Jump to content

Düşünce ve ifade özgürlüğü din ile dalga geçmeyi de kapsar mı?

Düşünce ve ifade özgürlüğü din ile dalga geçmeyi de kapsar mı?  

16 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nedenlerini de belirtirseniz daha iyi olur.

Ben otoritenin ikiyüzlülüğüne, sahte erdemlerine ve yanlış iddialarına karşı gelmekte hiciv ve parodinin kritik bir önem taşıdığı düşüncesindeyim. Din de sadece bir inanç sistemi, ya da maneviyat anlamına gelmez. Aynı zamanda düşünsel ve ahlakî bir otoritedir. Başkalarının neye inanması gerektiği, nasıl hareket etmeleri gerektiği, hangi kanunların çıkarılması ve onların nasıl uygulanması gerektiğini dikte eder. Kendinde başkalarının yaşam tarzlarına karışma hakkı görür. Bu yüzden dinî doktrinler ve dinî lobi faaliyetleri başkalarını katı kurallarıyla taciz edebilir, bunaltabilir, zulmedebilir, sıkıntı verebilir ve adaletsizlik yaratıp onu sürekli kılabilir. Mağrur, baskıcı, habis ve saçma otoritelere saygı göstermeye zorlanmak onlara güç kazandırır. Bu sadece din için değil, politika için de geçerli. 

Politik görüşler, ideolojiler, siyasi uygulamalar, parti liderlerinin söz ve fiilleri, ekonomi modelleri ve felsefî inançlarla alabildiğine dalga geçebiliyor ve bunları tartışma, eleştiri, hiciv, mizah konusu yapabiliyoruz. Ki eğer söz konusu düşünceler tutarsızlık ve çelişkiler içeriyorsa, iyi temellendirilmemişse tiye alınmaları ve gülünç karşılanmaları çok doğal. Aynı şey din için de geçerli olmalı. Din, tüm diğer halka açık fikirler gibi iğneleyici, ironili sözlerden, alay ve espri konusu olmaktan muaf değildir, olmamalı. Dinin bu hususta ayrıcalıklı bir muameleyi hak ettiğini düşünmek için hiçbir iyi neden yok.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Şövalye yazdı:

Din de sadece bir inanç sistemi, ya da maneviyat anlamına gelmez. Aynı zamanda düşünsel ve ahlakî bir otoritedir.

8 dakika önce, haci yazdı:

Hoşgeldiniz Şovalye kardeşim. Bu aydınlık görüşlerinizle foruma değerli bir boyut kazandırıyorsunuz. Tanımını yaptığınız hicvin daha güzel ve veciz tanımlanabileceğini sanmıyorum.

bu herıfın gorüşleri mi aydın.,

alıntı yaptıgım yerı oku bakayım hacı abi.

adam gizliden gizliye islam pompalamaya gelmiş foruma

forumun yeni trolü hayırlı olsun.

ateıst gorunumlu  müslümü seni.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, cezayakın2 yazdı:

aynen çok yaşa ben yazmadan sen yazdın kaç kere burdan kovuldu

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, cezayakın2 yazdı:

övgü gelince kıskandın mı ergen. şu yazıdan çıkarılabilecek en fesat yorum. 

biraz hava al.

1400 yıl önce arap bir bedevinin peydahladığı bu saçmalıkları bal gibi dalga konusu yaparım. herkeste yapmalı. yapın eğlenin abi bir sürü malzeme var dinde. en son ezana bi remix yapmıştım gülmekten telef oldular (: bir de karikatür çizebilsem.

gülün eğlenin yani bundan güzel malzeme olmaz. 

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, jumanji35 yazdı:

övgü gelince kıskandın mı ergen. şu yazıdan çıkarılabilecek en fesat yorum. 

biraz hava al.

1400 yıl önce arap bir bedevinin peydahladığı bu saçmalıkları bal gibi dalga konusu yaparım. herkeste yapmalı. yapın eğlenin abi bir sürü malzeme var dinde. en son ezana bi remix yapmıştım gülmekten telef oldular (: bir de karikatür çizebilsem.

gülün eğlenin yani bundan güzel malzeme olmaz. 

sen gerizekalımısın?

ilk paragrıfınla ikinci paragrafın birbiriyle çelişiyor.

--------------------

dinle eğlenmek benımde en buyuk hobim.

fakat konu sahibi müslüman.

islam pompalıyor.

alttan altta dini övüyor.

bunu göremiycek kadar körsün.

--------------------------------

banamı ergen dıyorsun.

9 sene hacettepeden mezun oldum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, cezayakın2 yazdı:

Hayır, hayır, gizli mesaj vermeye çalışmıyorum. Dinin düşünsel ve ahlakî bir otorite olmasından kastım onun kendisine göre bir takım davranış kuralları, ahlak kuralları, değer yargıları dayatması ve belli bir dünya görüşünü dikte etmesidir. Hepsi bu.

tarihinde Şövalye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşünce özgürlüğünü kapsaması gerekir en azından... Neticede mizahtır bu. Mizaha hoşgörü ise bir medeniyet ve gelişmişlik ölçüsüdür.

Diğer taraftan günümüz ülke şartlarında nerde ve nasıl bu mizahın yapılması gerektiği konusunda, biraz daha akılcı bir strateji izlenmesi yerinde olur. 

Bu arada, başlıkta öyle islamı mesaj filan görünmüyor. 

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence dalga geçebilir ama eğer ifade özgürlüğü bu ülkeye birden girerse bütün ülkede kafa yapar çünkü bilirsin insanlar bu tip şeylere karşı çok hassastır, hassas olmalarının da bir nedeni var eğer hassas olmazsalar o zaman din gücünden düşerler bizim gibi dinsizliğe yaklaşırlar. O nedenle dindarlar bayağı agresifler.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, zırvacı said:

ne bir din ne mensubu. nede dinsiz ile yada hayata dair herhangi bi durumla dalga gecmek yada asalamak kişiyi dalga gectiği ile aynı seviyeye getirir. 

Hadi ya.. Kim karar veriyor,bu aynı seviyeye gelme meselesine ? Where is the Dünya-genel-karar-mekanizması ?  Amma zırvalamışsın. Harbi zırvacısın yani. Herkesle,herşeyle dalga da geçilir tassak da !

Hiçkimse ve hiçbirşey  eleştiri ötesi değildir !!! Bi geçin şu saygı maygı hikayelerini. 

tarihinde impressivo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Keşke islam da, kendisinden farklı düşünenle dalga geçebilme ve eleştiriyle yetinebilme erdemine sahip olabilseydi.

Ne yazık ki dinin ve müslümanın amacı sadece inançlarını yaşamak değildir. öyle olsaydı "biz böyle inanıyoruz, herkes istediği gibi inanmalı ve yaşamalıdır" şeklinde düşünüp haraket etmeleri gerekirdi.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

Keşke islam da, kendisinden farklı düşünenle dalga geçebilme ve eleştiriyle yetinebilme erdemine sahip olabilseydi.

Ne yazık ki dinin ve müslümanın amacı sadece inançlarını yaşamak değildir. öyle olsaydı "biz böyle inanıyoruz, herkes istediği gibi inanmalı ve yaşamalıdır" şeklinde düşünüp haraket etmeleri gerekirdi.

Siz galiba dünyadaki fanatizmi İslam ile eşitliyorsunuz. Yine de bu kadar katı olmanızın nedenini anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Aslında anladım. Örneğim Cumhuriyet gazetesinin 4'üncü sayfada pul kadar karikatürü alıntı yapıp ceza almasını kast ediyorsunuz.

Şöyle diyelim: Ben Charlie Hebdo okudum biraz da İnternetten baktım. Bazı karikatürleri gerçekten iğrenç buluyorum. Bunlar bir de "Muhammed'in hayatı" diye çizgi roman çıkarmışlar (İslam'daki resim yasağına inat).

Ben doğru bulmuyorum. Yani şaka espiri her türlü yapılsın. Ama sırf inançlı kişiyi sinir etmeye yönelik de yazı/resim olmasın.

Şimdi anladım: İnanç konusunda saygı anlayışı bütün dinlerde vardır. Ateizm'de de vardır. Ama insanın düzeyi/seviyesi hangi inançtan olduğu ile alakalı değil ki. Mesela Avrupalı-Amerikalı-Türk Budistler böyle sağlam karakterli, hoşgörülü, barışçıl kişiler olarak öne çıkarlar. Ama Endonezya'da Budistler Müslümanlara eziyet ediyor, hatta oradaki rahipler ellerinde sigara ile dolaşıyor (Normalde Budistler et bile yemezler).

Yani dinin veya ideolojinin arkasındaki kimlik önemli. Örneğin Stalin Komünisttir, Trocky'de komünisttir. Birincisi ikinciyi öldürtmüştür.

- Ben niyete bakarım. Gerçekten komik bir şeyse olabilir. Ama Müslümanların gözüne soka soka olmaz. Zaten isyan edecek yer arıyorlar. Fransa gibi ülkede biraz sorumsuzluğa giriyor.

Sitelerde Paylaş

Mizah en sert muhalefet yöntemidir. 

Ciltlerce süren analizler, uzun nutuklar, ajitasyon filmleri, afişler vs. bir tek sağlam yapılmış espri, hepsinin üstüne çıkar. Haziran ayaklanmasını bugün nasıl hatırlıyoruz? Birkaç ikonik kare ve orantısız zeka kullanımı, yani mizah. Mizah tek başına birçok ikonik fotoğraftan, sokaklara dökülen milyonlardan daha fazla akılda kalıcı olabiliyor.

Mizah bir yöntemdir. Ama alay etmek mizah değildir. Alay etmek küfür etmek gibidir. Sizi rahatlatır, karşı tarafı keskinleştirir. Dinle alay etmek isteyene birşey demem ama alay etmenin bir yöntem olduğunu sanmıyorum.

Alay ile mizahın farkını nasıl anlarız? Mizah zeka taşır, alay sadece nefretin yansımasıdır. Mizah ile yapılan muhalefet, karşıdakinin de içten içe saygısını kazanır. Alay etmek sadece nefreti çoğaltır.

Bu bağlamda Charlie Hebdo'nun sözkonusu sayısının zeka barındırdığına tanık olmadım. Kaba alay dolu bir dergi idi. Tabii ki bir ate olarak o tip bir derginin yayınına da destek olabilirim. Ama ardında durup bedel ödemeye değecek kadar zeka görmedim o dergide.

Dinle alay etmek özgürlük sınırları içinde midir? Özgürlük kavramının sülfirik asit tanımı gibi net bir tanımı olduğunu sanmıyorum. Özgürlük politik bir kavramdır. Dolayısı ile ben de meseleye politik bakarım. Dinle yapılan çatışmanın toplumu aydınlanma yönüne evriltme, hegemonyanın yönünü özgürlüklere dönmesini sağlamaya yönelik olmasını isterim. Dolayısı ile dinle bu şekilde alay etmek nasıl bir sonuç doğuruyor, bu sorunu iyi analiz etmeden cevap vermem. Alay etmek dini güçlendiriyorsa, bu saçma ve yersiz bir iştir. Benim açımdan kriter budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...