Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

1 saat önce, mirasyedi yazdı:

Delikten akan suyun hızı değişmemesi lazım.

v = karekök(2gh)

Ama  bu videoda olan olayı anlamadım.  :)

Suyun tabana uyguladigi basinc sifir oluyor serbest düsüste.

Bu durumda serbest düsme haraketi 

V=karakök (2gh) suyun fiskirma hizina esit olmuyor mu? Ikiside ayni hiz. Bu durumda kutudaki su yere düsene kadar haraketsiz kalmaz mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

v = karekök(2gh)

Ama  bu videoda olan olayı anlamadım.  :)

Güzel ve ilginç bir deneymiş yav! Hoşuma gitti. :)

Kamerayı steropor kutuya yerleştirmiş, Kutu ile birlikte düşen su nasıl davranıyor diye video çekmiş.

Açıklaması kolay:

Suyun davranışı tıpkı uydularda çekilen videolarda gördüğümüz su deneyleri gibi. Astronotları su içme gösterileri gibi.

Yerçekiminin olmadığı bir ortamda su, yüzey gerilimi nedeniyle bir küre şekli alıyor ve "havada" duruyor veya küçük/yavaş hareketler ediyor.

Dünya üzerinde de benzer ortamı yaratmak için serbes düşme deneyleri yapılır. Çünkü serbes düşen cisimler yerçekimini hissetmezler. Bunun sonucu olarak, düşen cisim su/sıvı ise basınç ve kaldırma kuvveti ortaya çıkmaz (yüzey geriliminden dolayı oluşan basıncı gözardı ettim).

Bu deneyde kutu, bardak ve su serbes düşüyorlar. İvmeleri ve hızları eşit. Fakar bardak  içindeki suyun yüzey gerilimi var ve bu yüzey gerilimi suyu bardaktan dışarı doğru çekiyor. Bardaktan kurtulan su yüzey geriliminde dolayı küre şeklini alıyor ve bir küre olarak düşmeye devam ediyor.

Kutu yere tosladığında ise pat diye tekrar bardağın içine düşüyor.

...

Alıntı

v = karekök(2gh)

Bu cevaba doğru diyemiyeceğim maalesef.

Benim sorumun cevabı senin verdiğin deneyin içinde var.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, deadanddark yazdı:

V=karakök (2gh) suyun fiskirma hizina esit olmuyor mu? Ikiside ayni hiz. Bu durumda kutudaki su yere düsene kadar haraketsiz kalmaz mi?

:)

Tam üzerine basmışsın yav!

Bir iki cümle ile açıklarsın artık...

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Güzel ve ilginç bir deneymiş yav! Hoşuma gitti. :)

Kamerayı steropor kutuya yerleştirmiş, Kutu ile birlikte düşen su nasıl davranıyor diye video çekmiş.

Açıklaması kolay:

Suyun davranışı tıpkı uydularda çekilen videolarda gördüğümüz su deneyleri gibi. Astronotları su içme gösterileri gibi.

Yerçekiminin olmadığı bir ortamda su, yüzey gerilimi nedeniyle bir küre şekli alıyor ve "havada" duruyor veya küçük/yavaş hareketler ediyor.

Dünya üzerinde de benzer ortamı yaratmak için serbes düşme deneyleri yapılır. Çünkü serbes düşen cisimler yerçekimini hissetmezler. Bunun sonucu olarak, düşen cisim su/sıvı ise basınç ve kaldırma kuvveti ortaya çıkmaz (yüzey geriliminden dolayı oluşan basıncı gözardı ettim).

Bu deneyde kutu, bardak ve su serbes düşüyorlar. İvmeleri ve hızları eşit. Fakar bardak  içindeki suyun yüzey gerilimi var ve bu yüzey gerilimi suyu bardaktan dışarı doğru çekiyor. Bardaktan kurtulan su yüzey geriliminde dolayı küre şeklini alıyor ve bir küre olarak düşmeye devam ediyor.

Kutu yere tosladığında ise pat diye tekrar bardağın içine düşüyor.

...

Bu cevaba doğru diyemiyeceğim maalesef.

Benim sorumun cevabı senin verdiğin deneyin içinde var.

Sevgiler

Gidip yoğurt kovasına delik delip  denedim. 

Dışarı akışı tamamen kesildi suyun.

Asansör olsa orada da denemek isterdim. :)

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, deadanddark yazdı:

Beni eledin. :) 

sıra diğerlerinde.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Beni eledin. :) 

sıra diğerlerinde.

Soruyu dün görünce direk aklima bu geldi. Su haraketsiz kalmaliydi.

Ama sonra , yok bu soru o kadar kolay degildir dedim. Bunda bir yaniltmaca vardir. Senin videonu görünce tamamdir, sor kendisine gitsin dedim.

Eleme falan yok, ben daha kirk firin ekmek yiyecegim. Ekmeklede aram yoktur.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Gidip yoğurt kovasına delik delip  denedim. 

Dışarı akışı tamamen kesildi suyun.

Asansör olsa orada da denemek isterdim. :)

Bremen'de serbes düşme kulesi varmış.

Kule 146 m olsa da serbes düşme borusundaki cisimler 110 m düşüyormuş (Düşme süresi 4,74 s diye verilmiş). Deneylerde borunun içindeki hava boşaltılıyor ve vakum oluşturuluyormuş.

Ayrıca benzer deneyler için uçaklarla parabol uçuşları yapıldığını biliyorum. Bu deneylerde düşme süresi tabi çok daha fazla olur.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Bremen'de serbes düşme kulesi varmış.

Kule 146 m olsa da serbes düşme borusundaki cisimler 110 m düşüyormuş (Düşme süresi 4,74 s diye verilmiş). Deneylerde borunun içindeki hava boşaltılıyor ve vakum oluşturuluyormuş.

Ayrıca benzer deneyler için uçaklarla parabol uçuşları yapıldığını biliyorum. Bu deneylerde düşme süresi tabi çok daha fazla olur.

Sevgiler

o deneylere katıl sende. :)

Kaç para acaba bir deney ücreti ?

nasıl frenliyorlar?Başına birşey gelmesin vazgeçtim deneme. :)

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, mirasyedi yazdı:

o deneylere katıl sende. :)

Kaç para acaba bir deney ücreti ?

Fiyatı yazmıyor ama... 18 pompa ile vakuum oluşturması 1,5 saat sürüyorsa...

120 olan düşme borusunun alttaki 10 metresi steropor gibi materyallarla dolu. Tabi deney kapsülünü korumak içindir. Deney kapsülünü tekrar aşşağıdan yukarıya fırlatıyorlarmış: İvmeleme süresi 0,25 saniye. Çıkma süresi = düşme süresi olarak ayarlandığından, yerçekimsiz kalma süresi iki katına çıkıyormuş.

Ayda bir ziyaret/gezme imkanı da varmış, giriş 8 €. Bana uzaklığı 170 km kadar. Günün birinde giderim.

Sevgiler

Kulenin linki: https://www.zarm.uni-bremen.de/en/about-us.html

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

37 dakika önce, deadanddark yazdı:

Soruyu dün görünce direk aklima bu geldi. Su haraketsiz kalmaliydi.

Ama sonra , yok bu soru o kadar kolay degildir dedim. Bunda bir yaniltmaca vardir. Senin videonu görünce tamamdir, sor kendisine gitsin dedim.

Eleme falan yok, ben daha kirk firin ekmek yiyecegim. Ekmeklede aram yoktur.

açıklamayı yaptın zaten. :)

yüzey gerilimi katsayısı çok düşük bir kuvvet.

su için  a=63dyn/cm =0,00063 newton/cm   imiş.

damla  metodu ile bulunurken 

r yarıçapında borudan düşen 100 damlanın ağırlığı 100 bölünüp  bir damlanın G ağırlığı bulunuyor.

kılcal boru ile bulunurkende r yarıçapındaki boruyu sıvıya batırıp h yüksekliğinden svının G ağırlığını buluyorsun.

q=sıvının özgül ağırlığı

G=(pi.r2/4)*h*q

Katsayı formülü

a=G/(2*pi*r) 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Açıklaması kolay:

su küresinin bardağın birkaç santimetre üstüne çıkması tuhaf.

aynı hızda düşmüyor mu bunlar?

Sitelerde Paylaş

Su kutu icinde iken yaygindi, birakildiginda küre seklini alirken milisaniyeler icinde havada asili kaldi.

Gergin yayin birakilirken havada asili kalmasi gibi. Dedim ama yaniliyor olabilirim.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, mirasyedi yazdı:

Uzun anlatmasam dahi yukardaki iletimde değinmiştim. Nedeni yüzey gerilimidir.

Kutuyu düşmeye bırakmadan önce bardak içindeki suyun yüzey gerilimi yukarıya doğrudur.

1- Kutuyu bırakınca bu ilk yüzey geriliminden kaynaklanan kuvvet suyu yukarı doğru çekiyordur.

2- Düşme esnasında ve ilk anlarda suyun alt kısımları bardaktan kurtuldukça o bölümlerde de yüzey gerilim hemen beliriyor, suyu küre haline getirmek için kuvvet uyguluyor. Bu kuvvet de elbette bir ivmelemedir. Önce bardağın şeklini almış olan suyun alt kısımları yüzey gerilimi nedeniyle küre haline gelirken yukarı doğru ivmelenmiş oluyor. Su küre şekline dönüşünce çepeçevre yüzey gerimi dengelenmiş, ivmeleme eylemi de bitmiş oluyor.

Yukarıdaki iletimde değinmediğim bir nokta var: Kutu düşerken elbette hava ile sürtünmeye maruz kalacaktır. Ama bardak içindeki su ilk anca bu sürtünme kuvvetini hissetmeyeceği için su bardağın tabanına bir kuvvet uygulayacaktır. Bu kuvvet çok çok küçük olsa da, mevcuttur. Fakat yüzey gerilimi bu kuvveti de yenmektedir. Eğer su miktarı çok çok büyük olsaydı, belli bir kütleden sonra yüzey gerilimi, suyun bardak tabanına uyguladığı kuvveti yenemeyecekti ve su küre haline gelemiyecekti.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 15.06.2020 at 15:25, mirasyedi yazdı:

pinpon topunu kürdan veya kalemin sivri ucunda nasıl döndürebilirsiniz? 

Hem bilim yapalım hem oyun oynayalım. :)

Ipucu alma imkanimiz var mi?

1.Elektro manyetizma/statik elektrik

2.Balans (kütle merkezi) ayari bir takim alet edavat ile (catal, kasik, yapistirici vs.)

Ikisinden biri ya da her ikiside kullanilmali midir?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, deadanddark yazdı:

Ipucu alma imkanimiz var mi?

1.Elektro manyetizma/statik elektrik

2.Balans (kütle merkezi) ayari bir takim alet edavat ile (catal, kasik, yapistirici vs.)

Ikisinden biri ya da her ikiside kullanilmali midir?

ipucu verirsem yöntemim hemen bulunur.  :)

topu kürdanın ucunda döndürürken kürdanı toptan uzaklaştırıp yeniden topu yakalayabiliyorum.

kürdanı  yer düzlemine her açıda tutup  topu çevirebiliyorum.

Elimde yok ama metal toplarıda döndürebiliyorum.

Bu kadar ipucu yeterli.

Bulduğunuz yöntemleri yazın.Ben bulacağınız  yöntemleri merak ediyorum. :)

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 15.06.2020 at 15:25, mirasyedi yazdı:

pinpon topunu kürdan veya kalemin sivri ucunda nasıl döndürebilirsiniz? 

Hem bilim yapalım hem oyun oynayalım. :)

1- Hava akımı ile

Top havada dururken kürdanı topun altina koyar gibi yaparsın ve topu elinle dönderirsin. :)

2- Hava akımına ihtiyaç duymadan

Topun altına bir delik delersin, kürdanı o delikten topun iç-üst yüzeyine kadar sokarsın.

Böylece kürdan topu tutmuş olur. Artık topu diğer elinle, istediğin hızla dönderebilirsin. :)

Hatta eğebilirsin de...

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Top havada dururken kürdanı topun altina koyar gibi yaparsın ve topu elinle dönderirsin.

Topu eliyle döndürmeye calistiginda top firlayip gidecektir.

Havanin yönü ile ayni yönde dönen topu farkli bir yönde dönmeye zorlamis olacagiz bence. + ve + , - ve - birbirini iter misali.

On 17.06.2020 at 20:53, mirasyedi yazdı:

Elimde yok ama metal toplarıda döndürebiliyorum.

Ayni yöntemle yapiyorsa havanin itme kuvvetini eledim. Metal toplar agir olacaktir. Tam bilemedim simdi. O metal küreler nasil kürdanin ucunda dönecek.

Ben mirasyedi'yi tanimissam kesin elektrik ve elektronik birseyler kullanmistir. Hall etki devresi falan mi kullandi, nedir? O islerden o kadar anlamam.

Hava ile yapilani su ile de yapilabilir.

Pinpon topunu bir fiskiyenin üzerine birakirsin ya da ip baglar asagi dogru akan suya yaklastirinca ip yere yaptigi 100 derece acinin üzerindeki durumlarda pinpon topu asili kalabiliyor. Yalniz ipi tutmaniz gerekiyor.

Neyse biraz daha düsüneyim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...