir...

Sicim kuramı,m kuramı,paralel evrenler kuramı gibi kuramlar evreni inceleyerek değil temel yapı taşını inceleyerek ortaya atılmış iddalardir...kanıtı gene temelinde yatar...

Sınırlı veya bağımlı bir tanrı olamaz .

Sitelerde Paylaş

Allah CC VARDIR. MÜMİN KULLAR GÜNÜMÜZDEN ÇOK İLERİDELER.

KAMİL MÜRŞİTLER VARDIR. EVLİYA KULLAR VARDIR. TESADÜF DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Elmalılı (sadeleştirilmiş): İleride Biz onlara hem ufuklarda (kendilerinin bulunduğu Harem sınırları dışında), hem kendi nefislerinde delillerimizi öyle göstereceğiz ki, sonunda onun gerçek olduğu kendilerine açıkça belli olacak. Rabbinin herşeye şahit olması kafi değil mi?

"Göklerde ve yerde nice
âyetler var ki, onların yanından geçip giderler." (Yûsuf: 12/105).

Sitelerde Paylaş

Tanrının varlığına dair nasıl bir kanıt olmalıdır ki Tanrı nın var olma ihtmali var olabilsin?

Eğer istenen kanıt, nesnel, skaler yani ölçülüp biçilebilen, modellenebilen cinsten bir kanıt ise, böyle bir kanıt yok.

Tanrı nın varlığına dair tüm kanıtlar birer yorumdur, çıkarımdır, akıl yürütmedir.

Ha ha ha :D

İtirafı devam ettir ve döngüyü tamamla

Yorum, çıkarım, akıl yürütme.

Ne tuhaf ki herhangi bir kuralı olmayan insan bilişsel aktiviteleri.

Yani insanlar yorum çıkarım ve akıl yürütmeyle bir zürafaya zürafa da diyebilirler, isterlerse fil de diyebilirler.

Onları engelleyen bir kural yok

Tamamla döngüyü.

Kır o zinciri de çık o kumpastan

Bir daha bu kadar yakın olamayabilirsin ateizme :D

Sitelerde Paylaş

Sen ateizmi nereden duydun okudun, bazı şeyleri bilmek için o işin profesörü olmak gerekmez, bunlar birçok kişi tarafından bilinen gerçekler.

Bu tanrının özelliklerinin ne olduğunu bir aralar deist iken yaptığım araştırmalar sonucunda edindim. Özellikle deizm.org sitesinden gerek soru cevaplar şeklinde, gerekse sitenin kendi açıklamalarından oluşan metinler sayesinde bu felsefik argümanların deizmde olduğunu teyit edebilirsiniz. İki felsefik argümanı var demiştim, yaratıcılık ve mutlaklık. İşte bu özellikleri olan varlığa deizmde kısaca tanrı denir. Bu argümanlar ise oldukça mantıklı ve akla uygun argümanlar. Zira mutlak varlık zorunludur ve her şey var olduğuna göre bir yaratılma, yani yoktan var olma gerçekleşmiştir.

Ateizm kavramını okumakla ateist olamazsın..Ateist olmak için bilimsel olguları okuman lazım..İyi gözlem yapman lazım..Kafanın iyi çalışması lazım..Öyle kolay bir şey değil bu..

Girdin bir siteye,baktın mantıklı şeyler yazıyor ve deist mi oldun yani?

Bu mu yani araştırma sürecinin özeti?

Yaratıcılık ve mutlaklık özellikleri olan varlığa tanrı deniyor demek ki..Kim söylüyor bunu?Sarı çizmeli mehmet ağa..Kanıt?Kanıta gerek yok..Varlık işte..Yersen :)

Herşey varsa bir yaratılma vardır..Pilot kalemle ateizmi çökerten fethullahcı gibisin :)

Sitelerde Paylaş

Size mükemmellik nedir, kusursuzluk nedir? sorusunu sorsam ..

cevap aslında belirlidir...

değişmeyen şey kusursuzdur...

madde değişirmi ?

Değişir.entropi kanunu .

Değişimin sebebi nedir?

Zaman ..

madde zamana bağımlıdir.

Yokluk degisirmi ?

Değişmez ve paradokslar icermez .

Yokluk kusurlumudur?

Kusurludur.varlık yokluğun tek kusurudur.varlığın olmadığı yerlerde yokluk kusursuzdur.

Bunlar subjektif çıkarımlar..

Ve aslında bu çıkarımları , bu kavramların tartışmasını neden yapıyoruz onu da anlamış değilim.

Bana göre değişmeyen şey kusurludur mesela.

Örneğin 20 yıl boyunca iş görecek, bozulmayacak bir laptop mühendisine göre kusursuz, o markanın patronuna göre kusurlu olabilir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün ama Tanrı nın varlığı/yokluğu noktasında, bu görece kavramlarla nasıl sonuca varacağız?

Öte yandan görece olmayan kavramlar, somut, nesnel ifadeler ile Tanrının varlığına ya da yokluğuna dair ne söyleyebiliriz?

Bu konudaki ilk iletimde söylediğim gibi, Tanrı nın varlığına dair kanıtlar, akıl yürütme yolu ile ortaya konulur.

Yani tanrı vardır deyip, masanın üzerine yarım kilo tanrı enerjisi, 15 cm tanrı parçası konulamaz.

Aslında varlığına dair ortaya konulacak kanıt cinsinden her yorum, her çıkarım, her akıl yürütme göreceli olacaktır.

Ama şunu yapmak mümkün; ortaya koyacağımız argümanlar insanların çoğunluğuna göre daha az görece olabilir.

Yüzeysel bir örnek verecek olursak, arabana aldığın yakıt ile hareket etttiğinde, yakıt/madde 3 şeye dönüşür:

Hareket enerjisi+ısı enerjisi+egzost gazı.

Ki egzostdan çıkan gaz molekülleri de hareket edip atmosfere yayılacağından, sadece ısı veya hareket enerjisi diyebiliriz.

Peki bu iki enerjinin, tekrar bir araya gelerek yakıtı oluşturmaları mümkün mü?

Mümkün ama dışarıdan enerji alarak mümkün.

Tıpkı evrenin var olabilmesi dışarıdan enerji almak zorunda olduğu gibi..

Ha şu an evren kapalı bir sistem olarak tasavvur ediliyor, evrenin dışı diye bir şey var mı, varsa var olan nedir vb. gibi detaylara girmeden şöyle denilebilir;

Evrenin dışı bigbang öncesidir.

Öncesinde ne olduğunu kimse bilmiyor.

Orada Tanrı vardı diyenlerin düşüncesine inanç, orada ve hiç bir yerde Tanrı yoktu diyenlerin düşüncesine spekulasyon deniliyor.

Hangisi doğru? Bilmiyorum, bilinip bilinemeyeceğini de bilmiyorum..

Sitelerde Paylaş

Ha ha ha :D

İtirafı devam ettir ve döngüyü tamamla

Yorum, çıkarım, akıl yürütme.

Ne tuhaf ki herhangi bir kuralı olmayan insan bilişsel aktiviteleri.

Yani insanlar yorum çıkarım ve akıl yürütmeyle bir zürafaya zürafa da diyebilirler, isterlerse fil de diyebilirler.

Onları engelleyen bir kural yok

Tamamla döngüyü.

Kır o zinciri de çık o kumpastan

Bir daha bu kadar yakın olamayabilirsin ateizme :D

Şu an senin yaptığının ne olduğunu bir anlatıvar bana?

Ortaya kanıt diye konulanlara akıl yürütme yoluyla çürütmek..

Ortaya, akıl yürütmeden ne koymayılız ki kanıt, kanıt olabilsin?

250 gram Tanrı kıymasından yapılmış köftelerin ağzına verilip aha işte Tanrı bu, işte kanıtı.. denmesini mi bekliyorsun ?

Sitelerde Paylaş

Şu an senin yaptığının ne olduğunu bir anlatıvar bana?

Ortaya kanıt diye konulanlara akıl yürütme yoluyla çürütmek..

Ortaya, akıl yürütmeden ne koymayılız ki kanıt, kanıt olabilsin?

250 gram Tanrı kıymasından yapılmış köftelerin ağzına verilip aha işte Tanrı bu, işte kanıtı.. denmesini mi bekliyorsun ?

Bu sözlerinle tarihin hiçbir yerinde hiçbir insanın elinde böyle bir kanıtın olmadığını kabul ediyorsun.

İnsan türünün farkındalığının farkındalığı ortalama 60 bin yıl önce çıktığına göre

Tanrı denilen şeyin 70 bin yıl önce herhangi bir kanıt veya çıkarımla bu gezegende yer almadığı kesin oluyor.

Bu da son 60 bin yıl içerisinde birilerinin 70 bin yıl önce olmayan çıkarımları, varsayımları, düşünceleri, akıl yürütmeleri yaptığını kanıtlıyor.

70 bin yıl önceki malzemelerle

60 bin yıl önceki malzemeler aynıydı.

O halde tanrı senin o engin düşüncene göre kesin bir şekilde uydurulmuş bir şeydir.

Sen diyorsun bunu.

İyi oku yazılanları.

Sitelerde Paylaş

Bu sözlerinle tarihin hiçbir yerinde hiçbir insanın elinde böyle bir kanıtın olmadığını kabul ediyorsun.

İnsan türünün farkındalığının farkındalığı ortalama 60 bin yıl önce çıktığına göre

Tanrı denilen şeyin 70 bin yıl önce herhangi bir kanıt veya çıkarımla bu gezegende yer almadığı kesin oluyor.

Bu da son 60 bin yıl içerisinde birilerinin 70 bin yıl önce olmayan çıkarımları, varsayımları, düşünceleri, akıl yürütmeleri yaptığını kanıtlıyor.

70 bin yıl önceki malzemelerle

60 bin yıl önceki malzemeler aynıydı.

O halde tanrı senin o engin düşüncene göre kesin bir şekilde uydurulmuş bir şeydir.

Sen diyorsun bunu.

İyi oku yazılanları.

Önce sen benim yazdıklarımı iyi oku;

Sana kanıt diye istediğin şeyin ne olduğunu soruyorum..

Tanrı nın bir elma gibi çıkarılıp masanın üzerine konulamayacağını söylüyorum.

Kanıt olarak kabul ettiğin bu ise, evet kanıt yok..

Ama senin akıl yürütme yoluyla yaptığın kanıt tanımına göre yok..

Önce burada bir anlaşalım...

Evrende var olabilen, etkileşime geçebileceğin en küçük planck uzunluğudur.

Nihayetinde bir sayı ile ifade edilir.

O sayının yarısı yok mudur? Vardır, ancak o sayının ifade ettiği ölçek ile hiç bir şekilde etkileşime giremezsin..

Ölçemezsin, biçemezsin, göremezsin....Peki o yok mu?

Var ama sadece akıl yürütenin aklında...Düşünce boyutunda.

Tanrı kavramı da buna benzer.

Sen eğer düşüncelerini bir rulo yapıp bana sunmadığın taktirde veya böyle bir rulo yoksa Tanrı yoktur diyorsan, tanrı veya kanıtı hiç bir zaman olmayacak...

Boş yere buralarda bekleme..

Sitelerde Paylaş

yolda giderken ileride trafik kontrolü var diye bir haber veriliyor...

Bu haber doğru da olabilir yanlış ta...

Ben doğru olma ihtimalini kabul edip ona göre davranmayı seçerim...

Bana göre tanrı da benim hayatımın gidişatını sorgulayabilecek biri...

nasıl ki ileride trafik kontrolu olduğunu kabul etmeyen yada inanamayan ama her hangi bir trafik kuralını ihlal etmeyen birisi için sorun yok ise aynı şekilde bir tanrıNın varlığına inanmasada doğru düzgün iyi adil yaşayan biri içln bir sorun çıkacağını sanmıyorum...

Sitelerde Paylaş

Bunlar subjektif çıkarımlar..

Ve aslında bu çıkarımları , bu kavramların tartışmasını neden yapıyoruz onu da anlamış değilim.

Bana göre değişmeyen şey kusurludur mesela.

Örneğin 20 yıl boyunca iş görecek, bozulmayacak bir laptop mühendisine göre kusursuz, o markanın patronuna göre kusurlu olabilir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün ama Tanrı nın varlığı/yokluğu noktasında, bu görece kavramlarla nasıl sonuca varacağız?

Öte yandan görece olmayan kavramlar, somut, nesnel ifadeler ile Tanrının varlığına ya da yokluğuna dair ne söyleyebiliriz?

Bu konudaki ilk iletimde söylediğim gibi, Tanrı nın varlığına dair kanıtlar, akıl yürütme yolu ile ortaya konulur.

Yani tanrı vardır deyip, masanın üzerine yarım kilo tanrı enerjisi, 15 cm tanrı parçası konulamaz.

Aslında varlığına dair ortaya konulacak kanıt cinsinden her yorum, her çıkarım, her akıl yürütme göreceli olacaktır.

Ama şunu yapmak mümkün; ortaya koyacağımız argümanlar insanların çoğunluğuna göre daha az görece olabilir.

Yüzeysel bir örnek verecek olursak, arabana aldığın yakıt ile hareket etttiğinde, yakıt/madde 3 şeye dönüşür:

Hareket enerjisi+ısı enerjisi+egzost gazı.

Ki egzostdan çıkan gaz molekülleri de hareket edip atmosfere yayılacağından, sadece ısı veya hareket enerjisi diyebiliriz.

Peki bu iki enerjinin, tekrar bir araya gelerek yakıtı oluşturmaları mümkün mü?

Mümkün ama dışarıdan enerji alarak mümkün.

Tıpkı evrenin var olabilmesi dışarıdan enerji almak zorunda olduğu gibi..

Ha şu an evren kapalı bir sistem olarak tasavvur ediliyor, evrenin dışı diye bir şey var mı, varsa var olan nedir vb. gibi detaylara girmeden şöyle denilebilir;

Evrenin dışı bigbang öncesidir.

Öncesinde ne olduğunu kimse bilmiyor.

Orada Tanrı vardı diyenlerin düşüncesine inanç, orada ve hiç bir yerde Tanrı yoktu diyenlerin düşüncesine spekulasyon deniliyor.

Hangisi doğru? Bilmiyorum, bilinip bilinemeyeceğini de bilmiyorum..

sırasıyla giderek cevap vermek isterim ..

"Laptop örneğinde mühendis için 20 sene bozulmadan şekli değişmeden duran laptop kusursuzdur' nereye kadar ?

Düzen bozulana kadar çalışma düzeni,görüntüsu degisene kadar..

" o markanın patronuna göre kusurlu olabilir." Neden kusurludur ? Para kazanma düzenini bozduğu ,değiştirdigi için ...

Değişim kusurdur iki taraf içinde ...

Evrenin enerji ihtiyacı ..

"Tıpkı evrenin var olabilmesi dışarıdan enerji almak zorunda olduğu gibi.."

evrenin var olabilmesi için evrende düzen mevcut olmalı ..

düzen nedir ?

Düzen ; yerleştirme ,tertip , aynı amaç ve doğrultuda hareket

evrenin var olabilmesi evrende düzen varmidir ?

Yoktur .

Entropi bu düzeni geçersiz kılar .evren değişime ,bozunmaya muhtaçtir,mecburdur

Evren sürekli enerji kaybediyor soğuyor ..

Yoklukta düzen ?

yoklukta düzen varmidir ?

yokluk değişmez .

Bu konumda düzen yoklukta vardır ..yokluk değişmez ..değişim(entropi) kusurdur

Sitelerde Paylaş

Önce sen benim yazdıklarımı iyi oku;

Sana kanıt diye istediğin şeyin ne olduğunu soruyorum..

Tanrı nın bir elma gibi çıkarılıp masanın üzerine konulamayacağını söylüyorum.

Kanıt olarak kabul ettiğin bu ise, evet kanıt yok..

Ama senin akıl yürütme yoluyla yaptığın kanıt tanımına göre yok..

Önce burada bir anlaşalım...

Evrende var olabilen, etkileşime geçebileceğin en küçük planck uzunluğudur.

Nihayetinde bir sayı ile ifade edilir.

O sayının yarısı yok mudur? Vardır, ancak o sayının ifade ettiği ölçek ile hiç bir şekilde etkileşime giremezsin..

Ölçemezsin, biçemezsin, göremezsin....Peki o yok mu?

Var ama sadece akıl yürütenin aklında...Düşünce boyutunda.

Tanrı kavramı da buna benzer.

Sen eğer düşüncelerini bir rulo yapıp bana sunmadığın taktirde veya böyle bir rulo yoksa Tanrı yoktur diyorsan, tanrı veya kanıtı hiç bir zaman olmayacak...

Boş yere buralarda bekleme..

Sayı dediğin şey (rakamsal) iletişim simgesi.

İnsanların dillerini sembollere döktüğü yöntemlerden biri.

Oradan örnek verme

Sevgi dersin

Onun da yarısını bulursun

Soyut şeyler bunlar.

Saçmalık yani.

Kelimeler maddi karşılıkları olduğu sürece anlamlıdır.

Sayılar da öyle.

Sayı da harf de insan dili.

Ayrıca gerçekliğe bakışın yanlış.

Matematik sembolleriyle her türlü sonsuzu yaratabilirsin.

Ancak bu onun var olduğu anlamına gelmez :D

Bölebildiğin şeyler madde ile sınırlı.

Senin bilincindeki simülasyonun sınırı yok.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biri demişki tanrıyı teistlerden öğrendiniz, bu kadar saçma birşey olamaz bunu söyleyen teismin insanlardan bağımsız olduğunu ve insanların teismden birşeyler öğrenebileceğini savunmuş olur. Burada kendine ateist diyenlerde teism zihniyeti var, tanrı fiziksel olamaz yoksa tanrı olamazmış vay, tanrı kusursuzsa hiçbirşey yapmazmış vay,

Tanrı akıl yürütmedir, non teism kategorisinde(agnostism, ateism, panteism) kanıt yoktur sadece akıl yürütme vardır

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biri demişki tanrıyı teistlerden öğrendiniz, bu kadar saçma birşey olamaz bunu söyleyen teismin insanlardan bağımsız olduğunu ve insanların teismden birşeyler öğrenebileceğini savunmuş olur. Burada kendine ateist diyenlerde teism zihniyeti var, tanrı fiziksel olamaz yoksa tanrı olamazmış vay, tanrı kusursuzsa hiçbirşey yapmazmış vay,

Tanrı akıl yürütmedir, non teism kategorisinde(agnostism, ateism, panteism) kanıt yoktur sadece akıl yürütme vardır

Nereden öğrendiniz/duydunuz/bellediniz tanrıyı?

Bir söyleyin de,bizde öğrenelim/belleyelim kardeşim..

Tanrı kavramını savunan her NAMUSSUZ,bu kavramı mensup olduğu toplumdan öğrenmiştir..Evet,aynen öyle..Tanrıcı herkes namussuzdur..Namusu olan birisi,azıcık bilgisi olan birisi bu kavramı savunamaz..

Bugün ışid kör bıçaklarla kafa kesiyorsa,bunda agnostiğinde/hristiyanında suçu vardır..Ya ateist olacaksın,o lağımdan çıkacaksın;ya da KANIT göstereceksin bize..

Bakın bu konular basit konular değil..Öyle bakkal ağzı ile bu konularda fikir belirtmeyeceksiniz..Namussuz/şerefsiz bir akpliye KUVVETLER AYRILIĞINI BİR ANLAT BAKALIM dedim,bana bön bön baktı..Şimdi siyaset konuşacaksan,azıcık bu konularda bilgi sahibi olacaksın..Teoloji konuşacaksan da,biraz bilgin olacak..Hiçbir şeyden habersiz bir şekilde burada kimse karşımıza gelmesin..Rezil ederiz adamı burada..Kevgire dönersiniz inan..

Cesed,bu kadar basit şeylere bile kafan basmıyorsa,okey salonlarına git arkadaşım..

Sen adını nereden öğrendin?Anandan,babandan,çevrenden değil mi?

Tanrı denilen şeyi de sana çevren öğretti..Sana çevren Tanrı diye birşey sunmasaydı,sen Tanrı kavramından bihaber olurdun..

Anlıyor musun?

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ontolojik kesinligi olan kavramlarin kanitlari olmaz.

ucan gorunmez domatesler vardir demek kadar yoktur demekte cok sacma ve gereksiz.

Yani açık fikirli olmak ve bilimsel düşünmek adına her zırvalığı ciddiye almalıyız.

Tanrı akıl yürütmeymiş, hangi veriye, hangi gözleme göre akıl yürütüyorsun? Akıl yürütme öyle çalışmaz, elinde bir veri, bir gözlem olması lazım, elinde hiç bir somut kanıt, veri olmadan yapılan işleme hayal kurma denir.

Nolan çok doğru söylemiş, bu din denen rezillik gücünü kelle sayısından, kendi palavralarına ihtimal veren insanlardan alır. Bu dinlerin de, ortaya attığı kavramlarında hiç bir iler tutar yanı yoktur, tamamı palavradan ibarettir, bunlara olabilir demek bile ahmaklıktır.

Sitelerde Paylaş

Tanrı konusunda her iddiaya böyle yaklaşılıyorsa

Tanrı itin götündedir iddiasına da tanrı vardır iddiasına yaklaşıldığı gibi yaklaşılmalı.

Madem çizgi filmleri sevmiyorsunuz, oradan karakterleri gündeme almıyorsunuz,

Tanrının nerede olduğu iddiasını dikkate almak zorundasınız.

Ben diyorum ki tanrı itin götündedir.

Agnostikler o süper zekalarıyla buna bilinemez diye yaklaşsınlar.

Deistler de Agnostiklere katılmakla birlikte itin götünde hiçbir şey yapmadan öylece duruyor desinler.

Panteistler de tanrı itin götüyle bütünleşmiş bir olmuş, tanrı göttür, göt de tanrıdır desinler.

Sitelerde Paylaş

Nereden öğrendiniz/duydunuz/bellediniz tanrıyı?

Bir söyleyin de,bizde öğrenelim/belleyelim kardeşim..

Tanrı kavramını savunan her NAMUSSUZ,bu kavramı mensup olduğu toplumdan öğrenmiştir..Evet,aynen öyle..Tanrıcı herkes namussuzdur..Namusu olan birisi,azıcık bilgisi olan birisi bu kavramı savunamaz..

Bugün ışid kör bıçaklarla kafa kesiyorsa,bunda agnostiğinde/hristiyanında suçu vardır..Ya ateist olacaksın,o lağımdan çıkacaksın;ya da KANIT göstereceksin bize..

Bakın bu konular basit konular değil..Öyle bakkal ağzı ile bu konularda fikir belirtmeyeceksiniz..Namussuz/şerefsiz bir akpliye KUVVETLER AYRILIĞINI BİR ANLAT BAKALIM dedim,bana bön bön baktı..Şimdi siyaset konuşacaksan,azıcık bu konularda bilgi sahibi olacaksın..Teoloji konuşacaksan da,biraz bilgin olacak..Hiçbir şeyden habersiz bir şekilde burada kimse karşımıza gelmesin..Rezil ederiz adamı burada..Kevgire dönersiniz inan..

Cesed,bu kadar basit şeylere bile kafan basmıyorsa,okey salonlarına git arkadaşım..

Sen adını nereden öğrendin?Anandan,babandan,çevrenden değil mi?

Tanrı denilen şeyi de sana çevren öğretti..Sana çevren Tanrı diye birşey sunmasaydı,sen Tanrı kavramından bihaber olurdun..

Anlıyor musun?

Bu ne saçmalık ya tanrıyı anamdan babamdan öğrendim onlarda kendi atalarından bu böyle midir hep ? siz kafayı durdurmuşsunuz ezberlerle konuşuyorsunuz. Size göre insanlar dinleri kendilerine zarar vermek kendilerini aptallaştırmak için oluşturmuş gram beyininiz yok mu neden bugün bu dinler var diye düşünmüyor musunuz? Sadece saçmalıyorsuz yok işidin suçuy muşuz lan sen adama diyosunki senin dinin senin imamların senin dindarlarının hepsi yalancı art niyetli geri zekalı adamlar adamlarda bu ne saçmalıyor diyo, tüm dünyada insanların yerel mitleri var mı var bu neyin kanıtı tanrı aileden toplumdan mı öğrenilirmiş?

Bir insanın ben nasıl oluştum dünya nasıl oluştu ne olacam neden buradayım demesi hayvanlık mı? Dinler kendi çağlarında bunlara açıklamaya çalışmış akıl yürütmeler, bugünde insanlar senaryo oluşturuyor bırakta bunu yapmaya hakları olsun bırakın artık hakaret etmeyi kimse gerçek budur ben vahiy alıyorum demiyor neden bu kadar zıtlaşıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Tanrı konusunda her iddiaya böyle yaklaşılıyorsa

Tanrı itin götündedir iddiasına da tanrı vardır iddiasına yaklaşıldığı gibi yaklaşılmalı.

Madem çizgi filmleri sevmiyorsunuz, oradan karakterleri gündeme almıyorsunuz,

Tanrının nerede olduğu iddiasını dikkate almak zorundasınız.

Ben diyorum ki tanrı itin götündedir.

Agnostikler o süper zekalarıyla buna bilinemez diye yaklaşsınlar.

Deistler de Agnostiklere katılmakla birlikte itin götünde hiçbir şey yapmadan öylece duruyor desinler.

Panteistler de tanrı itin götüyle bütünleşmiş bir olmuş, tanrı göttür, göt de tanrıdır desinler.

şiir gibi yazmışsın be ,son paragraf ata sözü gibi mübarek.

Sitelerde Paylaş

Bir müslüman ne kadar yobazsa, buradaki ateistim diye geçinenlerin de en az o kadar yobaz olduğunu görüyorum. Hiçbir fikre zerre kadar açık değiller ve o fikri felsefik olarak savunmaya çalışanlara da namussuz ve şerefsiz diyorlar, biri bana bu adamın yobaz olmadığını söylerse dokuz delilim daha vardır ki onun yobaz olduğunu ispatlayayım ancak burada söylemeyeceğim, yazı uzar.

Neyse gelelim zurnanın zort dediği yere, okudum ve anladım ki, ateist yobazlar(felsefik olarak ateizmi özümsemiş ve benimsemiş olanlardan bahsetmiyorum, kendi kıt aklıyla ateist olduğunu sanan ve papaz gibi farklı düşünenleri afaroz etme hobisi bulunanlardan bahsediyorum.) deist tanrısının olma olasılığına en ufak bir ihtimal dahi vermiyor ve ihtimal verenleri de şerefsiz olarak görüyor. Kanıt istersem de herhangi bir kanıt da vermiyor ve tartışmaya dahi yanaşmıyor. Üzülerek söylüyorum ki, forumdaki genel seviye çok düşük. Daima strateji çamur atmak, çok nadiren yeni bir fikir ortaya konuluyor.

tarihinde KutsalDemlik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...