Jump to content

Ahzab Suresinin 50-52. Ayetleri Hakkında Bir Müslüman Olarak Düşüncelerim

Recommended Posts

Kuran'daki binlerce ayet arasından ateistlerin cımbızlayarak kullandıkları ve yanlış yorumlayarak kendilerince bunlara dayanan bir Kuran algısı oluşturmaya çalıştıkları birkaç ayetten biridir Ahzab 50!

Bir müslüman olarak bu ayet hakkındaki düşüncelerimi bir video haline getirdim:

http://www.youtube.com/watch?v=AwAjaO4z2A8

Videoda ifade etmeye çalıştığım fikirler hakkındaki eleştirilerinizi ve katkılarınızı konuşabiliriz. Hakaret olmadıkça, her türlü görüşü tartışmaya açığım!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ahzab/50-52. Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları(cariyeleri); seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Ey Muhammed! Bunlardan (hanımlarından) dilediğini geri bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. Uzak durduklarından dilediklerini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olması, üzülmemeleri ve hepsinin de kendilerine verdiğine razı olmaları için daha uygundur. Allah, kalplerinizdekini bilir. Allah, hakkıyla bilendir, halîmdir. (Hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Bundan sonra sana (başka) kadınlar ve zevcelerinden birini, güzelliği hoşuna gitse bile (başka bir hanımla) değiştirmen helâl değildir. Elinin (altında) sahip oldukların (cariyeler) hariç. Ve Allah, herşeyi murakebe (denetleyen) edendir.

Sitelerde Paylaş

Video cok uzun olmus

ve Haci ve diger arkadaslar dogru söylemisler.

Ahzab 50- "Diger müslümanlara "sadece 4 es" deyip kendine "halakizi, dayikizi alabilecegini aldin" (Muhammed ayni zamanda olmasa da 30 kadar esi olmustur)

Ahzab 51- Onlarla ne bok yersen ye" demis

Ahzab 52- Mahalle baskisina dayanamayip Allah sonunda "cüs, yeter artik" demis.

Ahlak falan demeye baslayinca kapattim.

"Insanlari öldür" diyen, INSANLARA küfüreden bir kitapta güzel ahlak aramak sacmalik!!!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir ateist,Muhammed ile veya ayetler ile uğraşmaz..Ateistin umurunda bile olmaz bunlar..Ateist kişinin derdi,iddia edilen yaratıcı kavramıdır..Bizler Allah'ın bir zırva olduğunu söyleriz..Durum böyle iken,Allah'ın peygamberi-melekleri-cinleri-kitapları bizim umurumuzda bile olmaz..Yani kardeşim,bir ateist bir müslümanla ayetleri tartışmaz..Burada zaman zaman tartışıyoruz gibi gözüküyor ama esasında umurumuzda bile değil ayetler..

Ahzab 50'yi tartışalım filan..Yahu,ben senin Allah'ını tanımıyorum,banane bu saçmalıklardan..

Sitelerde Paylaş

benim taa fi tarihinde kafam çok karışık ve bocalarken aklıma en çok takılan ayetlerden birisi budur; hatta diyebilirim ki dinden çıkmama vesile olan ayetlerden en başta gelenidir.

nedense o zaman ki kafamla atatürk ile mukayese ediyordum. bu adam büyük işler başarmış; bu muhakkak. velakin uçkuruna düşkün değilmiş; veyahut en azından gizli, saklı yürütmüştür. gel gör ki muhammed'e bakalım; kendine zorluk! olmasın diye allah resmen ona kıyak geçiyor. yaw böyle bi' muhabbet olabilir mi?

yani demem o ki; bi' tanrı var. samanyolu galaksisinden tut, osuruk böceklerine kadar yaratmış olsun; ve muhammed'in sikiyle uğraşsın. işte bu kafamı karıştırıyordu :D

tarihinde hemdemo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran, adil bir kitaptır; sapmak isteyeni doğruya iletmez!

İlgili ayetlerdeki ifadeler hakkındaki düşüncelerimi videoda ilettim!

Siz herkesi her olayı, kendinizden yola çıkarak değerlendirmeye çalışıyorsunuz sanırım ve ahlaksız insanlar olduğunuz için de yaptığınız değerlendirmeler de ahlaksızca oluyor sanki...

Peygamber tarihi verilere göre 25 yaşına kadar evlenmeyip, daha sonra yaşlı ve dul bir kadın olan Hatice ile evlenmiştir ve yaklaşık 25 sene boyunca tek eşli bir hayat sürdürmüştür.

Yaşlılık dönemlerinde yaptığı birtakım evlilikleri salt cinsellikle açıklamaya çalışmanız, insafa sığmaz (ki evlendiği kadınlar arasında 50 yaşlarında olan da var, 4 çocuklu olan da var!)

O dönemde çok eşlilik zaten normal kabul ediliyorken; bunun için birinin ayet uydurmasının bir gereği yok!

İlgili ayetler, dış güzellik ile güzel ahlaktan hangisinin daha muteber olduğunu; peygamberin hanımlarıyla yaşadığı bir geçimsizlik durumunu örnekleyerek bizlere anlatıyor.

Sitelerde Paylaş

Bu pislikleri savunmak için kendinizi ne kadar zorladığınızın ve ne kadar taklalar attığınızın farkında bile değilsiniz.Safiye'ler,Cüveyriye'ler daha niceleri.Sen kadınların ailelerini katlet sonra onlar senin yatağına gönül rızasıyla girsin.Külahıma anlatın lütfen.

tarihinde Tek Gerçek Bilim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz herkesi her olayı, kendinizden yola çıkarak değerlendirmeye çalışıyorsunuz sanırım ve ahlaksız insanlar olduğunuz için de yaptığınız değerlendirmeler de ahlaksızca oluyor sanki...

Bize ahlaksız demek için,bu kadar uzun video çekmene gerek yoktu..Bu seferlik seni şikayet etmiyorum yönetime ama bir daha bize genel bir hakaret edersen,seni şikayet edeceğim..

Bu forumdaki insanları baz alıp ahlaksız insanlar dememelisin..Önce bunu bir öğren..Ateistforumda yazdığını bir idrak et,sonra video ile karşımıza geçersin..

Bir de şunu yazıyım sana..Bizim hayatımız bu mikrop din ile geçti..Öyle video çekmekle olmaz bu işler..Görüldüğü gibi bir video çekip,ardından hemen hakaret etti müslüman..Çünkü başka bir şey bilmezsiniz siz..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Safiye'ler,Cüveyriye'ler daha niceleri.Sen kadınların ailelerini katlet sonra onlar senin yatağına gönül rızasıyla girsin.Külahıma anlatın lütfen.

http://ask.fm/korelmis/answer/119358034362

Bu seferlik seni şikayet etmiyorum yönetime ama bir daha bize genel bir hakaret edersen,seni şikayet edeceğim..

Ben genel bir ifade kullanmadım. Arkadaşınızın şu sözüne cevap verdim sadece: "osuruk böceklerine kadar yaratmış olsun; ve muhammed'in sikiyle uğraşsın."

Bizim hayatımız bu mikrop din ile geçti..Öyle video çekmekle olmaz bu işler..Görüldüğü gibi bir video çekip,ardından hemen hakaret etti müslüman..Çünkü başka bir şey bilmezsiniz siz..

Beni bu forumda tanıyanlar bilir (2006 yılından beridir buralardayım). Hakaret etmem. Ama tespit yaparım; ahlaksızlığa ahlaksızlık demek hakaret değildir.

Sitelerde Paylaş

Peygamber tarihi verilere göre 25 yaşına kadar evlenmeyip, daha sonra yaşlı ve dul bir kadın olan Hatice ile evlenmiştir ve yaklaşık 25 sene boyunca tek eşli bir hayat sürdürmüştür.

Yaşlılık dönemlerinde yaptığı birtakım evlilikleri salt cinsellikle açıklamaya çalışmanız, insafa sığmaz (ki evlendiği kadınlar arasında 50 yaşlarında olan da var, 4 çocuklu olan da var!)

O dönemde çok eşlilik zaten normal kabul ediliyorken; bunun için birinin ayet uydurmasının bir gereği yok!

İlgili ayetler, dış güzellik ile güzel ahlaktan hangisinin daha muteber olduğunu; peygamberin hanımlarıyla yaşadığı bir geçimsizlik durumunu örnekleyerek bizlere anlatıyor.

Ben genel bir ifade kullanmadım. Arkadaşınızın şu sözüne cevap verdim sadece: "osuruk böceklerine kadar yaratmış olsun; ve muhammed'in sikiyle uğraşsın."

Kime cevap verecekseniz,o kişiden alıntı yapmanız lazım..Hiçkimseden alıntı yapmamışsınız..Yukarıda koyulaştırdığım ifadeler gayet açık..

Bizlerin İslam hakkında söylemleri size biraz ağır kaçıyor..Bu yüzden rahatsız olup,genel ifadeler kullanamazsınız..Rahatsız olduğunuz mesajları şikayet edebilirsiniz sizde..

Sitelerde Paylaş

Bir ateist,Muhammed ile veya ayetler ile uğraşmaz..Ateistin umurunda bile olmaz bunlar..Ateist kişinin derdi,iddia edilen yaratıcı kavramıdır..Bizler Allah'ın bir zırva olduğunu söyleriz..Durum böyle iken,Allah'ın peygamberi-melekleri-cinleri-kitapları bizim umurumuzda bile olmaz..Yani kardeşim,bir ateist bir müslümanla ayetleri tartışmaz..Burada zaman zaman tartışıyoruz gibi gözüküyor ama esasında umurumuzda bile değil ayetler..

Ahzab 50'yi tartışalım filan..Yahu,ben senin Allah'ını tanımıyorum,banane bu saçmalıklardan..

Cevap budur.

Banane bu saçmalıktan. ?

Sitelerde Paylaş

Kuran'daki binlerce ayet arasından ateistlerin cımbızlayarak kullandıkları ve yanlış yorumlayarak kendilerince bunlara dayanan bir Kuran algısı oluşturmaya çalıştıkları birkaç ayetten biridir Ahzab 50!

Cımbızlamak ne demek oluyor ? Kitabınızın ilk sayfasında kulanma kılavuzu var da, biz mi bilmiyoruz ?

Ayrıca onun nasıl okunması gerektiğini sizden öğrenecek değiliz. Önyargısız bir şekilde başından sonuna kadar okuyunuz bakalım ne anlayacaksınız ?. Konu bütünlüğü ve doğru düzgün bir sıralama olmadığı için bence kafanız tamamen karışır. Kafanız karışmamışsa, bence sadece positif ayetleri cımbızlayarak okuyan sizsiniz.

Peygamberinizi eleştirmekten neden bu kadar korkuyorsunuz ?

Evet, onu eleştirmekten ödünüz kopuyor. Çünkü buna başladığınız anda, dolaylı olarak Tanrı inancınız güme gider.

Dostum Muhammede özgü ve bütün şiddet ve adaletten yoksun ayetlerin Tanrının kitabında yeri yoktur.

Yok efendim şu, şu kadınlar sana helal, dilediğini öne alabilirsin. Sonra ne olduysa, hop bu kadar yeter.

Sanırsınız Tanrı ile sıkı bir pazarlık yapıyor. Tanrının aklına, nedense kadınların fikrini sormak hiç gelmiyor.

Aklı fikri Muhammed, neden acaba ?. Çünkü eserin sahibi, Tanrı değil, bizzat Muhammedin kendisi.

Dinlerden hiç haberi olmayan bir insana sadece bu ayetleri gösterseniz, insan ürünü olduğunu hemen anlar.

Bu ayetler kitabınızdan acil bir şekilde silinmesi gereken cümlelerin başında gelmektedir.

Bence bu yönde düşünmenizi öneririm.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ayette zorlandığı ifade ediliyor , o ayette kendisine mahsus olmak üzere mehiri ortadan kaldırmak istiyor , üstelik kendini hibe eden herkesle de beraber olmuyor seçiyor madem zorlanıyorsun cinsel anlamda , kendini hibe edenleri niye seçiyorsun demez mi adam, şeyinin keyfi ne isterse o işte ne var bu ayette bu kadar anlaşılmaz olan 32 çevirmenin 32side anlamış

aklı başında olan ve okuyan hiçbir kimseyi bu dinde 3 yıldan hadi bilemedin max 5 yıldan fazla tutamazsın , çıkabileceğini hissettiğinde savunmaya geçer sonra kapatılamayacak kadar çok açık olduğunu görür , sonra beynini serbest bırakır öyle bakar ayetlere sonrasında bırak dinde kalmayı nefret eder bu dinden

ne var 4 çocuğu varsa sırasına bile riayet etmiyor , ayşenin yanında vahiy alıyorum diyor diğer kadınların sırasını ayşe alıyor sonra , hadisleri oku biraz , adının çıkmaması için alır 2 tane 4 çocuklu kadın , gerisini alır güzel genç sonra iş sırayla yanlarında kalmaya gelince herşey ortaya çıkar , şu an tam hatırlayamadım boşuyordu zaten bazılarını heralde hatırlayanlar bunu aydınlatırsa güzel olur , şimdi bana da ahlaksız dersin ama ben gerçekleri söylüyorum eğer bunlar yaşanmamışsa gel o zaman konuş

tarihinde kullinefsinzaikatulmevt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçi videoyu izleyemiyorum şuan ama bahsettiğin meseleler yıllardır bu forumda tartışılmış meseleler, Ahzap yazıp aratırsan belki yüzlerce sayfa bulursun. Yaptığın bu klasik savunmaya klasik şekilde cevap verip yeniden o klişelerde boğulmaya gerek var mı bilmiyorum. Gerçi yukarıda da ne kasttettiğini de tam anlamış değilim, Muhammed'in o kadınlarla cinsellik yaşamadığını iddia ediyorsan herhangi eski bir tefsir kitabı alıp ayetlerin tefsirine bakabilirsin. Hadis kitaplarında da bolca muhammed'in 30 erkek gücünden dem vuran ve cinsel hayatını anlatan hadislere rastlayabilirsin.

Ama asıl mesele bu değil... sevgili NOLAN da belirtmiş ki bence de haklı, bu tartışmalara girmenin hiçbir gereği yok... Olmayan Allah'ın olmayan peygamberinin kitabından bir ayet doğru anlaşılsa ne olur anlaşılmasa ne olur? Doğru anlam, geriye doğru dönüp Allah'ı var mı eder?

Ayrıca bu tip tartışmalar, karşındaki insanların büyük resmi görmesini de engel olur. Sanki o ayetlerden başka bir anlam çıksa her şey düzelecekmiş gibi bir psikolojiye sokar karşındaki insanı.. Oysa oraya gelene kadar daha neler var neler.

Mesela müslümanların yaptığı en sık mantık hatalarından birisini yapıyorsun şuan. Onun için ayet uydurmasına ne gerek var, niye yalan söylesin, ne çıkarı var... uzar gider bu iş... Senin dediğin gibi olsa bile -ki değil- bu neyi ispatlar?

Aynı mantıkla neden başka dinleri düşünmeyi denemiyorsun. Mesela Mormonların kendilerileri için koyduğu yasak ve ibadetlerden haberin var mı? Mormon liderinin o manyaklıkları uydurmasının ne gereği var ki?

Peki hiç düşündün mü evrensel olan, tüm zamanlara ve tüm mekanlara hitap ettiği öne sürülen bir kitapta o ayetlerin ne işi var diye? Sen Muhammed'in hangi kadınları alıp hangilerini almayacağına dair olan ayete bakıp nasıl bir evrensel ders çıkardın acaba?

Ya da mesela Finlandiya'daki bir teyze o ayetten kendisine nasıl bir ders çıkarmalı?

tarihinde Theravada tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kesmeli koparmalı yakmalı sadistçe bir kitaba tapan biri ateistlere ahlaksız diyebiliyor.Kadınların ailesini öldürüp seks kölesi yapmak helal.Üstelik sınırsız.Hangisi ahlaksızlık?Kılavuzu karga olan böyle kurtarmak için daha çok çırpınır.Muhammede özel çıkan kanun nasıl 7 milyar insanı bağlayabilir?

Peygamberin evine davetsiz girme;

Ahzap 53. Ey iman edenler! Siz zamanını gözetlemeksizin, bir yemeğe davet edilmedikçe, Peygamber'in evlerine girmeyin. Ancak davet edildiğiniz vakit girin. Yemeği yediğinizde hemen dağılın, sohbete dalmayın. Çünkü bu hareketiniz Peygamber'i üzmekte, fakat o (size bunu söylemekten) utanmaktadır.

Peygamberle nasıl konuşulmalı;

Hucurat 2. Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamber'in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber'e yüksek sesle bağırmayın; yoksa siz farkına varmadan amelleriniz boşa gidiverir.

Peygamber eşlerini ilgilendiren ayet:

Tahrim 3. Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. Fakat eşi, o sözü başkalarına haber verip Allah da bunu Peygamber'e açıklayınca, Peygamber bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber bunu ona haber verince eşi: Bunu sana kim bildirdi? dedi. Peygamber: Bilen, her şeyden haberdar olan Allah bana haber verdi, dedi.

Sana zahmet bunları da açıkla.

tarihinde Deniz06 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye'deki çoğu müslümanın bu ayetlerden haberi bile yoktur, çünkü Kuran okumazlar, okuyanların bir kısmı da sanki ayin yapıyormuş gibi arapça okur. Bu insanlara İslam diye başka bir şey anlatılır, bu yüzden bu insanlar anlaşılabilir ve mazur görülebilir ama bu ayetleri okuyup da hala savunanları anlamak ve mazur görmek imkansızdır.

Sitelerde Paylaş

Güya haşa Peygamber 6600 küsür ayet yazmış araya da 1-2 ayet kendi için eklemiş

geri kalan 6000 küsür ayet ne peki?

yada şöyle ya Kuranı haşa Peygamber sav yazdı?

ya Cenabı Hak gönderdi Peygamber sav 1-2 ayet haşa ekledi?

ya Cenabı Hak Kuranı Kerimi gönderdi Peygamber sav içinde bir düzenleme emretti

ateistler 1. yimi seçiyor

peki kalan 6600 küsür ayet ümmi bir zat tarafından 1400 yı önce nasıl yazılabilir ki

bu gün bile 1.5milyar insanı kendine iman ettirmiş?

Sitelerde Paylaş

Güya haşa Peygamber 6600 küsür ayet yazmış araya da 1-2 ayet kendi için eklemiş

geri kalan 6000 küsür ayet ne peki?

yada şöyle ya Kuranı haşa Peygamber sav yazdı?

ya Cenabı Hak gönderdi Peygamber sav 1-2 ayet haşa ekledi?

ya Cenabı Hak Kuranı Kerimi gönderdi Peygamber sav içinde bir düzenleme emretti

ateistler 1. yimi seçiyor

peki kalan 6600 küsür ayet ümmi bir zat tarafından 1400 yı önce nasıl yazılabilir ki

bu gün bile 1.5milyar insanı kendine iman ettirmiş?

kelle sayısına bakarak mı dinin doğruluğuna karar veriyorsun? 2.2 milyar insan nasıl incil e inanıyor peki?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...