Jump to content

Ahiret hesabından neden korkmuyorum?

Recommended Posts

<<Allah da o zaman sana diyecek ki, sana hatırlaman için Kitap gönderdim. Peygamberler gönderdim. Cübbeliler gönderdim. O zaman ne diyeceksin.>>

Ha..str ordan g.t Cübbeliler göndermişmiş !

Senin sonunu iyi görmüyorum. Toparla kendini, yazık etme...

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ortadoğu çıkışlı İslam, Hristiyanlık, ve Yahudilik diye bilinen dinler başta olmak üzere tüm bu tür insan yapımı saplantıları herşeyin kaynağı ve tasarlayıcısı olan bir yaratana yüklemek bu Tanrıya bir hakaret olur.

Bence varoluşun ve tanrısallığın gizemi bu insan hayalinin ürünü dinlerden çok daha derindir.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Thamate ;

- Korksan da, Korkmasan da herkes gibi hayatının hesabını vereceğin bir Mahkeme-i Kübra olacak. Senin itirazın yada Zanların bu gerçeği değiştirmeyecek.

- Birşeye inanmamak ile yada inkar etmek ile yada itiraz veya kabul etmemek ile netice değişmez.. Olacak olur, hüküm uygulanır..

- Zulüm; Bir başkasının hakkına tecavüz etmek, Adalet ise hak sahibine hakkını vermek yada zalimi cezalandırmaktır..

Allah seni yada Kainatı yaratırken kimseye sormadı, zaten soracağı kimse de yok.. Ama işte şu an varsın ve irade sahibisin...

- Hayatından ve var olmaktan memnun değilsen Ölümü ve hiçliği tercih edebilirsin... Seni tutan yok..

- Madem varsın ve tercihini yaşamak yönünde kullanıyorsun;

O zaman Allah'ın vaadettiği Mahkemeden ve büyük olasılıkla gireceğin Cehennem hapsinden kurtulmak

istiyorsan ölümü öldürüp, ebedi olarak burda kalman gerek.. Yapabilirsen bunu yap....

Bunu yapamıyorsan o zaman yaratıcının kanunlarına uymamanın cezasını çekmen Adalettir...

Madem Suç ve Ceza önceden tanımlanmış, neticeleri önümüze konulmuş ve sende bunu biliyorsun; o zaman sana saçma yada mantıksız da gelse Cehennem ADALET, Cennet ise RAHMETTİR...

Benim mülküme işçi yada misafir olarak geldiğinde benim şartlarıma uymak zorundasın... Şartlarım sana uymuyorsa Mülkümde durmaman gerekir.. Dururda arsızlık yapmaya devam edersen elbet cezaya müstehak olursun... Aynen bunun gibi;

Ya Allah'ın mülkünden çıkacaksın, ya onun Rızasına uygun hareket edeceksin; ya da ceza göreceksin...

Olay budur..

Sitelerde Paylaş

Thamate ;

- Korksan da, Korkmasan da herkes gibi hayatının hesabını vereceğin bir Mahkeme-i Kübra olacak. Senin itirazın yada Zanların bu gerçeği değiştirmeyecek.

- Birşeye inanmamak ile yada inkar etmek ile yada itiraz veya kabul etmemek ile netice değişmez.. Olacak olur, hüküm uygulanır..

- Zulüm; Bir başkasının hakkına tecavüz etmek, Adalet ise hak sahibine hakkını vermek yada zalimi cezalandırmaktır..

Mask,

ben tanrıyı ne gördüm ,ne duydum, ne de hissettim.

ortada varolan şeyler tanrı hakkında söylenmiş birkaç güzel söz ve onları kullanarak tarih boyunca menfaat sağlayan insanlar.

Şimdi ben allah /tanrı yoktur bunlar boş laflar deyince nasıl suçlu olabilirim.

Sence bu vicdana sığan birşey mi?

Sitelerde Paylaş

Önce kendi vicdanına sor; Sana bu kainatın ve senin varlığının tesadüf, ölümün ise hiçlik olduğunu mu söylüyor... Hayat dediğin bu kısacık sürecin manasız, boş ve sadece bir tesadüf eseri olduğunu mu söylüyor... Senin içindeki duyguların ve merakın, nefretin ve sevgin, acizn ve zülmün karşılıksız kalacağını mı söylüyor... Mazlumların çaresizlik içinde zalimlerin hesap vermeden dünyada yaptıkları zülmün karşılığını görmeden yok olup gideceklerini mi söylüyor...

herşeyden önemlisi bu forumda ve insanlık tarihi boyunca tartışılan bu meselenin neticesiz kalacağını mı söylüyor... Vicdanınla irtibatın kaldıysa sana gerçeği söyleyecektir.. Çünki insanlar bazı şeyleri ancak vicdanen bilir...

Diğer bir açıdan ise, evet ceza görmen adelettir... İki sebeble...

1- Suç ve Ceza önceen tanımlanmış olduğu için... Sen görmediğin bir Allah ı tanımak ve onun kanunlarına uymak yerine nefsine kolay geleni seçtin.. Dolayısı ile nasılki insanların kanunları bilmemesi onları kanunlar karşısındaki mesuliyetten kurtarmaz ise; Senin de Allah'ı görmemen seni mesuliyetten kurtarmaz...

2- Allah'ı inkar etmek ile Allah'ı tanıyan ve bilen bütün mevcudatın hukuklarına tecavüz ediorsun.. Tüm kainatı abeslik ile itham ediyorsun.. Elbet kainattaki her bir zerrenin senin üzerinde hakkı var ve sen onların hakkına tecavüz ediyorsun.. Elbet Sani-i Kainat onların hakkını sende bırakmaz... Bu cinayetin ve inkarın cezasız kalmaz..

Ama herşeyden önce dediğim gibi vicdanına sor.... Ama onun sesini Aklı ve İrade ile bastırma, bırak konuşsun.. Çünki vicdan konuşursa ancak hakikati söyler...

Sitelerde Paylaş

Önce kendi vicdanına sor; Sana bu kainatın ve senin varlığının tesadüf, ölümün ise hiçlik olduğunu mu söylüyor... Hayat dediğin bu kısacık sürecin manasız, boş ve sadece bir tesadüf eseri olduğunu mu söylüyor... Senin içindeki duyguların ve merakın, nefretin ve sevgin, acizn ve zülmün karşılıksız kalacağını mı söylüyor... Mazlumların çaresizlik içinde zalimlerin hesap vermeden dünyada yaptıkları zülmün karşılığını görmeden yok olup gideceklerini mi söylüyor...

herşeyden önemlisi bu forumda ve insanlık tarihi boyunca tartışılan bu meselenin neticesiz kalacağını mı söylüyor... Vicdanınla irtibatın kaldıysa sana gerçeği söyleyecektir.. Çünki insanlar bazı şeyleri ancak vicdanen bilir...

Başlık yazımı tekrar düşünürsen bu konuları vicdanıma danıştığımı vicdanımdan aldığım cevaplarla Tanrının yokluğunu kendime itiraf etmek zorunda kaldığımı göreceksin.

Lütfen tekrar oku

1- Suç ve Ceza önceen tanımlanmış olduğu için... Sen görmediğin bir Allah ı tanımak ve onun kanunlarına uymak yerine nefsine kolay geleni seçtin.. Dolayısı ile nasılki insanların kanunları bilmemesi onları kanunlar karşısındaki mesuliyetten kurtarmaz ise; Senin de Allah'ı görmemen seni mesuliyetten kurtarmaz...

Nefsime kolay gelen Tanrıya inanmamak değil ki,

esas tanrısızlığı itiraf etmek nefsime zor geldi.İnsanın bir tanrısının olmadığını kabullenmesini sen kolay birşey mi zannediyorsun?

Bu aslında inanmayı kabul etmekten zordur. Çünkü desteksiz olduğunu ve gaspedilen haklarını ebediyen kaybettiğini kabul etmek zorunda kalırsın.

2- Allah'ı inkar etmek ile Allah'ı tanıyan ve bilen bütün mevcudatın hukuklarına tecavüz ediorsun.. Tüm kainatı abeslik ile itham ediyorsun.. Elbet kainattaki her bir zerrenin senin üzerinde hakkı var ve sen onların hakkına tecavüz ediyorsun.. Elbet Sani-i Kainat onların hakkını sende bırakmaz... Bu cinayetin ve inkarın cezasız kalmaz..

Bu dediğin bir tanrıyı var bilebilmek için, evrende yeterli delil var olsaydı geçerli olurdu.

ama öyle bir delillendirme yok.

Sadece ''karıncayı karanfile bağlamak'' babından edebi güzellemeler var.

Ama herşeyden önce dediğim gibi vicdanına sor.... Ama onun sesini Aklı ve İrade ile bastırma, bırak konuşsun.. Çünki vicdan konuşursa ancak hakikati söyler...

Aklın işin içerisine girmediği bir sorgulama ,

gerçek bir sorgulama niteliği taşımaz.

Aklın sorgulamaya karışması vicdanı bozacak bir unsurda değildir.

Aklın devreye girmesi vicdana ışık tutar onun daha iyi görmesini sağlar.

Sitelerde Paylaş

ahiret hesabı ihtimalini dikkate almak lazım...

eğer iyilere mükafat kötülere ceza verilecek ise bu makul bir şeydir...

böyle bir hesab yok ise ne ala...

hepimiz aynı sonuca ulaşırız...

eğer var ise bu hesabı dikkate alıp zalimlikten uzak duranlar avantajlıdırlar...

Sitelerde Paylaş

ahiret hesabı ihtimalini dikkate almak lazım...

eğer iyilere mükafat kötülere ceza verilecek ise bu makul bir şeydir...

böyle bir hesab yok ise ne ala...

hepimiz aynı sonuca ulaşırız...

eğer var ise bu hesabı dikkate alıp zalimlikten uzak duranlar avantajlıdırlar...

Bu hesap dikkate alınmadan zalimlikten uzak durulamıyormuymuş.

Eğer hesap olmazsa piskopatmı olurdu diyorsun yani.

Hesabı bilenler olmazmı diyorsun.

Hesabı bilenlerin tarihi ile bilmeyenlerin tarihleri arasında bi fark göremiyorum ben.

Peygamber bildide ne oldu azmı adam öldürdü, halifeler bildide ne oldu azmı adam öldürdü.

Eğer geerçekci olmak gerekirse en az adam öldürenler kendini bilenler.

Genelde yok edilen ve zulme uğrayanlar onlar.

Sitelerde Paylaş

Bu ne alengirli bir lafımış hoşuma gitti.

Bence tanrıyı kaybetmekteki en büyük acı. Kişiliği olan çooook büyük sonsuz bir yakınını kaybetmek gibi birşey.

Biraz alengirli bir söz ama gerçek böyle,

Tanrı hakkında ''karıncayı karanfile bağlamak'' babından edebi güzellemelerden başka somut birşey yok.

Sitelerde Paylaş

baştan sona okudum iyi hoş öyle bir atışma lakin bence ahiretten herkes korkmalı diyorsunuz ki

Allah neden benle iletişime geçmiyor

Allah herkesle iletişime geçip kulum namaz kıl yoksa cehenneme atarım dese

kim namaz kılmaz

kim imansız olur ateist olur kalbinde vesvese olur

o zaman imtihan.ın anlamı olurmu

şimdi üniversite sınavında soruları verseler sınavı hangi öğrenci gecemez

Allah herkese rüyasnda cehennemi gösterse mesela

millet kafayı secdeden kaldırmaz yemek yemez hergün oruç tutar kimse işe çıkmaz evden cıkamaz çünkü oranın korkusu kalbi sardımı

çözülmesi zor olur

onun için iman edin ya namaz kılmasanda oruç tutmasanda Allah.a iman et ki sonunda kurtuluşun olsun

kalbinde mercimek tanesi kadar imanı olan eninde sonunda cennete girecek bari o imanı içimizden atmayalım inanalım lütfen herkes cennete gitsin kimse yazık etmesin kendine

herkese saygılar

Sitelerde Paylaş

Sn kayıpkent,

Tanrı bir imtihan ortaya koyuyorsa,

bu demektir ki, birileri bu imtihanı kaybedecek.

Yani tanrının isteği öyle.

Şimdi sağduyuna dayanarak düşün ,

birilerini zaten cehenneme atması mukadder kabul edilen bir tanrı anlayışı,

akla ,mantığa,

en önemliside vicdana sığar mı?

Tanrı kendisi hakkında bize yeterli bilgi verdi mi?, ki bizlere uyguladığı imtihanı kaybetmeyelim.

Sitelerde Paylaş

Thamate Gönderilme tarihi Dün, 03:46 AM

Nefsime kolay gelen Tanrıya inanmamak değil ki,

esas tanrısızlığı itiraf etmek nefsime zor geldi.İnsanın bir tanrısının olmadığını kabullenmesini sen kolay birşey mi zannediyorsun?

Bu aslında inanmayı kabul etmekten zordur. Çünkü desteksiz olduğunu ve gaspedilen haklarını ebediyen kaybettiğini kabul etmek zorunda kalırsın

Cok guzel demissin Thamate, bunu bir inanana anlatmak o kadar zor ki. Aslinda kolay yolu secenlerin kendileri oldugunun nasil farkinda degiller, anlayamiyorum.

Farki yaratacak olan Ateist`lerdir

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...