Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

4 dakika önce, democrossian yazdı:

Ortada anlaşılacak bir şey yok. Anlaşılması gereken bir şey de yok. Anlaşılmayan bir şey de yok. Tek anlaşılan, saçmaladığınız. Makinelerle, cartla curtla özgür iradeyi yoksayamazsınız. Tutarlı bir şey bulun. Makine en yahu? Makinenin özgür irade ile ne alakası var? Hayır ne alakası var? Bir alakası olsa da haaa var desek! Yok! Alakası yok!

Bana kadiri mutlak bir tanrı getirin, tamam özgür irade yok diyeceğim. Nerde bu tanrı? Kadiri mutlak olacak ama, öyle fasa fiso tanrı kabul etmem.

Alakasız mevzuları ortaya sürüyorsunuz. Bilgisayarların özgür iradeleri elbette yok. Olsaydı bir de bari !!! :lol: Heralde olmayacak yahu! Bunun konumuz ile, bizim ile ne alakası var?

Lan democ :lol: Ben armut diyorum sen jule sezar..... Sen yat uyu iş vardır yarın :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 dakika önce, NotImportant yazdı:

► Düşün bakalım herhangi bir kararın için '' ben, olsam ben ne yapardım'' de. Bu düşünce için kafanın içinde hayal ettiğin her bir başka sen, başka bir sen hayal eder. Ama takılıp kalmıyorsun değil mi ?

Bilinçaltı etkisini kastediyorsun herhalde...  Ancak insanlar bilinçaltını yönlendirebilir ve eğitebilir. Bu da değiştirebileceğimiz bir etken olduğu için, özgür irade yine var. sonuç değişmiyor.       

Sitelerde Paylaş

Klasik determinizmde özgür irade olmadığı düşünülüyordu, evet. Ama modern kaos teorisinin determinizme eklemlenmesi ve modern determinizme geçilmesi, durumu değiştirdi. Klasik determinizmde her şeyi bilen bir tanrı veya şeytanın her şeyi de öngörebileceği düşünülmüştü. Modern determinizm bunu çöpe atınca, özgür irade kabul edildi. İradelerimiz özgürdür. Özgürlüğü kısıtlıdır, mutlak ve sınırsız değildir. Ama olabileceği kadar özgürdür. Al sana bir kırmızı düğme, ister bas, bir şehre hidrojen bombası yollayıp bir milyon kişiyi buharlaştır, istersen de basma, hayatta kalsınlar derlerse düğmeye basıp basmama konusunda tamamen özgürüz. İster basarız, ister basmayız. Kararı biz veririz.

Sitelerde Paylaş

Tabii kadiri mutlak bir allaha inanan bir Müslüm olmanız illa da şart değil. Her şeyi bilen ama karışmayan bir tanrıyı öne süren bir deist olmanız da özgür iradeyi inkar etmenizi sağlayabilir! Seçim sizin! Allah mı, deist tanrısı mı? Ne diyorsunuz? Hangisini alasınız geldi? :D 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, democrossian yazdı:

Klasik determinizmde özgür irade olmadığı düşünülüyordu, evet. Ama modern kaos teorisinin determinizme eklemlenmesi ve modern determinizme geçilmesi, durumu değiştirdi. Klasik determinizmde her şeyi bilen bir tanrı veya şeytanın her şeyi de öngörebileceği düşünülmüştü. Modern determinizm bunu çöpe atınca, özgür irade kabul edildi. İradelerimiz özgürdür. Özgürlüğü kısıtlıdır, mutlak ve sınırsız değildir. Ama olabileceği kadar özgürdür. Al sana bir kırmızı düğme, ister bas, bir şehre hidrojen bombası yollayıp bir milyon kişiyi buharlaştır, istersen de basma, hayatta kalsınlar derlerse düğmeye basıp basmama konusunda tamamen özgürüz. İster basarız, ister basmayız. Kararı biz veririz.

Duyu organların olmasa karar veremezsin.

Beyin duyu organlarından gelen verileri işler.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bence siz en iyisi anlamadığınız konulara yorum yapmayın. Eğer gecikme varsa, bilinç özgür değildir. Derdinizi bulursanız Einstein'a anlatırsınız.

Hayır, farkına vardığında işlemi iptal edebiliyor musun mesele orada. Gecikme özgür iradeyi yok edemiyor. Sadece bazı işlemlerin otomatik pilotta ilerlediğini gösteriyor. Araba sürerken araba sürdüğünün çok farkında değilsindir ama kırmızı ışık yanınca bilincin devreye girer ve arabayı durdurursun yada birden bire yola birisi fırlayınıca kontrol sana geçer...

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, NotImportant said:

Bence siz en iyisi anlamadığınız konulara yorum yapmayın. Eğer gecikme varsa, bilinç özgür değildir. Derdinizi bulursanız Einstein'a anlatırsınız.

Abi o bu değilde ben senin yorumlara hayran kaldım aklımdakileri ve fazlasını çok güzel bi şekilde anlatıyosun ama nasıl anlamıyorlar anlamıyorum -_-

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, vitamin said:

Hayır, farkına vardığında işlemi iptal edebiliyor musun mesele orada. Gecikme özgür iradeyi yok edemiyor. Sadece bazı işlemlerin otomatik pilotta ilerlediğini gösteriyor. Araba sürerken araba sürdüğünün çok farkında değilsindir ama kırmızı ışık yanınca bilincin devreye girer ve arabayı durdurursun yada birden bire yola birisi fırlayınıca kontrol sana geçer...

Kırmızı ışıkta durman gerektiği öğretildiği İÇİN durursun. Beyninde "trafikteyken kırmızı ışık gördüğünde dur" emri var. gördüğünde beynin otomatik olarak durdurur.

Durmama ihtimalin de var tabii ama nasıl? Eşini dostunu hastaneye yetiştiriyorsundur. "Kurallara ne olursa olsun uy" emri önceden beynine işlenmediyse kırmızı ışıkta hastaneye çabuk varmak İÇİN durmazsın. her şey görüldüğü üzere nedenlere bağlı. Bana hangi eylemi söyleyebilirsiniz ki hiç bir sebebi olmayan? Peki özgür irade herhangi bir şekilde var olabilir mi? Olursa nasıl olur? Bilmiyorum. Sadece her şeyin bir nedeni varken özgür irade çok saçma.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, vitamin yazdı:

Hayır, farkına vardığında işlemi iptal edebiliyor musun mesele orada. Gecikme özgür iradeyi yok edemiyor

Farkına vardığın şeyi iptal etmekten kastın nedir ?

Alıntı

. Sadece bazı işlemlerin otomatik pilotta ilerlediğini gösteriyor. Araba sürerken araba sürdüğünün çok farkında değilsindir ama kırmızı ışık yanınca bilincin devreye girer ve arabayı durdurursun yada birden bire yola birisi fırlayınıca kontrol sana geçer...

bu omuriliğin görevi. Konuyla ne alakası var ?

Sitelerde Paylaş

:D Hayır da niye makineler üzerinden anlatıyorsunuz hep? Makinelerin konu ile zerre kadar alakası yok. Hayır alakası olsa, tamam. Ama yok. İnsan bilinci üzerinden gitmeniz gerekiyor! Makineler üzerinden anlattığınız sürece fasa fiso, ıvır zıvır, saçma sapan, terelelli olacak. Hiç çıkarınız yok anti özgür iradeciler!

Terelelli sayıklamayın da sadede gelecekseniz gelin. Kadiri mutlak bir tanrı olmadan özgür iradenin olmamasının bir yolu yok. Kadiri mutlak bir tanrı kesinlikle olmadığı için özgür irade kesinlikle vardır.

Makineler üzerinden anlatacağınız hiç bir zırva geçerli değil. Özgür irade ile makinenin zerre kadar bir alakası yok. Konu, insan bilinci.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, ellectra yazdı:

Bana hangi eylemi söyleyebilirsiniz ki hiç bir sebebi olmayan? 

Bu özgür iradeyi niye ortadan kaldırsın ki? :D

Kırmızı ışık örneğin fazlasıyla saçma. Bununla şimdi sen özgür irade yok diye kanıtladım sanıyorsun!!! :lol: Kırmızı ışıkla özgür iradenin zerre kadar alakası olsa da haaa desek yahu! :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, ellectra said:

Kırmızı ışıkta durman gerektiği öğretildiği İÇİN durursun. Beyninde "trafikteyken kırmızı ışık gördüğünde dur" emri var. gördüğünde beynin otomatik olarak durdurur.

Durmama ihtimalin de var tabii ama nasıl? Eşini dostunu hastaneye yetiştiriyorsundur. "Kurallara ne olursa olsun uy" emri önceden beynine işlenmediyse kırmızı ışıkta hastaneye çabuk varmak İÇİN durmazsın. her şey görüldüğü üzere nedenlere bağlı. Bana hangi eylemi söyleyebilirsiniz ki hiç bir sebebi olmayan? Peki özgür irade herhangi bir şekilde var olabilir mi? Olursa nasıl olur? Bilmiyorum. Sadece her şeyin bir nedeni varken özgür irade çok saçma.

Yani insanın nedensizce, gelişigüzel, rastgele seçim yapması ve sonra da bu seçimlerim rastgele, tesadüfen sonucu olması özgür irade mi oluyor? 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, NotImportant yazdı:

Eğer gecikme varsa, bilinç özgür değildir.

Gecikme bilinç özgürlüğünü iptal ediyor ha! :lol: Yok ya! sahi mi yahu! Bak sen! :D Yeteneksiz yarışmasına komedyen olarak çıksana sen! Hayır da gecikme niye özgür iradeyi iptal etsin yahu! Hiç bu kadar komik bir iddia da duymamıştım ha!

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, sağduyu said:

Yani insanın nedensizce, gelişigüzel, rastgele seçim yapması ve sonra da bu seçimlerim rastgele, tesadüfen sonucu olması özgür irade mi oluyor? 

Bilmiyorum dedim ya ^_^ Sonsuzluk kavramı gibi. Adına sonsuzluk demişiz ama bu sonsuzluk gerçekten var mı? varsa nasıl var? Son diye bir şey varsa nasıl var? Son'un ardı diye bir şey nasıl olmaz? Bunları cevaplayamadığım gibi özgür iradeyi de cevaplayamıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...